sobota 28 stycznia 2023     Walery, Radomir, Karol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tego w Gorzowie jeszcze nie było
eGorzowska - 3133_QYoQCl3mSqO23keI2f3.jpg

Po raz pierwszy w historii miasta gorzowianie przepłynęli 25 metrów basenu sportowego, by promować ideę badań profilaktycznych.

26 października na Słowiance odbył się event, którego celem było promowanie badań profilaktycznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia, a więc cytologii, mammografii i kolonoskopii.

Najważniejszym punktem wydarzenia były wyścigi VIP-ów na długości 25 m oraz losowanie nagród wśród tych, którzy w ostatnich miesiącach zgłosili się na badania w programach profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi czy raka jelita grubego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „W Gorzowie chcemy być zdrowi”, a zostało zorganizowane w związku z przystąpieniem przez Gorzów do III edycji konkursu „Zdrowa Gmina”.

O 17.00 z grupą młodzieży Zespołu Szkół Gastronomicznych do CSR Słowianka na rowerach dotarli senator Helena Hatka i kierownik WOK lek. med. Piotr Gratkowski.
W holu budynku gości witały: wiceprezydent Alina Nowak i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. Przy stoisku Gastronomika można było wypić sok z jabłek, u pracownic powiatowej stacji Sanepid nauczyć się samobadania piersi, a w Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej – zmierzyć ciśnienie.

Zasadnicza część spotkania promującego profilaktykę rozpoczęła się od pokazu ratownictwa wodnego. Na basenie sportowym akcje ratunkowe zaprezentowali studenci Akademii Wychowania Fizycznego, a zaraz potem jedna grupa pań z Uniwersytetu III Wieku przedstawiła taniec terapeutyczny przygotowany pod okiem Barbary Dańskiej, a druga – zachęcając VIP-y do rywalizacji – przepłynęła 25 metrów basenu.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Tadeusz Jędrzejczak z poseł Krystyną Sibińską.
Na zaproszenie do promowania idei badań profilaktycznych przez udział w sportowej rywalizacji na torze Słowianki odpowiedziały gorzowskie VIP-y. W męskiej drużynie popłynęli: wicewojewoda Jan Świrepo, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Tomasz Kucharski, który zastąpił prezydenta Jędrzejczaka, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski, prezes Stali Gorzów Ireneusz Maciej Zmora, prof. AWF Tomasz Jurek, kierownik WOK Piotr Gratkowski, naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego Tadeusz Rybiński, który reprezentował starostę Józefa Kruczkowskiego i dziennikarz TVP Gorzów Jacek Dreczka.

Panowie poważnie potraktowali występ i ostro walczyli o pierwszeństwo. Choć wszyscy byli wygrani, to z najlepszym czasem do mety przypłynął kierownik WOK Piotr Gratkowski, który nie pozwolił wyprzedzić się dwukrotnemu złotemu medaliście Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie Tomaszowi Kucharskiemu. Trzecim z najlepszych był prezes Stali Ireneusz M. Zmora.

Zaraz po rywalizacji kierownik Gratkowski zaapelował do pań: – Chodźcie na cytologię chociaż raz do roku, np. w swoje urodziny.

W konkurencji kobiet wystartowały tylko cztery zawodniczki: wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Jamrowska, doktorantka AWF Alicja Naczk, która dopłynęła jako pierwsza, wyprzedzając radną i kulturystkę, wicemistrzynię świata w fitness Halinę Kunicką oraz – za prezes Słowianki – Agata Ścibór.

Osobno płynęła juniorska drużyna klubu żużlowego z trenerem Piotrem Paluchem, który nie pozostawił wątpliwości, co do swojej kondycji. Za nim przypłynęli: Tomasz Walasek, Łukasz Kaczmarek, Paweł Parys i Adrian Cyfer.

Najważniejsza jednak była idea konkursu Zdrowa Gmina, czyli zachęcanie do badań profilaktycznych. Wszyscy zgodnie podkreślali, że powinniśmy o siebie dbać, nie tylko wykonując badania profilaktyczne , ale też będąc aktywnym w sporcie.

Zmaganiom VIP-ów towarzyszyła profesjonalna oprawa: sędziowie, wyprowadzające do startu dzieci, mierzenie czasu i jego prezentacja na tablicy świetlnej oraz występ na podium.

Zadowolony z przebiegu eventu prezydent Tadeusz Jędrzejczak już zapowiedział, że za rok miasto znów przystąpi do konkursu.
– Najważniejsze, że działalność prosportowa i prozdrowotna zaczyna być modna, że ludzie zaczynają o siebie dbać. Cieszę się, że tak dużo osób przyszło na Słowiankę a także wykonywało już badania mammograficzne, cytologiczne i kolonoskopowe – mówił.

Do 31 października można jeszcze zgłaszać się na badania, które będą liczyły się w konkursie Zdrowa Gmina. Wiceprezydent Alina Nowak zapowiedziała, że po podliczeniu wyników odbędzie się druga impreza o charakterze promującym profilaktykę.

Głównym organizatorem eventu na Słowiance był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działający przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Realizację imprezy wsparło Miasto z Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka. Pomysł, scenariusz imprezy i jej koordynacja należą do piszącej te słowa.

Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina_2,
tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 1/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 2/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 3/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 4/4
 


28 października 2012 19:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Spaw-Kon" Tomasz Burak

ul. Wał Okrężny 39, Gorzów Wlkp.
tel. 711 72 72
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>
Lamprecht Wojciech Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego

ul. Mieszka I 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 36 35
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Niebezpieczne światy
Dwie interesujące premiery ma do zaoferowania w nowym tygodniu kino ... <czytaj dalej>
O Litwie i Szkocji
25 stycznia. „Na nawrócenie świętego Pawła połowa zimy przepadła” i ... <czytaj dalej>
Na pierwszy Zapiecek - zbiory warte miliony
To był pierwszy Zapiecek po dłuższej przerwie. Klubowicze skupieni wokół ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0820.jpg
admin ego:
Jak w piątek 13.
28 stycznia. „Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola” ... <czytaj dalej>
admin ego:
O hipsterze z Otwocka
27 stycznia. Słyszeliście kiedyś o Konstantym Moesie? Nie? A o ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1169:
Giełd powinma byc przybursusie a cielak zarządzajacy miastem dawno powinien byl wykupic pod nią teren od tego prywatnego włascicicela.
Że te <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Czy ktoś poniesie karną odpowiedzialność za instalacje parkometrów, przy dawnym Ursusie, na byłym parkingu giełdy za stacją Shell? Zainstalowa <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W magistracie siedzi banda durniow

Wiem to bo luknalem na plan transportowy cononi chca zrobic z miastem a rój instlauje wszedzie parkomet <czytaj dalej>
Anonim_1533:
Bogusław Rychter brawo za analizę. <czytaj dalej>
Bogusław Rychter:
Tworzenie "deptaków" nie jest pilne, ponadto na inwestycje w "krajobraz miejski" nie ma pogody finansowej.
Po ponownym rozp <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej