czwartek 5 października 2023     Igor, Placyd, Apolinary
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tego w Gorzowie jeszcze nie było
eGorzowska - 3133_QYoQCl3mSqO23keI2f3.jpg

Po raz pierwszy w historii miasta gorzowianie przepłynęli 25 metrów basenu sportowego, by promować ideę badań profilaktycznych.

26 października na Słowiance odbył się event, którego celem było promowanie badań profilaktycznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia, a więc cytologii, mammografii i kolonoskopii.

Najważniejszym punktem wydarzenia były wyścigi VIP-ów na długości 25 m oraz losowanie nagród wśród tych, którzy w ostatnich miesiącach zgłosili się na badania w programach profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi czy raka jelita grubego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „W Gorzowie chcemy być zdrowi”, a zostało zorganizowane w związku z przystąpieniem przez Gorzów do III edycji konkursu „Zdrowa Gmina”.

O 17.00 z grupą młodzieży Zespołu Szkół Gastronomicznych do CSR Słowianka na rowerach dotarli senator Helena Hatka i kierownik WOK lek. med. Piotr Gratkowski.
W holu budynku gości witały: wiceprezydent Alina Nowak i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. Przy stoisku Gastronomika można było wypić sok z jabłek, u pracownic powiatowej stacji Sanepid nauczyć się samobadania piersi, a w Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej – zmierzyć ciśnienie.

Zasadnicza część spotkania promującego profilaktykę rozpoczęła się od pokazu ratownictwa wodnego. Na basenie sportowym akcje ratunkowe zaprezentowali studenci Akademii Wychowania Fizycznego, a zaraz potem jedna grupa pań z Uniwersytetu III Wieku przedstawiła taniec terapeutyczny przygotowany pod okiem Barbary Dańskiej, a druga – zachęcając VIP-y do rywalizacji – przepłynęła 25 metrów basenu.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Tadeusz Jędrzejczak z poseł Krystyną Sibińską.
Na zaproszenie do promowania idei badań profilaktycznych przez udział w sportowej rywalizacji na torze Słowianki odpowiedziały gorzowskie VIP-y. W męskiej drużynie popłynęli: wicewojewoda Jan Świrepo, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Tomasz Kucharski, który zastąpił prezydenta Jędrzejczaka, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski, prezes Stali Gorzów Ireneusz Maciej Zmora, prof. AWF Tomasz Jurek, kierownik WOK Piotr Gratkowski, naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego Tadeusz Rybiński, który reprezentował starostę Józefa Kruczkowskiego i dziennikarz TVP Gorzów Jacek Dreczka.

Panowie poważnie potraktowali występ i ostro walczyli o pierwszeństwo. Choć wszyscy byli wygrani, to z najlepszym czasem do mety przypłynął kierownik WOK Piotr Gratkowski, który nie pozwolił wyprzedzić się dwukrotnemu złotemu medaliście Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie Tomaszowi Kucharskiemu. Trzecim z najlepszych był prezes Stali Ireneusz M. Zmora.

Zaraz po rywalizacji kierownik Gratkowski zaapelował do pań: – Chodźcie na cytologię chociaż raz do roku, np. w swoje urodziny.

W konkurencji kobiet wystartowały tylko cztery zawodniczki: wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Jamrowska, doktorantka AWF Alicja Naczk, która dopłynęła jako pierwsza, wyprzedzając radną i kulturystkę, wicemistrzynię świata w fitness Halinę Kunicką oraz – za prezes Słowianki – Agata Ścibór.

Osobno płynęła juniorska drużyna klubu żużlowego z trenerem Piotrem Paluchem, który nie pozostawił wątpliwości, co do swojej kondycji. Za nim przypłynęli: Tomasz Walasek, Łukasz Kaczmarek, Paweł Parys i Adrian Cyfer.

Najważniejsza jednak była idea konkursu Zdrowa Gmina, czyli zachęcanie do badań profilaktycznych. Wszyscy zgodnie podkreślali, że powinniśmy o siebie dbać, nie tylko wykonując badania profilaktyczne , ale też będąc aktywnym w sporcie.

Zmaganiom VIP-ów towarzyszyła profesjonalna oprawa: sędziowie, wyprowadzające do startu dzieci, mierzenie czasu i jego prezentacja na tablicy świetlnej oraz występ na podium.

Zadowolony z przebiegu eventu prezydent Tadeusz Jędrzejczak już zapowiedział, że za rok miasto znów przystąpi do konkursu.
– Najważniejsze, że działalność prosportowa i prozdrowotna zaczyna być modna, że ludzie zaczynają o siebie dbać. Cieszę się, że tak dużo osób przyszło na Słowiankę a także wykonywało już badania mammograficzne, cytologiczne i kolonoskopowe – mówił.

Do 31 października można jeszcze zgłaszać się na badania, które będą liczyły się w konkursie Zdrowa Gmina. Wiceprezydent Alina Nowak zapowiedziała, że po podliczeniu wyników odbędzie się druga impreza o charakterze promującym profilaktykę.

Głównym organizatorem eventu na Słowiance był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działający przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Realizację imprezy wsparło Miasto z Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka. Pomysł, scenariusz imprezy i jej koordynacja należą do piszącej te słowa.

Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina_2,
tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 1/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 2/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 3/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 4/4
 


28 października 2012 19:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ... <czytaj dalej>
Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą. Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ... <czytaj dalej>
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Ogród Biskupi
Castelo Branco jest oddalone od Monsanto o jakieś 50 km. ... <czytaj dalej>
W objęciach Motyla
Na rozpoczęcie sezonu kulturalnego 2023-2024 w Filharmonii Gorzowskiej wręczono doroczne ... <czytaj dalej>
Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających ... <czytaj dalej>
Nowy film Jana Holoubka
Różnorodne premiery przygotowało kino Helios na nowy filmowy tydzień. Można ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Idźmy na wybory
Idźmy na wybory. Takie hasło i taka idea przyświecała tym, którzy spotkali się 1 października na Starym Rynku w Gorzowie. W samo południe, w asyście czterech aut policyjnych i kilku funkcjonariuszy ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
Wioska Indiany Jonesa
Wyjątkowości Foz d’Égua nie oddadzą żadne zdjęcia, bardzo trudno też ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Krainie za Tagiem
Alentejo to historyczna prowincja i główny obszar rolniczy Portugalii. Zajmuje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Za często narzekamy i plotkujemy
Chociaż większość z nas nie lubi kolegów z pracy, to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8638:
Widzę że cenzura tuż przed wyborami zadziałała wycinając cały mój post obnażający platformę obywatelską.
Więc może coś i lewicy. T <czytaj dalej>
Finlay:
Untuk pengalaman main slot online terbaik, Anda
butuh mengenal tehnik dan siasat buat mempertingkat kesempatan Anda jadi pemenang
jekpot b <czytaj dalej>
Anonim_2434:
Cieszę się że koleżanka ze szkolnej ławy wybrała podobną drogę zawodową od mojej.LO w Skwierzynie. <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Taka kultura polskich pracodawców. Znałem jeleni każdy to był sęp wyzyskiwacz i chamidło <czytaj dalej>
Anonim_8638:
Co nowy sklep otworzą to szukają frajerami która będzie robić za darmo za marchewkę na kiju. I ją myśl nie przyjdzie że może trzeba zapłaci <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej