niedziela 26 września 2021     Justyna, Łucja, Cyprian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Moc energii i żywiołu,
czyli petarda Shaun Booker
eGorzowska - 8901_ieMj3wiwODG0mbiWQR2O.jpg

Właściwie fakt, że amerykańska wokalistka Shaun Booker rozpoczęła swoim koncertem w Jazz Clubie Pod Filarami konferencję "Codzienność i powszechność muzyki a praktyki popkulturowej edukacji", to był przypadek, ale lepiej złożyć się nie mogło. W czwartkowy wieczór oczarowała publiczność, która jesiennie wypełniła gorzowski klub jazzowy. Jesiennie, to znaczy po brzegi.

O konferencji czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,8884,

Muzyka bluesowa ma swoich fanów, dlatego nawet w czwartek (25 października) Jazz Club Pod Filarami gościł komplet słuchaczy, którzy przyszli na koncert amerykańskiej wokalistki Shaun Brooker. W swojej drugiej podróży po Polsce zawitała do filarowej piwnicy i już od wejścia na scenę pokazała moc energii i żywiołu, które w niej żyją. A zanim na dobre się obudziły dla świata muzyki, drzemały w niej przez długie lata. W początkach XXI wieku kazały Shaun porzucić pracę korporacyjnej księgowej dorabiającej z zespołem na weselach i przyjęciach. Co ciekawe, profesjonalną karierę bluesową artystka rozpoczęła zaledwie sześć lat temu od występu w Kolumbii. To był pierwszy jej wyjazd poza Stany Zjednoczone.

Kiedy po wejściu na filarową scenę przedstawiła swoich muzyków: gitarzystę basowego Borisa Livchitsa, perkusistę Brandona Pettiforda i gitarzystę Noah Wotherspoona, dodała: - And I’m Shaun Booker, dammit! I to mocne powitanie wypowiada zawsze, niezmiennie podkreślając, że jest silna, intrygująca, zadziorna i absolutnie pewna tego, po co staje na scenie. Jaka jest naprawdę i co sobą przekazuje, to efekt życiowych doświadczeń, nie wyłączając domu rodzinnego i dziadków, którzy są dla niej ważni.

Na stronie Agencji Koncertowo-Wydawniczej Delta, która sprowadziła do Polski artystkę, czytamy o niej: "Pojawiając się na scenie, kompletnie ją dominuje, całą uwagę koncentruje na sobie, z łatwością dyrygując towarzyszącym jej zespołem. Nic dziwnego. Pochodzi z rodziny silnych kobiecych indywidualności. Jej babcia Beatrice (rocznik 1899) wychowała dziewięcioro dzieci, jednocześnie pracując na roli oraz dorabiając jako praczka i sprzątaczka w miejscowości Meridian w stanie Mississippi. To właśnie ta babcia przeprowadziła w 1950 roku rodzinę do stanu Ohio (gdzie Shaun mieszka po dziś dzień). - Wszystkie dzieci mojej babci zdobyły wykształcenie – mówi Shaun. - Ale też wszystkie ciotki i wujkowie potrafią pracować na roli i ubić wieprza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Właśnie taką kobietą chcę być: gotową do wszelkiego rodzaju zadań. Tego się nauczyłam od babci. To od niej pochodzi moja siła.

Babcia dała jej siłę, zaś dziadek – muzyczne wykształcenie. Nieformalne, za to gruntowne: Shaun już jako trzylatka śpiewała w kościele. Gdy jako nastolatka zaczynała próbować sił na scenie, przyszło pierwsze zderzenie z brutalną rzeczywistością: pierwsza lekcja tego, jak showbusiness kategoryzuje kobiety zależnie od ich sylwetki i koloru skóry. Ponieważ jej skóra była zbyt ciemna, jedna z pierwszych wytwórni płytowych, do których Shaun zaniosła napisane przez siebie piosenki, oddała je do nagrania dziewczynie o jaśniejszej karnacji. To, bynajmniej, nie zniechęciło Shaun. Wręcz przeciwnie, złość działa na nią jedynie motywująco (...).

Shaun ma misję: przenosić swoją pewność siebie na przychodzące na jej koncerty panie. - Na kobiety nakłada się bardzo dużo oczekiwań. Część z nich nakładamy na siebie same, we własnych głowach: a to źle wyglądam w tej sukience, a to fryzurę mam nie dość dobrą. Moje przesłanie do nas wszystkich jest takie: nawet z nieułożonymi włosami i bez makijażu, ciągle należy nam się w układance świata godne miejsce. No i co z tego, że nas zobaczą w jeden z "gorszych" dni? Ja też czasami się nie maluję, tylko oram w ogrodzie. Uwielbiam to robić – nawet jeśli moje paznokcie są potem tak zniszczone, że w trybie alarmowym biegnę na manicure!"

Podobno o muzyce się nie dyskutuje. Muzyki sie słucha. To jasne, ale o osobowości, o atmosferze, którą tworzy w czasie występu, z pewnością można i trzeba. Dlatego odnotowuję, że czwartkowy koncert Shaun Booker był wydarzeniem, które przywołało w pamięci podfilarowe szaleństwo Erla Thomasa sprzed dwóch lat. Było wyjątkowe i energetyczne. A gdy Shaun zaśpiewała "Come Together" z repertuaru Beatlesów, ze słynnym i genialnie przez nią artykułowanym "szsza", część publiczności (w tajemnicy powiem, że to profesorowie biorący udział w konferencji) zrobiła głośny "stand up", za co otrzymała należne podziękowanie. Zresztą, artystka podziękowała wszystkim, przechodząc po koncercie przez salę. Rozmawiała z ludźmi, robiła sobie z nimi zdjęcia i oczywiście dała się namówić na bis, a już całkiem na zakończenie, podpisywała swoją płytę.

Właściwie powinnam już skończyć, ale przecież słowo należy się również zespołowi muzyków, którzy towarzyszyli wokalistce. Gdy wchodzili na scenę, wydawali się każdy z innej bajki, ale to jak zagrali, jak reagowali na prowadzącą koncert, nie budziło wątpliwości, że są najlepsi z najlepszych. Największe jednak wrażenie zrobił na słuchających gitarzysta Noah Wotherspoon, przy którym - jak miał ktoś powiedzieć - obecny na wieczorze Z. Marek Piechocki wydawał się niczym Schwarcenegger. Ale jak ten 36-latek o wyglądzie ucznia gimnazjum grał, co wyprawiał z gitarą? "Musiał się z nią urodzić" - powtarzali wszyscy zasłuchani w nadzwyczajne umiejętności muzyka.

I żeby nie przegadać, po prostu przypominam, przychodźcie do Jazz Clubu Pod Filarami, bo tam, mimo jesieni czy zimy za oknami, zawsze jest gorąca atmosfera.

Tekst i foto Hanna Kaup


Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-10-26_moc_energii_i_zywiolu_br_czyli_pe,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-10-26_moc_energii_i_zywiolu_shaun_booker_,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 1/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 2/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 3/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 4/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 5/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 6/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 7/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 8/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 9/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 10/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 11/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 12/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 13/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 14/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 15/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 16/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 17/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 18/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 19/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 20/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 21/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 22/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 23/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 24/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 25/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 26/26
 


26 października 2018 15:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Światowy Dzień… Stefanii
Gorzowski nosorożec po raz pierwszy, od czasu gdy został odnaleziony, świętował Światowy Dzień Nosorożca. Z tej okazji w środę w ... <czytaj dalej>
Próba syren
W czwartek (23 września) w godzinach 12.00-12.30 na terenie całego miasta zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych. Nadane zostaną następujące sygnały; - ... <czytaj dalej>
Pielgrzymkowy weekend i liczenie wiernych
W najbliższą sobotę 25 września odbędą się aż trzy pielgrzymki diecezjalne. Po raz dziewiąty do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski na swoje ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Mar-Zoo"

ul. Kazimierza Wielkiego 77 /42, Gorzów Wlkp.
tel. 501 978 975
branża: Zoologiczne artykuły <czytaj dalej>
"Nilago III" Wojciech Gałęzewski

ul. Podmiejska 20, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlany nadzór <czytaj dalej>
Stefańska Regina Usługi Marketingowe

ul. Korcza 29 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 609 798 931
branża: Marketingowe agencje <czytaj dalej>

Przemyk, Komenda w kinie
Historię Grzegorza Przemyka czy Tomka Komendy obejrzysz w nowym tygodniu ... <czytaj dalej>
Medycy z UZ najlepiej zdali egzamin
Lekarski Egzamin Końcowy to państwowy test niezbędny do uzyskania pełnego ... <czytaj dalej>
Wykryją najmniejszą zmianę
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zyskał nowoczesną broń do walki ... <czytaj dalej>
Wybrali nowego przewodniczącego
Młodzieżową Radą Miasta pokieruje Jakub Mikołajczak ze szkoły TEB Edukacja. Dotychczasowy ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (2)
Podróżowanie po świecie w warunkach pandemii nieco się zmieniło. Poszczególne ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6352:
W ciągu ostatnich lat 2 razy zdecydowałem się pojechać pociągiem do Wrocławia z przesiadką w Zielonej Górze i... 2 razy pociąg z Gorzowa nie <czytaj dalej>
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Jak widać, nie ma normalnych warunków, bo to ogólnopolska akcja i nie ma się co czepiać, ze to "w tym mieście". <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej