środa 23 czerwca 2021     Wanda, Józef, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Atak na Filharmonię - aktualizacja
eGorzowska - 3511_LYncBPvLssPL504IsQdr.jpg

To będzie wyjątkowe wydarzenie. I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara rozpocznie się w Filharmonii Gorzowskiej już 15 lutego.

Czytaj również: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,3517,ta_muzyka_jest_bliska_naszej_duszy,


Wkrótce Filharmonia Gorzowska będzie obchodzić swoje drugie urodziny. W ciągu niespełna dwóch lat zyskała wiernych miłośników, a nawet fanów. Kolejnych chce do siebie przekonać zaproszeniem na I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Wydarzenie rozpocznie się 15 lutego wyjątkowym koncertem. W Gali Otwarcia usłyszymy „Orawę” i II Koncert Fortepianowy W. Kilara oraz "Symfonię Pieśni Żałosnych" op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego. Być może na widowni zasiądzie sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski. – Będziemy gościć zacnych artystów i wyjątkowe dzieła, dlatego zachęcam wszystkich do spędzenia tego wieczoru z nami w Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert otwarcia ma zaprezentować naszej publiczności to, co jest najlepszego we współczesnej muzyce polskiej. W Filharmonii Gorzowskiej usłyszymy i – dzięki orkiestrze poprowadzonej przez Krzysztofa Świtalskiego – przeniesiemy się w najpiękniejsze górskie tereny, bo „Orawa” skomponowana w 1986 roku kończy tatrzański cykl zapoczątkowany przez Wojciecha Kilara w 1974 roku. Całość tworzą: „Krzesany”, „Kościelec 1909” i „Siwa mgła”.

Drugim wybitnym dziełem Wojciecha Kilara, wpisanym w program Gali Otwarcia jest II Koncert Fortepianowy z solistką Beatą Bilińską. Utwór powstawał pod silnym wpływem katastrofy smoleńskiej, choć – jak zapewnia autor – zawsze najważniejsze dla niego są nuty. Powstało więc dzieło czteroczęściowe, skontrastowane (część pierwsza z trzecią wobec drugiej z czwartą), a rozpoczyna je przypominający bicie dzwonów wstęp, wprowadzający w atmosferę zadumy i żałoby.

Poza pianistką Beatą Bilińską w inauguracyjnym koncercie wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu konkursów i zdobywczyni licznych nagród, współpracująca z teatrami operowymi w Polsce i za granicą, sopranistka Iwona Hossa. Artystka m.in. wzięła udział w nakręconym przez BBC "Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz", uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii – najlepszy program poświęcony sztuce. W 2008 nagrała płytę z Antonim Witem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Znalazły się na niej kompozycje wokalno-instrumentalne Szymanowskiego. Krążek otrzymał nominację do nagrody Grammy. Kolejny – z "Jutrznią" Pendereckiego, zarejestrowany również z Filharmonią Narodową – nominację do nagrody Grammy 2009.

W wykonaniu Iwony Hossy usłyszymy dzieło, którego nagranie płytowe spotkało się z wyjątkowym odbiorem. O III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego na portalu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czytamy: „Bezprecedensowy, komercyjny sukces płytowego nagrania (…) w 1991 roku, w 15 lat po dacie powstania dzieła, nie tylko zwrócił uwagę świata na polskiego kompozytora, wzbudzając zainteresowanie jego wcześniejszą twórczością, ale wywołał też dyskusję na temat kondycji kultury w okresie bądź co bądź schyłkowym. Czy zatem III Symfonia wyprzedziła swój czas? Czy istotnie, pod koniec lat 70. uzasadnione było traktowanie tego dzieła jako prowokacji estetycznej?” Gorzowianie i wszyscy, którzy zjadą 15 lutego do Filharmonii Gorzowskiej, sami będą mogli się o tym przekonać.

Trzyczęściowa symfonia jest dziełem niezwykłym. Powstała pod wpływem słów wyrytych przez Helenę Błażusiak (aresztowaną 5 września 1944 przez Gestapo i uwięzioną w zakopiańskim więzieniu) na ścianach celi numer 3: "Mamo, nie płacz, nie". "Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie". "Zdrowaś Mario".

W każdej z części dzieła sopran śpiewa do słów innego tekstu: najpierw do XV-wiecznego lamentu maryjnego, potem do wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze Gestapo, wreszcie do piosenki ludowej o matce szukającej syna, poległego w powstaniach śląskich.

I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara już 15 lutego. Niech spowoduje swoisty atak miłośników muzyki na Filharmonię Gorzowską. Pokażmy, że kochamy nie tylko repertuar klasyczny czy karnawałowy. Wysłuchajmy najpiękniejszych dzieł polskiej muzyki współczesnej.

Program:
Wojciech Kilar – „Orawa”
Wojciech Kilar - II Koncert Fortepianowy
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia ("Symfonia Pieśni Żałosnych")
Bilety:
32 zł / normalny, 25 zł / ulgowy, 10 zł / balkon

Hanna Kaup


Aktualizacja 12 lutego 2013

Szanowni Państwo,
w pierwszej wersji tekstu wpisałam błędnie tytuł Symfonii Pieśni Żałosnych op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego, za co przepraszam. Uważam, że niepotrzebne są dyskusje o larum czy ignorancji, bo nie zrobiłam tego ani z tzw. głupoty, ani ignorancji. Zdarza mi się - i mam tak od zawsze - że nie porafię wyjaśnić, dlaczego napisałam "żałobne" zamiast "żałosne" albo zmieniłam komuś imię, wiedząc, że nosi inne. Prawdopodobnie dzieje się tak z nadmiaru spraw - tak twierdzą znawcy. Prawdopodobnie też z tego samego powodu kiedyś zdarzyło mi się napisać "jusz" zamiast "już", bo wcześniej bardzo emocjonalnie komuś tłumaczyłam, jak jest poprawnie. O Pieśniach Żałosnych - nie żałobnych - też długo rozmawiałam z dyr. Krzysztofem Świtalskim, a poza tym wiem, skąd, z jakiej historii wywodzi się ich treść, jak ją kojarzę z "Lamentem Świętokrzyskim", w którym rónież mowa o żałości.

Dziękuję Anonimowi 5645 za zwrócenie uwagi i zauważenie błędu, którego nikt przez dwa dni nie dostrzegł. Anonima 2596 proszę o mniej pochopne ocenianie, bowiem w życiu zdarzają się takie rzeczy, których nie potrafimy wytłumaczyć. I nie mają one nic wspólnego z ignorancją.

Z uszanowaniem
Hanna Kaup


9 lutego 2013 00:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski".
Nie chwalmy dnia nim słońce zajdzie!
Anonim_8419, 09.02.2013, 09:56, 37.47.53.113 ##

A dlaczego nie chwalić? Artyści nie z Pcimia Dolnego, nowa Filharmonia, repertuar szczególny, więc o co ci chodzi?
Anonim_3315, 09.02.2013, 12:00, 89.228.141.238 ##

Pani Haniu, na litość muzycznych bogów - pieśni żałosne, nie żałobne. A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku. Pozdrawiam

Anonim_5645, 11.02.2013, 07:47, 150.254.196.178 ##

A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam, a kolega bogów na to wzywa? "A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku". Można zawołać: na litość ortografii - koncertów, nie koncetww oraz pobliskim, nie podbliskim ;)
Anonim_3315, 11.02.2013, 17:15, 89.228.141.238 ##

"...A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam..." - niemal! A przykłady to typowe literówki - a "żałobne" zamiast "żałosne" to ignorancja! Żałosna zresztą!
Anonim_2596, 12.02.2013, 02:57, 62.87.225.72 ##

Żałosne jest zachowanie, co poniektórych ludzi...Nie mają co robić, szukają komu by wsadzić szpilę, a sami niewiele sobą reprezentują, bo inaczej by tego nie pisali. Naprawdę żałosne!!!!
Anonim_4344, 12.02.2013, 08:50, 78.8.100.102 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rem-Bud" Usługi Artur Kaczperski

ul. Pocztowa 20 lok. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 607 367 226
branża: Ogrzewanie - instalacja, serwis <czytaj dalej>
"Wamp" Studio Kosmetyczne

ul. Warszawska 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 54 54
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
"I.M.C. Engineering Poland" Sp. z o.o.

ul. Mosiężna 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 22 15
branża: Stalowe konstrukcje <czytaj dalej>

Ważna pomoc dla hospicjum
Funkcjonariusze gorzowskiej komendy odpowiedzieli na apel hospicjum i zorganizowali zbiórkę. ... <czytaj dalej>
Urodziny gen. Jana Podhorskiego
Życzenia 200 lat wyśpiewali generałowi Janowi Podhorskiemu żołnierze wielkopolskiej „Dwunastki” ... <czytaj dalej>
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
Jubileusz prof. Wiesława Jędrzejczaka
Od pół wieku prof. Wiesław Jędrzejczak służy wiedzą i doświadczeniem ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo teraz nie płacą podatków miastu k.. mać!? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej