wtorek 18 maja 2021     Alicja, Feliks, Eryk
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Nowa strategia dla Gorzowa
eGorzowska - 10134_6N3mbSCQZEFIuOuqvEmI.jpgMiasto dla Pokoleń – taka jest koncepcja na nową strategię rozwoju Gorzowa. O tym, jaki będzie za dziesięć lat, mają zdecydować mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w zakresie spraw społecznych, gospodarczych i ekologicznych. Pomogą w tym rozmowy z mieszkańcami, ankiety, badania społeczne, warsztaty z ekspertami, konsultacje i analizy dokumentów.

- Problemy demograficzne, rosnące koszty życia, zdrowie mieszkańców czy zmiany klimatu, to kwestie, które będziemy musieli rozstrzygnąć tworząc strategię rozwoju miasta. Dla nas rzeczą najważniejszą jest poprawa jakości życia mieszkańców. To będzie nasz cel nadrzędny – powiedział zastępca prezydenta, odpowiedzialny za sprawy rozwoju miasta Jacek Szymankiewicz. – Chcemy, by Gorzów był Miastem Dla Pokoleń. Takie jest nasze hasło, nasza myśl przewodnia strategii rozwoju miasta. Chcemy tak zorganizować miasto, aby każdy mógł znaleźć równowagę między pracą, życiem rodzinnym i rozwojem osobistym. Dlatego skupiliśmy się na trzech obszarach – gospodarce, środowisku i sprawach społecznych.

- W naszej strategii najważniejszym elementem, który musimy mocno podkreślać, to konieczność dostosowania naszego miasta do zmian klimatycznych. Coraz częściej doświadczamy skutków zmian klimatu, nawalnych deszczy, dużych burz, rosnących temperatur. Każda inwestycja musi być dostosowana, musi przewidywać skutki zmian klimatycznych, od których nie ma ucieczki. W naszych pracach musimy uwzględniać strategie sektorowe tworzone na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie kraju. Musimy uwzględniać nasze lokalne opracowania, czyli na przykład plan adaptacji do zmian klimatu, który tworzymy – podkreśliła zastępca prezydenta do spraw gospodarki Agnieszka Surmacz. – W strategii musimy uwzględnić kolejny ważny aspekt – elektromobilność. To ważny aspekt przemiany, podnoszony na poziomie światowym, europejskim i krajowym. Te znajdzie odzwierciedlenie w naszych działaniach zarówno w inwestycjach, ale także w projektach miękkich – dodała.

- Przygotowując strategię naszego miasta, chcemy wziąć pod uwagę wszystkich jego mieszkańców, począwszy od najmłodszych, poprzez uczniów, osoby pracujące, a skończywszy na seniorach – wskazała zastępca prezydenta do spraw społecznych Małgorzata Domagała. – Gorzów staje się miastem z bogatą i nowoczesną ofertą edukacyjną, pozwalającą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Przykładem może być Zespół Szkół Gastronomicznych czy właśnie budowane Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Chcemy wykorzystać nasz potencjał współpracy z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi. Dajemy dobre wykształcenie w dobrych szkołach, dajemy dobre podstawy do tego, by nie tylko wejść na nasz rynek pracy, ale również kształcić się na wyższych uczelniach. Dla tych, którzy powrócą do naszego miasta, chcemy stworzyć wygodne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce do życia. Chcemy zwiększyć aktywność kulturalną, artystyczną, rekreacyjną i sportową. Chcemy zapobiegać wykluczeniom społecznym. Chcemy dbać o naszych seniorów. Patrzeć na nich nie tylko pod kątem zdrowia i aktywności, ale również wykorzystać ich potencjał wiedzy, doświadczenie zawodowe i umiejętności. Pod hasłem Miasto dla Pokoleń chcemy zintegrować wszystkie środowiska i wszystkie organizacje, działające na terenie naszego miasta – zakończyła Małgorzata Domagała.

Dyrektor Wydziału Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Programowania Strategicznego UM Iwona Olek będzie odpowiedzialna za koordynowane prac nad strategią. W czwartek zaprezentowała ich etapy rozpisane w precyzyjnym harmonogramie.

Prace rozpoczęły się 25 czerwca od warsztatów strategicznych z przedstawicielami środowisk nauki, biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Potem zaplanowano badania ankietowe, kwerendy, analizy, spotkania z mieszkańcami i inne działania o charakterze badawczym i analitycznym. Skompletowany dokument strategii powinien być gotowy za rok.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji badawczych, które miasto zaangażowało do prac nad strategią. prezes Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia Artur Kotliński, który przyjechał do Gorzowa z Markiem Karłowskim i Karoliną Wołowską. To oni tworzą zespół, który będzie bezpośrednio zaangażowany w prace nad strategią miasta. IPC zajmuje się projektami badawczymi do budowania, weryfikacji oraz wdrażania strategii instytucji.

Uczestnikiem konferencji była też dr hab. Katarzyna Cheba, naukowiec i konsultant w ResPublic z Warszawy, firmy doświadczonej w tworzeniu strategii i programów rozwoju metodą uspołecznioną.
- Strategia będzie kompleksowa, będzie dotykała wszystkich sfer życia miasta i jej mieszkańców. Będzie też zawierała wykaz najważniejszych dla rozwoju przedsięwzięć strategicznych. Chcemy, aby strategia była dokumentem realizowanym z konkretnymi wskaźnikami. Będą w niej uwzględnione zarówno uwarunkowania globalne, jak i lokalne, a ważnym jej elementem będą oczekiwania mieszkańców. Informacja o postępach naszych prac będzie publicznie dostępna, zachęcamy do zapoznawania się tymi pracami – poinformowała dyrektor Olek.

Oprac. redakcja
Foto Łukasz Kulczyński


25 czerwca 2020 19:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


To już TRZECIA strategia w czasie mojego krótkiego zamieszkiwania w tym mieście. Przystań, Wsamras i teraz to :-) Efekt będzie zakładam podobny do poprzednich.
Anonim_4953, 29.06.2020, 09:21, 134.213.214.32 ##

W sam raz byl dobry
Anonim_4366, 29.06.2020, 12:19, 5.172.239.112 ##

efekt bedzie taki ze dokument powstanie trafi do szuflady a firma ktora go zrobi zainkasuje pewno ze 100tysi
Anonim_7875, 29.06.2020, 12:50, 37.131.160.82 ##

Gorzow - strategia rozwoju miasta

Jestem z urodzenia Gorzowianinem zamieszkujacym od wielu dziesiatek lat w USA. Z nostalgia a takze duma i nadzieja obserwuje coraz bardziej pozytywne nurty w odnowie i rozwoju miasta. Gorzow jest w tej chwili w trakcie formulowania wieloletniego planu strategicznego rozwoju miasta (Gorzow2035) i zaprasza komentarze i sugestie, w zwiazku z czym przesylam ta krotka notatke.

Nie zamieszkujac od lat w miescie trudno mi powiedzie co bedzie bardziej lub mniej wazne/przydatne dla terazniejszych mieszkancow miasta, ale jako zyczliwy i wiecznie “kibicujacy” miastu Gorzowianin dziele sie nastepujacymi myslami i sugestiami:


Mysli ogolne:

Liczace sie miasto musi byc przede wszystkim schludne, zadbane i dobrze zorganizowane. Te trzy rzeczy sa nie koniecznie sprawa pieniedzy, ale raczej sprawa zdrowego rozsadku, logicznego myslenia, dobrej organizacji i poczucia estetyki.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobrze zaplanowana i funkcjonujaca infrastrukture - ulice, chodniki, sieci kommunikacji miejskiej, energii, wody, gazu, telefonu i internetu. Ta infrastruktura musi byc niezawodna.

Liczace sie i powazne miasto musi miec dobre, tzn. szybkie, czeste, czyste i niezawodne polaczenia komunikacyjne z innymi liczacymi sie i powaznymi miastami w Polsce i za granica - Szczecin, Poznan, Berlin. (Mysle tutaj przede wszystkim o kolei).

Liczace sie i powazne miasto musi byc atrakcyjne i przyciagac mlodych, preznych ludzi ktorzy maga tworzyc i prowadzic srednie i male firmy. Tacy ludzie oprocz marzen osiagniec prywatnych i zawodowych na ogol spodziewaja sie schludnego, czystego i bezpiecznego miasta, dobrych szkol dla swoich dzieci, i bliskosci, czy tez latwego dostepu, do natury a takze mozliwosci czynnego i regularnego uprawiania sportow rekreacyjnych.

Liczace sie i powazne miasto musi byc czyste, schludne, i bezpieczne tak zeby jego mieszkancy z przyjemnoscia do niego powracali z podrozy czy wizyt, a mlodzi Polacy szukajacy dobrego miejsca do zamieszkania i zalozenia rodziny mogli je powaznie wziac pod uwage.

Liczace sie i powazne miasto ma dobrze rozwiniety system promocji miasta majacej na celu nie tylko zachecanie do wizyty turystow czy sprzedaz produktow/wyrobow ale tez zciaganie firm, i przede wszystkim mlodych, preznych ludzi szukajacych rozwojowego i przyszlosciowego miejsca dla siebie i rodziny.


Zapraszanie perspektyw i opinii osob odwiedzajacych miasto:

Sugeruje zeby w kazdym hotelu i na dworcu kolejowym (autobusowym) byly dostepne formy ankiety, nie dla gorzowian, ale dla przyjezdnych czy przejezdnych z pytaniami dot. ich obserwacji i sugestii co do Gorzowa. Logika jest w tym taka ze tubylcy, obojetnie gdzie mieszkajacy, z czasem przyzwyczajaja sie do status quo i nie zauwazaja pewnych rzeczy czy portrzeb. Pytania ankiety moga byc typu: co sie Tobie najbardziej podoba/nie podoba w Gorzowie; czy chcialbys tu kiedys zamieszkac (dlaczego - tak / dlaczego - nie). Jakie jest twoje wyksztalcenie i zawod; gdybys tu zamieszkal to chcialbys pracowac dla kogos czy stworzyc swoja wlasna firme; jakiego rodzaju/branzy firme chcialbys tu stworzyc; gdybys chcial stworzyc swoja firme to co widzisz pomocnego (badz limitujacego) w miescie, w jego infranstrukturze, w jego funkcjnowaniu, zadbaniu, itp.

Podobne ankiety powinny byc wyslane przez miasto do bylych Gorzowian ktorzy wyjechali z miasta, czy na studia czy w poszukiwaniu lepszego miejsca do zycia, i juz nigdy nie wrocili.

Swietnym odnosnikiem do takiej potencjalnej ankiety moze byc niedawny (19–8-2020) wywiad z mlodym czlowiekiem i bylym gorzowianinem w jednym z gorzowskich portali internetowych (Echo Gorzowa) pt: “Brakuje tutaj perspektyw dla mlodych ludzi”.


Dodatkowe mysli:

Proponuje zmiane motta miasta, jesli nie oficjalnie to chociaz dla marketingu i reklamy miasta, np: “Gorzow - miasto dla wszystkich”, Gorzow - miasto prezne”; “Gorzow - miasto goscinne”.

Elektryfikacja sieci kolejowej na odcinkach Krzyz - Gorzow (i moze tez Gorzow - Kostrzyn) jest krytyczna.

Formacja z prawdziwego zdarzenia Uniwersytetu o charakterze bardziej politechnicznym niz humanistycznym jest kluczowa.

Turystyka i sport - Jestesmy dumni ze Stali Gorzow, ale na zawody zuzlowe przyjezdzaja (i potem szybko wyjezdzaja) tylko zagorzali kibice. Sugeruje wiec lepsze wykorzystanie systemu wodnego Warta-Notec-Odra; lasow Barlinecko-gorzowskich - triathlony, zawody wioslarkie czy kajakowe (oprocz rzeki Warty mamy tez Kanal Ulgi - idealny prosty paro kilometrowy odcinek wodny).

Kultura - Lepsze wykorzystanie Centrum Kultury FG. Swietnie ze kontynuowany jest festiwal pianistyczny Bacha. Z zwiqzku z czym powinno sie porozumiec z panem Rafalem Blechaczem zeby zostal honorowym Prezesem czy Patronem Festiwalu.

Dalsze czy dodatkowe wykorzystanie budynku FG - regularne, coroczne konkursy czy festiwale (z nagrodami) zaawansowanych chorow i orkiestr szkolnych czy akademickich, itp.

Wykorzystanie budynku dawnego kina Slonce - np. na kino filmow niezaleznych, studenckich czy amatorskich. Mozna tez zorganizowac tam doroczny festiwal takich filmow, a la Sundance Festival stworzony przez Roberta Redforda w Utah.

Sumujac, chce jeszce raz podkreslic ze zachecenie mlodych, preznych i przdsiebiorczych ludzi do pozostania, powrotu czy osiedlenia sie w Gorzowie jest kluczowe dla przyszlosci miasta.

JTL
Anonim_3152, 08.09.2020, 03:02, 73.96.6.68 ##

Amen
Anonim_1489, 08.09.2020, 09:24, 134.213.60.201 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Apel o obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19

Samorządowcy – wśród nich marszałek Elżbieta Anna Polak – przygotowali stanowisko w sprawie wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, skierowane do ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Fronczak" Ryszard Fronczak

ul. Powstańców Wielkopolskich 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 48 33
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>
"Flexworld" Sp. z o.o.

ul. Kazimierza Wielkiego 63, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 51 43
branża: Handel - pośrednictwo <czytaj dalej>
"Globex" Sp.j.

ul. Nadbrzeżna 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 72 37
branża: Metalowe artykuły - hurt <czytaj dalej>

Siostra Michaela z honorowym obywatelstwem?
Na najbliższej sesji rady miasta radni zdecydują o przyznaniu s. ... <czytaj dalej>
To ma być najlepszy "Dobry wieczór Gorzów"
Miasto zapowiada, że nadchodzące lato będzie lato pełne wrażeń. Od ... <czytaj dalej>
Zgłoś seniora na szczepienie
W momencie uruchomienia szczepień dla seniorów, Wojska Obrony Terytorialnej wprowadziły ... <czytaj dalej>
Na razie na obrazku. Za rok na ulicach
Gorzów zakupi osiem elektrycznych autobusów firmy Solaris ze stacjami ładowania. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
Hanna Kaup:
Dla papieża Franciszka, Katedry Notre Dame i Okszy
Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się podczas wędrówek po mniej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3319:
koty je pozagryzają <czytaj dalej>
Anonim_4113:
+ że coś dla mlodych. Na bezrybiu i rak ryba <czytaj dalej>
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej