wtorek 21 marca 2023     Lubomir, Benedykt, Mikołaj
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Benefis człowieka literatury
eGorzowska - 6381_QqPEYHtgfwZcohieFWXk.jpg80. urodziny, 60-lecie pracy twórczej, 50-lecie członkostwa w ZLP i 25-lecie związku z Gorzowem. Takie rocznice trzeba uczcić benefisem.

Benefis prezesa gorzowskiego Oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta połączony z promocją najnowszego tomu jego poezji "Odpowiedź na pytanie Hamleta" oraz kolejnego numeru "Pegaza Lubuskiego" odbędzie się 15 października o 17.00 w sali 110 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ireneusz Krzysztof Szmidt Poeta, reżyser, krytyk teatralny i wydawca, urodził się 16 września 1935 r. w Zgierzu. W 1954 r. rozpoczął studia na Politechnice Szczecińskiej. Tam rok później założył Akademicki Teatr Satyryczny „Skrzat”. Odtąd teatr stał się jedną z jego pasji, a następnie zawodem, po ukończeniu w 1967 r. Studium Teatralnego przy krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, i na czwartym roku - warszawskiej PWST. Przez następne 30 lat prowadził w Szczecinie studenckie i młodzieżowe grupy teatralne. Założył i kierował czołowymi w kraju scenami amatorskimi: Międzyszkolnym Studiem Małych Form Teatralnych „Zielone Tarcze” (1961-1971), a w latach 1971-1986 Teatrem Otwartym „Studio ZET”. Twórca i reżyser kabaretów „Okaryna” (1958-1962) i „Wyrodek” (1972-1992).

Debiutował w 1955 r. wierszami w piśmie „RAZEM młodzi przyjaciele”. Wydał książki: „Kreska na twarzy” (wiersze, Poznań 1961), „Człowiek, ziemia i morze” (wiersze, Warszawa 1964), „List z zimy” (wiersze, Warszawa 1966), „Tata ma fiata” (wiersze dla dzieci, Szczecin 1989), „Spoza milczenia” (wiersze, Gorzów Wlkp. 1999), „Ludzkie pojęcie” (wiersze, Gorzów Wlkp. 2005 – książka nagrodzona Lubuskim Wawrzynem Literackim), „Grzeszne rzemiosło. Wiersze miłosne 1955-2009” (Gorzów Wlkp. 2009), „Czerwone korale” (opowiadania i dramat, Gorzów 2013), „Poematy i inne wiersze do czytania” (Gorzów 2014) oraz „Leksykon plastyki gorzowskiej” (Gorzów 2001). Z żoną Krystyną Kamińską jest współautorem albumu z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie pt. „Byliśmy w teatrze” (nominacja do nagrody Lubuskiego Wawrzynu Naukowego w 2007 r.). Wiele jego utworów przełożono na język czeski, łotewski, niemiecki, rosyjski, węgierski i esperanto.

Jego „Medea, czyli kameralna tragedia rodzinna niewiernie przepisana z Eurypidesa” została wystawiona w reżyserii autora w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie w listopadzie 2000 r. i wydana w tomie prozy „Czerwone korale”. Napisał kilkadziesiąt scenariuszy i adaptacji dla teatrów szkolnych i amatorskich w tym scen, także studenckich, których był instruktorem i reżyserem.

W początku lat 90. I.K. Szmidt związał się z Gorzowem. Z żoną założył i prowadził Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne „Arsenał”, miesięcznik kulturalny „Arsenał Gorzowski” oraz dwumiesięcznik teatralny „Premiera u Osterwy”. Od 1992 do 2005 r. był stałym recenzentem teatralnym tygodnika „Ziemia Gorzowska”, do 2000 r. - członkiem redakcji rocznika „Prom”/„Die Fähre” i do 2005 r. miesięcznika „Biografie”. Recenzje i szkice teatralne publikował również na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Sceny”, gorzowskiego rocznika artystycznego „Lamus” oraz na antenie PR Szczecin.

Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” (od 2003). Pod auspicjami ZLP wydaje książki miejscowych poetów i prozaików w serii Biblioteki Pegaza Lubuskiego. Dotychczas w tej serii ukazały się 73 książki.

Ireneusz K. Szmidt jest od 1965 r. członkiem Związku Literatów Polskich, a także od 2004 r. założycielem i prezesem gorzowskiego Oddziału oraz członkiem Zarządu Głównego ZLP.

Wiersze i opowiadania publikuje w „Pegazie Lubuskim”, kwartalniku „Pro Libris”, czasopiśmie „Poezja Dzisiaj”, w antologiach Warszawskiej Jesieni Poezji i festiwalu „Poeci bez granic”. Opracował i wydał wiele antologii, m.in.: „Idziemy ku sobie”, „Niedzielni poeci”, „Poeci Okrągłego Stołu”, „Zapisani w wierszach”, „Wsłuchani w kamienie Gorzowa”, „Słowa rodzą wiersz”, „Portfel Poetów Okrągłego Stołu” (15 tomików), „Almanach Pisarzy i Poetów Gorzowskich”, „Małe rzeczy foremne” i in. Prowadzi warsztaty poetyckie dla Klubu Poetów Okrągłego Stołu (do 2014 r. w Grodzkim Domu Kultury, a od 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury ).

Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej i 70. rocznicy urodzin został odznaczony w Warszawie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, a także za działalność kulturotwórczą liczne medale i odznaczenia (m.in. Zasłużony Działacz Kultury, Medal Gryfa Pomorskiego). Otrzymał wiele dyplomów, m.in. ministrów kultury, sztuki, oświaty oraz nagród, w tym Nagrody Kulturalnej wojewody szczecińskiego w 1971 r.

W 2009 r. za zasługi dla kultury otrzymał medal „Gloria Artis”. W r. 2010 z okazji 75. rocznicy urodzin i 55 lat pracy twórczej uhonorowany został Motylem, czyli Nagrodą Kulturalną Prezydenta m. Gorzowa oraz nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego.

oprac. red.

12 października 2015 20:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów promuje się w Czechach
Do zwiedzenia Gorzowa Wielkopolskiego, zdobycia i poszerzenia wiedzy o naszym mieście, poznania jego historii i walorów, zachęca głównie czeskich turystów ... <czytaj dalej>
Przetarg na I etap Północnej Obwodnicy Gorzowa
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę I etapu Północnej Obwodnicy Gorzowa. Połączy ona ze sobą dwa osiedla – ... <czytaj dalej>
Ministranci zagrają w szachy
W sobotę 18 marca br. odbędą się w Przemkowie IV Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Szachach Szybkich o Puchar Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego. Program ... <czytaj dalej>
Bardzo dużo zmian w komunikacji miejskiej
Do 24 marca zaplanowano konsultacje nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Mają one skoordynować sieć połączeń, tak aby odpowiadała potrzebom mieszkańców, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Euro Vend" Sp.j. B.Duda B.Łukaszewicz

ul. Kostrzyńska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 505 660 010
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Anwiola" S.C. Wioletta Ślaz Anna Jaworek

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 01 80
branża: Chemia gospodarcza - detal <czytaj dalej>
Sobusiak Jacek Kancelaria Adwokacka

ul. Szkolna 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 22 05
branża: Adwokaci <czytaj dalej>

Wspominali Wojciecha Bursztę
W piątkowe popołudnie 17 marca w gorzowskim Jazz Clubie Pod ... <czytaj dalej>
OBŁASKAWIĆ CIERPIENIE
Publikujemy list, który przysłała do redakcji Zofia Bilińska. W okresie młodości ... <czytaj dalej>
Bezmiar
Sześć nowości w kolejnym filmowym tygodniu proponuje kino Helios. Wśród ... <czytaj dalej>
Zdecyduj, które pole najdroższe
Sydney, Dubaj, Nowy Jork oraz Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Nadmiar szczęścia...
20 marca. „Gdy w Ruprechta jasno, ponoć w czerwcu krasno”. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Improwizowany Henryk Wieniawski
Andrzej Jagodziński znakomity pianista jazzowy w radiowym wywiadzie, którego miałem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uwaga, odbiorcy ciepła systemowego
Od 1 marca 2023 r. będą obowiązywały nowe zasady wsparcia ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rozlicz swój e-PIT
PIT dla rodzica. Sprawdź, jak zyskać nawet 24 tysiące zł ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5976:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5976:
Ps.
I pomyśleć, że jakiś czas wstecz chciano nam zabrać Jazz Club i jego Szefa! A przecież ile nam szczęść muzycznych podał na tacy! Ja <czytaj dalej>
Anonim_5112:
po paliwo i zakupy Niemcy nie przyjeżdżają do Gorzowa tylko do Słubic, na polenmarkt.

a w Gorzowie włodek rój zlikwidował giełdę g <czytaj dalej>
Anonim_5112:
co oni tu chcą promować? jabłko renate landsberską?
nosorożca płci męskiem im stefania którego szkielet wydobyty oddali do łodzi?
c <czytaj dalej>
Anonim_2583:
Obwodnica TO OMIJA MIASTO BARANY!! CO ZA GLUPEK TO WYMUSLIŁ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej