środa 7 grudnia 2022     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dla kogo Motyle
14 września zostaną wręczone kolejne nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta.

Nominowani:
Łukasz Jakubowski
Młody muzyk, koncertował w Jazz Clubie „Pod Filarami”, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie oraz w innych miastach w Polsce. Stypendysta Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , kompozytor, twórca muzyki do musicalu „Caritat”, który będzie miał premierę 19 września tego roku w Filharmonii Poznańskiej podczas uroczystości otwarcia Ogólnopolskiego Kongresu Politologii. Obecnie pracuje nad teledyskiem do własnej piosenki „Pola w złocie”.

Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron
Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron już od lat 70. upowszechnia wartościowe kino i edukuje widzów, łączy projekcje z prelekcją i dyskusją. Obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie. Członkowie klubu od lat udowadniają, że o każdym filmie warto rozmawiać oraz dzielić się przeżyciami i emocjami. Megaron został nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2011 jako trzeci spośród stu trzydziestu Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce. Klub jest otwarty na wszystkich, udowadnia to organizując pokazy filmowe „Słyszę – jestem widzem”, przygotowywane dla osób niedowidzących i niewidzących.

Ewa Dębicka

Członek Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy od 24 lat. Współorganizatorka Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” oraz Wigilii Narodów. Od 30 lat jest artystką Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Mimo że bardzo bliska jest jej kultura cygańska, promuje także kulturę innych narodów. W 2012 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejski Ośrodek Sztuki

To instytucja kultury nie tylko prowadząca działalność wystawienniczą, ale przede wszystkim edukacyjną. Stworzony przez Miejski Ośrodek Sztuki program zajęć edukacyjnych to kompleksowa oferta, która od 10 lat wprowadza dzieci i młodzież w świat kultury współczesnej. W ciągu tych lat instytucja prowadziła wiele warsztatów, także cyklicznych: Warsztaty Sztuki Karuzela, Misietupodoba, Media Bez Tajemnic, Warsztaty Sztuki Filmowej, Młodzieżowa Akademia Filmu, które przyciągają mnóstwo odbiorców. Za swoją działalność Miejski Ośrodek Sztuki w 2011 roku został uhonorowany tytułem „Miejsce odkrywania talentów”.

Zygmunt Marek Piechocki
Twórca niezależny i animator kultury działający w dziedzinach muzyki, literatury, sztuk plastycznych. Poeta, pisarz, członek gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autor 4 tomików poezji i jednej książki prozą. Tomik „Sytuacje” nominowany był w 2010 roku do najważniejszej w województwie lubuskim nagrody literackiej Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, a książka „Listy hipotetyczne” otrzymała w 2011 roku „Wawrzyna” za wyjątkowe walory wydawnicze. Publicysta, koneser i znawca muzyki klasycznej, organizator imprez kulturalnych, spotkań, recitali, niezwiązany na stałe z żadną instytucją kultury.

Sławomir Sajkowski
Gorzowski fotograf, absolwent Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku. Członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez kilka lat fotoreporter „Gazety Wyborczej” i „Gazety Lubuskiej”. Wiele jego fotografii było publikowanych w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach m.in.: „Financial Times”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przegląd”, „Ozon”, „Fakt”, „Foto”, "Rzeczpospolita". W 1996 roku stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za najciekawsze wydarzenie artystyczne sezonu 2006/2007 za realizację projektu „Gorzowianie XXI wieku”. Ostatni sezon artystyczny był bardzo udany i bogaty w prezentacje jego twórczości – wystawa „9” w Galerii BWA, wystawy „Namaste Nepal” – wynik wyprawy do Nepalu oraz wystawa „Cisza”, przedstawiająca artystyczne, ale i pełne współczucia spojrzenie na chorych ludzi i ich cierpienie w gorzowskim hospicjum.

Bartosz Nowak

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku był kuratorem i pomysłodawcą projektu „ID” zorganizowanego w Gorzowie (50 artystów z Japonii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Polski). Powołał pierwszą w Gorzowie platformę artystyczną o charakterze międzynarodowym „Terminal 08”, której jest kuratorem. W 2012 roku Terminal08 uzyskał lokal na prowadzenie galerii przydzielony przez Prezydenta Miasta Gorzowa. Galeria pokazuję sztukę eksperymentalną zarówno artystów lokalnych, z Polski, jak i z zagranicy – Meksyk, Australia, Dania, Norwegia, Holandia, Irlandia, Niemcy.

Nominowani do honorowego tytułu „Mecenas Kultury – Gorzów Przystań”


Zakład Utylizacji Odpadów Spółka z o. o.
Powstał w 1992 roku w ramach kompleksowego planu zagospodarowania odpadów, realizowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski. ZUO dba nie tylko o środowisko naturalne, ale również wspiera wydarzenia kulturalne ważne dla miasta i regionu. W sezonie artystycznym 2011/2012 Zakład wspierał m.in. działania artystyczne Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej, pomagając w organizacji 14 koncertów i wydarzeń, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce „Kameraton”.

Sonar Spółka z o. o.
W ciągu ponad dziesięciu lat z małej drukarni o zasięgu lokalnym firma SONAR stała się przedsiębiorstwem o znaczeniu ogólnopolskim. Na przełomie lat 2011 i 2012 Drukarnia rozpoczęła nową formę działalności – zostało powołane do życia Wydawnictwo Sonar Literacki, wydające m.in. książki autorów gorzowskich oraz o tematyce związanej z naszym miastem. Sonar wspiera inicjatywy kulturalne instytucji, stowarzyszeń i ludzi kultury, a także publikacje o tematyce kulturalnej, informacyjnej, w tym bezpłatny miesięcznik informacyjny „SPAM – Solidna Porcja Aktywności Miejskiej”, kierowany do mieszkańców Gorzowa i okolic.

Prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie, członek kapituły „Wawrzynu Lubuskiego”. Inicjatorka, współkoordynatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, w tym Dni Kultury Ukraińskiej, które w 2012 roku rozszerzono do Festiwalu Kultury Europejskiej, konferencji pn. „Dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza” i wielu innych działań. Powołała w 2011 roku Akademickie Centrum Kultury, które kreuje wydarzenia kulturalno-artystyczne o zasięgu lokalnym, regionalnym i transgranicznym, zapraszając do współpracy artystów i animatorów kultury należących do różnych środowisk.

Kapituła konkursowa


Zbigniew Olchowik

Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych zdobył we Wrocławiu w 1985 roku. Malarz, grafik, karykaturzysta, projektant. Autor wielu wystaw indywidualnych. Uczestnik licznych plenerów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Od 1990 roku mieszka i pracuje w Gorzowie. Od 2007 roku prowadzi pracownię i galerię "Pod Kopułą" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie.

Sławomir Jach

Dyrektor Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. Inicjator i założyciel Galerii Punkty Widzenia przy Bibliotece PWSZ. Wiceprzewodniczący Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorzowie.

Beata Gramza
Sopran. Śpiewaczka i pedagog. W repertuarze operowym występowała na scenie Opery NOVA w Bydgoszczy. Wykonuje różne gatunki muzyki klasycznej: od oratoryjnej poprzez lirykę wokalną po operetkę. Z pasją zajmuje się pedagogiką wokalną – prowadzi klasę śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie. Jej wychowankowie studiują już na wydziałach wokalno-aktorskich Akademii Muzycznych w całej Polsce.

Grażyna Tyranowska
Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Studium Podyplomowego Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie muzealnictwa. Całe życie zawodowe (od 1978 roku) związana jest z instytucjami i organizacjami kultury. Od 1990 roku pracuje w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie, z czego od 16 lat na stanowisku zastępcy dyrektora. Założycielka i członek Prezydium Gorzowskiego Towarzystwa Kultury. Założycielka i członek Prezydium Towarzystwa Sztuk Pięknych, Historii i Krajobrazu.

Zbigniew Sejwa
– przewodniczący Kapituły
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, mgr sztuki, dyplomowany fotografik, dziennikarz, fotoreporter. Trzykrotny laureat Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa za osiągnięcia artystyczne i animację kultury, laureat Indywidualnej Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego w 2011 roku. Członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Kultury Kamienica, a także członek zespołu ds. opracowania marki Gorzów oraz zespołu ds. opracowania Strategii rozwoju kultury w Gorzowie. Od 2008 roku dyrektor Klubu Myśli Twórczej „Lamus”.

Dariusz Barański

Dziennikarz. Absolwent germanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1993 roku pisze w Gazecie Wyborczej o mieście i regionie, również o gorzowskiej kulturze.
W 2000 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za cykl artykułów „Gazeta Wieku”, który następnie ukazał się jako książka „Kronika Wieku”.

Emilia Cepa

W kulturze pracuje od 2003 roku, w pierwszych latach w Miejskim Ośrodku Sztuki, a od 2007 roku w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Gorzowa, od zeszłego roku na stanowisku do spraw organizacji pozarządowych i promocji kultury.

UM

14 września 2012 19:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Mikołajki w Gorzowie
To był wyjątkowy dzień i choć nie obyło się bez drobnych awarii, to ostatecznie magia świat na dobre zagościła w ... <czytaj dalej>
Znów możesz zostać Mikołajem
Po ogromnym zainteresowaniu ze strony mieszkańców, wracamy do akcji „Gorzowskie listy do Mikołaja”, która pozwoli spełnić drobne marzenia podopiecznych gorzowskich ... <czytaj dalej>
Rozbudowa ścieżki wzdłuż Kłodawki
Publikujemy Interpelację 164 radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz w sprawie ścieżki wzdłuż Kłodawki. Szanowny Panie Prezydencie, z wielką radością przyjęłam informację, że władze miasta ... <czytaj dalej>
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie jest wyjątkowy. To czas oczekiwania, przygotowań i radości z nadchodzących ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Mikołajki w Gorzowie
To był wyjątkowy dzień i choć nie obyło się bez ... <czytaj dalej>
Ważne badanie przesiewowe
Z początkiem grudnia w województwie lubuskim ruszył program badań przesiewowych ... <czytaj dalej>
Piernik Tour z Marią Peszek
„Naku.wiam zen” to książka Marii Peszek, a właściwie zapis jej ... <czytaj dalej>
Nowy mural w Gorzowie
W Gorzowie na terenie parku przemysłowego pojawił się kolejny mural. To ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2022 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy barbarzyńcami
Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie były szef Telewizji Teletop Romuald Liszka. Zadzwonił oburzony stanem cmentarza przy ul. Warszawskiej. – Byłaś tam ostatnio? Jak nie, to koniecznie idź i zobacz. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
admin ego:
Kószka Ambrożego
7 grudnia. Jak to było w przysłowiu sprzed dwóch dni? ... <czytaj dalej>
admin ego:
Tradycja świętego Mikołaja
6 grudnia obchodzi imieniny sam święty Mikołaj. Jako że to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bankowe forum o walce z przestępczością
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8171:
Naiwnością jest wierzyć, że polityka w jakimkolwiek wydaniu może być uczciwa <czytaj dalej>
Torba:
Kogo? Przecież to kolejny do żłoba, aby płacili, klepali, coś do ręki dali. A trudności płaczem zwycięży. Powinny być partie regionalne, a <czytaj dalej>
Anonim_5867:
Ależ wy się tego Hołowni boicie... <czytaj dalej>
Torba:
Martusia się "uaktywnia" przed wyborami. Z koniecznym zaznaczeniem partyjki "płaczliwego" chłoptasia. On nic nie zrobił konkre <czytaj dalej>
Anonim_1556:
Pisiory cie orżna do gołej rzopy.
Oni "podatków nie podwyższają". Tylko ze z oszczednosci w tyk roku 18 tys a w przyszly. 23 tys j <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej