
O kompetencjach pozwalających osiągnąć sukces osobisty i społeczny debatowali w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej uczestnicy ogólnopolskiego projektu: Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?
WiMBP w Gorzowie organizuje liczne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i naukowym. Bierze też udział w wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim. Jednym z nich była debata: Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła? Zostali do niej zaproszeni reprezentanci różnych pokoleń i środowisk: samorządowcy, dyrektorzy bibliotek, nauczyciele, uczniowie, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, media, czyli m.in.: wicemarszałek
Romuald Gawlik, kurator oświaty
Bogna Ferensztajn, politolog dr
Tomasz Marcinkowski, emerytowany nauczyciel
Jerzy Sygnecki, nauczyciel etyki w III LO
Leszek Sokołowski z młodzieżą, prezes honorowy UTW
Edward Korban, przedsiębiorca
Arnold Siwy, radna
Grażyna Wojciechowska, dyr. wydziału spraw obywatelskich, cudzoziemców i cyfryzacji LUW
Paweł Klimczak,
Marcin Kazimierczak z Ludzi dla Miasta. Od 12.00 do 14.30 debatowali o tym, jakie cechy pozwalają osiągnąć sukces i zmieniać na lepsze nasze życie.
- Przyszłość jest niepewna, ale to nasz stan umysłu pozwoli się z nią zmierzyć pozytywnie, a nie ze strachem - powiedziała moderatorka spotkania
Elżbieta Smoczyk. - Spróbujemy więc stworzyć listę kompetencji najważniejszych dla Polaków, kompetencji, które pozwolą być nam jeszcze lepszymi i aktywniejszymi.
Spotkanie o charakterze warsztatowym, w czasie którego każdy miał możliwość przedstawić własne zdanie, zakończyło się wnioskami. Ostatecznie, najważniejsze dla rozwoju osobistego kompetencje, to wg uczestników spotkania w Gorzowie: umiejętność uczenia się, czyli szeroko pojęta wiedza, pewność siebie oraz inteligencja emocjonalna oznaczająca m.in. zdolność rozumienia siebie i własnych emocji, kierowania i kontrolowania ich, zdolność samomotywacji, empatię i umiejętności o charakterze społecznym. W przypadku kompetencji społecznych wskazano na: odpowiedzialną współpracę, zaangażowanie społeczne oraz wiedzę i doświadczenie.
WiMBP w Gorzowie została zaproszona do przedsięwzięcia: Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła? realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Podobne dyskusje odbyły się w ponad 40 innych miastach. Ich celem było wskazanie kompetencji Polaków i ich mocnych stron, które w najbliższych latach będą kluczowe dla rozwoju kraju.
Debata była związana z wydarzeniem organizowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, czyli z Kongresem Obywatelskim, który angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (m.in.
Jana Englerta,
Lecha Wałęsę,
Joannę Szczepkowską czy
Jacka Żakowskiego). Spotkania w 42 miejscowościach były kontynuacją KO w wymiarze lokalnym. Wnioski z poszczególnych spotkań zostaną przedstawione podczas kolejnego kongresu, w październiku 2015. Trafią również do instytucji krajowych, ministerstw, wyższych uczelni oraz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które będą pracować nad strategią rozwoju kompetencji Polaków.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ...
<czytaj dalej>Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ...
<czytaj dalej>Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza.
Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ...
<czytaj dalej>