
Jak informuje urząd miasta, w Gorzowie rozpoczęto tworzenie systemu ewidencjonowania drzew.
Temat drzew wraca w naszym mieście coraz częściej. Niestety, nie budzi wśród mieszkańców zadowolenia, raczej oburzenie. Władze tłumaczą, że wycinki, o których mówi się każdego dnia, związane są z prowadzonymi inwestycjami, jednak nigdy nie jest tak, by nie zaplanować czegoś lepiej. Niestety, przy gorzowskich ulicach codziennie mijamy istne cmentarzyska drzew. Na niektórych ludzie stawiają symboliczne znicze.
Czemu więc ma służyć system ewidencjonowania drzew? Jak czytamy w komunikacie, miasto chce: „by był to system kompleksowy, a z doświadczeń przy jego tworzeniu i funkcjonowaniu mogli korzystać inni.”
Niewiele mówi to urzędnicze sformułowanie, ale chodzi o to, by powstał elektroniczny system ewidencji drzew oparty o możliwości miejskiego geoportalu tak, by był widoczny dla wszystkich.
Okazuje się, że system będzie informował o nasadzeniach związanych z nowymi inwestycjami i prowadzonych przez miasto w ramach zadrzewiania. Rozumiem, że będzie również wskazywał - i to z odpowiednim wyprzedzeniem - drzewa, które miasto ma zamiar wyciąć.
Nad całością czuwa zespół złożony z wydziałów i instytucji podległych miastu, w tym: Wydziału Ochrony Środowiska, Inwestycji, Geodezji, Wydziału Edukacji czy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
Komunikat informuje o czymś, co dopiero zaczyna powstawać. Ile czasu potrwa budowa systemu, nikt nie wie. Jak czytamy w informacji przesłanej do redakcji: „Prace dopiero się rozpoczęły i będą musiały uwzględnić wiele różnych aspektów, m.in. system decyzji administracyjnych na wycinkę, uzyskiwanych w urzędzie marszałkowskim, a także zgłoszenia: indywidualne mieszkańców na wycinkę, drzew zagrażających bezpieczeństwu oraz wynikające z zamiarów prowadzenia inwestycji.”
W związku z tym powstaje pytanie: Czy ewidencja drzew pomoże w ich zachowaniu?
Tekst i foto Hanna Kaup
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ...
<czytaj dalej>