sobota 3 grudnia 2022     Franciszek, Hilary, Ksawery
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do Gorzowa jadą gwiazdy
Międzynarodowych Spotkań Muzyki Cygańskiej
eGorzowska - 4058_Eh5xPbo0bCMlOVIHGe.jpgJuż tylko kilka dni zostało do Międzynarodowych Spotkań Muzyki Cygańskiej Romane Dyvesa.
Tegoroczny festiwal będzie ucztą dla tych, którzy zakochali się w cygańskich rytmach. To będzie sentymentalna podróż po 25. latach imprezy, bo tyle kończy w tym roku, ale też podróż w przyszłość. Wystąpią gwiazdy: Edyta Geppert, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz oraz Studio Buffo. Festiwal zaczyna się 5 lipca na nadwarciańskim bulwarze. To będzie magiczna noc z Warsaw Balkan Madness, Gypsy Cz. i Haydamaky, czyli Wieczór Cygańskiej Muzyki Klubowej Gypsy Night. Wstęp na ten koncert za darmo.

Kolejne dwa dni to równie przebojowa zabawa, ale nieco bardziej sentymentalna. W związku z jubileuszem wystąpią zespoły, które już oglądaliśmy na scenie gorzowskiego Amfiteatru, ale będą też nowości. Warto się przekonać. Bilety i karnety na koncerty można kupować w cygańskim wozie, na Starym Rynku.

Gwiazdy Romane Dyvesa

Warsaw Balkan Madness (Polska) – to projekt muzyczny, łączący folkowe brzmienia z estetyką współczesnej muzyki. Czerpie inspirację z bogatego dziedzictwa cygańsko-słowiańskiej kultury Półwyspu Bałkańskiego. Szybkie partie trąbek, przejmujące brzmienia skrzypiec i akordeonów, zestawione z pulsującym basem i klubowymi beatami, tworzą radosną i żywiołową całość. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance, cechujący się wielką żywiołowością i spontanicznością. Łączy ze sobą elementy muzyczne z wizualnymi.

Gipsy.cz (Czechy) - czeski zespół hip-hopowy, używający języka romskiego. Brał udział w Glastonbury 2007 festival, a w 2009 reprezentował Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Członkowie zespołu, to: Radoslav Banga, Vojta Lavička, Petr umaj, Jan Umaj.
W ciągu siedmiu lat zespół Gipsy.cz stał się jednym z najbardziej znanych przedstawicieli muzyki czeskiej. Występował na prestiżowych festiwalach i w klubach, w siedemnastu krajach - od Lizbony, przez Kijów do Seulu, czy Australii. Liderem grupy jest romany raper, muzyk i wokalista Radoslav "Gipsy" Banga. Urodził się 27 marca 1982. Na scenie muzycznej jest od 13 lat.

Haydamaky to jeden z najpopularniejszych zespołów na Ukrainie. Od lat konsekwentnie podąża własną ścieżką muzyczną. Haydamaky to niepowtarzalny styl muzyczny, który stworzyli sami artyści i na którym budują swoją miłość do muzyki. To niezwykłe połączenie motywów muzyki etnicznej wielu regionów Ukrainy, Bałkanów, nut cygańskich, żydowskich i rockowego uderzenia. Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Ostatni album to wspólne dzieło dwóch gigantów – ukraińskich Haydamaków i polskiego Voo Voo, które otrzymało status złotej płyty i nominację do Fryderyków 2010.

Teatr Tańca Romafest (Rumunia)
To jedyny chyba na świecie zespół, który tak czaruje tańcem. Grupa powstała w 1997 r., przy okazji Festiwalu Cygańskiej Piosenki i Tańca w Gornesti w Transylwanii. Znaleźli w niej miejsce doskonali tancerze. W repertuarze mają tradycyjne tańce z Transylwanii. Precyzja, z jaką artyści tańczą oraz skala trudności, potrafią przyprawić widza o zawrót głowy. Do zespołu trafiają wybitni artyści, którzy kończą szkoły ze złotymi medalami, a także finaliści najważniejszych konkursów tanecznych. Romafest to także piosenka ludowa, pomieszanie tradycji romskich i kultury bałkańskiej z jej niezwykła, łamaną muzyką.

Natasza Urbańska
Natasza Urbańska– polska piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Współwłaścicielka domu mody. W 2011 prowadziła program Taniec z gwiazdami. Natasza Urbańska przez wiele lat trenowała gimnastykę artystyczną. Jako dziecko zapisała się na zajęcia prowadzone w klubie Legia Warszawa. W 1991 przyszła na casting do musicalu Metro w teatrze Studio Buffo, gdzie miała kibicować występującej koleżance, sama jednak też stanęła w szranki z innymi uczestnikami castingu. Przeszła wszystkie etapy, lecz okazało się, że jest za młoda na występy w teatrze. Po 2 latach pojawiła się na kolejnych kwalifikacjach, gdzie została przyjęta do zespołu jako tancerka. Z czasem zaczęła dostawać coraz więcej solówek i ról, stając się jedną z czołowych artystek tego teatru.

Studio Buffo

Teatr muzyczny w Warszawie, działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie. W 1992 Janusz Stokłosa (kompozytor) i Janusz Józefowicz (reżyser i choreograf) powołali STUDIO BUFFO sp. z o.o. Było to konsekwencją wielkiego sukcesu musicalu "METRO", który od dnia premiery korzystał z obcych scen i nad którym zawisła groźba rozwiązania. Własny teatr miał uchronić to przedsięwzięcie. Pierwszą premierą wystawioną przez założycieli na deskach teatru STUDIO BUFFO był spektakl "Do grającej szafy grosik wrzuć" z Edytą Górniak, Katarzyną Groniec, Barbarą Melzer, Robertem Janowskim, Michałem Milowiczem a także Krzysztofem Materną i Wojciechem Mannem.

ZESPÓŁ Zingaros (Argentyna)
Artyści grają muzykę, łączącą dwa różne style: cygański oraz tango. Taka mieszanka daje początek unikalnemu gatunkowi, charakteryzującemu się pasją i euforią muzyki cygańskiej i melancholią i nostalgią tanga Argentyńskiego.

Zespół Wojasa (Węgry)

Muzyka Vojasa oparta jest na tradycyjnej muzyce cygańskiej i wołoskiej. Muzycy grupy grali wcześniej w znanych zespołach (Romano Drom i Kalyi Jag). Kiedy zaczęli razem grać, ich głównym celem było cieszyć się muzyką i przekazać to uczucie publiczności.

Edyta Geppert

Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F.Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Początek jej kariery to 1984 rok, wtedy otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. Potem na artystkę spadł dosłownie deszcz kolejnych laurów, m.in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie - Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok). Artystka mówi o sobie: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, "o tym, co sercu jest bliskie i drogie". I jeszcze: Nie należę do żadnej drużyny, nie bywam tam, gdzie aktualnie wypada. Sama wybieram sobie zarówno przyjaciół, jak i współpracowników. Mówię, to co myślę. Za ten luksus żadna cena nie wydaje mi się zbyt wysoka.

ZESPÓŁ KAL Z SERBII
– Muzycy wykonują współczesną cygańską muzykę z Serbii. Pasjonujące utwory tej grupy serbskich Romów, łączą elementy muzyki tradycyjnej z dużą żywiołowością. Artyści mówią o sobie, iż są gotowi bawić publiczność zarówno w pubach, małych klubach, jak i na dużych festiwalach. Ich muzyka została określona terminem Rock'n'Roma, który chyba najlepiej oddaje ducha ich twórczości. Zespół zadebiutował na światowej scenie w 2006 roku płytą zatytułowaną po prostu "Kal". Krążek został przyjęty wyjątkowo gorąco, zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Tak dobre recenzje otworzyły zespołowi bramy do największych festiwali world music na świecie. Od tego czasu zagrali ponad 400 koncertów – grali między innymi na takich festiwalach jak: Roskilde w Danii, Fusion Festival w Niemczech, czy Sziget na Węgrzech.

Witt Michaj (Szwecja)

Wit Michaj- solista pierwszego składu legendarnego zespołu cygańskiego „Roma”. Jest częstym gościem Międzynarodowych Spotkań Cygańskich „Romane Dyvesa”. Rodzina artysty należała do romskiej grupy Lowarów, która po wojnie przybyła do Polski z terenów dawnej Rosji. Jej członkowie po wojnie byli trzonem zespołu Roma. Jego kuzyn, Michaj Burano zrobił błyskawiczną karierę w Europie i USA.

Beata Gramza
Śpiewaczka i pedagog. Urodziła się w Białymstoku i tam rozpoczęła edukację muzyczną, najpierw w klasie akordeonu, a potem w klasie śpiewu wybitnej polskiej śpiewaczki i pedagoga prof. Haliny Słonickiej. Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1990 roku została laureatką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, w kategorii oratoryjnej. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 roku w operze "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta. Jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy nagrodzona została przez dziennikarzy "Złotą Maską" za: partię Donny Elviry w "Don Giovannim". Artystka prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim.

Dima Harea z Mołdawii
– Dumitru Harea urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996 r. Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu.

Zespół Iło (Rosja)
Folklorystyczny zespół z Moskwy IŁO (serce) wywodzi się z cygańskiego rodu Bazyliewów, Cyganów sybirskich. Solistka Natasza Bazyliewa z ogromną charyzmą elektryzuje publiczność perfekcyjnym wykonaniem pieśni i temperamentem. W swoim repertuarze zespół sięga po najstarsze, zachowane pieśni, tańce i obyczaje z taborowego życia Cyganów. Artyści z IŁO wystąpili w wielu słynnych międzynarodowych produkcjach filmowych m.in. „Tabor wędruje do nieba”, „Oczy czarne” (z M. Mastroiannim) czy „Cyganka Aza”. Zespół koncertował również z ogromnym powodzeniem w wielu krajach świata. Muzycy uprawiają muzykę cygańską, opartą na etnicznych korzeniach. Perła i jej bracia to 2 gitary, skrzypce, bas, wokal i 2 tancerki.

Józef Jochymczyk-Merstein

Bard muzyki romskiej, tzw. Sinti lub Sinti Jazz. Od roku 1983 do początku lat dziewięćdziesiątych współpracował z Polską Agencją Artystyczną. W tym czasie koncertował w krajach byłej Jugosławii, Niemczech, Austrii, odnosząc wiele sukcesów estradowych jako unikatowy wykonawca tego stylu. W kraju występował wspólnie m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim czy Aloszą Awdiejewem z „Piwnicy pod Baranami". Brał udział w festiwalu muzyki romskiej w Ciechocinku oraz Bratysławie.

IW

2 lipca 2013 19:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie jest wyjątkowy. To czas oczekiwania, przygotowań i radości z nadchodzących ... <czytaj dalej>
Ponad 300 mln zł na inwestycje Gorzowa
312,96 mln zł na inwestycje zakłada projekt budżetu Gorzowa Wielkopolskiego na 2023 r. Wydatki określono w nim na 1.068,07 mln ... <czytaj dalej>
Raport z konsultacji
Publikujemy Raport z konsultacji przeprowadzonych na podstawie § 21 załącznika do uchwały nr XVII/171/2015 Rady Miasta Gorzowa Wlkp. z dnia ... <czytaj dalej>
2000 zł za tonę węgla
Miasto Gorzów Wielkopolski, po dokonaniu wstępnego telefonicznego ustalenia liczby gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy, zainteresowanych zakupem paliwa stałego ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Magdalena Podejko

ul. Towarowa 13 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 52 11
branża: Piekarnie <czytaj dalej>
"Nordic Hangers" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 15 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 55 37
branża: Tworzywa sztuczne <czytaj dalej>

Standardy jazzowe w teatrze
W prawdziwie świąteczny nastrój wprowadził gorzowian Koncert Świąteczny w wykonaniu ... <czytaj dalej>
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie ... <czytaj dalej>
Toksyczny związek
Nowy filmowy tydzień w kinie Helios, to przede wszystkim propozycje ... <czytaj dalej>
Na tę wiadomość Gorzów czekał dekadę
Na tę wiadomość Gorzów czekał dekadę. Filharmonia Gorzowska stanie się ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2022 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy barbarzyńcami
Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie były szef Telewizji Teletop Romuald Liszka. Zadzwonił oburzony stanem cmentarza przy ul. Warszawskiej. – Byłaś tam ostatnio? Jak nie, to koniecznie idź i zobacz. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
admin ego:
W rogatkach Pampeluny
3 grudnia na całym świecie świętują osoby mające problemy w ... <czytaj dalej>
admin ego:
Złota era sztucznego misia
2 grudnia. Przysłowie mówi „Gdy na początku grudnia pogoda stała, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bankowe forum o walce z przestępczością
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5465:
Zastanawiam się nad zagłosowaniem na adriana zandberga a najbliżych wyborach parlamentarnych.

na pewno hołowni (człowiek tvnu) nie pop <czytaj dalej>
Anonim_5867:
Ile urząd marszałkowski dokłada do filharmonii w zielonej Górze? <czytaj dalej>
Anonim_6763:
Generalnie to było trzeba szpitale wyburzyć. Kto się będzie chciał uczyć w szkole ze stołówką w prosektorium ? <czytaj dalej>
Anonim_7952:
Kolejni do życia na nasz koszt. Bycie politykiem jest trudne w okolicy wyborów, a pofem, picie, żarcie, znajomości, romanse i wciskana kasa, a, i <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
"Archtektka", "przedsiębiorczyni"... Hiperpoprawność? Ciekawe co by na to powiedział znawca i miłośnik j. polskiego pan prof <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej