środa 16 czerwca 2021     Alina, Aneta, Justyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Benefis człowieka literatury
eGorzowska - 6381_QqPEYHtgfwZcohieFWXk.jpg80. urodziny, 60-lecie pracy twórczej, 50-lecie członkostwa w ZLP i 25-lecie związku z Gorzowem. Takie rocznice trzeba uczcić benefisem.

Benefis prezesa gorzowskiego Oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta połączony z promocją najnowszego tomu jego poezji "Odpowiedź na pytanie Hamleta" oraz kolejnego numeru "Pegaza Lubuskiego" odbędzie się 15 października o 17.00 w sali 110 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ireneusz Krzysztof Szmidt Poeta, reżyser, krytyk teatralny i wydawca, urodził się 16 września 1935 r. w Zgierzu. W 1954 r. rozpoczął studia na Politechnice Szczecińskiej. Tam rok później założył Akademicki Teatr Satyryczny „Skrzat”. Odtąd teatr stał się jedną z jego pasji, a następnie zawodem, po ukończeniu w 1967 r. Studium Teatralnego przy krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, i na czwartym roku - warszawskiej PWST. Przez następne 30 lat prowadził w Szczecinie studenckie i młodzieżowe grupy teatralne. Założył i kierował czołowymi w kraju scenami amatorskimi: Międzyszkolnym Studiem Małych Form Teatralnych „Zielone Tarcze” (1961-1971), a w latach 1971-1986 Teatrem Otwartym „Studio ZET”. Twórca i reżyser kabaretów „Okaryna” (1958-1962) i „Wyrodek” (1972-1992).

Debiutował w 1955 r. wierszami w piśmie „RAZEM młodzi przyjaciele”. Wydał książki: „Kreska na twarzy” (wiersze, Poznań 1961), „Człowiek, ziemia i morze” (wiersze, Warszawa 1964), „List z zimy” (wiersze, Warszawa 1966), „Tata ma fiata” (wiersze dla dzieci, Szczecin 1989), „Spoza milczenia” (wiersze, Gorzów Wlkp. 1999), „Ludzkie pojęcie” (wiersze, Gorzów Wlkp. 2005 – książka nagrodzona Lubuskim Wawrzynem Literackim), „Grzeszne rzemiosło. Wiersze miłosne 1955-2009” (Gorzów Wlkp. 2009), „Czerwone korale” (opowiadania i dramat, Gorzów 2013), „Poematy i inne wiersze do czytania” (Gorzów 2014) oraz „Leksykon plastyki gorzowskiej” (Gorzów 2001). Z żoną Krystyną Kamińską jest współautorem albumu z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie pt. „Byliśmy w teatrze” (nominacja do nagrody Lubuskiego Wawrzynu Naukowego w 2007 r.). Wiele jego utworów przełożono na język czeski, łotewski, niemiecki, rosyjski, węgierski i esperanto.

Jego „Medea, czyli kameralna tragedia rodzinna niewiernie przepisana z Eurypidesa” została wystawiona w reżyserii autora w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie w listopadzie 2000 r. i wydana w tomie prozy „Czerwone korale”. Napisał kilkadziesiąt scenariuszy i adaptacji dla teatrów szkolnych i amatorskich w tym scen, także studenckich, których był instruktorem i reżyserem.

W początku lat 90. I.K. Szmidt związał się z Gorzowem. Z żoną założył i prowadził Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne „Arsenał”, miesięcznik kulturalny „Arsenał Gorzowski” oraz dwumiesięcznik teatralny „Premiera u Osterwy”. Od 1992 do 2005 r. był stałym recenzentem teatralnym tygodnika „Ziemia Gorzowska”, do 2000 r. - członkiem redakcji rocznika „Prom”/„Die Fähre” i do 2005 r. miesięcznika „Biografie”. Recenzje i szkice teatralne publikował również na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Sceny”, gorzowskiego rocznika artystycznego „Lamus” oraz na antenie PR Szczecin.

Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” (od 2003). Pod auspicjami ZLP wydaje książki miejscowych poetów i prozaików w serii Biblioteki Pegaza Lubuskiego. Dotychczas w tej serii ukazały się 73 książki.

Ireneusz K. Szmidt jest od 1965 r. członkiem Związku Literatów Polskich, a także od 2004 r. założycielem i prezesem gorzowskiego Oddziału oraz członkiem Zarządu Głównego ZLP.

Wiersze i opowiadania publikuje w „Pegazie Lubuskim”, kwartalniku „Pro Libris”, czasopiśmie „Poezja Dzisiaj”, w antologiach Warszawskiej Jesieni Poezji i festiwalu „Poeci bez granic”. Opracował i wydał wiele antologii, m.in.: „Idziemy ku sobie”, „Niedzielni poeci”, „Poeci Okrągłego Stołu”, „Zapisani w wierszach”, „Wsłuchani w kamienie Gorzowa”, „Słowa rodzą wiersz”, „Portfel Poetów Okrągłego Stołu” (15 tomików), „Almanach Pisarzy i Poetów Gorzowskich”, „Małe rzeczy foremne” i in. Prowadzi warsztaty poetyckie dla Klubu Poetów Okrągłego Stołu (do 2014 r. w Grodzkim Domu Kultury, a od 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury ).

Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej i 70. rocznicy urodzin został odznaczony w Warszawie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, a także za działalność kulturotwórczą liczne medale i odznaczenia (m.in. Zasłużony Działacz Kultury, Medal Gryfa Pomorskiego). Otrzymał wiele dyplomów, m.in. ministrów kultury, sztuki, oświaty oraz nagród, w tym Nagrody Kulturalnej wojewody szczecińskiego w 1971 r.

W 2009 r. za zasługi dla kultury otrzymał medal „Gloria Artis”. W r. 2010 z okazji 75. rocznicy urodzin i 55 lat pracy twórczej uhonorowany został Motylem, czyli Nagrodą Kulturalną Prezydenta m. Gorzowa oraz nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego.

oprac. red.

12 października 2015 20:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Apel do Lubuszan
Publikujemy apel i tekst uchwały w sprawie szczepień przeciw COVID 19. Apel Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie lubuskim z dnia ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Nie istnieje

-------------------, Gorzów
tel. -------------------
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>
Bolero Zbigniew Wojcik

30 Stycznia 6/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 63 85
branża: Ślubne, komunijne - suknie, akcesoria <czytaj dalej>

Jaki był XIII NSK
XIII edycja Nocnego Szlaku Kulturalnego za nami. Jaki był? Formuła NSK ... <czytaj dalej>
Pomóc zrozumieć rzeczywistość
– Otwarcie wystawy „Nos w nos z nosorożcem” to początek ... <czytaj dalej>
Obraz pożądania
"Obrazem pożądania" powraca do gorzowskich widzó Kino Konesera. Nowy filmowy ... <czytaj dalej>
Biblioteczne patio zaprasza
W słoneczne przedpołudnie oficjalnie otwarto patio należące do Wojewódzkiej i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Serena:
Of our road hats has across the front. Everybody gets a kick out of that,
so that good. Includes Goldeyes manager Rick Forney.think one
of <czytaj dalej>
Anonim_7681:
Świetne na czasie!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Słabizna była głównie z powodu pogody (deszcz)
Mało b. ludzi
I tak nie mogłem być bo w pracy.

Ale atrakcyjniejszy był wy <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Zapraszamy do Rybakowa na polanę nad jeziorem Mrowinko - będzie jeszcze fajniej niż w Parku Kopernika. <czytaj dalej>
Anonim_5383:
Głupota że czarno białe.
Muzeum to powinno raczej powyciągać od mieszkańcow zdjecia stare z albumów jak Gorzów wyglądał wcześniej <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej