poniedziałek 14 czerwca 2021     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Gorzowie 4 zł na psa, 20 gr na dziecko,
czyli pierwsza komisja - pierwsze zmiany
eGorzowska - 5710_uGwRGdUjG085iIOjuTM.jpg

Na pierwszym posiedzeniu komisji spraw społecznych gorzowskiej rady miasta wprowadzono propozycje poprawek w planach budżetowych na rok 2015.

W posiedzeniu komisji spraw społecznych rady miasta, 11 grudnia 2014 r., wzięło udział sześciu radnych: przewodniczący komisji Roman Sondej oraz Grażyna Wojciechowska, Ewa Hornik, Artur Andruszczak, Grzegorz Musiałowicz i Krzysztof Kochanowski - Patryk Broszko został usprawiedliwiony. Obecne były: skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek oraz dyr. Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Steblin-Kamińska i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. W czasie spotkania dotarł prezydent Jacek Wójcicki z wiceprezydent, która rozpocznie urzędowanie 15 grudnia, Agnieszką Stanisławską.

Pojawili się też goście zaniepokojeni otwartym konkursem ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, który miasto ogłosiło dzień wcześniej, czyli 9 grudnia
(treść konkursu znajduje się tu: http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/70/628/Otwarty_konkurs_ofert_na_realizacje_zadania_publicznego_z_zakresu_wspierania_rodziny_i_systemu_pieczy_zastepczej/) W imieniu Gorzowskiej Rady Pożytku Publicznego - Anita Łukowiak, Stowarzyszenia im. Brata Krystyna - Iwona Filon-Król oraz Stowarzyszenia Św. Eugeniusza de Mazenoda - Urszula Niemirowska.

Anita Łukowiak poinformowała radnych i przedstawicieli wydziałów, że w Kancelarii Urzędu Miasta złożyła pismo-protest skierowany do Prezydenta Gorzowa w sprawie planowanego dofinansowania w roku 2015 tylko dwóch świetlic środowiskowych w Gorzowie, ze wskazaniem na rejon Śródmieście oraz hotel Metalowiec. Protest podpisało siedem działających w mieście organizacji pożytku publicznego.


Problem został rozpatrzony bez zwłoki. Półtora godziny trwały pytania, odpowiedzi i wystąpienia zainteresowanych osób. Okazało się, że na działania, o których mowa, miasto z roku na rok przeznacza coraz mniej funduszy. Zgodnie z ogłoszeniem, na lata 2015-2017 poprzedni prezydent przeznaczył 240 tys. zł, czyli po 80 tys. zł rocznie. To oznaczałoby, że dwie świetlice otrzymają po 40 tys. zł, a pozostałe sześć (dotąd miasto dofinansowywało osiem) pozostanie bez wsparcia.
Z takim stanem nie godzili się przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, tłumacząc to postępującym ubożeniem mieszkańców. Radna Grażyna Wojciechowska apelowała, że na każdym osiedlu powinna istnieć świetlica, a na Manhattanie dwie, bo na to wskazuje zaludnienie (szczegóły wystąpienia radnej podamy wkrótce w osobnym materiale).

Iwona Filon-Król podkreśliła, że samo Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi 13 świetlic i żadna nigdy nie dostała tak dużego dofinansowania, jak proponuje się we wskazanym ogłoszeniu.
- Jeśli tak się stanie, 21 podmiotów nie będzie wiedziało, co zrobić z 700-800 wychowankami, a 100 wolontariuszom będziemy musieli powiedzieć "spadajcie". Tak nie może być. Postępuje patologizacja mieszkańców, bieda, niedożywienie, pijaństwo, a w tych świetlicach mają być również prowadzone programy profilaktyczne. W tym mieście utrzymanie psa kosztuje 4 zł, a dziecka 20 gr. Jeśli uważacie, że pies to nie człowiek, a dajemy mu więcej niż na dziecko, to ja się wypisuję z tego miasta - zakończyła.
Później wspomniała jeszcze, że od 13 lat Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi jedyny w północno-zachodniej Polsce Bank Żywności i nigdy nie dostało z miasta żadnego dofinansowania.
- Już zaczynają się przymrozki. Poprzedniej nocy mieliśmy 40 mężczyzn. Przyjmujemy ludzi zawszawionych, chorych, na wózkach, z rakiem. Za swoją pracę otrzymujemy pochwały i nagrody od ministra, wojewody, a w mieście jesteśmy przezroczyści, niewidzialni - mówiła.

Wszystkie argumenty znalazły zrozumienie zarówno u przewodniczącego komisji, skarbnika urzędu jak i prezydenta. Zaproponowano więc wprowadzenie korekty budżetu.

- Musimy pamiętać, że budżet został przygotowany i nie da się go przewrócić do góry nogami. Będziemy starać się wprowadzać poprawki. Musimy też szukać pieniędzy na ambulatorium kontrolowanego trzeźwienia, bo w przeciwnym wypadku po nowym roku nietrzeźwymi zapchamy szpital i zajmiemy nimi całe godziny pracy policji - komentował prezydent Jacek Wójcicki. - Mam propozycję, by konkurs wstrzymać i zaplanowane pieniądze przeznaczyć na funkcjonowanie ośmiu świetlic. To wystarczy na krótko, ale będziemy szukać funduszy w budżecie. Może zdejmiemy je z jakiejś inwestycji. Nie wiem, ale deklaruję, że znajdę rozwiązanie.

Na sugestię radnej Wojciechowskiej prezydent wspomniał, że na pewno zajmie się zarobkami w spółkach miasta, a skarbnik - wynagrodzeniami urzędników.
- To jedno ze źródeł, które będę chciała ciąć - dodała Agnieszka Kaczmarek.

W związku z tym przewodniczący Roman Sondej zaproponował przesunięcia w budżecie miasta kwot: 70 tys. na Bank Żywności, 100 tys. na noclegownie i schroniska oraz 320 tys. na świetlice. Przyjęto, że fundusze mają pochodzić właśnie z wynagrodzeń osobowych urzędników.

Po zatwierdzeniu propozycji przez skarbniczkę i prezydenta, pomysł poddano pod głosowanie. Projekt przeszedł pięcioma głosami przy jednym wstrzymującym się. Radny Artur Andruszczak zapytany o powód wstrzymania, odpowiedział, że jest nowy, uczy się dopiero, nie zna tematu i nie chce nikogo narażać na złe decyzje. Uznał, że dla niego wyjaśnienia na komisji były mało wystarczające.
- Chciałbym dogłębnie, żeby wszystko było przemyślane - wyjaśniał.
- Ale co? - pytaliśmy.
- No wszystkie sprawy społeczne.
- Ale wszystkich spraw społecznych się nie da przemyśleć, tu były rozstrzygane kwestie dotyczące prowadzenia świetlic i pomocy stowarzyszeniom. I przez półtora godziny zostały dokładnie przeanalizowane.
- Tak, tylko skąd wziąć te pieniążki. Jest tak, jak jest, trzeba przeanalizować czy to będzie dobre rozwiązanie - powtarzał i zapewnił, że o ewentualnych propozycjach zmian w budżecie na wspomniane cele będzie mógł decydować na radzie miasta.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 1/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 2/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 3/3


11 grudnia 2014 21:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Z zarobków zwykłych urzędników nie da się nic uszczknąć, nie zarabiają kokosów , jedynie w spółkach , decyzja co do finansowania 8 świetlic jest słuszna. Radny A.A pewnie nie dostał wytycznych, to na wszelki wypadek wziął na wstrzymanie.

rudaelka1 fanka Landsberga, 11.12.2014, 23:17, 81.190.183.56 ##

Wójcicki to niestety Jędrzejczak bis. Dyktator i jedynie słusznie wiedzący, odwracający się od zaplecza, które go wsparło i dzięki któremu odniósł sukces. Niestety.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:22, 83.11.197.88 ##

TJ nie docenił LDM. JW podzieli jego los.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:27, 83.11.197.88 ##

Tadeusz Jędrzejczak chociaż na kncertach w FG bywał i do powstania tej instytucji się przyczynił i o nią dbał, a nowy samej Lady Camilli Panufnik na siebie czekać kazał!!! Nie zawiadomił, nie przyszedł , czy do głowy mu przyszło przeprośić obie damy-nie wiem.Co uchodzi na Swiecie Kurczakowym nie uchodzi w mieście wojewodziańskim.Co tam gadać o kulturze i kindersztubie jak się do przybytków kultury nie chadza i życiem kulturalnym swego miasta nie interesuje.

Anonim_3365, 13.12.2014, 13:09, 5.173.76.156 ##

Z klasą zachował się były już zastępca Pan Stefan Sejwa - był na koncercie! Widziałem też Panią Ewę Hornik! Brawo!
Anonim_9834, 13.12.2014, 16:25, 81.190.179.229 ##

Brawa dla Artura Andruszczaka. Jedyny radny, który miał odwagę zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem. To wymaga dużej odwagi – przyznać się, że nie jest się fachowcem i nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby wypowiadać się w danym temacie. Pani Redaktor! Trzy godziny nie wystarczą, żeby wyjaśnić laikom skomplikowaną sytuację Pomocy Społecznej w naszym mieście. Tym bardziej, że tłumaczyli ci, którzy są żywo zainteresowani otrzymaniem dofinasowania (i to już nie jest obiektywny osąd sytuacji) oraz Pani Wojciechowska, której osobiste rozgrywki z Wydziałem Spraw Społecznych są powszechnie znane. Nowy Pan Prezydent i Pani Skarbnik też niewiele jeszcze wiedzą na ten temat. Takie krótkie doraźne działania w postaci „tu zabrano – tam dano” niczego nie rozwiązują. Potrzeba rozwiązań systemowych, które trzeba mądrze i dobrze przygotować. Nie wystarczą populistyczne gesty, na które i wy dziennikarze tak łatwo się dajecie łapać. A nowemu radnemu Andruszczakowi gratulujemy i życzymy, żeby zawsze miał odwagę głosować zgodnie z własna wiedzą i sumieniem a nie tak jak wypada albo wskazują koledzy z Klubu.
Anonim_9778, 14.12.2014, 19:25, 95.41.144.76 ##

W działce społecznej brakuje pieniędzy na wiele rzeczy: żłobki, przedszkola, praca socjalna, niepełnosprawność, itd., itd. A skąd na to kasa? Też z wynagrodzeń? Pewnie, zabierzmy wszystko i zróbmy z urzędników wolontariuszy. A co, niech pracują za darmo. Brawo Panie Andruszczak, takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem chwili. Wszystko powinno być szczegółowo przeanalizowanie. A teraz do boju kolejne organizacje i instytucje. Walczcie o kasę, kto głośniej krzyczy ma większe szanse.
Anonim_9434, 15.12.2014, 16:39, 91.226.7.227 ##

Zrobimy z urzędników wolontariuszy i klientów tejże opieki społecznej :/
Anonim_1285, 15.12.2014, 21:00, 81.219.200.165 ##

Może prezydent zacznie od siebie? Mają mu już jego urzędniczą pensję podwyższyć... To może tę podwyżkę jednak na świetlice przeznaczyć?
Anonim_4999, 15.12.2014, 21:30, 95.41.144.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Kebab Turecki 2" Restauracja Turecka

ul. Witosa 50, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 34 44
branża: Restauracje <czytaj dalej>
Euronet Bankomat

ul. Pionierów 3 /5, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Nowacki Klaudiusz Zakład Blacharsko-Dekarski

ul. Dekerta 81 b m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 501 315 576
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>

Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej