
Druga odsłona MiniKonfrontacji Teatralnych odbędzie się 18 listopada w Grodzkim Domu Kultury. Spektakle „O sierotkach” i „Koniec” zaprezentuje Teatr KOD z Dębna.
Teatr KOD powstał w 1994 r. z inicjatywy
Anatola Wierzchowskiego. Pracuje w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Członkowie grupy prezentują swoje spektakle na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej oraz za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Spektakl "O sierotkach"
Premiera: 6 lipca 2013 r. w Dębnie
Scenariusz (na podstawie pieśni dziadowskich z kieleckiego i przemyskiego) oraz reżyseria: Anatol Wierzchowski
Muzyka: zespół
Występują: Kinga Kwarcińska, Aleksandra Korobczyńska, Sara Wójt, Nikodem Mazur, Benedykt Waszak
Piękno pieśni dziadowskich polega na ich teatralnej fabularności i niezwykłości zawartej w treści. Warto sięgać po nie nie tylko dla odtworzenia folkloru polskiego, ale głównie do stworzenia obrazu, którego aktualność mieści się we współczesnych problemach. Taka jest pieśń "O sierotkach", czyli historia dzieci, których zła macocha skazała na zaniedbanie i głód. Cudowne zmartwychwstanie matki, niemogącej przeboleć niedoli swoich dziatek, staje się nawiązaniem do zarówno ludowych wierzeń, jak i chrześcijańskiego archetypu. Do tego język - staropolski, bojkowski i w dużej mierze będący gwarą, zapisaną przez Oskara Kolberga, nadaje nie tylko pieśni, ale i całemu spektaklowi wymiar rapsodyczny, monumentalny, zakończony trafną puentą o marności życia.
Monodram "Koniec"
Premiera: 18 marca 2011 r. w Dębnie
Scenariusz na podstawie opowiadania "Koniec" Samuela Becketta: Anatol Wierzchowski
Scenografia i reżyseria: Anatol Wierzchowski
Występuje: Bartosz Mazurkiewicz
Opowiedziana historia jest wręcz banalna, a jej koniec przewidywalny już po pierwszych zdaniach, które padają z ust głównego bohatera. Jednakże potęgujący się w tej opowieści nihilizm egzystencjalny zaczyna przerażać, gdy widz ogląda świadomy, wręcz zaplanowany upadek człowieka poczciwego, pozbawionego przeszłości, pozbawionego kontaktu z bliskimi. Dla niego życie jest więzieniem, a czas - najdłuższą drogą, którą stara się pokonać najłatwiej.
MiniKonfrontacje Teatralne
Poniedziałek - 18 listopada, godz. 19.00
Grodzki Dom Kultury, ul. Wał Okrężny 37
Wstęp wolny.
oprac. red.
foto http://www.teatrkod.cba.pl/
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ...
<czytaj dalej>Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ...
<czytaj dalej>Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ...
<czytaj dalej>Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>