środa 16 czerwca 2021     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Koalicja Miast: ESK to dopiero początek
eGorzowska - 6900_S4d08ZsB9fKmeodbWeq6.jpgEuropejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Łodzią, Poznaniem i Szczecinem rozpoczęły właśnie realizację projektu Koalicja Miast dla Kultury. To pierwsza w historii tytułu ESK tak szeroka współpraca miast, które będą nie tylko prezentować swój dorobek kulturalny, ale również promować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Równocześnie koalicjanci powołali think tank, w ramach którego wypracują nowe standardy w zarządzaniu kulturą.

25 maja przedstawiciele siedmiu miast uroczyście otworzyli etap realizacji projektu. Podczas inauguracji we Wrocławiu przypomnieli jego założenia i najważniejsze cele.
– Idea współpracy zrodziła się już w 2010 roku, gdy miasta przystąpiły do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podpisaliśmy wtedy „Obywatelskie Partnerstwo dla Kultury 2016 – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Chcieliśmy uciec od rywalizacji, skupiając się na wspólnym tworzeniu zbiorowego dzieła, jakim jest ESK. Dzięki temu Wrocław jest dziś sceną, na której europejska widownia może zobaczyć bogactwo i różnorodność polskiej kultury.

Innowacyjnie i inspirująco
Koalicja Miast to pierwszy taki projekt w skali europejskiej. Dotąd bowiem żadna stolica kultury nie współpracowała z innymi krajowymi miastami w takim stopniu.
– Starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dostrzegliśmy ogrom pracy włożonej przez miasta, niesamowitą energię oraz chęć współpracy. Chcieliśmy to wykorzystać – mówi Dominika Kawalerowicz, kierowniczka projektu w ramach ESK Wrocław 2016.

Projekt Koalicji polega na prezentacji specyfiki kulturowej kolejnych miast. Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań i Szczecin będą mogły w ramach ESK zaprezentować swoje flagowe projekty i wszystko to, co stanowi o ich genius loci. – Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa wzbogaci program wydarzeń planowanych na 2016 rok, poszerzając go o nowe konteksty, tak ważne z perspektywy promocji dorobku kultury polskiej na arenie międzynarodowej – podkreśla Dominika Kawalerowicz.

Cztery obszary dla współpracy na piątkę

Drugim strategicznym celem współpracy w ramach Koalicji Miast jest współpraca merytoryczna. Jej efektem będą rekomendacje dotyczące zarządzania projektami kulturalnymi na linii samorząd-przedstawiciele kultury. Za ich wypracowanie jest odpowiedzialny specjalnie powołany think tank Forum Koalicji Miast dla Kultury, w którego skład wchodzą reprezentanci samorządów i środowisk kulturalnych miast koalicyjnych.

Rekomendacje mają dotyczyć czterech obszarów, szczególnie istotnych dla podejmowanych przez koalicję działań. Pierwszy to poszukiwanie i ustalenie wspólnych mierników badań efektywności kultury. Drugi dotyczy pomysłów na to, jak mapować nowe inicjatywy kulturalne w miastach. Trzeci skupi się na formalnoprawnych uwarunkowaniach dla kultury, a czwarty na tym, jak realizować kulturę, aby była widoczna. Inauguracyjne warsztaty think tanku miały miejsce po konferencji we Wrocławiu. Będą kontynuowane podczas siedmiu spotkań w kolejnych miastach koalicji.

Koalicja z przyszłością
– Chętnie przyjęliśmy zaproszenie do realizacji „gdańskiej” części programu. Mamy nadzieję, że będzie to dla wielu osób impulsem do wizyt w Trójmieście i odkrywania „znajomych znad morza” – mówił podczas inauguracji realizacji projektu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Liczne wartości płynące ze współpracy doceniają także pozostali koalicjanci. – Projekt otwiera nowe możliwości kooperacji oraz wymiany doświadczeń, nie tylko w sferze kulturalnej – zwracał uwagę prezydent Szczecina Piotr Krzystek, a marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślał, że obecność stolicy regionu podczas obchodów ESK 2016 jest dla regionu naturalnym krokiem: – Chcemy, by Pomorze Zachodnie było miejscem tętniącym życiem artystycznym, dostrzeganym z ogólnopolskiej i europejskiej perspektywy –. Prezydent Katowic Marcin Krupa przyznał, że udział w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 był jednym z punktów zwrotnych w historii miasta. – Wyzwolił w mieszkańcach niezwykłą energię i pokazał światu, jak wiele mamy do zaoferowania. W ramach Koalicji Miast możemy teraz dzielić się tym z innymi.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski mówił z kolei o tym, jak ważna jest w kulturze wzajemna otwartość: – Łódź narodziła się dzięki twórczemu ścieraniu się żywiołów różnych narodów, kultur i grup społecznych. Otwartość mamy więc wpisaną w swoją tożsamość. – Podobnie jest w Lublinie, który jako pierwszy zaprezentuje się we Wrocławiu w dniach 25-29 maja: – Co roku odbywa się u nas ponad tysiąc różnorodnych wydarzeń kulturalnych. W ten sposób budujemy naszą przyszłość bazując na wielokulturowym dziedzictwie. W ramach koalicji możemy wspólnie dzielić się tymi doświadczeniami – zaznaczał Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta miasta ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych. – Jesteśmy częścią Koalicji Miast, bo kulturę traktujemy jako przestrzeń wspólną, w której współpraca jest warta znacznie więcej niż konkurencja – zakończył prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Dzięki aktywności Koalicji Miast kulturalne przebudzenie związane z ESK 2016 ma szansę stać się trwałym przebudzeniem kultury w największych polskich metropoliach.

Tekst i foto ESK


29 maja 2016 10:22, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Maswerk" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Grzegorz Bielko

ul. Brauna 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 80 95
branża: Okna <czytaj dalej>
Monika Nowicka Monika

ul. Narutowicza 26, Gorzów Wlkp.
tel. 509 951 882
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
"Auris Ton" Aparaty Słuchowe

ul. Drzymały 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 52 73
branża: Aparaty słuchowe <czytaj dalej>

Jaki był XIII NSK
XIII edycja Nocnego Szlaku Kulturalnego za nami. Jaki był? Formuła NSK ... <czytaj dalej>
Pomóc zrozumieć rzeczywistość
– Otwarcie wystawy „Nos w nos z nosorożcem” to początek ... <czytaj dalej>
Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Biblioteczne patio zaprasza
W słoneczne przedpołudnie oficjalnie otwarto patio należące do Wojewódzkiej i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Serena:
Of our road hats has across the front. Everybody gets a kick out of that,
so that good. Includes Goldeyes manager Rick Forney.think one
of <czytaj dalej>
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej