czwartek 6 maja 2021     Judyta, Jan, Jurand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Są młodzi, piękni i zdolni.
Dostali stypendia na kulturalne projekty
eGorzowska - 4238_sX9C5DJtbwX09GVu5SCW.jpgSiedem młodych osób otrzymało w czwartek stypendia twórcze Prezydenta Gorzowa.

Stypendia twórcze przyznawane są w Gorzowie od 1996 r. 29 sierpnia siedem kolejnych osób odebrało z rąk wiceprezydent Ewy Piekarz decyzję o przyznaniu finansowego wsparcia.

Zgłoszono 17 kandydatur, które oceniła komisja stypendialna. W jej skład weszli: prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusz Krzysztof Szmidt, dr AWF Mariola Radzińska, kierownik Preambulum Marcjanna Wiśniewska, kierownik działu filmowego MOS Iwona Bartnicka, kurator BWA MOS Gustaw Nawrocki, kierownik działu ewidencji Archiwum Państwowego Juliusz Sikorski i muzyk Filharmonii Gorzowskiej Mateusz Malina.

Tym razem 18 tys. zł podzielono według potrzeb i załączonych kosztorysów. Były więc stypendia rzędu 1520 zł na realizację projektu Pawła Lewandowskiego z regionalistyki, 5 tys. dla lidera zespołu Forbiden Souls Kamila Kamińskiego na wydanie kolejnej płyty czy 1680 zł dla Justyny Głażewskiej na zakup futerału do zabytkowego saksofonu, na którym gra. Wśród stypendystów jest również nominowana w 2012 r. do Wawrzynu Lubuskiego poetka Agnieszka Moroz. 2 tys. zł przeznaczy tym razem na wydanie 130-stronicowej książki o tworzeniu literatury „Jak uwieść czytelnika” (fragmenty zaprezentujemy wkrótce).

Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Sztuki, a w atmosferę kulturalnego spotkania, minikoncertem na pianinie wprowadził obecnych doradca prezydenta do spraw kultury Jan Markuszewski. W oficjalnej części Dorota Janczewska z wydziału kultury zaprezentowała sylwetki stypendystów, a wiceprezydent Ewa Piekarz wręczyła im decyzje komisji.

Ostatnim punktem spotkania był recital stypendysty Patryka Sztabińskiego, który gorzowianinem jest od niedawna. Przyjechał tu wiosną, pochodzi z Podlasia, a grą na akordeonie zajmuje się od 13 lat. Dziś ma 22 i jest już uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków młodej generacji. Dość wspomnieć, że występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na Zamku Królewskim w Wilnie, a także w Programie 2 Polskiego Radia. Jest laureatem nagrody „Outstanding Musician” oraz dwóch nagród pozaregulaminowych prestiżowego konkursu IBLA Grand Prize World Music Competition. Został zaproszony przez New York Ibla Foundation do udziału w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych, wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Czwartkowy koncert był pierwszym, jaki Patryk wykonał w Gorzowie i od razu zachwycił słuchających. Swoje stypendium przeznaczy na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku. Choć Patryk doskonale gra na akordeonie, instrumencie, który wraca do łask, to niestety, nie posiada go na własność, a tylko wypożycza. Marzy o tym, by zakupić nowy, ale nie stać go na to, tym bardziej, że od października zaczyna studia muzyczne w Warszawie. Może znajdzie się jakiś mecenas, który pomoże niezwykle uzdolnionemu muzykowi?

Oto wszyscy stypendyści:
1.Paweł Lewandowski
REGIONALISTYKA
Doktorant Studium Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego, proponowaną kwotę stypendium zamierza przeznaczyć na realizację projektu „Mit pionierów zachodu. Heroizacja przeszłości na przykładzie osadników polskich ziem zachodnich”.

2.Kamil Karmiński

MUZYKA
Lider zespołu Forbiden Soul, który ma na koncie płytę wydaną w ub. toku przez Adama Bałdycha, Wartość muzyczna prezentowanego przed Komisją materiału oraz dobre rokowania co do twórczości literackiej lidera przekonały Komisję do jednomyślnej decyzji o wsparciu Miasta na rzecz wydania kolejnej płyty Zespołu .

3. Anna Kodź

SZTUKI PLASTYCZNE
Magister sztuki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaprezentowała w formie medialnej znaczący dorobek artystyczny, a program twórczy przygotowania w Gorzowie wystawy oraz jej prezentacji w kraju, w celu pozyskania rynku sztuki był niezwykle wiarygodny, Anna Kodź jest dojrzałą osobowością twórczą rokuje nadzieję na znakomity artystyczny rozwój.

4. Agnieszka Moroz
LITERATURA
Autorka dwóch tomików poetyckich. W 2012 r. nominowana do Wawrzynu Lubuskiego. Ukazały się liczne publikacje z jej udziałem (antologie, portale internetowe, recenzje).Posiada rekomendacje Fundacji „Czysta woda”. Zamierza przeznaczyć stypendium na wydanie książki o tworzeniu literatury popularnej „Jak uwieść czytelnika?”.

5. Justyna Głażewska
MUZYKA
Saksofonistka, członek Zespołu Muzyki Dawnej „Preambulum”. Laureatka licznych konkursów, np. Zespołów Kameralnych w Filadelfii, brała udział w licznych warsztatach. Za przyznane stypendium zamierza zakupić futerał do zabytkowego saksofonu, na którym gra.

6. Marta Perłowska

FOTOGRAFIA I FILM
Filmuje i fotografuje, otrzymuje nagrody i wyróżnienia z zakresu fotografii artystycznej, ma w swoim dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe, filmy, wystawy fotograficzne oraz projekty multimedialne.
Za przyznane stypendium zamierza zrealizować projekt fotograficzny zainspirowany książką Fernanda Pessoi „Księga niepokoju” oraz filmowy na podstawie „Księgi niepokoju” Pessoi.

7. Patryk Sztabiński
MUZYKA
Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wybitny muzyk młodej generacji, akordeonista. Występował w tv NDTV w Nowym Jorku, w polskim radiu i tv, grał w Carnegie Hall, Filharmonii Narodowej i wielu innych. Laureat licznych nagród z dziedziny muzyki , m.in. brał udział w finale „Warszawskiej Jesieni”. Trio akordeonowe, w którego składzie występował, zdobyło I m-ce we Włoszech (Castelfidardo), w Międzynarodowym konkursie akordeonowym. W swoim dorobku ma płytę z utworami Dynastii Ogińskich. Otrzymał wiele nagród i stypendiów, w tym Miasta Stołecznego Warszawy w 2013r. oraz Marszalka Województwa Podlaskiego.
Przyznane stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku.

Tekst i foto Hanna Kaup


sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 1/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 2/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 3/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 4/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 5/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 6/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 9/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 10/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 11/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 12/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 13/13


29 sierpnia 2013 23:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem autorką nie dwóch, a trzech tomików poetyckich.


Agnieszka
Anonim_5882, 30.08.2013, 10:42, 81.190.165.94 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Przedszkole Miejskie nr 23 "Małego Tygryska Pietrka"

ul. Wróblewskiego 32, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 06 78
branża: Przedszkola - publiczne <czytaj dalej>
Ośrodek Szkoleniowy eMeR

ul. Wyszyńskiego 85 /7, Gorzów Wlkp.
tel. 606 248 323
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>
Elektro-System

ul. Cicha 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 97 02
branża: Elektrotechniczne artykuły, materiały - hurt <czytaj dalej>

Być dumnymi z przeszłości
Uroczystości z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły ... <czytaj dalej>
Mamy dość zamknięcia - aktualizacja
Kolejka jest długa. Ludzie stoją po cztery godziny i dłużej. ... <czytaj dalej>
Poradnia czynna inaczej
Wojewódzka Poradnia Anestezjologiczna i Zwalczania Bólu będzie czynna inaczej. Wielospecjalistyczny Szpital ... <czytaj dalej>
Oddaj książkę, kiedy chcesz
Przed Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gorzowie stanęła wrzutnia. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
Hanna Kaup:
Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mogę być kustoszem tego miejsca
- Mogę być kustoszem tego miejsca – mówi Ireneusz Chmura, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anna Dominiak:
Ogromna strata. Był niezastąpiony, <czytaj dalej>
Miejscowy:
Myślę, że o sprawie powinien Pan Chmura poinformować organizację Mniejszości Niemieckiej, w Zielonej Górze. W Gorzowie są jej członkowie, ale <czytaj dalej>
Anonim_3473:
Przyjaznym był mi Człowiekiem!Odpoczywaj w pokoju!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3792:
Bardzo smutne,ale wierzę w odnowę. <czytaj dalej>
Anonim_3166:
A mnie zawsze zadziwia, że świeto narodowe i jego obchody są zagarniane przez KK. Więcej świeckości 3 maja <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej