środa 4 października 2023     Rozalia, Franciszek, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jędrzejczak częściowo uniewinniony.
W części sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia - live
eGorzowska - 3967_x3bD3NwNHHLEghmrE7ew.jpg13 czerwca 2013. Szczecin. Sąd Apelacyjny. Do 13.00 została jeszcze godzina. Czekamy na wyrok w sprawie, w której oskarżony jest prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

13 czerwca o 13.00 w sali nr 6 Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędzia Janusz Jaromin wyda wyrok w sprawie tzw. afery budowlanej.

Jesteśmy na miejscu. Będziemy informować o przebiegu sprawy.

Po niemal rocznej przerwie, spowodowanej odwołaniem się od wyroku sądu niższej instancji, w pierwszych dniach czerwca 2013, sprawa tzw. afery budowlanej wróciła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W lipcu 2011 roku prezydent Tadeusz Jędrzejczak usłyszał nieprawomocny wyrok skazujący go na sześć lat bezwzględnego więzienia, ośmioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych, karę grzywny i konieczność zwrotu miliona złotych dla gorzowskiego urzędu i syndyków upadłych firm budowlanych.

Tadeuszowi Jędrzejczakowi zarzuca się przekroczenie uprawnień i działanie w celu osiągnięcia korzyści przez inne osoby. Chodzi o fikcyjną dostawę krzewów ozdobnych za 400 tys. zł na teren jednej z gorzowskich inwestycji. Poza tym jest zarzut działania na szkodę miasta, ponieważ na polecenie prezydenta urząd miasta miał zapłacić 214 tys. zł za fakturę wystawioną przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego za prace, których PBI nie wykonało, a także sprawa budowy wagi i wjazdu do firmy Z. Marciniak.

Hanna Kaup

Aktualizacja: 12.10

W Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie poajwiają się ekipy telewizyjne i prasowe.

12.25
Przyjechał Tadeusz Jędrzejczak. Są też dwaj inni oskarżeni w sprawie.

12.45
Prezydent jest uśmiechnięty, ale do telewizyjnej kamery bardzo serio powiedział o tym, że jest przekonany co do swojej niewinności. Sala sądowa została udostępniona. Ekipy prasowe, radiowe i telewizyjne lokują się na stanowiskach.

12.58
Sprawa została wywołana. Oskarżeni, ich obrońcy i prokurator są na sali.

13.00
Sąd wszedł. Po ustaleniu obecności sędzia Janusz Jaromin przystąpił do odczytania decyzji. Na mocy odwołania, w sprawie Tadeusza Jędrzejczaka uchylił wyrok w punktach 32 i 36, przekazując do ponownego rozpatrzenia w sądzie niższej instancji.

Uchylił zaskarżony wyrok co do Władysława Ż.

Zmienił wyrok w sprawie Janusza K. Janusza Cz. uniewinnił z pkt. 27 cz. wstępnej. Tadeusza Jędrzejczaka uniewinnił z paragr.  296 punkt. 1 i 2, opisanego w punkcie 35. Podobnie uniewinnił Janusza Korskiego.

W pozostałej części wyrok utrzymuje w mocy.

Dziś sędzia chce przedstawić ogólne uwagi, które legły u podstaw rozstrzygniecia. - Sprawa nie jest praosta - powiedział J. Jaromin. - Przedmiotem procesu nie było rozliczenie wartościowe, ilościowe i rzeczowe inwestycji miejskich na terenie Gorzowa, ale rozpoznanie zarzutów stawianych poszczególnym oskarzonym.

Materiał biegłej sprawiał wrażenie materiału dowodowego, ale sąd pierwszej instancji nie dostrzegł spraw, które albo nie miały znaczenia, albo miały znaczenie kardynalne. - Uciekł główny cel sadowi I instancji - mówił J. Jaromin.

- Sąd apelacyjny nie podziela poglądu, że ocena biegłej Paczkowskiej była wydana z naruszeniem procedury. Opinia uzupełniająca biegłej i postępowanie wykazało, że albo czynności wykonawców opinii miały charakter czysto techniczny, a jeżeli były związane z tworzeniem dokumentu, to był to dokument autoryzowany przez biegłą - wyjaśniał sedzia.

- Generalnie można by przyjąć, że opinie są bardzo istotnym dowodem w sprawie. Materia ta bez współdziałania z biegłym trudna by była dla sądu do rozstrzygnięcia. Nie do zaakceptowania jest jednak odwołanie sądu I instancji do stanowiska biegłej, które budzi watpliwości, sąd sam nie reprezentuje swojego stanowiska i nie skłania go to do analizy - tlumaczył J. Jaromin.

13.30

Ogólne uwagi należałoby również rozszerzyć o rozważania, które dotyczą istoty rozstrzygnięcia w tej sprawie.
- Dokładnie wiemy, że przedmiotem rozsztrzygnięcia był szereg nieprawidłowości na trzech inwesytycjach miejskich. Każde z tych zagadnień to odrębna kwestia, ale w tym zakresie tylko w pewnych częściach sąd uznał przestępstwo niegospodarności i przekroczenia obowiązków. To przekroczenie dotyczy osoby, która jest powołana do ochrony interesów mocodawcy. Jakich to konkretnych obowiązków nie dopełnił prezydent, podpisując dokumenty i podejmując decyzje? To powinno być rozważane w aspekcie celu gospodarczego miasta - mówił sędzia. - Jeśli to niedopełnienie obowiązków nie pozostawało w związku ze szkodą, nie możemy mówić o szkodzie. Mówiąc o niej, musimy określić, czym jest szkoda. Sąd I instancji bardzo powierzchownie odniósł się do tego. Nie o to chodzi w tym postępowaniu. Pojęcie szkody musi byc rozumiane tak, jak rozumie to ustawodawca. Musi realnie przebiegać na mieniu,  w tym wypadku miasta. A przecież inwestycje powstały i są dobrem majątkowym, które do tej chwili służy miastu. Przez pryzmat szkody należałoby ocenić jedynie uszczerbek majątkowy, jaki wynikł.

Czy w inwestycji realizowanej w k. l. 90. realizowanej w całości z środków unijnych mogło dojść do nadużyć? - To okres przedakcesyjny, więc te dotacje musiałyby być wykorzystane, bo inaczej musiałyby być zwrócone. Nie stanowiły de facto majątku państwa - dodał J. Jaromin.

13.50

Trwa uzasadnianie wyroku. Sędzia odnosi się do poszczególnych oskarżonych oraz rozstrzygnięć sądu I instancji.

Braki dokumentów, niewłaściwe ich przeanalizowanie przez sąd I instancji - to zarzuty sędziego Jaromina, który przytacza zasadę „In dubio, pro Reo”, mówiącą, że jeśli istnieją wątpliwości, niedające się rozstrzygnąć, należy przyjąć rozstrzygnięcie na korzyść oskarżonego.

- Nie popełnia przestępstwa niegospodarności ten, który może nawet przekroczy reguły prawa, ale efekt gospodarczy jest pozytywny - podkreślił sędzia.

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 1/2

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 2/2


13 czerwca 2013 11:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


moze prostym jezykiem ktorys z pismakow napisze co oznacza ten wyrok dla prezydenta a nie relacja chaotyczna co sedzia powiedziual
Anonim_7234, 13.06.2013, 13:29, 83.13.138.138 ##

w takim przypadku sedziego z gorzowa powinni powiesic za jaja albo na zbity pysk wywalic z roboty jak tak spartaczył prowadzona przez siebie sprawę, która przeciez nie ma co ukrywac kosztowala nas wszytkich podatnikow nie malo srodkow publicznych..ale sedzia sadu w Gorzowie za swoja prace nie poniesie zapewne zadnych konsekwencji!!dziki kraj jak mawial Miro
Anonim_7234, 13.06.2013, 14:08, 83.13.138.138 ##

nic z tego nie rozumiem
Anonim_2348, 13.06.2013, 14:22, 178.183.168.201 ##

Sędzia ze szczecina mówi sensownie. Odnosi się do spraw kluczowych. I bezstronnie je uzasadnia. Czy tego nie potrafi sąd w Gorzowie?
Anonim_9844, 13.06.2013, 16:05, 37.47.78.51 ##

Mam nadzieję, że co się odwlecze, to nie uciecze...
Anonim_1429, 13.06.2013, 16:48, 89.228.136.134 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ... <czytaj dalej>
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Jaśniewski Jan Usługi Ogólnobudowlane

ul. Zbąszyńska 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 60 98
branża: Malowanie, tapetowanie - usługi <czytaj dalej>
"Ht-Invest" Marek Fedoryga

ul. Fredry 7 d lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 665 707 008
branża: Budowlane materiały <czytaj dalej>

Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
W objęciach Motyla
Na rozpoczęcie sezonu kulturalnego 2023-2024 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających ... <czytaj dalej>
Nowy film Jana Holoubka
Różnorodne premiery przygotowało kino Helios na nowy filmowy tydzień. Można ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Idźmy na wybory
Idźmy na wybory. Takie hasło i taka idea przyświecała tym, którzy spotkali się 1 października na Starym Rynku w Gorzowie. W samo południe, w asyście czterech aut policyjnych i kilku funkcjonariuszy ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
Wioska Indiany Jonesa
Wyjątkowości Foz d’Égua nie oddadzą żadne zdjęcia, bardzo trudno też ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Krainie za Tagiem
Alentejo to historyczna prowincja i główny obszar rolniczy Portugalii. Zajmuje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Za często narzekamy i plotkujemy
Chociaż większość z nas nie lubi kolegów z pracy, to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2434:
Cieszę się że koleżanka ze szkolnej ławy wybrała podobną drogę zawodową od mojej.LO w Skwierzynie. <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Taka kultura polskich pracodawców. Znałem jeleni każdy to był sęp wyzyskiwacz i chamidło <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Co nowy sklep otworzą to szukają frajerami która będzie robić za darmo za marchewkę na kiju. I ją myśl nie przyjdzie że może trzeba zapłaci <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Winny jest rząd który powinien wprowadzić bezrobocie. A na siłę go unika i na rynku pracy jest więcej ludzi niż być powinno tj niedojdy i leni <czytaj dalej>
Anonim_8638:
W upadku PRL-u czy raczej transformacji ustrojowej Jarek grał pierwsze skrzypce. Był mózgiem Wałęsy robola nieuka. Zrobił go prezydentem. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej