niedziela 26 maja 2024     Filip, Paulina, Marianna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Atak na Filharmonię - aktualizacja
eGorzowska - 3511_LYncBPvLssPL504IsQdr.jpg

To będzie wyjątkowe wydarzenie. I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara rozpocznie się w Filharmonii Gorzowskiej już 15 lutego.

Czytaj również: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,3517,ta_muzyka_jest_bliska_naszej_duszy,


Wkrótce Filharmonia Gorzowska będzie obchodzić swoje drugie urodziny. W ciągu niespełna dwóch lat zyskała wiernych miłośników, a nawet fanów. Kolejnych chce do siebie przekonać zaproszeniem na I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Wydarzenie rozpocznie się 15 lutego wyjątkowym koncertem. W Gali Otwarcia usłyszymy „Orawę” i II Koncert Fortepianowy W. Kilara oraz "Symfonię Pieśni Żałosnych" op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego. Być może na widowni zasiądzie sam minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

– To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski. – Będziemy gościć zacnych artystów i wyjątkowe dzieła, dlatego zachęcam wszystkich do spędzenia tego wieczoru z nami w Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert otwarcia ma zaprezentować naszej publiczności to, co jest najlepszego we współczesnej muzyce polskiej. W Filharmonii Gorzowskiej usłyszymy i – dzięki orkiestrze poprowadzonej przez Krzysztofa Świtalskiego – przeniesiemy się w najpiękniejsze górskie tereny, bo „Orawa” skomponowana w 1986 roku kończy tatrzański cykl zapoczątkowany przez Wojciecha Kilara w 1974 roku. Całość tworzą: „Krzesany”, „Kościelec 1909” i „Siwa mgła”.

Drugim wybitnym dziełem Wojciecha Kilara, wpisanym w program Gali Otwarcia jest II Koncert Fortepianowy z solistką Beatą Bilińską. Utwór powstawał pod silnym wpływem katastrofy smoleńskiej, choć – jak zapewnia autor – zawsze najważniejsze dla niego są nuty. Powstało więc dzieło czteroczęściowe, skontrastowane (część pierwsza z trzecią wobec drugiej z czwartą), a rozpoczyna je przypominający bicie dzwonów wstęp, wprowadzający w atmosferę zadumy i żałoby.

Poza pianistką Beatą Bilińską w inauguracyjnym koncercie wystąpi absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu konkursów i zdobywczyni licznych nagród, współpracująca z teatrami operowymi w Polsce i za granicą, sopranistka Iwona Hossa. Artystka m.in. wzięła udział w nakręconym przez BBC "Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz", uhonorowanym Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii – najlepszy program poświęcony sztuce. W 2008 nagrała płytę z Antonim Witem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Znalazły się na niej kompozycje wokalno-instrumentalne Szymanowskiego. Krążek otrzymał nominację do nagrody Grammy. Kolejny – z "Jutrznią" Pendereckiego, zarejestrowany również z Filharmonią Narodową – nominację do nagrody Grammy 2009.

W wykonaniu Iwony Hossy usłyszymy dzieło, którego nagranie płytowe spotkało się z wyjątkowym odbiorem. O III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego na portalu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czytamy: „Bezprecedensowy, komercyjny sukces płytowego nagrania (…) w 1991 roku, w 15 lat po dacie powstania dzieła, nie tylko zwrócił uwagę świata na polskiego kompozytora, wzbudzając zainteresowanie jego wcześniejszą twórczością, ale wywołał też dyskusję na temat kondycji kultury w okresie bądź co bądź schyłkowym. Czy zatem III Symfonia wyprzedziła swój czas? Czy istotnie, pod koniec lat 70. uzasadnione było traktowanie tego dzieła jako prowokacji estetycznej?” Gorzowianie i wszyscy, którzy zjadą 15 lutego do Filharmonii Gorzowskiej, sami będą mogli się o tym przekonać.

Trzyczęściowa symfonia jest dziełem niezwykłym. Powstała pod wpływem słów wyrytych przez Helenę Błażusiak (aresztowaną 5 września 1944 przez Gestapo i uwięzioną w zakopiańskim więzieniu) na ścianach celi numer 3: "Mamo, nie płacz, nie". "Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie". "Zdrowaś Mario".

W każdej z części dzieła sopran śpiewa do słów innego tekstu: najpierw do XV-wiecznego lamentu maryjnego, potem do wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze Gestapo, wreszcie do piosenki ludowej o matce szukającej syna, poległego w powstaniach śląskich.

I Gorzowski Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara już 15 lutego. Niech spowoduje swoisty atak miłośników muzyki na Filharmonię Gorzowską. Pokażmy, że kochamy nie tylko repertuar klasyczny czy karnawałowy. Wysłuchajmy najpiękniejszych dzieł polskiej muzyki współczesnej.

Program:
Wojciech Kilar – „Orawa”
Wojciech Kilar - II Koncert Fortepianowy
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia ("Symfonia Pieśni Żałosnych")
Bilety:
32 zł / normalny, 25 zł / ulgowy, 10 zł / balkon

Hanna Kaup


Aktualizacja 12 lutego 2013

Szanowni Państwo,
w pierwszej wersji tekstu wpisałam błędnie tytuł Symfonii Pieśni Żałosnych op. 36. Henryka Mikołaja Góreckiego, za co przepraszam. Uważam, że niepotrzebne są dyskusje o larum czy ignorancji, bo nie zrobiłam tego ani z tzw. głupoty, ani ignorancji. Zdarza mi się - i mam tak od zawsze - że nie porafię wyjaśnić, dlaczego napisałam "żałobne" zamiast "żałosne" albo zmieniłam komuś imię, wiedząc, że nosi inne. Prawdopodobnie dzieje się tak z nadmiaru spraw - tak twierdzą znawcy. Prawdopodobnie też z tego samego powodu kiedyś zdarzyło mi się napisać "jusz" zamiast "już", bo wcześniej bardzo emocjonalnie komuś tłumaczyłam, jak jest poprawnie. O Pieśniach Żałosnych - nie żałobnych - też długo rozmawiałam z dyr. Krzysztofem Świtalskim, a poza tym wiem, skąd, z jakiej historii wywodzi się ich treść, jak ją kojarzę z "Lamentem Świętokrzyskim", w którym rónież mowa o żałości.

Dziękuję Anonimowi 5645 za zwrócenie uwagi i zauważenie błędu, którego nikt przez dwa dni nie dostrzegł. Anonima 2596 proszę o mniej pochopne ocenianie, bowiem w życiu zdarzają się takie rzeczy, których nie potrafimy wytłumaczyć. I nie mają one nic wspólnego z ignorancją.

Z uszanowaniem
Hanna Kaup


9 lutego 2013 00:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"To będzie wyjątkowe wydarzenie – zapewnia dyrektor festiwalu Krzysztof Świtalski".
Nie chwalmy dnia nim słońce zajdzie!
Anonim_8419, 09.02.2013, 09:56, 37.47.53.113 ##

A dlaczego nie chwalić? Artyści nie z Pcimia Dolnego, nowa Filharmonia, repertuar szczególny, więc o co ci chodzi?
Anonim_3315, 09.02.2013, 12:00, 89.228.141.238 ##

Pani Haniu, na litość muzycznych bogów - pieśni żałosne, nie żałobne. A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku. Pozdrawiam

Anonim_5645, 11.02.2013, 07:47, 150.254.196.178 ##

A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam, a kolega bogów na to wzywa? "A Hossa znana jest melomanom między innymi z jej koncertww podbliskim Drezdenku". Można zawołać: na litość ortografii - koncertów, nie koncetww oraz pobliskim, nie podbliskim ;)
Anonim_3315, 11.02.2013, 17:15, 89.228.141.238 ##

"...A cóż to za larum? Jedna literka i sens niemal ten sam..." - niemal! A przykłady to typowe literówki - a "żałobne" zamiast "żałosne" to ignorancja! Żałosna zresztą!
Anonim_2596, 12.02.2013, 02:57, 62.87.225.72 ##

Żałosne jest zachowanie, co poniektórych ludzi...Nie mają co robić, szukają komu by wsadzić szpilę, a sami niewiele sobą reprezentują, bo inaczej by tego nie pisali. Naprawdę żałosne!!!!
Anonim_4344, 12.02.2013, 08:50, 78.8.100.102 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gorzowska Telewizja Przewodowa" Sp. z o.o.

ul. Widok 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 22 55
branża: Radiowe, telewizyjne stacje <czytaj dalej>
"M.A.C." Sp. z o.o.

ul. Walczaka 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 11 01
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>

Radni są dla Ciebie
Znacie nowych radnych? Jeśli nie, zapiszcie ich dane i kontakty. ... <czytaj dalej>
Ostatni tydzień maja w kinie
Ostatni tydzień maja w kinie Helios. Co można wybrać? Tradycyjnie ... <czytaj dalej>
Pacjenci dobrze oceniają szpitale
Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie ... <czytaj dalej>
Mrożek w Bogdańcu
To był pierwszy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu spektakl. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 11-1.jpg
admin ego:
Mit Matki Polki
W staropolskim społeczeństwie wartość kobiet oceniano na podstawie ich płodności ... <czytaj dalej>
admin ego:
Babimojski rekordowy dzban
Proszę państwa, oto dzban. Gliniany, zwykły dzban, tyle że wygląda ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5319:
Zatroszczymy się...... <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Aha! Mój brat w ramach treningu przed nurkowaniem w Blue Hol w Egipcie "zszedł" na dno Hańczy. Potem, w Egipcie na 150...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Nie ma to jak piaskownica ):-) !!!! <czytaj dalej>
Anonim_9923:
Brawo. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej