
W co drugi wtorek miesiąca w ZUO Na Zapiecku pojawiają się ciekawi ludzie. 27 maja gościem
Barbary Schroeder będzie poeta i podróżnik z Bydgoszczy
Dariusz Tomasz Lebioda. Dwa tygodnie wcześniej o historii rodu Kielaków opowiadała
Maria Gonta.
Każde spotkanie w ZUO Na zapiecku jest wyjątkowe. Ostatnie było niezwykłe. 13 maja Maria Gonta opowiadała o historii rodu Kielaków, z których się wywodzi.
Maria Gonta jest gorzowianką, żoną
Bogdana Gonty, z którym założyła społeczność o nazwie Go(n)towiec podróżny, czyli – jak pisze – podróże małe i duże małżeństwa skażonego syndromem włóczykija. Oboje są wciąż ciekawi świata, a ze swych podróży bliskich i dalekich przywożą wspomnienia, opowieści i fotografie.
W 1945 r. matka Marii – Irena z Gruszewskich – przyjechała do Gorzowa transportem repatriantów z Baranowicz, a ojciec – urodzony w Pińsku – spod Warszawy. To on nosił małą Marysię w plecaku, zanim jeszcze nauczyła się chodzić.
Po latach, w ZUO Na Zapiecku Maria Gonta opowiadała o historii rodu Kielaków, o powstałym stowarzyszeniu, a także filmie, który niedawno został zrealizowany w gminie Tłuszcz, „Siewba – fenomen XX wieku”. Prelekcji towarzyszyła mądrość wyrażona słowami: „Żeby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło...”. I Maria Gonta doskonale to wie. W stowarzyszeniu jest przecież sekretarzem, a o Kielakach mogłaby opowiadać godzinami. Dlatego Zapieckowe spotkanie było pełne treści oraz zajmujących anegdot. Można było zapoznać się z pamiątkową księgą, w której znajdują się najróżniejsze wpisy, m.in. taki: "Nawet komar może być Kielakiem". Obecni obejrzeli również film o początkach pierwszego na Mazowszu chłopskiego pisma „Siewba”, sfinansowany z środków Gminy Tłuszcz i Starostwa Powiatu Wołomińskiego, zrealizowany przez Stowarzyszenie Rodu Kielaków „Siewba” we współpracy z Fundacją Wspierania Kultury Widnokręgi Wyobraźni oraz Stowarzyszeniem AXA z Rysia.
Fragment filmu obejrzysz tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Fj20QLagz_w
Maria Gonta jest osobowością równie ciekawą, co jej cały ród. Mówi o sobie, że jest skażona genetycznie ciekawością świata i włóczęgostwem. Od 35 lat towarzyszy jej w tych włóczęgach ten sam mąż Bogdan.
Od 2005 r. obecni i dawni Kielakowie zbierają dane na temat rodziny. Stworzyli Drzewo Genealogiczne, w którym umieścili ok. 24 tys. osób (ok. 8 tys. rodzin), spotykają się na Zjazdach Rodowych, wydają książki. Jak piszą: „Kielakowie to chłopska rodzina, ale mamy własną encyklopedię (Wiki Kielakowie) i własną stronę rodową (kielakowie.pl).
Więcej na temat przeczytasz tu:
http://kielakowie.pl/wordpress/?p=703
Na kolejnym spotkaniu w ZUO Na Zapiecku 27 maja o 17.00 gościem Barbary Schroeder będzie poeta i podróżnik z Bydgoszczy Dariusz Tomasz Lebioda – „Sprzedawca skowronków”.
Tekst i foto Hanna Kaup
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>