wtorek 15 czerwca 2021     Jolanta, Wiola, Wit
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba zjednoczyć się przeciwko Jędrzejczakowi
Rozmowa z przewodniczącym komisji rewizyjnej Rady Miasta Markiem Surmaczem
eGorzowska - 1367_AViNrvtTjgr40H8tio7M.jpgDlaczego zawiadomił pan prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie Gorzowskiej Filharmonii?
– Materiały, które przekazał prokuraturze pan prezydent, jako efekt pracy zespołu (prezydent powołał specjalny zespół, który zajął się nieprawidłowościami przy budowie Gorzowskiej Filharmonii, pisaliśmy o tym w materiale: http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,1339, - dop. red.), same w sobie uzasadniają potrzebę wszczęcia śledztwa w tej sprawie i to jeszcze śledztwa samodzielnego przez prokuraturę przy zleconych czynnościach – być może dla CBA albo ABW – bo charakter tego postępowania będzie musiał być bardzo złożony, bo to jest materia skomplikowana. A ujawniony tylko tytuł do roszczeń w wysokości 6 mln zł wydaje mi się daleko niewystarczający.

Prezydent ma domagać się ok. 6 mln zł, ale główny wykonawca, czyli Polimex-Mostostal twierdzi, że zawsze, jeśli dokonuje zmian w inwestycji, to tylko za zgodą Zamawiającego i tak też było tym razem.

– Dla mnie to jest niewyobrażalne. W dokumentach, które przedstawił nam pan prezydent, pisze się, że: można coś zrobić, że daje prawo. To jest jednostronne. To jest punkt widzenia prezydenta na całą sprawę. Nie mieliśmy okazji rozmawiać jeszcze z wykonawcą, z inżynierem kontraktu. To jest przecież osoba reprezentująca inwestora, więc w głowie się nie mieści, by samodzielnie podejmował tak istotne decyzje, dotyczące kosztów inwestycji, bez konsultacji z miastem. Wychwyciłem jeden przypadek, w którym miasto wypierało się jakiejkolwiek korespondencji w tej sprawie z inżynierem kontraktu, a on od siebie przyniósł kopie pisma z pokwitowaniem przez urzędnika tego dokumentu. A w książkach wpływu korespondencji nigdzie nie ma śladu. Mamy więc casus afery budowlanej, że dokumenty giną w urzędzie.

Na pewno zna pan korespondencję z 2008 roku, jaką miasto prowadziło z Wykonawcami, w sprawach ewentualnych zmian przy budowie garażu. Tam podpisem prezydenta decyduje się, że ma być zastosowany beton architektoniczny. Dzisiaj prezydent temu zaprzecza i twierdzi, że nigdy się na to nie zgadzał.

– Te dokumenty są publikowane 4 stycznia na stronie internetowej radia rmg. Problem polega na tym, że w jednym z wywiadów pan prezydent powiedział – cytuję z pamięci – że trzeba być niespełna rozumu, żeby w ogóle zaprojektować i godzić się na taką technologię, bo nikt w Europie nie wybudował garażu pod ziemią z takiego betonu. I to się wydaje oczywiste. Tylko powstaje zasadnicze pytanie: jeśli w kalkulacjach przedinwestycyjnych wskazywano taką technologię, to na ile ją szacowano? Specjalistyczna pracownia projektowa, która ma doświadczenie w projektowaniu podobnych sal koncertowych czy filharmonii, sugeruje drewno afrykańskie egzotyczne o szczególnych właściwościach porowatości, a tu ktoś arbitralnie – jak zorientowałem się z dokumentów – urzędnicy na bardzo niskim poziomie, zdecydowali, że zamieniamy drzewo egzotyczne na zwykły pospolity dąb. No to powstaje pytanie, na ile było szacowane w kalkulacjach wstępnych tamto drewno, a na ile teraz dąb? Ja nie zgadzam się z tą wyceną, którą przedstawił prezydent, odnośnie tych różnic. Bo pobieżnie tylko można rzucić okiem, że w ogóle nie uwzględniono wielu czynników kosztowych przy wykonawstwie betonu architektonicznego. Posłużono się prostym rachunkiem: skoro wytworzenie kubika betonu technicznego kosztuje tyle, a architektonicznego tyle, to ta różnica pomnożona zdaje się przez 400 m sześciennych dała tą kwotę. To bez sensu kompletnie.

Jeśli efektem pana reakcji, czyli informacji, którą otrzymała prokuratura, okaże się kolejny zarzut wobec prezydenta, co to będzie politycznie oznaczało?

– Dla mnie to nic nowego, bo ja zdania na temat funkcjonowania administracji w mieście, nie zmienię, nie tylko w zakresie inwestycji, ale w ogóle. Gdzie się człowiek nie ruszy, czego się nie dotknie w sprawach miejskich, to nie ma nic wspólnego z normalną rzeczywistością w zorganizowanej administracji samorządowej czy publicznej w państwie. Ci biedni kierownicy na niektórych stanowiskach jakoś sobie z tym radzą, ale to jest naprawdę strasznie głęboki PRL. Być może doświadczenia Tadeusza Jędrzejczaka sięgają tamtej mentalności. Nie mam wątpliwości, że on wszystkim ręcznie steruje. Każdy kierownik czy urzędnik jest niewolnikiem. Ja sobie nie wyobrażam zarządzać w ten sposób taką zbiorowością administracyjną, jaką jest Gorzów.

To rzuca cień na samo miasto. Bo, choć z jednej strony Gorzów promuje się jako przystań, to z drugiej ciągle głośno jest o jakichś nieprawidłowościach, o tym, że sprawę bada CBA, prokuratura.
– W moim przekonaniu nie ma innej metody na zmianę tego stanu rzeczy, jak tylko odwołanie prezydenta miasta. Spodziewamy się za chwilę rozstrzygnięcia sądowego w aferze budowlanej. Ja uważam od samego początku, że jeśli sąd pierwszej instancji potwierdziłby oskarżenie i uznałby winnym jakichś zaniedbań, które przyczyniły się do określonych strat w mieście i tym winnym miałby być prezydent Jędrzejczak, to nie ma na co czekać. Kolejne wskazania pokazują, że trzeba zjednoczyć się w potężnym froncie obywatelskim i politycznym w naszym mieście przeciwko Jędrzejczakowi. I temu całemu układowi, który on trzyma za twarz w mieście.

Dziękuję.31 marca 2011 14:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Dagmarpol" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jadwiga Pych

ul. Koniawska 30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 90 65
branża: Świece, znicze <czytaj dalej>
"Rafbud" Rafał Białowąs

ul. Reja 5 l. 23, Gorzów Wlkp.
tel. 663 125 335
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>
"Elżbieta" Gabinet Kosmetyczny Elżbieta Rusak

ul. Marcinkowskiego 90 /24, Gorzów Wlkp.
tel. 604 503 196
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>

Pomóc zrozumieć rzeczywistość
– Otwarcie wystawy „Nos w nos z nosorożcem” to początek ... <czytaj dalej>
Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Biblioteczne patio zaprasza
W słoneczne przedpołudnie oficjalnie otwarto patio należące do Wojewódzkiej i ... <czytaj dalej>
Chorwacka Rijeka w zasięgu
Lubuszanie będą mogli latać z Babimostu do chorwackiej Rijeki. Od ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Wilfredo:
Eles pedem sua cunhada se curvar a cabea para
ele antes de entrar. A noiva, que j est nervoso e ansioso, obriga e arcos respeitosamente a cabea. <czytaj dalej>
Jeff:
Raúl Lopez
c/ buena15, Otis
Andalucía, 14992
639785105
scrapebox comment poster des photos de ma <czytaj dalej>
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej