
Zbliżają się Dni Gorzowa. Wśród wielu pozycji w scenariuszu znalazła się jedna, którą z pewnością warto obejrzeć. To Sztandar Sąsiada.
Projekt Sztandar Sąsiada to pomysł kuratora
Gustawa Nawrockiego z Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie. Wywodzi się z idei asamblaży Władysława Hasiora, których kolekcję – drugą pod względem wielkości w Polsce po Zakopanem - mamy w gorzowskim MOS-ie.
Instytucja zaprosiła do warsztatów mieszkańców Gorzowa, placówki kultury, społeczne i oświatowe, mniejszości narodowe a także osadzonych w Zakładzie Karnym. I to ich spotkaliśmy w środowe przedpołudnie w czasie pierwszego spotkania warsztatowego.
- Od wielu lat współpracujemy z MOS, stąd też pomysł pana Gustawa Nawrockiego, by społeczeństwo skazanych zaangażować do projektu Sztandar Sąsiada – mówił wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych
Piotr Melinis, jednocześnie rzecznik prasowy zakładu. - Ja wybrałem osoby, które chciałyby wziąć w tym udział. W tej chwili jest ich osiem, ale docelowo chciałbym, żeby w całej akcji uczestniczyło nawet 20 skazanych.
Zanim osadzeni zajęli się kompozycją swoich sztandarów, wycinali m.in. drukowane elementy ludzkich twarzy: oczy, usta, nosy, obejrzeli kolekcję asamblaży i wysłuchali Gustawa Nawrockiego, który wyjaśnił, na czym polega i czym charakteryzuje się twórczość Władysława Hasiora.
Na warsztatach w MOS osadzeni spędzą trzy dni, a czwartego, czyli w sobotę o 17.00 wezmą udział w happeningu, czyli przemarszu z przygotowanymi Sztandarami Sąsiada. Pójdą z okolic Dominanty przez most. Będą im towarzyszyć prace, które zaprojektowali i wykonali m.in.:
Natalia Ślizowska, Zbigniew Sejwa, Lech Dominik, Gustaw Nawrocki, a także ukraińskie mniejszości narodowe.
Jeden z osadzonych w Zakładzie Karnym
Tomasz, dokumentuje wydarzenie od pierwszego dnia warsztatów do ostatniego, czyli przemarszu.
- Co z tego wyjdzie, jeszcze nie wiem – mówi Piotr Melinis. - Chcę oczywiście wykorzystać to w promocji służby więziennej jako instytucji, w której dzieje się szeroko pojęta resocjalizacja, w tym przypadku poprzez sztukę.
Koniecznie przyjdźcie zobaczyć, jak wyglądają efekty prac warsztatowych. My podejrzeliśmy kilka sztandarów, które czekają w MOS. Z pewnością zrobią wrażenie, gdy pojawią się w procesji na moście. Zapamiętajcie, sobota o 17.00.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>