sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Atak na Filharmonię - aktualizacja
eGorzowska - 3511_LYncBPvLssPL504IsQdr.jpg

To będzie wyjątkowe wydarzenie. I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara rozpocznie się w Filharmonii Gorzowskiej już 15 lutego.

Czytaj również: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,3517,ta_muzyka_jest_bliska_naszej_duszy,


Wkrótce Filharmonia Gorzowska będzie obchodzić swoje drugie urodziny. W ciągu niespełna dwóch lat zyskała wiernych miłośników, a nawet fanów. Kolejnych chce do siebie przekonać zaproszeniem na I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Wydarzenie rozpocznie się 15 lutego wyjątkowym koncertem. W Gali Otwarcia usłyszymy „Orawę” i II Koncert Fortepianowy W. Kilara oraz "Symfonię Pieśni Żałosnych" op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego. Być może na widowni zasiądzie sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski. – Będziemy gościć zacnych artystów i wyjątkowe dzieła, dlatego zachęcam wszystkich do spędzenia tego wieczoru z nami w Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert otwarcia ma zaprezentować naszej publiczności to, co jest najlepszego we współczesnej muzyce polskiej. W Filharmonii Gorzowskiej usłyszymy i – dzięki orkiestrze poprowadzonej przez Krzysztofa Świtalskiego – przeniesiemy się w najpiękniejsze górskie tereny, bo „Orawa” skomponowana w 1986 roku kończy tatrzański cykl zapoczątkowany przez Wojciecha Kilara w 1974 roku. Całość tworzą: „Krzesany”, „Kościelec 1909” i „Siwa mgła”.

Drugim wybitnym dziełem Wojciecha Kilara, wpisanym w program Gali Otwarcia jest II Koncert Fortepianowy z solistką Beatą Bilińską. Utwór powstawał pod silnym wpływem katastrofy smoleńskiej, choć – jak zapewnia autor – zawsze najważniejsze dla niego są nuty. Powstało więc dzieło czteroczęściowe, skontrastowane (część pierwsza z trzecią wobec drugiej z czwartą), a rozpoczyna je przypominający bicie dzwonów wstęp, wprowadzający w atmosferę zadumy i żałoby.

Poza pianistką Beatą Bilińską w inauguracyjnym koncercie wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu konkursów i zdobywczyni licznych nagród, współpracująca z teatrami operowymi w Polsce i za granicą, sopranistka Iwona Hossa. Artystka m.in. wzięła udział w nakręconym przez BBC "Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz", uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii – najlepszy program poświęcony sztuce. W 2008 nagrała płytę z Antonim Witem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Znalazły się na niej kompozycje wokalno-instrumentalne Szymanowskiego. Krążek otrzymał nominację do nagrody Grammy. Kolejny – z "Jutrznią" Pendereckiego, zarejestrowany również z Filharmonią Narodową – nominację do nagrody Grammy 2009.

W wykonaniu Iwony Hossy usłyszymy dzieło, którego nagranie płytowe spotkało się z wyjątkowym odbiorem. O III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego na portalu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czytamy: „Bezprecedensowy, komercyjny sukces płytowego nagrania (…) w 1991 roku, w 15 lat po dacie powstania dzieła, nie tylko zwrócił uwagę świata na polskiego kompozytora, wzbudzając zainteresowanie jego wcześniejszą twórczością, ale wywołał też dyskusję na temat kondycji kultury w okresie bądź co bądź schyłkowym. Czy zatem III Symfonia wyprzedziła swój czas? Czy istotnie, pod koniec lat 70. uzasadnione było traktowanie tego dzieła jako prowokacji estetycznej?” Gorzowianie i wszyscy, którzy zjadą 15 lutego do Filharmonii Gorzowskiej, sami będą mogli się o tym przekonać.

Trzyczęściowa symfonia jest dziełem niezwykłym. Powstała pod wpływem słów wyrytych przez Helenę Błażusiak (aresztowaną 5 września 1944 przez Gestapo i uwięzioną w zakopiańskim więzieniu) na ścianach celi numer 3: "Mamo, nie płacz, nie". "Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie". "Zdrowaś Mario".

W każdej z części dzieła sopran śpiewa do słów innego tekstu: najpierw do XV-wiecznego lamentu maryjnego, potem do wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze Gestapo, wreszcie do piosenki ludowej o matce szukającej syna, poległego w powstaniach śląskich.

I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara już 15 lutego. Niech spowoduje swoisty atak miłośników muzyki na Filharmonię Gorzowską. Pokażmy, że kochamy nie tylko repertuar klasyczny czy karnawałowy. Wysłuchajmy najpiękniejszych dzieł polskiej muzyki współczesnej.

Program:
Wojciech Kilar – „Orawa”
Wojciech Kilar - II Koncert Fortepianowy
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia ("Symfonia Pieśni Żałosnych")
Bilety:
32 zł / normalny, 25 zł / ulgowy, 10 zł / balkon

Hanna Kaup


Aktualizacja 12 lutego 2013

Szanowni Państwo,
w pierwszej wersji tekstu wpisałam błędnie tytuł Symfonii Pieśni Żałosnych op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego, za co przepraszam. Uważam, że niepotrzebne są dyskusje o larum czy ignorancji, bo nie zrobiłam tego ani z tzw. głupoty, ani ignorancji. Zdarza mi się - i mam tak od zawsze - że nie porafię wyjaśnić, dlaczego napisałam "żałobne" zamiast "żałosne" albo zmieniłam komuś imię, wiedząc, że nosi inne. Prawdopodobnie dzieje się tak z nadmiaru spraw - tak twierdzą znawcy. Prawdopodobnie też z tego samego powodu kiedyś zdarzyło mi się napisać "jusz" zamiast "już", bo wcześniej bardzo emocjonalnie komuś tłumaczyłam, jak jest poprawnie. O Pieśniach Żałosnych - nie żałobnych - też długo rozmawiałam z dyr. Krzysztofem Świtalskim, a poza tym wiem, skąd, z jakiej historii wywodzi się ich treść, jak ją kojarzę z "Lamentem Świętokrzyskim", w którym rónież mowa o żałości.

Dziękuję Anonimowi 5645 za zwrócenie uwagi i zauważenie błędu, którego nikt przez dwa dni nie dostrzegł. Anonima 2596 proszę o mniej pochopne ocenianie, bowiem w życiu zdarzają się takie rzeczy, których nie potrafimy wytłumaczyć. I nie mają one nic wspólnego z ignorancją.

Z uszanowaniem
Hanna Kaup


9 lutego 2013 00:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski".
Nie chwalmy dnia nim słońce zajdzie!
Anonim_8419, 09.02.2013, 09:56, 37.47.53.113 ##

A dlaczego nie chwalić? Artyści nie z Pcimia Dolnego, nowa Filharmonia, repertuar szczególny, więc o co ci chodzi?
Anonim_3315, 09.02.2013, 12:00, 89.228.141.238 ##

Pani Haniu, na litość muzycznych bogów - pieśni żałosne, nie żałobne. A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku. Pozdrawiam

Anonim_5645, 11.02.2013, 07:47, 150.254.196.178 ##

A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam, a kolega bogów na to wzywa? "A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku". Można zawołać: na litość ortografii - koncertów, nie koncetww oraz pobliskim, nie podbliskim ;)
Anonim_3315, 11.02.2013, 17:15, 89.228.141.238 ##

"...A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam..." - niemal! A przykłady to typowe literówki - a "żałobne" zamiast "żałosne" to ignorancja! Żałosna zresztą!
Anonim_2596, 12.02.2013, 02:57, 62.87.225.72 ##

Żałosne jest zachowanie, co poniektórych ludzi...Nie mają co robić, szukają komu by wsadzić szpilę, a sami niewiele sobą reprezentują, bo inaczej by tego nie pisali. Naprawdę żałosne!!!!
Anonim_4344, 12.02.2013, 08:50, 78.8.100.102 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Graczyk Dariusz Firma Konsultingowa

ul. Fredry 7 c m. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 08 80
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>
"Elear" Sp. z o.o.

pl. Jana Pawła II 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 30 00
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska plik wygenerowany
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
Anonim_2383:
Czy, kiedy i gdzie pan Ryszard Bronisz ponownie wygłosi wykład. W tym czasie przebywałam poza Gorzowem i nie byłam w muzeum, a chętnie posłucha <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej