czwartek 5 sierpnia 2021     Oswald, Emil, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Gorzowie 4 zł na psa, 20 gr na dziecko,
czyli pierwsza komisja - pierwsze zmiany
eGorzowska - 5710_uGwRGdUjG085iIOjuTM.jpg

Na pierwszym posiedzeniu komisji spraw społecznych gorzowskiej rady miasta wprowadzono propozycje poprawek w planach budżetowych na rok 2015.

W posiedzeniu komisji spraw społecznych rady miasta, 11 grudnia 2014 r., wzięło udział sześciu radnych: przewodniczący komisji Roman Sondej oraz Grażyna Wojciechowska, Ewa Hornik, Artur Andruszczak, Grzegorz Musiałowicz i Krzysztof Kochanowski - Patryk Broszko został usprawiedliwiony. Obecne były: skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek oraz dyr. Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie Barbara Steblin-Kamińska i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. W czasie spotkania dotarł prezydent Jacek Wójcicki z wiceprezydent, która rozpocznie urzędowanie 15 grudnia, Agnieszką Stanisławską.

Pojawili się też goście zaniepokojeni otwartym konkursem ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, który miasto ogłosiło dzień wcześniej, czyli 9 grudnia
(treść konkursu znajduje się tu: http://bip.wrota.lubuskie.pl/umgorzow/70/628/Otwarty_konkurs_ofert_na_realizacje_zadania_publicznego_z_zakresu_wspierania_rodziny_i_systemu_pieczy_zastepczej/) W imieniu Gorzowskiej Rady Pożytku Publicznego - Anita Łukowiak, Stowarzyszenia im. Brata Krystyna - Iwona Filon-Król oraz Stowarzyszenia Św. Eugeniusza de Mazenoda - Urszula Niemirowska.

Anita Łukowiak poinformowała radnych i przedstawicieli wydziałów, że w Kancelarii Urzędu Miasta złożyła pismo-protest skierowany do Prezydenta Gorzowa w sprawie planowanego dofinansowania w roku 2015 tylko dwóch świetlic środowiskowych w Gorzowie, ze wskazaniem na rejon Śródmieście oraz hotel Metalowiec. Protest podpisało siedem działających w mieście organizacji pożytku publicznego.


Problem został rozpatrzony bez zwłoki. Półtora godziny trwały pytania, odpowiedzi i wystąpienia zainteresowanych osób. Okazało się, że na działania, o których mowa, miasto z roku na rok przeznacza coraz mniej funduszy. Zgodnie z ogłoszeniem, na lata 2015-2017 poprzedni prezydent przeznaczył 240 tys. zł, czyli po 80 tys. zł rocznie. To oznaczałoby, że dwie świetlice otrzymają po 40 tys. zł, a pozostałe sześć (dotąd miasto dofinansowywało osiem) pozostanie bez wsparcia.
Z takim stanem nie godzili się przedstawiciele organizacji pożytku publicznego, tłumacząc to postępującym ubożeniem mieszkańców. Radna Grażyna Wojciechowska apelowała, że na każdym osiedlu powinna istnieć świetlica, a na Manhattanie dwie, bo na to wskazuje zaludnienie (szczegóły wystąpienia radnej podamy wkrótce w osobnym materiale).

Iwona Filon-Król podkreśliła, że samo Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi 13 świetlic i żadna nigdy nie dostała tak dużego dofinansowania, jak proponuje się we wskazanym ogłoszeniu.
- Jeśli tak się stanie, 21 podmiotów nie będzie wiedziało, co zrobić z 700-800 wychowankami, a 100 wolontariuszom będziemy musieli powiedzieć "spadajcie". Tak nie może być. Postępuje patologizacja mieszkańców, bieda, niedożywienie, pijaństwo, a w tych świetlicach mają być również prowadzone programy profilaktyczne. W tym mieście utrzymanie psa kosztuje 4 zł, a dziecka 20 gr. Jeśli uważacie, że pies to nie człowiek, a dajemy mu więcej niż na dziecko, to ja się wypisuję z tego miasta - zakończyła.
Później wspomniała jeszcze, że od 13 lat Stowarzyszenie im. Brata Krystyna prowadzi jedyny w północno-zachodniej Polsce Bank Żywności i nigdy nie dostało z miasta żadnego dofinansowania.
- Już zaczynają się przymrozki. Poprzedniej nocy mieliśmy 40 mężczyzn. Przyjmujemy ludzi zawszawionych, chorych, na wózkach, z rakiem. Za swoją pracę otrzymujemy pochwały i nagrody od ministra, wojewody, a w mieście jesteśmy przezroczyści, niewidzialni - mówiła.

Wszystkie argumenty znalazły zrozumienie zarówno u przewodniczącego komisji, skarbnika urzędu jak i prezydenta. Zaproponowano więc wprowadzenie korekty budżetu.

- Musimy pamiętać, że budżet został przygotowany i nie da się go przewrócić do góry nogami. Będziemy starać się wprowadzać poprawki. Musimy też szukać pieniędzy na ambulatorium kontrolowanego trzeźwienia, bo w przeciwnym wypadku po nowym roku nietrzeźwymi zapchamy szpital i zajmiemy nimi całe godziny pracy policji - komentował prezydent Jacek Wójcicki. - Mam propozycję, by konkurs wstrzymać i zaplanowane pieniądze przeznaczyć na funkcjonowanie ośmiu świetlic. To wystarczy na krótko, ale będziemy szukać funduszy w budżecie. Może zdejmiemy je z jakiejś inwestycji. Nie wiem, ale deklaruję, że znajdę rozwiązanie.

Na sugestię radnej Wojciechowskiej prezydent wspomniał, że na pewno zajmie się zarobkami w spółkach miasta, a skarbnik - wynagrodzeniami urzędników.
- To jedno ze źródeł, które będę chciała ciąć - dodała Agnieszka Kaczmarek.

W związku z tym przewodniczący Roman Sondej zaproponował przesunięcia w budżecie miasta kwot: 70 tys. na Bank Żywności, 100 tys. na noclegownie i schroniska oraz 320 tys. na świetlice. Przyjęto, że fundusze mają pochodzić właśnie z wynagrodzeń osobowych urzędników.

Po zatwierdzeniu propozycji przez skarbniczkę i prezydenta, pomysł poddano pod głosowanie. Projekt przeszedł pięcioma głosami przy jednym wstrzymującym się. Radny Artur Andruszczak zapytany o powód wstrzymania, odpowiedział, że jest nowy, uczy się dopiero, nie zna tematu i nie chce nikogo narażać na złe decyzje. Uznał, że dla niego wyjaśnienia na komisji były mało wystarczające.
- Chciałbym dogłębnie, żeby wszystko było przemyślane - wyjaśniał.
- Ale co? - pytaliśmy.
- No wszystkie sprawy społeczne.
- Ale wszystkich spraw społecznych się nie da przemyśleć, tu były rozstrzygane kwestie dotyczące prowadzenia świetlic i pomocy stowarzyszeniom. I przez półtora godziny zostały dokładnie przeanalizowane.
- Tak, tylko skąd wziąć te pieniążki. Jest tak, jak jest, trzeba przeanalizować czy to będzie dobre rozwiązanie - powtarzał i zapewnił, że o ewentualnych propozycjach zmian w budżecie na wspomniane cele będzie mógł decydować na radzie miasta.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 1/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 2/3

w gorzowie 4 zl na psa 20 gr na dziecko czyli p, zdjęcie 3/3


11 grudnia 2014 21:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Z zarobków zwykłych urzędników nie da się nic uszczknąć, nie zarabiają kokosów , jedynie w spółkach , decyzja co do finansowania 8 świetlic jest słuszna. Radny A.A pewnie nie dostał wytycznych, to na wszelki wypadek wziął na wstrzymanie.

rudaelka1 fanka Landsberga, 11.12.2014, 23:17, 81.190.183.56 ##

Wójcicki to niestety Jędrzejczak bis. Dyktator i jedynie słusznie wiedzący, odwracający się od zaplecza, które go wsparło i dzięki któremu odniósł sukces. Niestety.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:22, 83.11.197.88 ##

TJ nie docenił LDM. JW podzieli jego los.
Anonim_6553, 11.12.2014, 23:27, 83.11.197.88 ##

Tadeusz Jędrzejczak chociaż na kncertach w FG bywał i do powstania tej instytucji się przyczynił i o nią dbał, a nowy samej Lady Camilli Panufnik na siebie czekać kazał!!! Nie zawiadomił, nie przyszedł , czy do głowy mu przyszło przeprośić obie damy-nie wiem.Co uchodzi na Swiecie Kurczakowym nie uchodzi w mieście wojewodziańskim.Co tam gadać o kulturze i kindersztubie jak się do przybytków kultury nie chadza i życiem kulturalnym swego miasta nie interesuje.

Anonim_3365, 13.12.2014, 13:09, 5.173.76.156 ##

Z klasą zachował się były już zastępca Pan Stefan Sejwa - był na koncercie! Widziałem też Panią Ewę Hornik! Brawo!
Anonim_9834, 13.12.2014, 16:25, 81.190.179.229 ##

Brawa dla Artura Andruszczaka. Jedyny radny, który miał odwagę zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem. To wymaga dużej odwagi – przyznać się, że nie jest się fachowcem i nie ma się dostatecznej wiedzy, żeby wypowiadać się w danym temacie. Pani Redaktor! Trzy godziny nie wystarczą, żeby wyjaśnić laikom skomplikowaną sytuację Pomocy Społecznej w naszym mieście. Tym bardziej, że tłumaczyli ci, którzy są żywo zainteresowani otrzymaniem dofinasowania (i to już nie jest obiektywny osąd sytuacji) oraz Pani Wojciechowska, której osobiste rozgrywki z Wydziałem Spraw Społecznych są powszechnie znane. Nowy Pan Prezydent i Pani Skarbnik też niewiele jeszcze wiedzą na ten temat. Takie krótkie doraźne działania w postaci „tu zabrano – tam dano” niczego nie rozwiązują. Potrzeba rozwiązań systemowych, które trzeba mądrze i dobrze przygotować. Nie wystarczą populistyczne gesty, na które i wy dziennikarze tak łatwo się dajecie łapać. A nowemu radnemu Andruszczakowi gratulujemy i życzymy, żeby zawsze miał odwagę głosować zgodnie z własna wiedzą i sumieniem a nie tak jak wypada albo wskazują koledzy z Klubu.
Anonim_9778, 14.12.2014, 19:25, 95.41.144.76 ##

W działce społecznej brakuje pieniędzy na wiele rzeczy: żłobki, przedszkola, praca socjalna, niepełnosprawność, itd., itd. A skąd na to kasa? Też z wynagrodzeń? Pewnie, zabierzmy wszystko i zróbmy z urzędników wolontariuszy. A co, niech pracują za darmo. Brawo Panie Andruszczak, takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem chwili. Wszystko powinno być szczegółowo przeanalizowanie. A teraz do boju kolejne organizacje i instytucje. Walczcie o kasę, kto głośniej krzyczy ma większe szanse.
Anonim_9434, 15.12.2014, 16:39, 91.226.7.227 ##

Zrobimy z urzędników wolontariuszy i klientów tejże opieki społecznej :/
Anonim_1285, 15.12.2014, 21:00, 81.219.200.165 ##

Może prezydent zacznie od siebie? Mają mu już jego urzędniczą pensję podwyższyć... To może tę podwyżkę jednak na świetlice przeznaczyć?
Anonim_4999, 15.12.2014, 21:30, 95.41.144.76 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wojewoda unieważnia uchwałę
Publikujemy treść komunikatu dotyczącego unieważnienia przez Wojewodę Lubuskiego uchwały Nr XXXVIII/686/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Leiv-Anne-David" Sprzedaż Bielizny Marzanna Noll

ul. Widok 5 m. 13, Gorzów Wlkp.
tel. 609 417 999
branża: Sprzedaż wysyłkowa <czytaj dalej>
Bank Millennium S.A. Bankomat

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

Ćwicz na osiedlu
Dzieci, młodzież i seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych na ... <czytaj dalej>
Kupujesz używane auto? Oby nie popowodziowe
Polacy najczęściej sprowadzają używane samochody z Niemiec. Czy to oznacza, ... <czytaj dalej>
33. Romane Dyvesa
Kolejny festiwal „Romane Dyvesa” odbędzie się 14 sierpnia w gorzowskim ... <czytaj dalej>
Wieża, która po nas zostanie
Z górą dwa tygodnie przyglądałam się zdjęciom wieży widokowej w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2021 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Na szlaku Wspólnoty
O tym, że Adam Bałdych jest mistrzem skrzypiec, w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wieża, która po nas zostanie
Z górą dwa tygodnie przyglądałam się zdjęciom wieży widokowej w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Team building, czyli jak zbudować zespół
Podpowiadamy, w jaki sposób zmotywować pracowników do działania i zwiększyć ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekordowe stawki za pracę sezonową
Wakacje na półmetku, a w wielu sektorach wciąż trwa gorączkowe ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9795:
wujt w gumiakach niech buduje lepiej domy opieki bo jest ogromny problem z tym.
na Zachodzie normalnie się oddaje starego człowieka a u nas le <czytaj dalej>
Anonim_3469:
Nie gratuluję. za niedołęctwo przy miejskich inwestycjach powinna być kara a nie nagroda stanowiskowa <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Geubo przed 15tą wszyscy juz spakowani do wyjścia. Elegancko ubrani.

A robole z kołchozów tpv faureci i pomniejsaych zapier.. świątek <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Wolne soboty niedziele i święta. 13tki. Urlop kiedy sie chce - żyć nie umierać taka państwowa posadka <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Rozpisać konkurs na atanowisko i wybrać.
A nie wysyłac na posadke <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej