
Promocją lokalnych inicjatyw miały być pierwsze Lubuskie Targi Aktywności Społecznej. Odbyły się 17 maja na lodowisku Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Słowianka.
Ekonomia społeczna z roku na rok zyskuje na popularności. Jej definicja została sformułowana przez pracowników europejskiej sieci badawczej EMES European Research Network, wg której za przedsiębiorstwo społeczne uznaje się działalność stawiającą przed sobą głównie cele społeczne. Najważniejsze jest to, że zyski nie zwiększają dochodu udziałowców czy właścicieli, ale są reinwestowane w działania społeczne lub wspólnotę. EMES określa kryteria społeczne i ekonomiczne, którymi powinny charakteryzować się inicjatywy wpisujące się w ekonomię społeczną. Za portalem ekonomiaspoleczna.pl podajemy, jakie są kryteria EMES:
Kryteria ekonomiczne:
- prowadzenie w sposób względnie ciągły, regularny działalności w oparciu o instrumenty ekonomiczne;
- niezależność, suwerenność instytucji w stosunku do instytucji publicznych;
- ponoszenie ryzyka ekonomicznego;
- istnienie choćby nielicznego płatnego personelu.
Kryteria społeczne:
- wyraźna orientacja na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia;
- oddolny, obywatelski charakter inicjatywy;
- specyficzny, możliwie demokratyczny system zarządzania;
- możliwie wspólnotowy charakter działania;
- ograniczona dystrybucja zysków.
Na Lubuskich Targach Aktywności Społecznej pokazały się głównie warsztaty terapii zajęciowej, stowarzyszenia i fundacje, centra integracji społecznej, a także ośrodki pomocy społecznej i środowiskowe domy samopomocy.
– Niedawno uczestniczyliśmy w takich targach w Szczecinie. Tam oczywiście działają na większą skalę. Zbudowali nawet własne centrum, ale mamy się od kogo uczyć – powiedział wicemarszałek
Maciej Szykuła.
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gorzowie działa dopiero od roku i jego celem było stworzenie możliwości wspólnego zaprezentowania podmiotów i ich działalności. Stąd na zamienionym w halę targową lodowisku wystawiły się nie tylko znane jednostki, takie jak, np. Gorzowski Klub Piłki Wodnej, który ma 55-letnią tradycję, ale też stowarzyszenia, które rozpoczęły działalność, np. w listopadzie 2013 r. i ich największym problemem jest zdobycie lokalu.
– Na potrzeby Fundacji JMJ Drogi Rozwoju udostępniam własne mieszkanie. Chcielibyśmy organizować spotkania Klubu Lejdis, ale bez lokalu to jest trudne. Czekamy, aż prezydent ogłosi jakiś przetarg – mówiła
Justyna Jurgielewicz, którą muzycznie wspierała grająca na gitarze córka
Ola.
Z kolei GKPW pojawił się na targach, by zachęcać młodzież do wstąpienia w szeregi klubu. „Od 55 lat godnie reprezentujemy nasze miasto w piłce wodnej” czytamy w ulotce informacyjnej, która przypomina niezwykłe osiągnięcia legendy klubu Ryszarda Łuczaka oraz Piotra Diakonowa. Teraz klub, który działa przy ul. Kobylogórskiej, czeka głównie na dziewczęta, gdyż chce utworzyć dla nich osobną klasę.
Wśród wystawców znalazło się również stoisko Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, działające przy ul. Kosynierów Gdyńskich 81, które zaprasza do Międzyregionalnego Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W ofercie Centrum znajdują się bezpłatne porady prawne, psychologiczne, socjalne czy psychoterapeutyczne. Projekt realizowany jest wspólnie z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Na targach nie zabrakło również stoiska Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, którego pracownicy promowali działania wolontariatu.
– Zachęcają do tego nasi wolontariusze. Mówią, jak włączyć się do pomocy udzielanej osobom chorym czy niepełnosprawnym. Dziś jesteśmy tu również, by przypominać o naszych akcjach, o tym że mamy okno życia i przez cały rok realizujemy różne działania – mówiła
Anita Łukowiak.
Inicjatywę Ludzie dla Miasta reprezentował
Grzegorz Witkowski, który chciał poznać opinie mieszkańców co do zmian, jakie należałoby wprowadzić w Gorzowie. – Jesteśmy takim ruchem, który pragnie pobudzić ludzi do działania. Te spostrzeżenia chcemy przekazać władzom naszego miasta – mówił G. Witkowski. (Jego opinię na temat targów przeczytasz tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,Grzegorz_Witkowski,5192,i_targi_pseudospolecznej_aktywnosci_urzedniczej__opiniabr_,)
Targi zorganizował Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Gorzowie. Były skierowane do Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) subregionu gorzowskiego oraz otoczenia ekonomii społecznej. Instytucje działające w sektorze ES, NGO (organizacje pozarządowe), Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST) prezentowały swój dorobek i promowały lokalne inicjatywy społeczne, zachęcały mieszkańców do aktywności społecznej oraz integrowały osoby zrzeszone i działające w sektorze NGO i ES. Patronat honorowy nad Targami objął wicemarszałek województwa lubuskiego Maciej Szykuła.
Tekst i foto Hanna Kaup
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ...
<czytaj dalej>Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ...
<czytaj dalej>Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ...
<czytaj dalej>Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>