sobota 3 grudnia 2022     Franciszek, Hilary, Ksawery
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Z muzyką klasyczną jest jak z owocami morza...
eGorzowska - 9141_ojebX736LVZDLaqXurKF.jpg- Ze współczesną muzyką klasyczną jest trochę tak, jak z owocami morza, trzeba spróbować, by ją pokochać – przekonuje w rozmowie skrzypek Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej Maciej Grygiel, który z Kwartetem im. Henryka Mikołaja Góreckiego wystąpi w koncercie kameralnym „Mistrzowskie kwartety XX wieku”. Gorzowianie będą mogli go wysłuchać 15 marca. W programie dwie kompozycje: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Dlaczego Karol Szymanowski i Witold Lutosławski?

- Od bardzo dawna interesuję się muzyką współczesną. Szczególnie bliska jest mi muzyka Witolda Lutosławskiego. Jeszcze w liceum zakochałem się w jednym z jego utworów, który potem grałem na dyplomie. Podobnie jest z Karolem Szymanowskim. Nie ukrywam, że przemawiały też za tym wyborem względy osobiste i moje własne upodobania i tęsknoty. Pochodzę co prawda z Krakowa, ale korzenie mam w górach i dlatego między innymi szukam takich wpływów w muzyce. W poprzednim sezonie z kwartetem graliśmy utwór Grażyny Bacewicz, zaś w utworze Szymanowskiego te nawiązania do folkloru góralskiego są jeszcze bardziej czytelne. Co więcej, już teraz mogę zapowiedzieć, że podobnych wyborów będę dokonywał w przyszłości. Złożyłem już kolejne projekty, które również czerpią inspirację z muzyki góralskiej.

Współczesna muzyka klasyczna kojarzy się głównie z muzyką trudną, eksperymentalną. Słusznie?

- Muszę zaznaczyć, że dla mnie nie jest to ściśle muzyka współczesna. To XX wiek, więc można śmiało powiedzieć, że to XX-wieczny kanon muzyki klasycznej. Co więcej, Kwartet smyczkowy Lutosławskiego uznany jest za jeden z najważniejszych XX-wiecznych kwartetów. Rzeczywiście nowatorski, bo Lutosławski wprowadza tam metodę aleatoryczną stworzoną przez Johna Cage’a. Jako pierwszy zastosował ją do kwartetów smyczkowych.

Co oznacza ta metoda?
- Alea z greckiego oznacza kostkę do gry. Występują tam tak zwane serie dźwięków, schematy, na bazie których instrumentalista ma szerokie pole do popisu. Na podstawie konkretnych tonów może improwizować, wprowadzać własną interpretację. Lutosławski usprawnił i unowocześnił tę metodę, nazywając ja aleatoryzmem kontrolowanym.

Trochę przypomina to muzykę jazzową.
- W pewnym sensie tak. Dlatego właśnie ta muzyka jest tak ciekawa. Każde jej wykonanie jest inne, różni się od poprzedniego.

Jakie zatem będzie wasze?
- O ile w pierwszej części, która jest punktualistyczna, ciężko mówić o dowolności i improwizacji, to już w drugiej części – określę to dość banalnie – można wyżyć się trochę na instrumencie, włożyć w nią nieco własnej ekspresji i charakteru. Z kolei ta druga część przechodzi w przepiękną część żałobną. Pamiętam pewien wywiad ze znakomitym skandynawskim dyrygentem Esa-Pekka Salonen, który był zafascynowany twórczością Lutosławskiego i prywatnie się z nim przyjaźnił. W tym wywiadzie wspomina słowa Lutosławskiego na temat powstania tej ostatniej części Kwartetu smyczkowego. Smutną inspiracją do jej napisania był widok zniszczonej w wyniku II wojny światowej Warszawy. I to ewidentnie w tej muzyce słuchać, jest tam smutek, żal, tęsknota. Ten wywiad, ta rozmowa z Lutosławskim, jego wspomnienia były dla mnie osobiście inspirujące podczas pracy nad tym utworem.

Przejdźmy zatem do utworu Szymanowskiego.
- To również kanon światowy. Jest to kwartet ekspresjonistyczny, w którym znajdujemy wiele kontrastów, a także wiele nawiązań do muzyki góralskiej. Szymanowski był nią zafascynowany, co słychać w wielu jego utworach symfonicznych.

Wystąpicie jako Kwartet im. Góreckiego. Od jak dawna tworzycie razem?

- Kwartet powstał w 2011 r. Przy niewielkich zmianach składu gramy razem już od ośmiu lat. Od początku działalności artystycznej aktywnie włączaliśmy się w życie muzyczne Gorzowa, biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Zapowiedział pan, że podczas przyszłego sezonu artystycznego możemy również spodziewać się najlepszej współczesnej muzyki klasycznej. Możemy zdradzić jakieś szczegóły?

- Trochę na to za wcześnie, bo projekty muszą zostać zaakceptowane przez dyrektora artystycznego, ale rzeczywiście złożyłem dwa: z kwintetami Alfreda Schnittke’go i Grażyny Bacewicz, a drugi z muzyką dawną.

Wróćmy do początku naszej rozmowy. Co powiedziałby pan tym, którzy z nieufnością podchodzą do klasycznej muzyki współczesnej?
- Myślę, że z muzyką współczesną jest trochę tak, jak z innymi rzeczami, których nie znamy i których trochę się obawiamy. Porównałbym to na przykład do owoców morza. Dla wielu z nas wyobrażenie o nich oraz sam wygląd mogą być zniechęcające, tymczasem gdy ich spróbujemy, okazuje się, że odkryliśmy nowe, ciekawe smaki, które jesteśmy w stanie pokochać. Z muzyką Lutosławskiego jest podobnie. Warto przyjść na ten koncert, by spróbować przekonać się, że współczesna muzyka klasyczna kryje w sobie piękno i bogactwo brzmień. Nie warto kierować się uprzedzeniami. W innym wypadku może nas ominąć coś, co być może bylibyśmy w stanie naprawdę polubić. Wydaje mi się, że ci z państwa, którzy nie znają tej muzyki wyjdą z koncertu mile zaskoczeni.

Dziękuję.

Rozmawiała Urszula Śliwińska
Foto archiwum własne


28 lutego 2019 20:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie jest wyjątkowy. To czas oczekiwania, przygotowań i radości z nadchodzących ... <czytaj dalej>
Ponad 300 mln zł na inwestycje Gorzowa
312,96 mln zł na inwestycje zakłada projekt budżetu Gorzowa Wielkopolskiego na 2023 r. Wydatki określono w nim na 1.068,07 mln ... <czytaj dalej>
Raport z konsultacji
Publikujemy Raport z konsultacji przeprowadzonych na podstawie § 21 załącznika do uchwały nr XVII/171/2015 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia ... <czytaj dalej>
2000 zł za tonę węgla
Miasto Gorzów Wielkopolski, po dokonaniu wstępnego telefonicznego ustalenia liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy, zainteresowanych zakupem paliwa stałego ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Super" Agencja Kredytowa

ul. Nadbrzeżna 17 /12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 03 70
branża: Finansowanie, kredyty - doradztwo <czytaj dalej>
"Randstad" Sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 132, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 82 46
branża: Doradztwo personalne <czytaj dalej>
"Elsen-Logistyka" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 21 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 80
branża: Spedycja <czytaj dalej>

Standardy jazzowe w teatrze
W prawdziwie świąteczny nastrój wprowadził gorzowian Koncert Świąteczny w wykonaniu ... <czytaj dalej>
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Toksyczny związek
Nowy filmowy tydzień w kinie Helios, to przede wszystkim propozycje ... <czytaj dalej>
Na tę wiadomość Gorzów czekał dekadę
Na tę wiadomość Gorzów czekał dekadę. Filharmonia Gorzowska stanie się ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2022 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy barbarzyńcami
Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie były szef Telewizji Teletop Romuald Liszka. Zadzwonił oburzony stanem cmentarza przy ul. Warszawskiej. – Byłaś tam ostatnio? Jak nie, to koniecznie idź i zobacz. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
admin ego:
W rogatkach Pampeluny
3 grudnia na całym świecie świętują osoby mające problemy w ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota era sztucznego misia
2 grudnia. Przysłowie mówi „Gdy na początku grudnia pogoda stała, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bankowe forum o walce z przestępczością
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5465:
Zastanawiam się nad zagłosowaniem na adriana zandberga a najbliżych wyborach parlamentarnych.

na pewno hołowni (człowiek tvnu) nie pop <czytaj dalej>
Anonim_5867:
Ile urząd marszałkowski dokłada do filharmonii w zielonej Górze? <czytaj dalej>
Anonim_6763:
Generalnie to było trzeba szpitale wyburzyć. Kto się będzie chciał uczyć w szkole ze stołówką w prosektorium ? <czytaj dalej>
Anonim_7952:
Kolejni do życia na nasz koszt. Bycie politykiem jest trudne w okolicy wyborów, a pofem, picie, żarcie, znajomości, romanse i wciskana kasa, a, i <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Archtektka", "przedsiębiorczyni"... Hiperpoprawność? Ciekawe co by na to powiedział znawca i miłośnik j. polskiego pan prof <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej