wtorek 18 maja 2021     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gorzowski szpital a rozpad województwa
eGorzowska - 3582_hRv6Otgvj9hU6Lqdnma.jpgRosnące zadłużenie szpitala, kwietniowe przekształcenie w spółkę, bezpieczny dług i bałagan na SOR – to tematy konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Spotkanie dyrektora z dziennikarzami odbyło się 28 lutego, ale już w poniedziałek, 4 marca, na kolejne przyjedzie marszałek Elżbieta Polak.

Gorzowska lecznica 2012 rok zamknęła zadłużeniem w kwocie 270 mln 720 tys. zł. To o prawie pięć milionów więcej niż odnotowano pod koniec listopada. W połowie kwietnia tego roku Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zostanie przekształcony w spółkę. Aby jednak placówka mogła bezpiecznie pracować i przynosić zyski, dług po jej stronie winien pozostać… mniejszy niż 100 mln – przyznał dyrektor Marek Twardowski. Czy to jest możliwe?

Źli komornicy
Zdaniem dyr. Twardowskiego, niemal pięciomilionowy wzrost zadłużenia szpitala jest w głównej mierze wynikiem odsetek kosztów obsługi zadłużenia i bezkarnych działań komorników. Dyrektor wyznał dziennikarzom, że zajmowane są równolegle środki finansowe z kont bankowych, jak i z puli NFZ. Podkreślił, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż jest niezgodna z prawem. Niestety, w tym konkretnym względzie, zwyczajnie dyrektor mija się ze stanem faktycznym. Otóż komornik, zgodnie z obowiązującym prawem, może dokonywać zajęć z wielu źródeł do momentu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Nadwyżki, które ściągnął, powinien zwrócić. Może też te środki zająć do kolejnych spraw. Jednak po zaspokojeniu roszczeń kategorycznie musi odblokować konta bankowe. Wynika to z „Ustawy o komornikach i egzekucji”. Zainteresowanych odsyłam do lektury. Jednak postawa komorników w innych działaniach budzi wiele wątpliwości i kontrowersji, dlatego dyrektor sukcesywnie składa skargi na ich czynności i dochodzi swoich racji na drodze sądowej. Słusznie.

Nie będzie natomiast pozwów dla NFZ. I to dobra informacja. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za nadwykonania szpitalowi ponad 70 proc. Kwota na tym poziomie procentowym, zdaniem Twardowskiego, jest zadowalająca. Niektóre oddziały zmniejszają straty, inne zaczynają być rentowne. Taki stan rzeczy także cieszy. Dyrektor nie wyklucza jednak możliwości zamknięcia jakiejś poradni – nie określił jakiej.

Rozmowy z wierzycielami

– W połowie kwietnia szpital zostanie przekształcony w spółkę – stwierdził dyrektor. Aby jednak nie było przykrych niespodzianek, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim stworzono listę zadań do wykonania. Jest ich ponad 30. Kluczowe będą rozmowy z wierzycielami. Aby poszły sprawnie, do negocjacji wyłoniono kancelarię prawną, a wierzycieli podzielono na cztery grupy wg wysokości roszczeń. Ponadto dyrektor Twardowski chce skorzystać z doświadczeń dyrektorów i urzędników z Gdańska. Tam aż pięć szpitali przekształcono w spółki. Zachodzę w głowę, na ile będą to przydatne doświadczenia. W końcu żaden szpital nie wygenerował tak olbrzymiego długu. Lepiej jednak uczyć się na sukcesach innych, niż własnych porażkach.

Jaki dług? Jaki majątek?

Zdaniem dyrektora Twardowskiego gorzowski szpital po przekształceniu może wypracować nawet 40 milionowy zysk. Pozwoli to na bezpieczne funkcjonowanie placówki. Muszą jednak być spełnione istotne warunki. Po przekształceniu dług po stronie lecznicy powinien wynosić nieco ponad 94 mln zł. Dyrektor podczas spotkania z dziennikarzami nie chciał określić wysokości tej kwoty. Potwierdził natomiast, iż musi być ona niższa niż 100 mln. Jak udało mi się zatem ją określić? Zwyczajnie. Wymusza to ustawodawca stosownymi artykułami „Ustawy o lecznictwie”. Przy obecnej wysokości kontraktu z NFZ – 188 mln 800 tys. zł – bezpieczny dług dla szpitala to kwota 94 mln 400 tys. zł. Matematyka. Ot co. Oczywiście to szacunkowy wynik. Kolejny bardzo istotny czynnik, to wartość majątku szpitalnego. I tutaj jestem mocno zaniepokojona. Dyrektor potwierdził, że ruchomy majątek szpitala to 25 mln zł, natomiast nie podał wartości majątku stałego. Po tę – jakże istotną informację – odesłał mnie do Urzędu Marszałkowskiego. Z nieoficjalnego źródła wiem, iż możemy mówić o kwocie ok. 70 mln. I byłaby to dobra informacja, gdyby była potwierdzona. Zobowiązania szpitala nie przekroczyłyby wówczas wartości jego majątku. W efekcie uniemożliwiłoby to ogłoszenie upadłości. Mnie martwi fakt, że dyrektor placówki zarządza majątkiem i nie wie jakim.

Konflikt dyrektora z lekarzami?

Natomiast już nie tylko mnie martwi, ale i zatrważa sytuacja na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Tajemnicą poliszynela jest konflikt między lekarzami, a dyrektorem placówki. Nikt na stałe nie chce tam pracować. Barierą nie jest wynagrodzenie. Stawki są naprawdę bardzo wysokie. Wykwalifikowani lekarze w zależności od specjalizacji mają propozycje od 68 do 75 zł na godzinę, natomiast lekarze rezydenci 50 zł. Odpowiedzialna praca, bardzo stresująca, trudna, to i wynagrodzenie wysokie. Dziwić nie powinno. W końcu w tym miejscu gra toczy się o ludzkie życie. Zaważył jednak czynnik ludzki. Tylko czyj? Lekarzy czy dyrekcji? Tak czy inaczej poszukiwani są chętni do pracy na SORze w gorzowskim szpitalu. Łatwo nie będzie, bowiem przepisy jednoznacznie określają, jakich specjalności lekarze mogą dyżurować, bądź podjąć pracę na umowę w tym miejscu. Oby się udało. SOR to ważny oddział. I choć za zeszły rok wypracował stratę 4,4 mln zł, o likwidacji mowy być nie może. A przynajmniej nie powinno.

Co ze sprzętem z WOŚP?

Są sprawy, które nie dają mi spokoju, o których nikt nie mówi wprost. Temat także nie został podjęty podczas konferencji, choć w okolicznościach przekształcenia lecznicy w spółkę zwyczajnie powinien. Chodzi o sprzęt podarowany przez fundację Jurka Owsiaka i ten zakupiony za unijne pieniądze. Na portalu konsultacje-medyczne.pl znalazłam artykuł, w którym przeczytałam, że „gdy dochodzi do reorganizacji zoz-u, np. przekształcenia, powinien się on zwrócić do fundacji z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie sprzętu do innej jednostki. Przed wyrażeniem zgody fundacja zawsze bada okoliczności przekształcenia i sprawdza, czy sprzęt nadal będzie mógł być wykorzystywany do nieodpłatnego leczenia i diagnozowania dzieci”. Ponadto „WOŚP nakłada na obdarowane szpitale szereg zobowiązań. Zastrzega m.in., że kupiona przez nią aparatura musi być wykorzystywana wyłącznie i w sposób ciągły w leczeniu dzieci, nie może być używana do celów komercyjnych, ma pozostawać na oddziale, któremu została przekazana i bez zgody fundacji nie może być przekazana w jakiejkolwiek formie osobie trzeciej, np. innemu szpitalowi”. Budzi wątpliwości? Budzi. A co ze sprzętem unijnym? Co się z nim stanie, gdyby jednak doszło do ogłoszenia upadłości? Czasu coraz mniej, a odpowiedzi brak.

Ustawa mówi jasno

I jeszcze jedno. To, że Urząd Marszałkowski nie może liczyć na 150 mln, to nie są spekulacje. To zapis art.196-199 ustawy o szpitalnictwie. Dyrektor liczy na kwotę 120-130 mln. A jeśli będzie znacznie mniej? A może być. Kwestia interpretacji przepisów. Zdaniem dyrektora Twardowskiego nie niesie to żadnego zagrożenia dla szpitala. – To nie będzie mój problem, tylko Urzędu Marszałkowskiego – przyznał. Ale to będzie zasadniczy problem dla każdego mieszkańca tego regionu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy Urząd Marszałkowski zwyczajnie traci płynność finansową. Grozi to jedynie… zarządem komisarycznym i… rozpadem województwa.

Katarzyna Radkiewicz


2 marca 2013 08:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali stanowisko w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, skierowane do ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Edukacja" Policealna Szkoła Budowlana

ul. Okrzei 42, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 17 34
branża: Szkoły - pomaturalne i policealne <czytaj dalej>
"Mgdent" Stomatologia Michał Gawroński

ul. Witosa 10 /42, Gorzów Wlkp.
tel. 502 321 429
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali ... <czytaj dalej>
Siostra Michaela z honorowym obywatelstwem?
Na najbliższej sesji rady miasta radni zdecydują o przyznaniu s. ... <czytaj dalej>
To ma być najlepszy "Dobry wieczór Gorzów"
Miasto zapowiada, że nadchodzące lato będzie lato pełne wrażeń. Od ... <czytaj dalej>
Zgłoś seniora na szczepienie
W momencie uruchomienia szczepień dla seniorów, Wojska Obrony Terytorialnej wprowadziły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
Hanna Kaup:
Dla papieża Franciszka, Katedry Notre Dame i Okszy
Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas wędrówek po mniej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
+ że coś dla mlodych. Na bezrybiu i rak ryba <czytaj dalej>
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej