środa 8 lutego 2023     Piotr, Jan, Hieronim
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Będzie marszowo, paradnie i na pewno głośno
eGorzowska - 5143_HlncB478nlYiJ8KWNg0r.jpgW najbliższy weekend w Gorzowie będzie marszowo, paradnie i na pewno głośno. W sobotę i niedzielę rozbawią gorzowian VIII Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2014.

Gdyby policzyć orkiestry, które wystąpiły przed mieszkańcami Gorzowa na przestrzeni minionych lat, byłoby ich ponad 50. Przyjeżdżają tu z różnych miejsc Polski i Europy. Tak będzie i tym razem. Program VIII Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2014 zapowiada się jak zawsze interesująco. Sprawdź, jakie orkiestry zagrają w tym roku i gdzie ich wysłuchasz.

10 maja Stary Rynek

13.30
 • ok. 30 min. koncerty poszczególnych orkiestr w wybranych punktach przestrzeni miejskiej Gorzowa:
1. Krakowska Orkiestra Staromiejska: skwer ul. Budowlanych/ Żerańska
2. Musikverein Kurorchester Oberlaa (Austria): boisko pomiędzy ul. Zubrzyckiego/Bema
3. Orkiestra Vivat: skwer przy ul. Ogińskiego
4. Dechový Orchestr Mladých Příbor (Czechy): skwer ul. Bohaterów Westerplatte/Warskiego
5. Blasorchester Greifswald (Niemcy): ul. Londyńska/Wiedeńska
6. Orkiestra Dęta KWK Halemba: schody przy kościele ul. Gwiaździsta
7. Orkiestra Dęta Świecie: skwer przy ul. Reja/Zapolskiej
8. Gorzowska Orkiestra Dęta: Stary Rynek

15.30
 • oficjalne otwarcie VIII Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych 2014
 • występ zespołu tańca ludowego Gorzowiacy
 • wspólne wykonanie utworów obowiązkowych (Alte Kameraden, Wiwat)
16.00-17.30
 • konkurs Marszowy, czyli przemarsz orkiestr ulicami: Hawelańska, Władysława Jagiełły, Dzieci Wrzesińskich, Sikorskiego w następującej kolejności:

1. Gorzowska Orkiestra Dęta
2. Orkiestra Vivat!
3. Blasorchester Greifswald (Niemcy)
4. Krakowska Orkiestra Staromiejska
5. Musikverein Kurorchester Oberlaa (Austria)
6. Orkiestra Dęta KWK „Halemba”
7. Dechový Orchestr Mladých Příbor (Czechy)18.00 Plac Grunwaldzki

 • pokaz musztry paradnej
19.00 Stary Rynek
 • Koncert Orkiestry Dętej Świecie, laureata VII Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2013
11 maja, Amfiteatr
14.00-19.00
 • konkurs na Program Koncertowy
Dechový Orchestr Mladých Příbor (Czechy) (14.05-14.35), dyrygent Ivo Lacný
Orkiestra Vivat! (14.50-15.20), dyrygent Robert Morkis
Blasorchester Greifswald (15.35-16.05), dyrygent Klaus Listemann
Krakowska Orkiestra Staromiejska (16.20-16.50), dyrygent Wiesław Olejniczak
Musikverein Kurorchester Oberlaa (Austria) (17.05-17.35), dyrygent Johannes Hofmann
Orkiestra Dęta KWK „Halemba” (17.50-18.20), dyrygent Zbigniew Jodłowski

19.00
 • Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu
 • po ogłoszeniu werdyktu jury i wręczeniu nagród:
 • wspólne wykonanie utworów obowiązkowych (Alte Kameraden, Wiwat) i finał
A oto orkiestry, które wystąpią w Gorzowie:

Blasorchester Greifswald (Niemcy)
Stworzona w 1972 roku orkiestra ma bogatą tradycję. Początkowo założona jako czysto szkolna z biegiem lat przemieniła się w wielopokoleniowy zespół i stowarzyszenie ludzi zafascynowanych dętą muzyką orkiestrową. Uczniowie, studenci lub osoby, które lata temu zakończyły swoją szkolną karierę, wszyscy oni, jako pasjonaci znaleźli swoje miejsce w orkiestrze. Pochodzący z Greifswald, ale też z bliższej i dalszej okolicy, około 30 aktywnych muzyków gra bardzo różnorodny repertuar. Zawiera on muzykę klasyczną, rock, pop, muzykę folkową jak i muzykę z musicali czy spektakli teatralnych. Dzięki temu orkiestra stała się stałym elementem festynów wiejskich i miejskich, koncertów, pochodów z lampionami i innych okazjonalnych przemarszów. Tak samo ważny dla członków orkiestry jest udział w konkursach regionalnych i ogólnokrajowych, a także w różnych warsztatach i innych wydarzeniach muzycznych. Orkiestra wiele podróżuje po kraju i za granicą. Dotychczas występowała już we Würzburgu, Thum, Bad Lausick, Kolonii, Halstenbek, i także w Bułgarii, Hiszpanii, Polsce, Szwecji i w innych krajach. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym orkiestry jest Klaus Listemann.

Dechový orchestr mladých Příbor a mažoretky Příbor (Republika Czeska)
Młodzieżowa Orkiestra powstała w latach 1973/1974 w Příbor. Jej organizatorami są Podstawowa Szkoła Artystyczna w Příbor i Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zespół osiągnął bardzo wysoki poziom w interpretacji różnych utworów muzycznych. W ciągu kilku lat znalazł się wśród najlepszych młodzieżowych orkiestr w Republice Czeskiej. Orkiestra daje około 35 koncertów rocznie. Stosunkowo młodzi muzycy mają od 10 - 25 lat, a średnia wieku członków zespołu nie przekracza 17 lat.
Orkiestra bierze udział w licznych kulturalnych wydarzeniach w rodzinnym mieście i regionie. Część swojego repertuaru nagrała dla Czeskiego Radia. Wystąpiła także w kilku programach telewizyjnych. Zespół często uczestniczy w ogólnokrajowych i zagranicznych pokazach, festiwalach i konkursach, w których zawsze dostaje najwyższe noty i pierwsze miejsca. Występował między innymi w Czechach, Holandii, Niemczech, Szwecji i na Węgrzech. Wśród najmilej wspominanych przez muzyków koncertów wyróżnia się występ pod Wieżą Eiffla w 1987 roku. W 1996 Ivo Lacný, dyrektor szkoły muzycznej w Příbor, został nowym dyrygentem i to pod jego kierownictwem orkiestra odnosi kolejne sukcesy.

Orkiestra Dęta KWK Halemba

Orkiestra została założona w 1960 roku. Pierwszym dyrygentem został Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił 23 lata. Od 1983 roku batutę przejmowali kolejno Jan Niesterok, Teodor Zając, Norbert Gemander. W roku 2012 dyrygentem został Piotr Szczygioł. Orkiestra osiągnęła wysoki poziom artystyczny jeszcze w latach 60- tych dokonując między innymi pierwszych nagrań w Polskim Radio. Na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Górniczych w Orłowej (rok 1973 Czechosłowacja) orkiestrze wręczono II nagrodę, zaś w Prievidza (1974) – I nagrodę i Puchar przechodni Ministerstwa Górnictwa i Paliw Czechosłowacji.
W swej historii orkiestra „Halemba” koncertowała m.in. w Danii, Niemczech, Belgii, Austrii, Norwegii. Szczególnych wzruszeń orkiestra doświadczyła na XI Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w norweskim Hamar (1989 rok). Ulicami Hamaru przemaszerowały wówczas 162 orkiestry biorące udział w tym konkursie. Nagrody wręczano na stadionie w obecności 15 tys. słuchaczy; dwa medale, jeden za wykonanie utworów oraz drugi za pokaz musztry paradnej zdobyła „Halemba”. Szczytowym osiągnięciem orkiestry było zwycięstwo w 36 edycji na Euro-Musiktage Bosel 1997. Najnowsze osiągnięcie orkiestry to zdobycie I miejsca na V Tarnogórskim Festiwalu Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda. (2012).

Krakowska Orkiestra Staromiejska
Krakowska Orkiestra Staromiejska to zespół o młodzieżowym, big bandowym brzmieniu z dominującym repertuarem muzyki rozrywkowej, uzupełnianej o dynamiczny chorograficzny show. Działa od 1988r., niezmiennie pod dyrekcją Wiesława Olejniczaka (Gloria Artis 2013).
KOS jest wielokrotnym zwycięzcą regionalnych konkursów, a za działalność kulturalną na rzecz miasta Krakowa zespół otrzymał szereg nagród w tym medal „Kraków 2000” i medal Krakowskiego Domu Kultury. Orkiestra chętnie i z sukcesami bierze udział w imprezach i festiwalach muzycznych oraz w międzynarodowych projektach orkiestrowych i artystycznych. Koncertowała wielokrotnie w takich krajach jak: Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Grecja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Watykan, Węgry, Włochy.

Gorzowska Orkiestra Dęta
Powstała w listopadzie 1958 z inicjatywy ówczesnego kierownictwa Zakładów Włókien Chemicznych „Stilon”. Od stycznia 1992 działa przy Miejskim Centrum Kultury pod batutą Bolesława Malickiego, absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, byłego kapelmistrza orkiestr wojskowych. Mecenat nad zespołem sprawuje Urząd Miasta w Gorzowie Wlkp. GOD stanowią nauczyciele, absolwenci i uczniowie gorzowskich szkół muzycznych oraz muzycy rozformowanej Orkiestry Garnizonowej. Od lat koncertuje dla społeczeństwa gorzowskiego, w regionie oraz za granicą. Wykonuje różnorodny program - od muzyki poważnej, operetkowej, filmowej, folkowej, marszowej, po światowe standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej. Osobnym rozdziałem jest muzyka sakralna. Orkiestra współpracuje z Chórem „Cantabile”, Klubem Tańca „Fan-Dance”, solistami i wokalistami. W okresie z górą 50-letniej działalności orkiestra dała ponad 2 500 koncertów. Spośród wielu nagród i osiągnięć orkiestry należy wymienić: Nagrodę Kulturalną Miasta Gorzowa Wlkp. „Motyl” oraz Grand Prix 4 Międzynarodowych Spotkań Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2010.

Musikverein Kurorchester Oberlaa (Austria)
Stowarzyszenie Muzyczne, które pochodzi z Wiednia-Oberlaa. Oberlaa jest przypiękną, słynącą z winnic miejscowością na południowym skraju Wiednia.
Orkiestra powstała w marcu 1976 roku. Obecnie gra w niej ok. 60 muzyków amatorów w wieku od 9 do 70 lat. Od września 2012 roku orkiestrą kieruje Johannes Hoffmann. Najważniejsze dla stowarzyszenia jest muzyczne kształcenie dzieci i młodzieży, dlatego spora ich grupa występuje w orkiestrze. Grają na festynach ludowych, świętach kościelnych i na różnych innych wydarzeniach jak np. znane kulturalne festiwale Wiener Festwochen i Faszination der Blasmusik (Fascynacja Muzyką Dętą). Organizuje własne, indywidualne koncerty. W ubiegłych latach brali udział w konkursach i muzycznych wydarzeniach w Austrii i jej sąsiedzkich krajach. Wśród najważniejszych była podróż do Japonii i Moskwy. W 2010 roku uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dętej (Mid Europe) w Schladming (Austria).
Ostatnio wzięli udział w „Europejskim Festiwalu Muzyki Dętej“ w Split (Chorwacja), gdzie zdobyli trzecie miejsce w kategorii C.
Poza tym uczestniczyli w wydarzeniach Wiedeńskiego Związku Muzyki Dętej. Ogromnym sukcesem było osiąganie kolejno w roku 2001 poziomu D, w 2009 – poziomu C, w 2012 – także poziomu C z najwyższymi lokatami. (poziomy C i D to oznaczenie najwyższych kategorii mistrzostwa w międzynarodowym systemie oceniania).

Orkiestra Vivat!
Orkiestra Vivat! to tradycja i historia sięgająca 1928 roku oraz świeżość i entuzjazm młodych ludzi tworzących dziś ten zespół. Obecnie gra i tańczy w nim 60 osób, których średnia wieku nie przekracza 16 lat. O poziomie muzycznym jak i widowiskowym Orkiestry świadczą liczne koncerty o bardzo różnorodnym charakterze, występy w kraju i za granicą – od międzynarodowych festiwali orkiestr dętych poprzez koncerty i przemarsze miejskie (np. Francja, Rosja, Bułgaria, Dania, Niemcy, Szwecja, Włochy, Litwa) Swoistym popisem umiejętności są musztry paradne i przemarsze uliczne. Orkiestra Vivat! posiada szeroki repertuar muzyczny oraz muzyczno-taneczny spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagających organizatorów i widzów. Atutem Orkiestry – oprócz młodzieńczego entuzjazmu i repertuaru - są piękne stroje nawiązujące do historii Polski i tradycji szlacheckiej. Doskonałe brzmienie i kunszt tego zespołu są gwarancją niezapomnianych przeżyć artystycznych. Orkiestra Vivat! nagrała 2 płyty, jedną z utworami Fryderyka Chopina, drugą z najpiękniejszymi polskimi kolędami.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Oprac. redakcjabedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 4/7
Blasorchester Greifswald (Niemcy)

bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 1/7
Gorzowska Orkiestra Dęta

bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 2/7
Krakowska Orkiestra Staromiejska

bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 3/7
Orkiestra Vivat!

bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 5/7
Orkiestra Dęta KWK Halemba
bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 6/7
Musikverein Kurorchester Oberlaa (Wiedeń, Austria)

bedzie marszowo paradnie i na pewno glosno, zdjęcie 7/7
Dechový orchestr mladých Příbor (Republika Czeska)

6 maja 2014 18:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


mieszkam od lat 15-tu przy ul. Ogińskiego ale gdzie tam jest skwer to nie mam bladego pojęcia...
????, 07.05.2014, 15:21, 83.13.138.138 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ... <czytaj dalej>
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ... <czytaj dalej>
Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. Światowy Dzień ... <czytaj dalej>
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Sazan" Sklep Wędkarski Danuta Richter

ul. DworcowaGorzów Wlkp.,
tel. 95 720 76 13
branża: Wędkarstwo <czytaj dalej>
Guettler Logistics Sp. z o.o. w Organizacji

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 73703 01w .05
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich ... <czytaj dalej>
Strzeleckie czarownice
6 lutego. Wczorajsze porzekadło o zaglądającym do chaty słonku sprawdziło ... <czytaj dalej>
Nie daj się oszukać. Nie ma nic za darmo
Chciałem zainwestować i straciłem prawe 240 tysięcy złotych. Chcąc sprzedać ... <czytaj dalej>
Duży wybór
Duży wybór nowości czeka na miłośników kina w nowym filowym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_8183.jpg
admin ego:
Krzyżyk niespodziany Karłowicza
8 lutego. Dziś Dzień Jedzenia Lodów na Śniadanie. Mądrze, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nadzieja...
7 lutego. Dziś zaczynam od uprawiania prywaty, ponieważ z fotografii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1491:
Wspaniale. Bialaczka , szpiczak i inne choroby hematologiczne są bardzo ciężkie. Zespół lekarzy z profesjonalnym podejściem, trzymam kciuki za <czytaj dalej>
Anonim_3231:
Super! Gratulacje dla Zespołu i Pacjenta!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Może urzędnicy UM niech opowiedzą, jak.....Na takie "bzdety" kasa jest, a na kładkę na Zawarcie juź nie. <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Gdzie ja sie w przeszlosci zabujałem?
Na dekerta w uliczce prostopadłej do ostrego akretu do szpitala w lewo.
Czekałem tam w smaochodzie <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W parku róż już nie ma tej laweczki tegonustronnego miejsca z krzakami odgradzajacymi unikalne miejsce od otoczenia.

Wókt jak wszystko <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej