sobota 28 stycznia 2023     Walery, Radomir, Karol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Gorzowski szpital a rozpad województwa
eGorzowska - 3582_hRv6Otgvj9hU6Lqdnma.jpgRosnące zadłużenie szpitala, kwietniowe przekształcenie w spółkę, bezpieczny dług i bałagan na SOR – to tematy konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie. Spotkanie dyrektora z dziennikarzami odbyło się 28 lutego, ale już w poniedziałek, 4 marca, na kolejne przyjedzie marszałek Elżbieta Polak.

Gorzowska lecznica 2012 rok zamknęła zadłużeniem w kwocie 270 mln 720 tys. zł. To o prawie pięć milionów więcej niż odnotowano pod koniec listopada. W połowie kwietnia tego roku Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zostanie przekształcony w spółkę. Aby jednak placówka mogła bezpiecznie pracować i przynosić zyski, dług po jej stronie winien pozostać… mniejszy niż 100 mln – przyznał dyrektor Marek Twardowski. Czy to jest możliwe?

Źli komornicy
Zdaniem dyr. Twardowskiego, niemal pięciomilionowy wzrost zadłużenia szpitala jest w głównej mierze wynikiem odsetek kosztów obsługi zadłużenia i bezkarnych działań komorników. Dyrektor wyznał dziennikarzom, że zajmowane są równolegle środki finansowe z kont bankowych, jak i z puli NFZ. Podkreślił, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż jest niezgodna z prawem. Niestety, w tym konkretnym względzie, zwyczajnie dyrektor mija się ze stanem faktycznym. Otóż komornik, zgodnie z obowiązującym prawem, może dokonywać zajęć z wielu źródeł do momentu zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Nadwyżki, które ściągnął, powinien zwrócić. Może też te środki zająć do kolejnych spraw. Jednak po zaspokojeniu roszczeń kategorycznie musi odblokować konta bankowe. Wynika to z „Ustawy o komornikach i egzekucji”. Zainteresowanych odsyłam do lektury. Jednak postawa komorników w innych działaniach budzi wiele wątpliwości i kontrowersji, dlatego dyrektor sukcesywnie składa skargi na ich czynności i dochodzi swoich racji na drodze sądowej. Słusznie.

Nie będzie natomiast pozwów dla NFZ. I to dobra informacja. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za nadwykonania szpitalowi ponad 70 proc. Kwota na tym poziomie procentowym, zdaniem Twardowskiego, jest zadowalająca. Niektóre oddziały zmniejszają straty, inne zaczynają być rentowne. Taki stan rzeczy także cieszy. Dyrektor nie wyklucza jednak możliwości zamknięcia jakiejś poradni – nie określił jakiej.

Rozmowy z wierzycielami

– W połowie kwietnia szpital zostanie przekształcony w spółkę – stwierdził dyrektor. Aby jednak nie było przykrych niespodzianek, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim stworzono listę zadań do wykonania. Jest ich ponad 30. Kluczowe będą rozmowy z wierzycielami. Aby poszły sprawnie, do negocjacji wyłoniono kancelarię prawną, a wierzycieli podzielono na cztery grupy wg wysokości roszczeń. Ponadto dyrektor Twardowski chce skorzystać z doświadczeń dyrektorów i urzędników z Gdańska. Tam aż pięć szpitali przekształcono w spółki. Zachodzę w głowę, na ile będą to przydatne doświadczenia. W końcu żaden szpital nie wygenerował tak olbrzymiego długu. Lepiej jednak uczyć się na sukcesach innych, niż własnych porażkach.

Jaki dług? Jaki majątek?

Zdaniem dyrektora Twardowskiego gorzowski szpital po przekształceniu może wypracować nawet 40 milionowy zysk. Pozwoli to na bezpieczne funkcjonowanie placówki. Muszą jednak być spełnione istotne warunki. Po przekształceniu dług po stronie lecznicy powinien wynosić nieco ponad 94 mln zł. Dyrektor podczas spotkania z dziennikarzami nie chciał określić wysokości tej kwoty. Potwierdził natomiast, iż musi być ona niższa niż 100 mln. Jak udało mi się zatem ją określić? Zwyczajnie. Wymusza to ustawodawca stosownymi artykułami „Ustawy o lecznictwie”. Przy obecnej wysokości kontraktu z NFZ – 188 mln 800 tys. zł – bezpieczny dług dla szpitala to kwota 94 mln 400 tys. zł. Matematyka. Ot co. Oczywiście to szacunkowy wynik. Kolejny bardzo istotny czynnik, to wartość majątku szpitalnego. I tutaj jestem mocno zaniepokojona. Dyrektor potwierdził, że ruchomy majątek szpitala to 25 mln zł, natomiast nie podał wartości majątku stałego. Po tę – jakże istotną informację – odesłał mnie do Urzędu Marszałkowskiego. Z nieoficjalnego źródła wiem, iż możemy mówić o kwocie ok. 70 mln. I byłaby to dobra informacja, gdyby była potwierdzona. Zobowiązania szpitala nie przekroczyłyby wówczas wartości jego majątku. W efekcie uniemożliwiłoby to ogłoszenie upadłości. Mnie martwi fakt, że dyrektor placówki zarządza majątkiem i nie wie jakim.

Konflikt dyrektora z lekarzami?

Natomiast już nie tylko mnie martwi, ale i zatrważa sytuacja na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Tajemnicą poliszynela jest konflikt między lekarzami, a dyrektorem placówki. Nikt na stałe nie chce tam pracować. Barierą nie jest wynagrodzenie. Stawki są naprawdę bardzo wysokie. Wykwalifikowani lekarze w zależności od specjalizacji mają propozycje od 68 do 75 zł na godzinę, natomiast lekarze rezydenci 50 zł. Odpowiedzialna praca, bardzo stresująca, trudna, to i wynagrodzenie wysokie. Dziwić nie powinno. W końcu w tym miejscu gra toczy się o ludzkie życie. Zaważył jednak czynnik ludzki. Tylko czyj? Lekarzy czy dyrekcji? Tak czy inaczej poszukiwani są chętni do pracy na SORze w gorzowskim szpitalu. Łatwo nie będzie, bowiem przepisy jednoznacznie określają, jakich specjalności lekarze mogą dyżurować, bądź podjąć pracę na umowę w tym miejscu. Oby się udało. SOR to ważny oddział. I choć za zeszły rok wypracował stratę 4,4 mln zł, o likwidacji mowy być nie może. A przynajmniej nie powinno.

Co ze sprzętem z WOŚP?

Są sprawy, które nie dają mi spokoju, o których nikt nie mówi wprost. Temat także nie został podjęty podczas konferencji, choć w okolicznościach przekształcenia lecznicy w spółkę zwyczajnie powinien. Chodzi o sprzęt podarowany przez fundację Jurka Owsiaka i ten zakupiony za unijne pieniądze. Na portalu konsultacje-medyczne.pl znalazłam artykuł, w którym przeczytałam, że „gdy dochodzi do reorganizacji zoz-u, np. przekształcenia, powinien się on zwrócić do fundacji z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie sprzętu do innej jednostki. Przed wyrażeniem zgody fundacja zawsze bada okoliczności przekształcenia i sprawdza, czy sprzęt nadal będzie mógł być wykorzystywany do nieodpłatnego leczenia i diagnozowania dzieci”. Ponadto „WOŚP nakłada na obdarowane szpitale szereg zobowiązań. Zastrzega m.in., że kupiona przez nią aparatura musi być wykorzystywana wyłącznie i w sposób ciągły w leczeniu dzieci, nie może być używana do celów komercyjnych, ma pozostawać na oddziale, któremu została przekazana i bez zgody fundacji nie może być przekazana w jakiejkolwiek formie osobie trzeciej, np. innemu szpitalowi”. Budzi wątpliwości? Budzi. A co ze sprzętem unijnym? Co się z nim stanie, gdyby jednak doszło do ogłoszenia upadłości? Czasu coraz mniej, a odpowiedzi brak.

Ustawa mówi jasno

I jeszcze jedno. To, że Urząd Marszałkowski nie może liczyć na 150 mln, to nie są spekulacje. To zapis art.196-199 ustawy o szpitalnictwie. Dyrektor liczy na kwotę 120-130 mln. A jeśli będzie znacznie mniej? A może być. Kwestia interpretacji przepisów. Zdaniem dyrektora Twardowskiego nie niesie to żadnego zagrożenia dla szpitala. – To nie będzie mój problem, tylko Urzędu Marszałkowskiego – przyznał. Ale to będzie zasadniczy problem dla każdego mieszkańca tego regionu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy Urząd Marszałkowski zwyczajnie traci płynność finansową. Grozi to jedynie… zarządem komisarycznym i… rozpadem województwa.

Katarzyna Radkiewicz


2 marca 2013 08:29, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Aura Bud Artur Miłosz

ul. Władysława Łokietka 32 /33, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 34
branża: Budowlane usługi - przemysłowe <czytaj dalej>
"Auris Ton" Aparaty Słuchowe

ul. Drzymały 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 52 73
branża: Aparaty słuchowe <czytaj dalej>
"Family Finance" S.A.

ul. Witosa 42 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 22 00
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>

Niebezpieczne światy
Dwie interesujące premiery ma do zaoferowania w nowym tygodniu kino ... <czytaj dalej>
O Litwie i Szkocji
25 stycznia. „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła” i ... <czytaj dalej>
Na pierwszy Zapiecek - zbiory warte miliony
To był pierwszy Zapiecek po dłuższej przerwie. Klubowicze skupieni wokół ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - omaraa.jpg
admin ego:
Jak w piątek 13.
28 stycznia. „Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola” ... <czytaj dalej>
admin ego:
O hipsterze z Otwocka
27 stycznia. Słyszeliście kiedyś o Konstantym Moesie? Nie? A o ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1169:
Giełd powinma byc przybursusie a cielak zarządzajacy miastem dawno powinien byl wykupic pod nią teren od tego prywatnego włascicicela.
Że te <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Czy ktoś poniesie karną odpowiedzialność za instalacje parkometrów, przy dawnym Ursusie, na byłym parkingu giełdy za stacją Shell? Zainstalowa <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W magistracie siedzi banda durniow

Wiem to bo luknalem na plan transportowy cononi chca zrobic z miastem a rój instlauje wszedzie parkomet <czytaj dalej>
Anonim_1533:
Bogusław Rychter brawo za analizę. <czytaj dalej>
Bogusław Rychter:
Tworzenie "deptaków" nie jest pilne, ponadto na inwestycje w "krajobraz miejski" nie ma pogody finansowej.
Po ponownym rozp <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej