wtorek 22 czerwca 2021     Paulina, Jan, Tomasz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Amoroso w złotej marynarce
eGorzowska - 5760_bhInnOXlbqSgnwZAgck7.jpg"Poszło najlepiej jak do tej pory. Publiczność na początku wyczekująca, wchodząca w klimat spektaklu, trochę zaskoczona, że nie każda piosenka to superprzebój, z czasem coraz bardziej rozgrzana, zgotowała na koniec owację na stojąco. Tak jak powinno być. Wyjeżdżam z Gorzowa z poczuciem, że zrobiłem naprawdę dobre przedstawienie. Czy tak samo ocenią mnie widzowie i krytycy to już inna sprawa. (...) Żegnaj "Amoroso", żyj dalej swoim teatralnym życiem, oby jak najdłużej" - napisał na portalu społecznosciowym Artur Barciś po sobotniej premierze prasowej wieczoru z włoskimi piosenkami w Teatrze im. J. Osterwy. Nadał mu tytuł "Amoroso", a historię Gigi i zakochanej w nim dziewczyny zdecydował się opowiedzieć szlagierami: "Che sera", "Mambo Italiano", "Volare, cantare", "Caruso", "Byłaś taka mała", "Proszę cię Teresa", "Quando, quando", "Miłość w Portofino", "Gigi Amoroso", "Lasciatemi cantare" i in.

To druga wersja zamysłu Artura Barcisia. Pierwszą wystawił rok wcześniej w Teatrze Ateneum w Warszawie. Tam zagrał jedną z ról. W Gorzowie na scenie wystąpili: Michał Anioł, Bartosz Bandura, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Jan Mierzyński, Edyta Milczarek, Artur Nełkowski i Joanna Rossa. W roli Gigiego - gościnnie Kamil Mróz.

Tatiana Kwiatkowska jako scenograf - jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu - przeniosła widzów do Toskanii, nad Jezioro Garda, wyświetlając jego widok w głębi sceny. Zagrały również loże. Prawa jako włoskie mieszkanie, w którym na balkonie suszą się ubrania, lewa jako uliczna kawiarnia, w której grają miejscowi grajkowie. W ich rolach: Mariusz Lipiński na perkusji, Arkadiusz Malinowski na gitarze basowej, Daniel Maternik na mandolinie, Kacper Trębacz na akordeonie i Marek Zalewski na fortepianie.

Po ostatnim gongu, gasną światła, ginie jezioro, na scenie Gigi żegna swój włoski świat i wyjeżdża za ocean. Zakochanej dziewczynie obiecuje, że wróci. Robi się smutno. Ukochany niknie w oparach dymu i od tej pory grają tylko światła. Dziewczyna jest młoda, więc ma adoratorów. Trzech. I ci adoratorzy wprowadzają do spektaklu dynamizm. Kiedy zjawia się trójka "drabów": Jan Mierzyński, Bartosz Bandura i Artur Nełkowski, pojawia się też nadzieja, że odtąd włoskie emocje i tempo zawładną sceną. Jednak po rewelacyjnym wykonaniu przez Jana Mierzyńskiego piosenek "Byłaś taka mała" i "Proszę cię, Teresa" emocje gasną. Ze swoistego półuśpienia wyrywa widza zaproszenie na... 15-minutową przerwę.

Pierwsza część - w warstwie reżyserii - pozostawia we mnie niedosyt i zdziwienie.

Po lampce wina wracamy do historii porzuconego przez Gigi miasteczka, a właściwie do tęskniącej dziewczyny. Przenosimy się do festiwalowego San Remo. Jest stolik obok sceny, a na niej podest dla artystów. Słuchamy prawdziwych wyciskaczy łez. Kto nie pamięta "Miłości w Portofino" (ładnie zaśpiewanej przez Joannę Rossę) czy szlagieru "Caruso". Szlagieru, którego artystyczny wzorzec stworzył Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli czy Il Divo. Ci artyści przyzwyczaili odbiorcę do oczekiwania na refren, który budzi ogromne emocje i wywołuje dreszcze. Tych nie było. Michał Anioł zaprezentował swoistą melorecytację, skrząc się srebrem cekinów w świetle scenicznych lamp. Kolejny raz sprawdziła się zasada nakazująca rezygnację z wykonania utworu przez osobę, której brakuje wyjątkowych umiejętności głosowych. I trudno tu mieć pretensje do aktora. Reżyser zdecydował, rezyser zaakceptował. Tak wyszło.

Za to finał należał wyłącznie do Anny Łaniewskiej. Wreszcie poczułam się jak w teatrze. Pojawił się dialog, którego w przedstawieniu brakowało, pojawiła się przejmująca tęsknota i szaleńcza radość z powrotu ukochanego. W wykonaniu gorzowskiej aktorki widziałam odbicie jednego z najlepszych wykonań tego utworu - włoskiej gwiazdy, która karierę zrobiła we Francji - Dalidy. Scena pięknie podana i aktorsko, i muzycznie, natychmiast trafiła w serca publiczności.

Wreszcie - po powrocie z Ameryki - zaśpiewał sam Gigi Amoroso (gościnnie Kamil Mróz) i spłynął na wszystkich złoty deszcz. Tym zabiegiem reżyser kupił widza, który poczuł atmosferę karnawałowego szaleństwa...

Artura Barcisia kochamy za jego kreacje aktorskie i za to, że jest. Jego sukcesem reżyserskim był spektakl "Trzy razy Piaf". Widzom podobało się "Kochać" i pewnie podobać się będzie "Amoroso". Gorzowscy aktorzy wykonali zlecone im zadanie, niektórzy naprawdę świetnie, lecz najsłabszym elementem przedstawienia jest w moim odczuciu reżyseria. Nie znam szczegółów przygotowań, ale odnoszę wrażenie, że to niskonakładowa produkcja - i nie mam tu na myśli finansów. Zaproponowana gorzowskiemu widzowi koncepcja przedstawienia świetnie sprawdziłaby się w klubie czy kawiarni. Od teatru oczekuję więcej. Po prostu. I żeby ogłosić sukces w teatrze niemuzycznym, by nie zostawiać różnego przecież odbiorcy z mieszanymi odczuciami, trzeba musicalowy pomysł ograć, trzeba pokazać, że ten pomysł naprawdę się ma.

"Wyjeżdżam z Gorzowa z poczuciem, że zrobiłem naprawdę dobre przedstawienie" - napisał Artur Barciś. Nie umiem się z tym poczuciem zgodzić, ale zachęcam wszystkich do obejrzenia "Amoroso".  Może i ja powinnam jeszcze raz zobaczyć przedstawienie - takie w końcu jest założenie reżysera, by widz wracał do teatru. Może w kolejnych spektaklach odtwórca tytułowej roli będzie bardziej uwodzicielski? Bo, żeby być prawdziwym amantem, za którym szaleją wszystkie kobiety, nie wystarczy być wysokim, szczupłym i mieć złotą marynarkę.

Wbrew pozorom, musical stawia przed jego autorami ogromne wymagania, o czym mogliśmy się przekonać kolejny raz.

Hanna Kaup
foto Ewa Kunicka

5 stycznia 2015 00:46, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Spektakl warto zobaczyć tylko dla Ani Łaniewskiej i Bartosza Bandury. Kocham Włochy, od lat tam bywam i dlatego jestem rozczarowany tym co zobaczyłem i usłyszałem w sobotę. Aktorzy nie potrafili nawet śpiewać w języku włoskim! No i te kiczowate bukiety sztucznych kwiatów zakupione w jakimś dyskoncie!!! Okropne.

Anonim_5211, 05.01.2015, 12:36, 83.23.147.63 ##

Amoroso-Sylwester bis ,premiera prasowa -byłem.Takiej gali sweterkowej jeszcze w teatrze nie widziałem.Sweterek chociaż najpiękniejszy i najdroższej marki nie jest strojem wieczorowym i nie jest odpowiedni na takie uroczyste i wyjątkowe wydarzenie jakim jest premiera.
puzon, 07.01.2015, 11:29, 5.173.252.113 ##

w Gorzów-ku to standard w teatrze...nie mówiąc o filharmonii gdzie niektórzy ze smakiem cukierki zajadają w czasie koncertu...tudzież popierdują sobie w najlepsze
Anonim_9788, 07.01.2015, 12:18, 83.13.138.138 ##

Do trzech razy sztuka-tym razem jednak sztuczka.Ręki reżysera nie widać.Zal mi pana Michała , który mimo tego , że jest najlepszym aktorem w naszym teatrze jednak śpiewać nie potrafi.Zmuszać go do śpiewania to tak samo jak kazać mi tańczyć w balecie podwodnym i to słonowodnym.Szkoda , ze tak "sponiewierano" tego artystę, którego sobie wyjątkowo cenię.
Sama złota marynarka i przystojniak ją noszący nie zbudują przedstawienia, w którym nawet Anna nie zaskoczyła swą interpretacją.To wykonanie nie było niczym nowym-tak śpiewa na każdym przedstawieniu, do tego jesteśmy już przyzwyczajeni.
Może czas pomyśleć o odświeżeniu skostniałego zespołu , aby ze sceny nie wiało nudą.
Anonim_2925, 07.01.2015, 14:14, 5.173.250.24 ##

Można się zgodzić z tym, że Anna śpiewa zawsze tak samo, ale tu jej "włoszczyzna" się sprawdza. Po prostu pasuje do miejsca akcji. No i nie przesadzajmy z wymaganiami. Z resztą uwag poprzednika trudno sie nie zgodzić
Anonim_3392, 07.01.2015, 14:20, 89.228.146.43 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
F.H.U. "Termobud" Paweł Możejko

ul. Podmiejska 21 a, Gorzów Wlkp.
tel. 609 476 071
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
"Równi Wobec Prawa" Stowarzyszenie

ul. Władysława Jagiełły 15, Gorzów Wlkp.
tel. 695 411 456
branża: Stowarzyszenia, kluby, związki <czytaj dalej>

Ważna pomoc dla hospicjum
Funkcjonariusze gorzowskiej komendy odpowiedzieli na apel hospicjum i zorganizowali zbiórkę. ... <czytaj dalej>
Urodziny gen. Jana Podhorskiego
Życzenia 200 lat wyśpiewali generałowi Janowi Podhorskiemu żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” ... <czytaj dalej>
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
Jubileusz prof. Wiesława Jędrzejczaka
Od pół wieku prof. Wiesław Jędrzejczak służy wiedzą i doświadczeniem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - obaszewska-001.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo teraz nie płacą podatków miastu k.. mać!? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej