
Wczorajszy poranny deszcz zaskoczył wszystkich, bo był rekordowy. Spadło ponad 120 mm wody na metr kwadratowy. Tylko do południa służby ratownicze interweniowały 170 razy.
Burza i ulewa spowodowały zerwanie dachów, zawalenie budynków, podmycie skarp, uszkodzenie fragmentów ulic, połamanie drzew i gałęzi oraz zalanie budynków użyteczności publicznej.
- W tej chwili sytuacja w mieście jest już opanowana - mówił w południe na konferencji dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego
Grzegorz Rojek. – Ale miejskie służby cały czas działają, szczególnie w miejscach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Ponieważ burze i ulewy mogą się powtórzyć, dlatego najbardziej intensywnie działamy tam, gdzie mogłoby powstać kolejne zagrożenie. Usuwanie skutków burzy i ulewy na pewno zajmie jednak sporo czasu.
Największą szkodę żywioł wyrządził na Rondzie Santockim.
– Oprócz podmycia skarpy, mamy również problem z pozrywaną instalacją zasilającą sygnalizację świetlną. Sygnalizacja nie działa, jest wyłączona – relacjonował dyrektor wydziału dróg
Zdzisław Plis. – Uszkodzenie skarpy nastąpiło w innym miejscu niż to było wcześniej. To miejsce, które naprawiliśmy po ulewie sprzed kilku miesięcy pozostało nienaruszone. Dlatego do naprawy aktualnych uszkodzeń, która już trwa, użyjemy tej samej technologii. Powinna ona trwale zabezpieczyć uszkodzone dzisiaj. Ale w pierwszej kolejności zabezpieczymy skarpę, żeby kolejny deszcz nie uszkodził jej bardziej. W miejscu uszkodzenia ruch jest ograniczony. Przy takiej, rekordowej ilości wody, bo wiemy, że spadło ponad 120 mm na metr kwadratowy, woda przelewała się przez zabezpieczenia i uszkodziła inny odcinek.
- Z powodu ulewy w godzinach porannych nie kursowały tramwaje linii 1 i 3, zalane było torowisko przy ulicy Warszawskiej, opóźnione były też autobusy – mówiła dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i transportu publicznego
Agnieszka Kuźba i zapowiedziała, że szkody będą sukcesywnie usuwać, co może potrwać kilka tygodni.
Mieszkańcy, którzy ponieśli straty związane z nawałnicą i chcą ubiegać się o odszkodowanie, mogą to zrobić za pośrednictwem Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
Bilans dnia:
-
Nieprzejezdna ulica Warszawska; od ronda Santockiego do Santoka, z powodu jej zalania na wysokości „Cegielnia Park”. Wyznaczono objazd ulicami Podmiejską, Pomorską i dalej przez Wawrów na Santok.
-
Dla udrożnienia ruchu na rondzie Sybiraków i Santockim wyłączono sygnalizację świetlną.
-
Na Trasie Nadwarciańskiej, przed rondem Santockim, ruch został zawężony z trzech do dwóch pasów.
-
Ze względu na korki (około 15.00 na ul. Podmiejskiej miał prawie 2 km) przejazd przez Wartę jest zalecany mostem Staromiejskim i drogą ekspresową S3.
-
Kierowcy pojazdów, których tablice rejestracyjne się utopiły, mogą sprawdzić, czy zostały znalezione, na fanpage Komendy Miejskiej Policji przy ulicy Wyszyńskiego.
Oprac. redakcja
foto UM
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ...
<czytaj dalej>Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ...
<czytaj dalej>Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ...
<czytaj dalej>Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>