środa 20 października 2021     Ireny, Kleopatry, Jana
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Między ciszą a muzyką - rozmowa z Adamem Bałdychem
eGorzowska - 5191_T9X9AeoW5FWIRoGVUPk.jpg18 maja Adam Bałdych obchodzi 28 urodziny. 30 maja ukazuje się jego kolejna płyta „The New Tradition”. Dzień później, 31 maja Adam wystąpi w Filharmonii Gorzowskiej.

Ostatnio rozmawialiśmy dwa lata temu. Od tamtej pory byłeś w tylu różnych miejscach, spotkałeś różnych ludzi, zrobiłeś tak wiele. Jak przez ten czas się zmieniłeś?

– Myślę, że chyba zacząłem widzieć życie i swoją muzykę w większym przybliżeniu i z większą liczbą detali, zacząłem rozumieć, że inne rzeczy mają wagę, że te, które kiedyś dla mnie były ważne w muzyce, stały się mniej ważne…

Czyli?

– Czyli dojrzałem. Zrozumiałem, że moje dźwięki to już nie tylko same dźwięki, ale to, co chcę przez muzykę naprawdę powiedzieć. Dźwiękami tworzę sztukę, która ma jakieś przesłanie.

Jest w tym eksperyment?
– Cały czas podejmuję eksperymenty, odbijam się od nich, analizuję je i nie mógłbym nagrać płyty, gdybym wcześniej nie zrobił całej masy eksperymentów. Często spędzałem całe miesiące pracy tylko po to, żeby zagrać coś raz i zrozumieć, że wyciągam z tego coś niezwykle ważnego i że proces tworzenia tego projektu był ważny, a sam efekt nie tak satysfakcjonujący jak dojrzewanie i tworzenie.

Zawsze przypominam w takiej sytuacji klasyka Alberta Camusa, który mówił, że najpiękniejsze jest podążanie do celu, nie sam cel.

– Dokładnie. I często ten cel okazuje się nie być tak ważny, jak to, czego się nauczyłem. To wskazywało mi drogę, w której już cel był bardzo istotny albo udało mi się go osiągnąć i to z niezwykłą łatwością. Ale nakierowanie się na tę drogę, to są eksperymenty, które często wymagają wielkiej pracy.

A co byś dodał do swojego CV, gdybyś miał je dziś – po minionych dwóch latach – zaktualizować?
– Na pewno uzupełniłbym je o nagrodę Echo Jazz, bo to niezwykle ważna dla mnie nagroda, która pokazała, że rzeczywiście dostrzega się mnie w Europie. Jeśli nie jest się na tamtym rynku, bardzo ciężko jest zdobyć taką nagrodę osobie z zupełnie innego kraju. Wszystkie nagrody międzynarodowe były przyznane Amerykanom. Jedyna z innego kraju i to jeszcze z Polski, to po raz pierwszy była nagroda dla mnie. To było coś niezwykle ważnego, bo dało mi zrozumienie, że ta muzyka odbija się tam echem. I nawet jeśli jeszcze cały czas muszę wiele zrobić, by ugruntować tam swoją pozycję, to już bardzo dużo ludzi o niej wie i to jest kolejny fajny wiatr w skrzydła, by dalej pracować.

A cechy charakteru? Zmieniło się coś w tobie? Coś wyszło na plan pierwszy?
– Hmm….

Podpowiem, o co mi chodzi. Rafał Garszczyński, który zachwyca się twoją płytą, podkreśla w niej kreatywność.
– Jeśli to jest dostrzegalne, to rzeczywiście miło to słyszeć, bo rzeczywiście im dalej z muzyką, im więcej ją rozumiem, tym bardziej chcę to robić. To jest tak, jakbym dostał kolejną paczkę farbek, którymi można namalować jeszcze więcej. I to nie znaczy, że się do czegoś ograniczam, ale że mam jeszcze bardziej rozbujaną wyobraźnię. Teraz otworzył się przede mną kolejny ocean możliwości. Niektórzy twierdzą, że im więcej się wie, tym mniej się wie. Ja bym to przetłumaczył, że im więcej wiem o muzyce, tym więcej niewiadomych w niej przygód odnajduję i rzeczy, które chciałbym dla siebie odkryć. I chyba mam najbardziej fascynujący czas w życiu: największą ilość energii, spore zrozumienie tego, co robię i jeszcze wiele rzeczy, które mnie fascynują i chcę je odkryć.

„The New Tradition” to tytuł płyty, która ukaże się 30 maja w Programie II Polskiego Radia. Pamiętam, że z tak zatytułowanym koncertem wystąpiłeś 3 maja 2013 r. w Gorzowie. Jak się miał tamten projekt do płyty, która ukaże się wkrótce?
– Tamten projekt realizował koncept odkrywania swojej tradycji i ja ten koncert postanowiłem zrealizować na płycie, ale w całkiem innym zespole instrumentalnym. Tam był wielki chór i mnóstwo instrumentów, przełożona muzyka średniowieczna i renesansowa na mój osobisty i współczesny język, próba zagrania tej muzyki i przefiltrowania jej przez swoją osobowość. Natomiast nowa płyta „The New Tradition” to poszerzony koncept tamtego koncertu. Płyta z jednej strony odnosi się do mojej tradycji i próbuje ją na nowo zdefiniować, a z drugiej strony utworem „Quo vadis” pytam, co dalej? Gdzie z tym dalej zajdę, jeśli robię kreskę podsumowującą pewne rzeczy, pewne zrozumienie samego siebie. Dlatego zadaję to pytanie, gdzie dalej pójść? A jeśli chcę gdzieś iść, to muszę wyznaczyć dla siebie punkt, w którym jestem, żeby się od niego odbić. No i nowa tradycja to śmiała próba być może stworzenia czegoś, do czego ktoś kiedyś będzie się donosił. Każdy artysta marzy o pozostawieniu po sobie czegoś, co stanie się punktem wyjścia dla innych. Ja też próbuję stworzyć dla skrzypiec coś, co być może zainspiruje kolejnych skrzypków, może nie tylko muzyków, do podążania pewną ścieżką. Oczywiście, to śmiałe próby, ale trzeba mierzyć jak najwyżej i spróbować z tym zajść jak najdalej.

W tamtym projekcie nie grałeś z Yaronem Hermanem, który towarzyszy ci teraz. Tworzycie duet, który zadziwia muzyczny świat. Na pewno wiele razy zadawano ci to pytanie, ale powiedz również nam, dlaczego Yaron?

– Z przyjemnością odpowiem na to pytanie po raz kolejny. To jest niby proste. Wydaje się, że na świecie są tysiące muzyków, wspaniałych artystów i osobowości, ale tak jak dwoje ludzi, tak samo dwoje artystów musi spotkać się, by zaistniało coś magicznego. My, kiedy spotkaliśmy się na scenie w Filharmonii Berlińskiej, kiedy przyniosłem nuty, które już rysowały to, co chciałem na płycie zawrzeć, to Yaron odczytał to w niesamowity sposób, bo z jednej strony zrozumiał mój koncept i potrafił go uszanować, i zagrać tak, bym osiągnął brzmienie, którego oczekuję, z drugiej strony miał na tyle silną osobowość, by pokazać inne drogi, którymi można by pójść z tą muzyką. Kiedy gra się w duecie, ta odpowiedzialność jest niezwykle wielka, bo tam nie ma czterech kolejnych muzyków, z których każdy może przejąć inicjatywę. Tu trzeba być niezwykle skoncentrowanym, żeby budować muzykę od samego początku do końca i nie rozproszyć się nawet na sekundę, bo nagle coś znika i trzeba próbować od początku. To tak, jakby ktoś przetrwał bardzo ważną rozmowę. Wtedy traci się wątek. Tak samo jest z muzyką, szczególnie gdy gra się we dwóch, a jeszcze szczególniej, gdy się tę muzykę improwizuje i trzeba ją stworzyć od początku do końca. Duet to jest najbardziej wymagająca forma, a duet fortepian – skrzypce to niezwykle klasyczny duet, który już został tak bardzo zdefiniowany przez kompozytorów i grających muzykę klasyczną, że większość artystów boi się w ogóle do tego podejść, by w nim coś odkryć, bo on jest już tak bardzo odkryty. My rzuciliśmy się chyba na najgłębszą wodę, na której można pokazać coś, co jest naszą tradycją w nowoczesny sposób i znaleźć tam coś świeżego. To wielkie wyzwanie i Yaron miał osobowość, by temu wyzwaniu sprostać.

On jest szalenie dyskretny w twoim towarzystwie. Tworzy tło, ale razem budujecie taki duet, w którym jednocześnie słychać dodatkowe instrumenty, choć ich tam nie ma.

– Miło to słyszeć, bo uważam dokładnie tak samo. Przez to, że sprowadziliśmy muzykę do poziomu detali, bardzo cienkiej granicy między ciszą a muzyką, ludzie zaczynają odbierać ją we wszystkim. Nagle szum smyczka czy delikatne drganie struny już nią jest. Te detale tworzą całą orkiestrę. Nie potrzeba stu muzyków i całej tej pompy, by pokazać, że można orkiestrować. Tu posługujemy się zupełnie innymi detalami.

Rozmawiała Hanna Kaup

Cdn.

18 maja 2014 10:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Mam to szczęście i mogłem posłuchać tego nagrania. Metafizyczne doznania.
Z.M.P.
Anonim_7884, 18.05.2014, 17:20, 81.190.188.13 ##

Adam jesteś wielki tęsknię za szalonym dżemem na kalatòwkach
leszek, 18.05.2014, 18:38, 213.158.216.220 ##

Bardzo lubię słuchać Pana muzyki. Dziękuję, Panie Adamie.

Anonim_4175, 22.05.2014, 15:36, 81.190.165.85 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dzień Papieski w Gorzowie
W niedzielę 10 października pod hasłem „Nie lękajcie się” odbędzie się 21. Dzień Papieski. W związku z tym Gorzów zostanie oflagowany. ... <czytaj dalej>
Będzie Grand Prix - radni zdecydowali
Podczas wrześniowej sesji miejscy radni podjęli uchwały m.in. w sprawie utworzenia spółki komunalnej pod nazwą „Gorzowskie Inwestycje Miejskie”, w sprawie ... <czytaj dalej>
Ostatnie dni NSP
Już tylko trzy dni zostały do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego. We wtorek (28 września), środę i w czwartek, do godziny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ekfol" E. P. Korzeniowscy Usługi Ogrodnicze

ul. Skromna 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 38 29
branża: Ogrodnicze usługi <czytaj dalej>
Belon Jarosław Lekarz Neurolog

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 601 577 127
branża: Lekarze - nefrolodzy <czytaj dalej>
"K&K" Sp.j. Szyjkowska Włodek

ul. Saperów 64, Gorzów Wlkp.
tel. 601 950 095
branża: Samochody - monitorowanie, znakowanie <czytaj dalej>

Takim jak oni wielu zawdzięcza życie
22 mieszkańców naszego regionu otrzymało Odznakę Honorowego Dawcy Krwi – ... <czytaj dalej>
Piękny jubileusz pani Jadwigi
Jadwiga Czekała z domu Dziamska skończyła 100 lat. „Mądra, oczytana, na ... <czytaj dalej>
Romans z rokiem 1980. w tle
W piątek15 października o 19.00 odbędzie się w gorzowskim teatrze ... <czytaj dalej>
Pracownicy szpitala szczepią się przed grypą
Wszyscy pracownicy Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego Gorzowie mogą bezpłatnie skorzystać ze ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (3)
Lądowanie na lotnisku Glasgow International przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (2)
Podróżowanie po świecie w warunkach pandemii nieco się zmieniło. Poszczególne ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4456:
Dwa dla sportu nad morzem, dwa przez przypadek. <czytaj dalej>
Anonim_4456:
A ja uratowałem cztery życia nie tylko jako pływak. <czytaj dalej>
Anonim_7831:
Tym "remontem" i nadzorem ze strony miasta, powinna zająć się instytucja z ul. Moniuszki. Ale po co?
Mooim zdaniem, jak tu pisze 78 <czytaj dalej>
Anonim_5575:
a wiesz od czego pochodzi słowo zbój? <czytaj dalej>
Anonim_5575:
to nie są kibice, tylko huligani. kibicami są przypadkiem bo dzięki temu się można bić <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej