wtorek 3 sierpnia 2021     Lidia, Augustyn, Nikodem
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzej Królowie w Gorzowie
eGorzowska - 5747_iuRa9ymH5GaCgSqt95D.jpg

Trwają przygotowania siódmej edycji Orszaku Trzech Króli. Do Gorzowa zawita po raz pierwszy.

W ponad 300 miejscowościach Polski i 15 na świecie trwają przygotowania do Orszaku Trzech Króli. Wydarzenie przygotowują szkoły, parafie, domy kultury i wolontariusze. Orszak ruszy 6 stycznia 2015 r.
To będzie impreza plenerowa, a jej scenariusz oparty na ewangelicznym przekazie o Mędrcach ze Wschodu, którzy podążają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej szopie narodzonego Jezusa. Oddają mu pokłon i objawiają światu.

W Gorzowie orszak ruszy o 14.00 z Placu Grunwaldzkiego w kierunku katedry. Będzie mu towarzyszyło głośne kolędowanie ubranych w barwne stroje rycerzy, wojowników i dwórek. Każdy będzie mógł przyłączyć się do Orszaku Trzech Króli. W tym celu otrzyma od organizatorów papierową koronę.W innych miastach wydarzenie ma już swoją tradycję. Np. w Krakowie Trzej Królowie jadą z Wawelu dorożkami, w Kłodzku przywraca się tradycję wypiekania „szczodraków” – pieczywa obrzędowego dla kolędników, w Chochołowie zaproszeni sąsiedzi z Suchej Hory śpiewają słowackie kolędy, a w Świdnicy wspólnie będą kolędować katolicy i protestanci.

– Fenomen Orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! - podkreśla prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Orszak Trzech Króli jest inicjatywą lokalną i oddolną. Organizują go zwykli ludzie, rodziny, młodzież, dzieci. W wielu miejscowościach jest początkiem lokalnej współpracy, która kontynuowana jest cały rok w różnych działaniach na rzecz wspólnoty.

Ambasadorami Orszaku są m.in.: reżyser Krzysztof Zanussi, zespół Varius Manx, aktor Rafał Mroczek, Bolesław Błaszczyk z Grupy MoCarta. W Gorzowie patronat nad jasełkami przyjął bp Stefan Regmunt i prezydent Jacek Wójcicki.

Oprac. redakcja


Informacja ze strony: http://orszak.org/

Czym jest Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji,
Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.

Czym jest Orszak Trzech Króli
Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o bogatej, polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Orszak ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

Fundacja
Fundacja „Orszak Trzech Króli” została powołana do istnienia w 2010 roku, od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego. Jest głównym organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na świecie. Przez cały rok pracuje również nad innymi wartościowymi projektami.

Głównym celem Fundacji jest przywrócenie radosnej tradycji wspólnego kolędowania do przestrzeni publicznej oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Fundacja zabiega również o to, aby każdy Orszak miał wymiar charytatywny. Zebrane podczas Orszaku datki trafiają do potrzebujących, w tym m.in. zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Orszak Trzech Króli to nie tylko uliczne jasełka, które odbywają się co roku 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, ale również szczególna „wartość dodana” – całoroczna, bogata oferta edukacyjna, kulturalna i artystyczna skierowana za pośrednictwem szkół, świetlic, organizacji harcerskich i innych placówek do dzieci i młodzieży na każdym etapie wiekowym i rozwojowym – od przedszkola do liceum. Fundacja Orszak Trzech Króli wspiera szkolne teatry, chóry, kluby odtwórstwa historycznego. Fundacja jest także organizatorem świetnie już rozpoznawalnych, ogólnopolskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, konkursu plastycznego i fotograficznego.

Fundacja "Orszak Trzech Króli” ożywia uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że może ona z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie. Przywraca więc do publicznej przestrzeni dacja „Orszakradosne, wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie od 25 stycznia do 6 grudnia. Są to niewyczerpane źródła inspiracji.

Fundacja „Orszak Trzech Króli” reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski, przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu. Przywracając te staropolskie zwyczaje, Fundacja zwraca szczególną uwagę na to, że ich przeżywanie miało od zawsze aspekt nie tylko religijny, ale również „więziotwórczy” – prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, pomagający budować autentyczne, głębokie relacje, łączący ludzi i całe pokolenia. Fundacja pokazuje jak cennym, aktywnie i twórczo spędzonym czasem może być okres Świąt Bożego Narodzenia – w wymiarze tak rodzinnym, jak i społecznym.

Działania Fundacji zostały dostrzeżone i docenione przez kapitułę konkursu “Tulipany życia“, która w 2012 roku nagrodziła tym tytułem oraz statuetką “Tulipanów” barwne orszaki w prestiżowej kategorii „Dzieło Kultury”. Jury tak uzasadniło wybór: „Współczesna sztuka operuje często hermetycznym językiem i środkami wyrazu zrozumiałymi jedynie dla wąskich grup odbiorców. Dlatego niezwykle cieszą inicjatywy tworzące otwartą przestrzeń uczestniczenia w kulturze. Orszaki Trzech Króli odwołują się do tradycji polskich i wartości leżących u podstaw cywilizacji europejskiej. Wspólne kolędowanie na ulicach polskich miast pokazuje jak rodziny mogą ubogacać najbliższe otoczenie”.

W 2012 roku informacje o Orszaku Trzech Króli znalazły się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od 50 lat (wcześniej jako Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma międzynarodowymi instytucjami działającymi na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa, w tym m.in. z UNESCO.

W 2013 roku starania Fundacji Trzech Króli i wszystkich lokalnych organizatorów w Polsce i na świecie stały się jeszcze bardziej zauważalne w publicznej przestrzeni. Orszak otrzymał prestiżowe wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono”.


29 grudnia 2014 22:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


" W tym celu otrzyma od organizatorów papierową koronę..." papierowe rządy? Papierowy Prezio?
Anonim_7571, 30.12.2014, 01:28, 78.8.212.133 ##

Wyznawcy religii prawoslawnej obchodza 6 grudnia Wigilie Narodzenia Panskiego i maja racje - chrzescijanie swietuja zbyt wczesnie. Nawet obecnie pogoda na to wskazuje.
Anonim_3692, 30.12.2014, 13:06, 83.23.63.46 ##

Rzeczywiście 6 grudnia jest "później" niż 24 grudnia. Ech...
Anonim_8647, 30.12.2014, 16:50, 89.228.146.43 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wojewoda unieważnia uchwałę
Publikujemy treść komunikatu dotyczącego unieważnienia przez Wojewodę Lubuskiego uchwały Nr XXXVIII/686/2021 Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego z dnia 23 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Od Willi Pauckscha do Willi nad Wartą
Publikujemy informację, jaka dotarła do redakcji na temat Willi Paukscha. Willa Pauckscha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najcenniejszych zabytków Gorzowa ... <czytaj dalej>
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Techcom" Sylwia Pietrzak

ul. "Bora" Komorowskiego 41 m. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 506 733 991
branża: Biura - zaopatrzenie, sprzęt, serwis <czytaj dalej>
Src-Sorting&Rework Company S.C. Dariusz Janicki

ul. Armii Ludowej 25 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 606 700 203
branża: Surowce wtórne, złom <czytaj dalej>
"Tesco Polska" Sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 9, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Supermarkety, hipermarkety <czytaj dalej>

Ogranicz swój cyfrowy ślad
Wykorzystaj wolny czas i ogranicz swój cyfrowy ślad. Przeglądanie Internetu, ... <czytaj dalej>
Znów oskarowo i nie tylko
Kolejne propozycje filmów nagrodzonych Oskarem można obejrzeć w kinie Helios. ... <czytaj dalej>
Smutny dzień dla teatru
Takich wiadomości nie lubimy przekazywać. Dziś nad ranem zmarł aktor ... <czytaj dalej>
Ależ gratka
Szykuje sie nie lada gratka dla melomanów. Nie tylko w najbliższą ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2021 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Facebookowe pułapki
Zbieranie największej liczby znajomych na portalach społecznościowych to dla jednych rodzaj rywalizacji, dla innych dowód na popularność, dla jeszcze innych krok do ekonomicznego sukcesu. Wydawać by się mogło, że jeśli ktoś ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
Hanna Kaup:
Na szlaku Wspólnoty
O tym, że Adam Bałdych jest mistrzem skrzypiec, w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wieża, która po nas zostanie
Z górą dwa tygodnie przyglądałam się zdjęciom wieży widokowej w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kupujesz używane auto? Oby nie popowodziowe
Polacy najczęściej sprowadzają używane samochody z Niemiec. Czy to oznacza, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ogranicz swój cyfrowy ślad
Wykorzystaj wolny czas i ogranicz swój cyfrowy ślad. Przeglądanie Internetu, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3469:
Nie gratuluję. za niedołęctwo przy miejskich inwestycjach powinna być kara a nie nagroda stanowiskowa <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Geubo przed 15tą wszyscy juz spakowani do wyjścia. Elegancko ubrani.

A robole z kołchozów tpv faureci i pomniejsaych zapier.. świątek <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Wolne soboty niedziele i święta. 13tki. Urlop kiedy sie chce - żyć nie umierać taka państwowa posadka <czytaj dalej>
Anonim_9423:
Rozpisać konkurs na atanowisko i wybrać.
A nie wysyłac na posadke <czytaj dalej>
Anonim_9768:
Ludzie... a kogo ma wysłać, jeśli nie chce sam pilnować? Co to za głupie komentarze – jak tacy mądrzy wszyscy, to może wykażecie się swoimi <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej