środa 8 lutego 2023     Piotr, Jan, Hieronim
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Benefis człowieka literatury
eGorzowska - 6381_QqPEYHtgfwZcohieFWXk.jpg80. urodziny, 60-lecie pracy twórczej, 50-lecie członkostwa w ZLP i 25-lecie związku z Gorzowem. Takie rocznice trzeba uczcić benefisem.

Benefis prezesa gorzowskiego Oddziału ZLP Ireneusza Krzysztofa Szmidta połączony z promocją najnowszego tomu jego poezji "Odpowiedź na pytanie Hamleta" oraz kolejnego numeru "Pegaza Lubuskiego" odbędzie się 15 października o 17.00 w sali 110 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ireneusz Krzysztof Szmidt Poeta, reżyser, krytyk teatralny i wydawca, urodził się 16 września 1935 r. w Zgierzu. W 1954 r. rozpoczął studia na Politechnice Szczecińskiej. Tam rok później założył Akademicki Teatr Satyryczny „Skrzat”. Odtąd teatr stał się jedną z jego pasji, a następnie zawodem, po ukończeniu w 1967 r. Studium Teatralnego przy krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, i na czwartym roku - warszawskiej PWST. Przez następne 30 lat prowadził w Szczecinie studenckie i młodzieżowe grupy teatralne. Założył i kierował czołowymi w kraju scenami amatorskimi: Międzyszkolnym Studiem Małych Form Teatralnych „Zielone Tarcze” (1961-1971), a w latach 1971-1986 Teatrem Otwartym „Studio ZET”. Twórca i reżyser kabaretów „Okaryna” (1958-1962) i „Wyrodek” (1972-1992).

Debiutował w 1955 r. wierszami w piśmie „RAZEM młodzi przyjaciele”. Wydał książki: „Kreska na twarzy” (wiersze, Poznań 1961), „Człowiek, ziemia i morze” (wiersze, Warszawa 1964), „List z zimy” (wiersze, Warszawa 1966), „Tata ma fiata” (wiersze dla dzieci, Szczecin 1989), „Spoza milczenia” (wiersze, Gorzów Wlkp. 1999), „Ludzkie pojęcie” (wiersze, Gorzów Wlkp. 2005 – książka nagrodzona Lubuskim Wawrzynem Literackim), „Grzeszne rzemiosło. Wiersze miłosne 1955-2009” (Gorzów Wlkp. 2009), „Czerwone korale” (opowiadania i dramat, Gorzów 2013), „Poematy i inne wiersze do czytania” (Gorzów 2014) oraz „Leksykon plastyki gorzowskiej” (Gorzów 2001). Z żoną Krystyną Kamińską jest współautorem albumu z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie pt. „Byliśmy w teatrze” (nominacja do nagrody Lubuskiego Wawrzynu Naukowego w 2007 r.). Wiele jego utworów przełożono na język czeski, łotewski, niemiecki, rosyjski, węgierski i esperanto.

Jego „Medea, czyli kameralna tragedia rodzinna niewiernie przepisana z Eurypidesa” została wystawiona w reżyserii autora w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie w listopadzie 2000 r. i wydana w tomie prozy „Czerwone korale”. Napisał kilkadziesiąt scenariuszy i adaptacji dla teatrów szkolnych i amatorskich w tym scen, także studenckich, których był instruktorem i reżyserem.

W początku lat 90. I.K. Szmidt związał się z Gorzowem. Z żoną założył i prowadził Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne „Arsenał”, miesięcznik kulturalny „Arsenał Gorzowski” oraz dwumiesięcznik teatralny „Premiera u Osterwy”. Od 1992 do 2005 r. był stałym recenzentem teatralnym tygodnika „Ziemia Gorzowska”, do 2000 r. - członkiem redakcji rocznika „Prom”/„Die Fähre” i do 2005 r. miesięcznika „Biografie”. Recenzje i szkice teatralne publikował również na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Sceny”, gorzowskiego rocznika artystycznego „Lamus” oraz na antenie PR Szczecin.

Jest współzałożycielem i redaktorem naczelnym czasopisma literackiego „Pegaz Lubuski” (od 2003). Pod auspicjami ZLP wydaje książki miejscowych poetów i prozaików w serii Biblioteki Pegaza Lubuskiego. Dotychczas w tej serii ukazały się 73 książki.

Ireneusz K. Szmidt jest od 1965 r. członkiem Związku Literatów Polskich, a także od 2004 r. założycielem i prezesem gorzowskiego Oddziału oraz członkiem Zarządu Głównego ZLP.

Wiersze i opowiadania publikuje w „Pegazie Lubuskim”, kwartalniku „Pro Libris”, czasopiśmie „Poezja Dzisiaj”, w antologiach Warszawskiej Jesieni Poezji i festiwalu „Poeci bez granic”. Opracował i wydał wiele antologii, m.in.: „Idziemy ku sobie”, „Niedzielni poeci”, „Poeci Okrągłego Stołu”, „Zapisani w wierszach”, „Wsłuchani w kamienie Gorzowa”, „Słowa rodzą wiersz”, „Portfel Poetów Okrągłego Stołu” (15 tomików), „Almanach Pisarzy i Poetów Gorzowskich”, „Małe rzeczy foremne” i in. Prowadzi warsztaty poetyckie dla Klubu Poetów Okrągłego Stołu (do 2014 r. w Grodzkim Domu Kultury, a od 2015 r. w Miejskim Centrum Kultury ).

Z okazji jubileuszu 50-lecia pracy literackiej i 70. rocznicy urodzin został odznaczony w Warszawie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, a także za działalność kulturotwórczą liczne medale i odznaczenia (m.in. Zasłużony Działacz Kultury, Medal Gryfa Pomorskiego). Otrzymał wiele dyplomów, m.in. ministrów kultury, sztuki, oświaty oraz nagród, w tym Nagrody Kulturalnej wojewody szczecińskiego w 1971 r.

W 2009 r. za zasługi dla kultury otrzymał medal „Gloria Artis”. W r. 2010 z okazji 75. rocznicy urodzin i 55 lat pracy twórczej uhonorowany został Motylem, czyli Nagrodą Kulturalną Prezydenta m. Gorzowa oraz nagrodą Marszałka Województwa Lubuskiego.

oprac. red.

12 października 2015 20:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ... <czytaj dalej>
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ... <czytaj dalej>
Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. Światowy Dzień ... <czytaj dalej>
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich ... <czytaj dalej>
Strzeleckie czarownice
6 lutego. Wczorajsze porzekadło o zaglądającym do chaty słonku sprawdziło ... <czytaj dalej>
Nie daj się oszukać. Nie ma nic za darmo
Chciałem zainwestować i straciłem prawe 240 tysięcy złotych. Chcąc sprzedać ... <czytaj dalej>
Duży wybór
Duży wybór nowości czeka na miłośników kina w nowym filowym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
admin ego:
Krzyżyk niespodziany Karłowicza
8 lutego. Dziś Dzień Jedzenia Lodów na Śniadanie. Mądrze, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nadzieja...
7 lutego. Dziś zaczynam od uprawiania prywaty, ponieważ z fotografii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1491:
Wspaniale. Bialaczka , szpiczak i inne choroby hematologiczne są bardzo ciężkie. Zespół lekarzy z profesjonalnym podejściem, trzymam kciuki za <czytaj dalej>
Anonim_3231:
Super! Gratulacje dla Zespołu i Pacjenta!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Może urzędnicy UM niech opowiedzą, jak.....Na takie "bzdety" kasa jest, a na kładkę na Zawarcie juź nie. <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Gdzie ja sie w przeszlosci zabujałem?
Na dekerta w uliczce prostopadłej do ostrego akretu do szpitala w lewo.
Czekałem tam w smaochodzie <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W parku róż już nie ma tej laweczki tegonustronnego miejsca z krzakami odgradzajacymi unikalne miejsce od otoczenia.

Wókt jak wszystko <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej