niedziela 16 maja 2021     Andrzej, Małgorzata, Wieńczysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Powstanie Kwartał Kultury
i Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty?
eGorzowska - 7086_T7oeHGReKdBd8Yno2oZD.jpgUrzędy: Marszałkowski i Miasta Gorzów poinformowały o możliwości dofinansowania obiektów kultury w naszym województwie. Jest więc apetyt na duże pieniądze. Ale kto i kiedy je dostanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Szanse są duże.

15 inwestycji z zakresu kultury weszło do Kontraktu Terytorialnego dla Regionu. Zdecydował o tym Zarząd Województwa Lubuskiego.

Kontrakt Terytorialny to umowa między rządem a samorządami województw, dotycząca źródeł finansowania najważniejszych inwestycji zaplanowanych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W województwie lubuskim obejmuje 30 zadań na podstawowej i warunkowej liście przedsięwzięć. Ich wartość opiewa na 12 mld zł.

Teraz lista została rozszerzona. Na wniosek ministra marszałkowie wyłonili 15 priorytetowych zadań z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.
- Pięć inwestycji zostało zastrzeżonych z klucza dla miast prezydenckich. Dziesięć inwestycji rekomendował zarząd województwa na podstawie zgłoszeń i konsultacji przeprowadzonych z gminami. Wcześniej zarząd podjął uchwalę w zakresie priorytetów w zakresie kultury, bo chcieliśmy aplikować do programów krajowych w trybie konkursowym, więc byliśmy przygotowani -€“ wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na liście rekomendowanej przez Zarząd Województwa znalazły się:
 • rozbudowa i modernizacja Filharmonii Zielonogórskiej,
 • modernizacja, rozbudowa, nadbudowa i zmiana profilu funkcjonowania Regionalnego Centrum Animacji Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu,
 • rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • modernizacja Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze,
 • Kultury Europy -€“ w kulturze regionu -€“ etap II -€“ Muzeum Etnograficzne w Ochli,
 • Centrum Interpretacji Fortyfikacja Nowożytna w zabytkowym zespole bastionu Król w Kostrzynie nad Odrą,
 • renowacja średniowiecznych murów obronnych wraz z zagospodarowaniem przyległych terenów w Strzelcach Krajeńskich,
 • łagowski szlak kultury i zabytków -€“ Lubuski Zaułek Sztuki,
 • piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim.

- To wielka szansa na odrestaurowanie pięknych obiektów, które mamy i które służą i będą służyły naszym mieszkańcom. Są to obiekty, które podniosą atrakcyjność turystyczną regionu - podkreślał wicemarszałek Romuald Gawlik.

Oprócz rekomendowanych przez zarząd, swoje inicjatywy zgłosili prezydenci lubuskich miast. Gorzów zaproponował cztery, z których przychylność zyskały dwa. Pierwszy to Kwartał Kultury. Zakłada - przy współpracy z partnerem Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie - rozbudowę i przebudowę niezabytkowej infrastruktury na działalność kulturalną, np. szkoły muzycznej.
- Chcielibyśmy, aby zdolną młodzież przenieść do lepszych warunków, żeby nie uciekała do innych ośrodków - wyjaśniał sekretarz miasta Łukasz Marcinkiewicz.

Co ma zyskać Gorzów w razie powodzenia projektu? Ma poprawić infrastrukturę, z której korzystają placówki edukacji artystycznej i kulturalnej. Tzw. Kwartał Kultury to współpracujące ze sobą: szkoły artystyczne, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Teatr im. Juliusza Osterwy oraz Filharmonia Gorzowska-Centrum Edukacji Artystycznej. Projekt zakłada również poprawę warunków magazynowania zbiorów Muzeum im. J. Dekerta, modernizację ekspozycji stałych, kompleksową modernizację zabytkowego ogrodu oraz rozbudowę, przebudowę i remont infrastruktury niezabytkowej, a także zakup wyposażenia Zespołu Szkół Artystycznych. Dzięki projektowi ma powstać centrum kultury dla mieszkańców subregionu gorzowskiego.

Dziedzictwo Sakralne Dolnej Warty to druga zgłoszona przez Gorzów inwestycja. W jej ramach zakłada się odrestaurowanie obiektów, które zostaną połączone w unikalną ścieżkę dydaktyczną opartą na technologii ICT, wykorzystującą filmy, nagrania audio, stronę internetową i materiały drukowane. Umożliwi to organizację wycieczek krajoznawczych i edukacyjnych. Rewaloryzacja ma dotyczyć zabytkowych kościołów zlokalizowanych na obszarze MOF w gminach:

oraz

 • Bogdaniec: kościoły: Chwałowice, Jenin, Jeniniec, Łupowo, Stanowice, Włostów
 • Deszczno: kościoły: Bolemin, Borek, Ciecierzyce, Deszczno, Ulim
 • Kłodawa: kościoły: Różanki, Santoczno, Wojcieszyce
 • Santok: kościoły: Czechów, Gralewo, Janczewo, Santok (wraz z dzwonnicą wiejską), Stare Polichno, Wawrów
 • Lubiszyn: kościoły: Lubno, Marwice, Tarnów, Wysoka
 • w Gorzowie Wielkopolskim: Katedra Gorzowska - kościół farny Wniebowzięcia NMP, cmentarz rzymsko-katolicki przy ul. Warszawskiej.

Jak podaje Wydział Strategii Miasta: "Celem projektu jest osiągnięcie wymiernych i trwałych korzyści społeczno-ekonomicznych na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego (MOF) poprzez zwiększenie potencjału turystycznego, rozwój e-kultury i partnerstwa trójsektorowego w związku z renowacją zabytkowych obiektów sakralnych i zaoferowaniem nowatorskiej oferty kulturalnej i turystycznej obszaru. Tereny przykościelne są miejscem lokalnej integracji, będąc punktem spotkań (...) organizacji festynów, koncertów, przedstawień, wystaw, targów produktów lokalnych i tradycyjnych. Zaproponowane rozwiązania służyć będą rewaloryzacji historycznej przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów sakralnych poprzez taką jej aranżację i doposażenie, by możliwy był z jednej strony rozwój nowych funkcji przestrzeni sakralnej (np. koncertowej, wystawienniczej), z drugiej natomiast w zachowaniu i zabezpieczeniu dziedzictwa religijnego i kulturowego tych obiektów".

Rekomendacja projektów umożliwi aplikowanie o środki zewnętrzne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, VIII Oś Priorytetowa Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury (POIiS). Wartość projektów szacuje się na ok. 21 mln zł każdy, z czego możliwe do uzyskania dofinansowanie wynosi 85 proc. wartości.

Swoje projekty zgłosiły również inne miasta. Planują m.in. modernizację widowni Zielonogórskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr” (20 mln zł) oraz renowację pałacu w parku krajobrazowym w Zatoniu (17 mln zł) na potrzeby multimedialnego centrum historycznego miasta Zielona Góra; adaptację zabytkowego budynku Alexandra Gruschwitza (7 mln zł) na Państwową Szkołę Muzyczną w Nowej Soli czy kompleksowy remont zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu (21 mln zł).

Tekst i foto Hanna Kaup

30 sierpnia 2016 22:26, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pub Dors" Sebastian Juszczak

ul. Obotrycka 8, Gorzów Wlkp.
tel. 515 038 699
branża: Puby <czytaj dalej>
"U Hanysa" Bar Andrzej Śladek

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 34 66
branża: Bary <czytaj dalej>

Na razie na obrazku. Za rok na ulicach
Gorzów zakupi osiem elektrycznych autobusów firmy Solaris ze stacjami ładowania. ... <czytaj dalej>
Obsługa robota chirurgicznego celująca
Lekarze urolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie celująco zdali ... <czytaj dalej>
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz ... <czytaj dalej>
Noc Muzeów 2021
Muzeum Lubuskie w Gorzowie zaprasza na Noc Muzeów 2021. W sobotę, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
Joanna:
Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.


<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej