
Archiwum Państwowe wzbogaci się o albumy potwierdzające historię Zakładów Mechanicznych Ursus.
1 czerwca minęło 70 lat od utworzenia w Gorzowie Zakładów Mechanicznych. Przez kolejne kilkadziesiąt lat były nieodłącznym elementem przemysłowego Gorzowa oraz drugim lub trzecim co do wielkości pracodawcą. W najlepszych latach zatrudniały ok. 2,5 tys. pracowników.
Zakład mieścił się początkowo na ul. Fabrycznej, by w roku 1947 przenieść się do obiektów przy ul. Przemysłowej (później działał również przy ul. 11 Listopada), gdzie znajdował się do końca lat 80. W latach 70. rozpoczęto budowę nowych obiektów w przyłączonej do Gorzowa części Baczyny, do których przeniesiono produkcję.
Zakłady Mechaniczne (na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniały swoją nazwę) zajmowały się produkcją maszyn na potrzeby rolnictwa. W 1958 r. wyprodukowano pierwszy silnik wysokoprężny S-60 o mocy 11 KM. Następnie w 1959 podjęto produkcję kołowych ciągników C-451 i rozpoczęto produkcję ciągnika gąsienicowego Mazur. W latach 60. w zakładzie opracowano prototyp jego następcy, który przeszedł do historii pod nazwą G-75. Był to nowoczesny ciągnik przystosowany do wielu zadań. Niestety, z przyczyn niezależnych od zakładu, nigdy nie wdrożono go do produkcji seryjnej. W r. 1984 rozpoczęto produkcję podzespołów do ciągnika Ferguson.
Ursus był znany również jako producent silników żużlowych (dzięki niemu rozwijał się klub sportowy Stal). Tu wykonano odsłonięty w 1957 pomnik Adama Mickiewicza. Przy zakładzie funkcjonowała szkoła zawodowa.
W okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej po r. 1989 zakład znalazł się w kłopotach finansowych. Przestał produkować w czerwcu r. 2000.
W chwili likwidacji zakładu większość jego najcenniejszej dokumentacji znalazła się w Archiwum Państwowym w Gorzowie. Część uległa jednak rozproszeniu. W roku 2015 z Archiwum Państwowym skontaktowała się grupa byłych pracowników skupiona w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Mechaników Polskich Oddział SIMP w Gorzowie Koło nr 2 z propozycją przekazania pięciu albumów zawierających ponad 2300 negatywów zdjęć obrazujących produkcję Zakładów Mechanicznych. Jest to niezwykle cenny, unikatowy zbiór, który uzupełni akta znajdujące się już wcześniej w Archiwum, i który niewątpliwie stanie się obiektem zainteresowania badaczy. Zbiór ten został w roku 2015 w całości zdigitalizowany.
26 czerwca o 15.00 w Archiwum Państwowym odbędzie się spotkanie związane z przekazaniem albumów ze zdjęciami Archiwum Państwowemu w Gorzowie.
oprac. redakcja
foto AP
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Komunikat
Utrudnienia w niedzielę.
2 kwietnia (niedziela) w godzinach 19:15 – 20:30 w związku z przemarszem uczestników Marszu Papieskiego ulicami: gen. Wł. ...
<czytaj dalej>Miasto szuka nawigatorów biznesu
Ruszył nabór do kolejnej edycji konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta „Nawigator biznesu MOF GW”. Konkurs kierowany jest do firm ...
<czytaj dalej>Po dowód osobisty do 13.30
Po dowód osobisty do 13.30.
W najbliższy piątek (31 marca) obsługa klientów Urzędu Miasta związana z dowodami osobistymi (składanie wniosków o ...
<czytaj dalej>Kalwaria Rokitniańska
Diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w piątek przed Niedzielą Palmową (31 ...
<czytaj dalej>