niedziela 26 maja 2024     Filip, Paulina, Marianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tego w Gorzowie jeszcze nie było
eGorzowska - 3133_QYoQCl3mSqO23keI2f3.jpg

Po raz pierwszy w historii miasta gorzowianie przepłynęli 25 metrów basenu sportowego, by promować ideę badań profilaktycznych.

26 października na Słowiance odbył się event, którego celem było promowanie badań profilaktycznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia, a więc cytologii, mammografii i kolonoskopii.

Najważniejszym punktem wydarzenia były wyścigi VIP-ów na długości 25 m oraz losowanie nagród wśród tych, którzy w ostatnich miesiącach zgłosili się na badania w programach profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi czy raka jelita grubego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „W Gorzowie chcemy być zdrowi”, a zostało zorganizowane w związku z przystąpieniem przez Gorzów do III edycji konkursu „Zdrowa Gmina”.

O 17.00 z grupą młodzieży Zespołu Szkół Gastronomicznych do CSR Słowianka na rowerach dotarli senator Helena Hatka i kierownik WOK lek. med. Piotr Gratkowski.
W holu budynku gości witały: wiceprezydent Alina Nowak i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. Przy stoisku Gastronomika można było wypić sok z jabłek, u pracownic powiatowej stacji Sanepid nauczyć się samobadania piersi, a w Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej – zmierzyć ciśnienie.

Zasadnicza część spotkania promującego profilaktykę rozpoczęła się od pokazu ratownictwa wodnego. Na basenie sportowym akcje ratunkowe zaprezentowali studenci Akademii Wychowania Fizycznego, a zaraz potem jedna grupa pań z Uniwersytetu III Wieku przedstawiła taniec terapeutyczny przygotowany pod okiem Barbary Dańskiej, a druga – zachęcając VIP-y do rywalizacji – przepłynęła 25 metrów basenu.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Tadeusz Jędrzejczak z poseł Krystyną Sibińską.
Na zaproszenie do promowania idei badań profilaktycznych przez udział w sportowej rywalizacji na torze Słowianki odpowiedziały gorzowskie VIP-y. W męskiej drużynie popłynęli: wicewojewoda Jan Świrepo, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Tomasz Kucharski, który zastąpił prezydenta Jędrzejczaka, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski, prezes Stali Gorzów Ireneusz Maciej Zmora, prof. AWF Tomasz Jurek, kierownik WOK Piotr Gratkowski, naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego Tadeusz Rybiński, który reprezentował starostę Józefa Kruczkowskiego i dziennikarz TVP Gorzów Jacek Dreczka.

Panowie poważnie potraktowali występ i ostro walczyli o pierwszeństwo. Choć wszyscy byli wygrani, to z najlepszym czasem do mety przypłynął kierownik WOK Piotr Gratkowski, który nie pozwolił wyprzedzić się dwukrotnemu złotemu medaliście Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie Tomaszowi Kucharskiemu. Trzecim z najlepszych był prezes Stali Ireneusz M. Zmora.

Zaraz po rywalizacji kierownik Gratkowski zaapelował do pań: – Chodźcie na cytologię chociaż raz do roku, np. w swoje urodziny.

W konkurencji kobiet wystartowały tylko cztery zawodniczki: wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Jamrowska, doktorantka AWF Alicja Naczk, która dopłynęła jako pierwsza, wyprzedzając radną i kulturystkę, wicemistrzynię świata w fitness Halinę Kunicką oraz – za prezes Słowianki – Agata Ścibór.

Osobno płynęła juniorska drużyna klubu żużlowego z trenerem Piotrem Paluchem, który nie pozostawił wątpliwości, co do swojej kondycji. Za nim przypłynęli: Tomasz Walasek, Łukasz Kaczmarek, Paweł Parys i Adrian Cyfer.

Najważniejsza jednak była idea konkursu Zdrowa Gmina, czyli zachęcanie do badań profilaktycznych. Wszyscy zgodnie podkreślali, że powinniśmy o siebie dbać, nie tylko wykonując badania profilaktyczne , ale też będąc aktywnym w sporcie.

Zmaganiom VIP-ów towarzyszyła profesjonalna oprawa: sędziowie, wyprowadzające do startu dzieci, mierzenie czasu i jego prezentacja na tablicy świetlnej oraz występ na podium.

Zadowolony z przebiegu eventu prezydent Tadeusz Jędrzejczak już zapowiedział, że za rok miasto znów przystąpi do konkursu.
– Najważniejsze, że działalność prosportowa i prozdrowotna zaczyna być modna, że ludzie zaczynają o siebie dbać. Cieszę się, że tak dużo osób przyszło na Słowiankę a także wykonywało już badania mammograficzne, cytologiczne i kolonoskopowe – mówił.

Do 31 października można jeszcze zgłaszać się na badania, które będą liczyły się w konkursie Zdrowa Gmina. Wiceprezydent Alina Nowak zapowiedziała, że po podliczeniu wyników odbędzie się druga impreza o charakterze promującym profilaktykę.

Głównym organizatorem eventu na Słowiance był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działający przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Realizację imprezy wsparło Miasto z Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka. Pomysł, scenariusz imprezy i jej koordynacja należą do piszącej te słowa.

Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina_2,
tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 1/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 2/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 3/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 4/4
 


28 października 2012 19:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Pieczyńska-Hynek Beata Kwiaciarnia

ul. Okólna 28, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>
"Reserved" Salon Firmowy

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 27 31
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
Bank Pekao S.A. Bankomat

ul. Sikorskiego 37, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

Radni są dla Ciebie
Znacie nowych radnych? Jeśli nie, zapiszcie ich dane i kontakty. ... <czytaj dalej>
Ostatni tydzień maja w kinie
Ostatni tydzień maja w kinie Helios. Co można wybrać? Tradycyjnie ... <czytaj dalej>
Pacjenci dobrze oceniają szpitale
Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie ... <czytaj dalej>
Mrożek w Bogdańcu
To był pierwszy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu spektakl. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
admin ego:
Babimojski rekordowy dzban
Proszę państwa, oto dzban. Gliniany, zwykły dzban, tyle że wygląda ... <czytaj dalej>
admin ego:
Okrutny los pierwszych syjamskich bliźniaczek
Znęcanie się fizyczne i psychiczne, okrutne eksperymenty medyczne – życie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
Zatroszczymy się...... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Aha! Mój brat w ramach treningu przed nurkowaniem w Blue Hol w Egipcie "zszedł" na dno Hańczy. Potem, w Egipcie na 150...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Nie ma to jak piaskownica ):-) !!!! <czytaj dalej>
Anonim_9923:
Brawo. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej