niedziela 19 września 2021     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jak gotowano w Landsbergu
eGorzowska - 8880_fKlyHYafmTUKTnSVwzmQ.jpgO tym, jak gotowano w Landsbergu, można przeczytać w książkach kucharskich przekazanych gorzowskiej książnicy przez Towarzystwo Miłośników Gorzowa.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Gorzowa regionalista Robert Piotrowski przekazał do zbiorów gorzowskiej książnicy kolekcję niemieckojęzycznych książek kucharskich. Wśród nich dwie wydane w Landsbergu.

19 października Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wzbogaciła swój księgozbiór o 21 zabytkowych książek kucharskich. Kolekcję zakupioną od mieszkańca Berlina zaprezentowano w pomieszczeniach Willi Lehmanna.
- Zbiór stanowią pozycje w przewadze wiekowe, lokalnie bardzo cenne, w tym dwa tytuły wydane w Landsbergu, których zakup umożliwiła donacja szeregu zacnych gorzowian, w części niemieszkających już w stronach rodzinnych - powiedział Robert Piotrowski.

Co zawierają przekazane pozycje?
- Dzięki nim można się żywić przez cały rok i to w sposób rustykalny, podstawowy. Co mnie uderzyło, to fakt, że jest to kuchnia gospodarna, a nawet biedna, używająca resztek - wyjaśniał R. Piotrowski i dodał: - Pan dyrektor zwrócił uwagę na potrawy kwaśne, a więc raczej nieświeże z dzisiejszego punktu widzenia. Jest tu też mnóstwo wskazówek, z których dziś nie korzystamy, bo jesteśmy rozrzutni. To klasyczna kuchnia od drobiazgów, po dzisiaj takie ekskluzywne rzeczy, jak np. raki. Kiedyś to było jedzenie biednych ludzi, bo można było tego nałapać wiadrami, a dziś raki podalibyśmy na białym obrusie z kompletem odpowiednich sztućców i serwet.

W książkach kucharskich znajdziemy przepisy z przyrządzania roślin strączkowych, wiele odmian zup ziemniaczanych, sposobów na szczupaki czy karpia w polskiej zalewie. Jest osobna nieduża książka o grzybach. - Wydana tuż po wojnie, ale duchem dawniejsza, ukazująca, jak ludzie sobie radzili, gdy trzeba było nagle jeść rzeczy, którymi wcześniej pogardzali - dodaje Robert Piotrowski. - A więc to kopalnia wiedzy. Kłopot tylko, że niemieckojęzyczna, do tego w frakturze pradawna. Liczę jednak na studentów germanistyki, na uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych, na naszych gorzowskich mistrzów garnka i patelni, że z tego skorzystają, głównie z tych dwóch landsberskich. Na nie szczególnie na początku warto zwrócić uwagę i zobaczyć, czy te przepisy odzwierciedlają tutejsze surowce, obyczaje, czy faktycznie ta kuchnia jest mocno regionalna, czy może bardziej pasuje do Wielkopolan, bo znajduje się tu wiele potraw z kartofli. Liczę, że ktoś z tych przepisów skorzysta i za jakiś czas nam je zaprezentuje.

- To rzecz, której my byśmy sami nie znaleźli, bo nie mamy tylu pracowników, by wysyłać ludzi w teren i szukać regionaliów w tysiącach antykwariatów - powiedział, dziękując za dar, dyr. biblioteki Sławomir Szenwald. - I jeśli mamy skromne środki na zakup książek, to są to nowe książki. Takie trudno kupić, bo są z tym pewne kłopoty, choćby z tego powodu, że my musimy mieć fakturę także od prywatnej osoby. Ponadto, kiedy trzeba wybrać - bo nie mamy za dużo złotówek na zakup książek - czy nabyć to, co aktualne, czy to co zabytkowe, bardzo drogie i tylko dla specjalistów, to jest to dla nas trudna decyzja. Tym bardziej dziękuję za cenne dary. To będzie dla wielu rarytas.

Wśród przekazanych WiMBP książek są też pewne wydawnicze drobiazgi. - Jest tu nieduża rzecz zawierająca niewiele przepisów. To notatnik wnuczki założyciela dzisiejszego Biowetu, dr. Schreibera. Przypadek zrządził, że wśród różnych szpargałów, które znalazły się w Berlinie, ktoś wypatrzył coś z napisem "Landsberg". Sam znalazca też nie wiedział, skąd się to wzięło. I pomyślałem, że taki notesik z kilkoma przepisami, ale wnuczki osoby zasłużonej dla Gorzowa, też powinien się tu znaleźć.

Zbiór książek kucharskich to był drugi dar Towarzystwa Miłośników Gorzowa dla gorzowskiej książnicy. Pierwszy stanowił talerz miśnieński z widokiem Landsberga. - Dziękuję darczyńcom z całego serca, że udało się wspólnymi siłami z TMG i radnymi uskutecznić coś dobrego dla naszej książnicy - mówił Robert Piotrowski. - Wielu z nich pytało: A co dalej? I na szybko zrodził się pomysł odnośnie digitalizacji i tego, co biblioteka robi dobrego dla czytelników na całym świecie. Jest potrzeba zdigitalizowania Heimatblattów, czyli ukazujących się od 1947 r. czasopism landsberczyków. Współczesne jako pdf-y są dostępne w internecie, natomiast te starsze to są zupełnie białe kruki. Tu na pewno dział zbiorów specjalnych i dział historii regionu sie ucieszą, gdy taka pula oryginałów trafi do nich. Przyjąłem to na serce i teraz będę szukał, by taki komplet trafił do biblioteki. To przecież kopalnia wiedzy o naszym regionie. Jak się uda, to może jeszcze w tym roku pojawi się kolejny dar. W ten sposób staramy się wyrażać miłość do tego, co nasze - zakończył Robert Piotrowski.

Darczyńcy, dzięki którym zakupiono książki kucharskie przekazane WiMBP:
Magdalena Truszyńska z rodziną, Ewa Stanicka z rodziną, Igor Andruch z rodziną, Wojciech Berezowski z rodziną, Mariusz Domaradzki z rodziną, Paweł Dzyga z rodziną, Przemysław Florjanowicz-Błachut z rodziną, Paweł Kurtyka z rodziną, Robert Piotrowski z rodziną, Dariusz Sacharczuk z rodziną, Bolesław Sosnowski z rodziną, Marcin Wiczkowski z rodziną, Maciej Zakrzewski z rodziną, Marek Zawadzki z rodziną.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 1/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 2/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 3/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 4/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 5/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 6/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 7/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 8/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 9/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 12/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 13/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 14/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 15/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 16/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 17/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 19/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 21/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 22/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 23/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 24/24


19 października 2018 14:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor LOW NFZ Piotr Bromber z dniem 13 września br. otrzymał ... <czytaj dalej>
Nowa wiceprezydent
Zastępcą prezydenta Gorzowa została Iwona Olek. W środę odebrała aktu powołania z rąk prezydenta Jacka Wójcickiego. To doświadczona pracownica samorządu, ... <czytaj dalej>
Budżet Obywatelski 2022 – głosujemy!
Chcesz mieć wpływ na swoją najbliższą okolicę? Sprawdź, jakie pomysły zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego i wybierz te, które powinny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bednarska-Kraśnicka Dorota Gabinet Stomatologiczny

ul. Walczaka 2 a lok. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 09 51
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Uroda" Salon Kosmetyczno-Fryzjerski

ul. Paderewskiego 8 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 602 898 423
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>

Książka za śmieci
Ogólnopolska akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Szpitalna rejestracja w nowym miejscu
Rejestracja główna do poradni specjalistycznych Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Z NFZ do ministerstwa
Publikujemy komunikat LOW NFZ z 13 września 2021 r. Dotychczasowy dyrektor ... <czytaj dalej>
Bilety na nowy sezon
Filharmonia Gorzowska rozpoczyna sprzedaż biletów na pierwszą połowę nowego sezonu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Za szybko
Był rok 1969. Dwie dziewczynki z dwóch krańców Polski spotkały ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Jak widać, nie ma normalnych warunków, bo to ogólnopolska akcja i nie ma się co czepiać, ze to "w tym mieście". <czytaj dalej>
Anonim_9235:
W normalnych warunkach zleca się jakieś firmie posprzątanie i gratyfikacja.
W tym mieście miasto przerzuca sprawę na Spółkę miejska, któ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej