poniedziałek 14 czerwca 2021     Bazyli, Eliza, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jędrzejczak częściowo uniewinniony.
W części sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia - live
eGorzowska - 3967_x3bD3NwNHHLEghmrE7ew.jpg13 czerwca 2013. Szczecin. Sąd Apelacyjny. Do 13.00 została jeszcze godzina. Czekamy na wyrok w sprawie, w której oskarżony jest prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

13 czerwca o 13.00 w sali nr 6 Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędzia Janusz Jaromin wyda wyrok w sprawie tzw. afery budowlanej.

Jesteśmy na miejscu. Będziemy informować o przebiegu sprawy.

Po niemal rocznej przerwie, spowodowanej odwołaniem się od wyroku sądu niższej instancji, w pierwszych dniach czerwca 2013, sprawa tzw. afery budowlanej wróciła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W lipcu 2011 roku prezydent Tadeusz Jędrzejczak usłyszał nieprawomocny wyrok skazujący go na sześć lat bezwzględnego więzienia, ośmioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych, karę grzywny i konieczność zwrotu miliona złotych dla gorzowskiego urzędu i syndyków upadłych firm budowlanych.

Tadeuszowi Jędrzejczakowi zarzuca się przekroczenie uprawnień i działanie w celu osiągnięcia korzyści przez inne osoby. Chodzi o fikcyjną dostawę krzewów ozdobnych za 400 tys. zł na teren jednej z gorzowskich inwestycji. Poza tym jest zarzut działania na szkodę miasta, ponieważ na polecenie prezydenta urząd miasta miał zapłacić 214 tys. zł za fakturę wystawioną przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego za prace, których PBI nie wykonało, a także sprawa budowy wagi i wjazdu do firmy Z. Marciniak.

Hanna Kaup

Aktualizacja: 12.10

W Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie poajwiają się ekipy telewizyjne i prasowe.

12.25
Przyjechał Tadeusz Jędrzejczak. Są też dwaj inni oskarżeni w sprawie.

12.45
Prezydent jest uśmiechnięty, ale do telewizyjnej kamery bardzo serio powiedział o tym, że jest przekonany co do swojej niewinności. Sala sądowa została udostępniona. Ekipy prasowe, radiowe i telewizyjne lokują się na stanowiskach.

12.58
Sprawa została wywołana. Oskarżeni, ich obrońcy i prokurator są na sali.

13.00
Sąd wszedł. Po ustaleniu obecności sędzia Janusz Jaromin przystąpił do odczytania decyzji. Na mocy odwołania, w sprawie Tadeusza Jędrzejczaka uchylił wyrok w punktach 32 i 36, przekazując do ponownego rozpatrzenia w sądzie niższej instancji.

Uchylił zaskarżony wyrok co do Władysława Ż.

Zmienił wyrok w sprawie Janusza K. Janusza Cz. uniewinnił z pkt. 27 cz. wstępnej. Tadeusza Jędrzejczaka uniewinnił z paragr.  296 punkt. 1 i 2, opisanego w punkcie 35. Podobnie uniewinnił Janusza Korskiego.

W pozostałej części wyrok utrzymuje w mocy.

Dziś sędzia chce przedstawić ogólne uwagi, które legły u podstaw rozstrzygniecia. - Sprawa nie jest praosta - powiedział J. Jaromin. - Przedmiotem procesu nie było rozliczenie wartościowe, ilościowe i rzeczowe inwestycji miejskich na terenie Gorzowa, ale rozpoznanie zarzutów stawianych poszczególnym oskarzonym.

Materiał biegłej sprawiał wrażenie materiału dowodowego, ale sąd pierwszej instancji nie dostrzegł spraw, które albo nie miały znaczenia, albo miały znaczenie kardynalne. - Uciekł główny cel sadowi I instancji - mówił J. Jaromin.

- Sąd apelacyjny nie podziela poglądu, że ocena biegłej Paczkowskiej była wydana z naruszeniem procedury. Opinia uzupełniająca biegłej i postępowanie wykazało, że albo czynności wykonawców opinii miały charakter czysto techniczny, a jeżeli były związane z tworzeniem dokumentu, to był to dokument autoryzowany przez biegłą - wyjaśniał sedzia.

- Generalnie można by przyjąć, że opinie są bardzo istotnym dowodem w sprawie. Materia ta bez współdziałania z biegłym trudna by była dla sądu do rozstrzygnięcia. Nie do zaakceptowania jest jednak odwołanie sądu I instancji do stanowiska biegłej, które budzi watpliwości, sąd sam nie reprezentuje swojego stanowiska i nie skłania go to do analizy - tlumaczył J. Jaromin.

13.30

Ogólne uwagi należałoby również rozszerzyć o rozważania, które dotyczą istoty rozstrzygnięcia w tej sprawie.
- Dokładnie wiemy, że przedmiotem rozsztrzygnięcia był szereg nieprawidłowości na trzech inwesytycjach miejskich. Każde z tych zagadnień to odrębna kwestia, ale w tym zakresie tylko w pewnych częściach sąd uznał przestępstwo niegospodarności i przekroczenia obowiązków. To przekroczenie dotyczy osoby, która jest powołana do ochrony interesów mocodawcy. Jakich to konkretnych obowiązków nie dopełnił prezydent, podpisując dokumenty i podejmując decyzje? To powinno być rozważane w aspekcie celu gospodarczego miasta - mówił sędzia. - Jeśli to niedopełnienie obowiązków nie pozostawało w związku ze szkodą, nie możemy mówić o szkodzie. Mówiąc o niej, musimy określić, czym jest szkoda. Sąd I instancji bardzo powierzchownie odniósł się do tego. Nie o to chodzi w tym postępowaniu. Pojęcie szkody musi byc rozumiane tak, jak rozumie to ustawodawca. Musi realnie przebiegać na mieniu,  w tym wypadku miasta. A przecież inwestycje powstały i są dobrem majątkowym, które do tej chwili służy miastu. Przez pryzmat szkody należałoby ocenić jedynie uszczerbek majątkowy, jaki wynikł.

Czy w inwestycji realizowanej w k. l. 90. realizowanej w całości z środków unijnych mogło dojść do nadużyć? - To okres przedakcesyjny, więc te dotacje musiałyby być wykorzystane, bo inaczej musiałyby być zwrócone. Nie stanowiły de facto majątku państwa - dodał J. Jaromin.

13.50

Trwa uzasadnianie wyroku. Sędzia odnosi się do poszczególnych oskarżonych oraz rozstrzygnięć sądu I instancji.

Braki dokumentów, niewłaściwe ich przeanalizowanie przez sąd I instancji - to zarzuty sędziego Jaromina, który przytacza zasadę „In dubio, pro Reo”, mówiącą, że jeśli istnieją wątpliwości, niedające się rozstrzygnąć, należy przyjąć rozstrzygnięcie na korzyść oskarżonego.

- Nie popełnia przestępstwa niegospodarności ten, który może nawet przekroczy reguły prawa, ale efekt gospodarczy jest pozytywny - podkreślił sędzia.

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 1/2

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 2/2


13 czerwca 2013 11:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


moze prostym jezykiem ktorys z pismakow napisze co oznacza ten wyrok dla prezydenta a nie relacja chaotyczna co sedzia powiedziual
Anonim_7234, 13.06.2013, 13:29, 83.13.138.138 ##

w takim przypadku sedziego z gorzowa powinni powiesic za jaja albo na zbity pysk wywalic z roboty jak tak spartaczył prowadzona przez siebie sprawę, która przeciez nie ma co ukrywac kosztowala nas wszytkich podatnikow nie malo srodkow publicznych..ale sedzia sadu w Gorzowie za swoja prace nie poniesie zapewne zadnych konsekwencji!!dziki kraj jak mawial Miro
Anonim_7234, 13.06.2013, 14:08, 83.13.138.138 ##

nic z tego nie rozumiem
Anonim_2348, 13.06.2013, 14:22, 178.183.168.201 ##

Sędzia ze szczecina mówi sensownie. Odnosi się do spraw kluczowych. I bezstronnie je uzasadnia. Czy tego nie potrafi sąd w Gorzowie?
Anonim_9844, 13.06.2013, 16:05, 37.47.78.51 ##

Mam nadzieję, że co się odwlecze, to nie uciecze...
Anonim_1429, 13.06.2013, 16:48, 89.228.136.134 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"NSI" Firma Handlowo-Usługowa

ul. Mościckiego 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 56 67
branża: Komputery - integracja systemów, sieci <czytaj dalej>
Maj Agnieszka Stacja Paliw

ul. Podmiejska 15 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 03 80
branża: Stacje paliw <czytaj dalej>
"Omnikadr" Elżbieta Chrzanowska

ul. Bohaterów Westerplatte 35 B/9, Gorzów Wlkp.
tel. 603 051 369
branża: Doradztwo personalne <czytaj dalej>

Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Internetowe oko na miasto
Znowu można oglądać centrum miasta online. Dzięki dwóm kamerom zamontowanym ... <czytaj dalej>
Nos w nos z nosorożcem...
Stefania zaprasza na III piknik naukowy „Nos w nos z ... <czytaj dalej>
Miejski Rzecznik Konsumenta ostrzega
To kolejne ostrzeżenie skierowane do gorzowian przez Miejskiego Rzecznika Konsumenta. Tomasz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
Anonim_9959:
Mam 75 lat i chciałabym być na wielu wystawach,koncertach,bo propozycje fantastyczne!Na pewno będę przed filharmonią,bo bębny kocham,jak starczy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej