wtorek 28 maja 2024     Augustyn, Jaromir, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Są młodzi, piękni i zdolni.
Dostali stypendia na kulturalne projekty
eGorzowska - 4238_sX9C5DJtbwX09GVu5SCW.jpgSiedem młodych osób otrzymało w czwartek stypendia twórcze Prezydenta Gorzowa.

Stypendia twórcze przyznawane są w Gorzowie od 1996 r. 29 sierpnia siedem kolejnych osób odebrało z rąk wiceprezydent Ewy Piekarz decyzję o przyznaniu finansowego wsparcia.

Zgłoszono 17 kandydatur, które oceniła komisja stypendialna. W jej skład weszli: prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusz Krzysztof Szmidt, dr AWF Mariola Radzińska, kierownik Preambulum Marcjanna Wiśniewska, kierownik działu filmowego MOS Iwona Bartnicka, kurator BWA MOS Gustaw Nawrocki, kierownik działu ewidencji Archiwum Państwowego Juliusz Sikorski i muzyk Filharmonii Gorzowskiej Mateusz Malina.

Tym razem 18 tys. zł podzielono według potrzeb i załączonych kosztorysów. Były więc stypendia rzędu 1520 zł na realizację projektu Pawła Lewandowskiego z regionalistyki, 5 tys. dla lidera zespołu Forbiden Souls Kamila Kamińskiego na wydanie kolejnej płyty czy 1680 zł dla Justyny Głażewskiej na zakup futerału do zabytkowego saksofonu, na którym gra. Wśród stypendystów jest również nominowana w 2012 r. do Wawrzynu Lubuskiego poetka Agnieszka Moroz. 2 tys. zł przeznaczy tym razem na wydanie 130-stronicowej książki o tworzeniu literatury „Jak uwieść czytelnika” (fragmenty zaprezentujemy wkrótce).

Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Sztuki, a w atmosferę kulturalnego spotkania, minikoncertem na pianinie wprowadził obecnych doradca prezydenta do spraw kultury Jan Markuszewski. W oficjalnej części Dorota Janczewska z wydziału kultury zaprezentowała sylwetki stypendystów, a wiceprezydent Ewa Piekarz wręczyła im decyzje komisji.

Ostatnim punktem spotkania był recital stypendysty Patryka Sztabińskiego, który gorzowianinem jest od niedawna. Przyjechał tu wiosną, pochodzi z Podlasia, a grą na akordeonie zajmuje się od 13 lat. Dziś ma 22 i jest już uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków młodej generacji. Dość wspomnieć, że występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na Zamku Królewskim w Wilnie, a także w Programie 2 Polskiego Radia. Jest laureatem nagrody „Outstanding Musician” oraz dwóch nagród pozaregulaminowych prestiżowego konkursu IBLA Grand Prize World Music Competition. Został zaproszony przez New York Ibla Foundation do udziału w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych, wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Czwartkowy koncert był pierwszym, jaki Patryk wykonał w Gorzowie i od razu zachwycił słuchających. Swoje stypendium przeznaczy na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku. Choć Patryk doskonale gra na akordeonie, instrumencie, który wraca do łask, to niestety, nie posiada go na własność, a tylko wypożycza. Marzy o tym, by zakupić nowy, ale nie stać go na to, tym bardziej, że od października zaczyna studia muzyczne w Warszawie. Może znajdzie się jakiś mecenas, który pomoże niezwykle uzdolnionemu muzykowi?

Oto wszyscy stypendyści:
1.Paweł Lewandowski
REGIONALISTYKA
Doktorant Studium Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego, proponowaną kwotę stypendium zamierza przeznaczyć na realizację projektu „Mit pionierów zachodu. Heroizacja przeszłości na przykładzie osadników polskich ziem zachodnich”.

2.Kamil Karmiński

MUZYKA
Lider zespołu Forbiden Soul, który ma na koncie płytę wydaną w ub. toku przez Adama Bałdycha, Wartość muzyczna prezentowanego przed Komisją materiału oraz dobre rokowania co do twórczości literackiej lidera przekonały Komisję do jednomyślnej decyzji o wsparciu Miasta na rzecz wydania kolejnej płyty Zespołu .

3. Anna Kodź

SZTUKI PLASTYCZNE
Magister sztuki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaprezentowała w formie medialnej znaczący dorobek artystyczny, a program twórczy przygotowania w Gorzowie wystawy oraz jej prezentacji w kraju, w celu pozyskania rynku sztuki był niezwykle wiarygodny, Anna Kodź jest dojrzałą osobowością twórczą rokuje nadzieję na znakomity artystyczny rozwój.

4. Agnieszka Moroz
LITERATURA
Autorka dwóch tomików poetyckich. W 2012 r. nominowana do Wawrzynu Lubuskiego. Ukazały się liczne publikacje z jej udziałem (antologie, portale internetowe, recenzje).Posiada rekomendacje Fundacji „Czysta woda”. Zamierza przeznaczyć stypendium na wydanie książki o tworzeniu literatury popularnej „Jak uwieść czytelnika?”.

5. Justyna Głażewska
MUZYKA
Saksofonistka, członek Zespołu Muzyki Dawnej „Preambulum”. Laureatka licznych konkursów, np. Zespołów Kameralnych w Filadelfii, brała udział w licznych warsztatach. Za przyznane stypendium zamierza zakupić futerał do zabytkowego saksofonu, na którym gra.

6. Marta Perłowska

FOTOGRAFIA I FILM
Filmuje i fotografuje, otrzymuje nagrody i wyróżnienia z zakresu fotografii artystycznej, ma w swoim dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe, filmy, wystawy fotograficzne oraz projekty multimedialne.
Za przyznane stypendium zamierza zrealizować projekt fotograficzny zainspirowany książką Fernanda Pessoi „Księga niepokoju” oraz filmowy na podstawie „Księgi niepokoju” Pessoi.

7. Patryk Sztabiński
MUZYKA
Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wybitny muzyk młodej generacji, akordeonista. Występował w tv NDTV w Nowym Jorku, w polskim radiu i tv, grał w Carnegie Hall, Filharmonii Narodowej i wielu innych. Laureat licznych nagród z dziedziny muzyki , m.in. brał udział w finale „Warszawskiej Jesieni”. Trio akordeonowe, w którego składzie występował, zdobyło I m-ce we Włoszech (Castelfidardo), w Międzynarodowym konkursie akordeonowym. W swoim dorobku ma płytę z utworami Dynastii Ogińskich. Otrzymał wiele nagród i stypendiów, w tym Miasta Stołecznego Warszawy w 2013r. oraz Marszalka Województwa Podlaskiego.
Przyznane stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku.

Tekst i foto Hanna Kaup


sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 1/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 2/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 3/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 4/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 5/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 6/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 9/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 10/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 11/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 12/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 13/13


29 sierpnia 2013 23:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem autorką nie dwóch, a trzech tomików poetyckich.


Agnieszka
Anonim_5882, 30.08.2013, 10:42, 81.190.165.94 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Zakład Blacharsko-Lakierniczy

ul. Puszkina 48, Gorzów Wlkp.
tel. 691 262 023
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
Usługi Transportowe Małgorzata Przybyła

ul. Wawrzyniaka 51 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 503 778 458
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Wamp" Studio Kosmetyczne

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 54 54
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>

Okrutny los pierwszych syjamskich bliźniaczek
Znęcanie się fizyczne i psychiczne, okrutne eksperymenty medyczne – życie ... <czytaj dalej>
Poznaj pracę laboratorium
W poniedziałek 27 maja od 13.00 do 16.00 Wielospecjalistyczny Szpital ... <czytaj dalej>
Radni są dla Ciebie
Znacie nowych radnych? Jeśli nie, zapiszcie ich dane i kontakty. ... <czytaj dalej>
Nie ma jak u mamy
W maju przypadają liczne święta. Jednym z nich jest Dzień ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
O drogach w kraju i województwie
GDDKiA przygotowuje do budowy kolejne inwestycje. Dziś GDDKiA pracuje nad inwestycjami, ... <czytaj dalej>
admin ego:
Waligóra z lubuskiego
Dziś przedstawiam Waligórę – kolejną po świętokrzyskiej Sośnie na Szczudłach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Popieram wniosek o remont/rewitalizację Cmentarza Świętokrzyskiego...
Dyrekcja Muzeum Gorzowskego na Warszawskiej zabiega o unijne środki na <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
Krystinka była na spotkaniu z mieszkańców Gorzowa z Radnymi Gorzowa . I poruszyła temat zaniedbanego, historycznego Cmentarza Swiętokrzyskiego. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
o spisanie danych <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Zatroszczymy się...... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej