czwartek 6 maja 2021     Judyta, Jan, Jurand
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dla kogo Motyle
14 września zostaną wręczone kolejne nagrody Kulturalne Prezydenta Miasta.

Nominowani:
Łukasz Jakubowski
Młody muzyk, koncertował w Jazz Clubie „Pod Filarami”, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie oraz w innych miastach w Polsce. Stypendysta Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , kompozytor, twórca muzyki do musicalu „Caritat”, który będzie miał premierę 19 września tego roku w Filharmonii Poznańskiej podczas uroczystości otwarcia Ogólnopolskiego Kongresu Politologii. Obecnie pracuje nad teledyskiem do własnej piosenki „Pola w złocie”.

Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron
Dyskusyjny Klub Filmowy Megaron już od lat 70. upowszechnia wartościowe kino i edukuje widzów, łączy projekcje z prelekcją i dyskusją. Obecnie działa przy Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie. Członkowie klubu od lat udowadniają, że o każdym filmie warto rozmawiać oraz dzielić się przeżyciami i emocjami. Megaron został nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za rok 2011 jako trzeci spośród stu trzydziestu Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce. Klub jest otwarty na wszystkich, udowadnia to organizując pokazy filmowe „Słyszę – jestem widzem”, przygotowywane dla osób niedowidzących i niewidzących.

Ewa Dębicka

Członek Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy od 24 lat. Współorganizatorka Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” oraz Wigilii Narodów. Od 30 lat jest artystką Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Mimo że bardzo bliska jest jej kultura cygańska, promuje także kulturę innych narodów. W 2012 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejski Ośrodek Sztuki

To instytucja kultury nie tylko prowadząca działalność wystawienniczą, ale przede wszystkim edukacyjną. Stworzony przez Miejski Ośrodek Sztuki program zajęć edukacyjnych to kompleksowa oferta, która od 10 lat wprowadza dzieci i młodzież w świat kultury współczesnej. W ciągu tych lat instytucja prowadziła wiele warsztatów, także cyklicznych: Warsztaty Sztuki Karuzela, Misietupodoba, Media Bez Tajemnic, Warsztaty Sztuki Filmowej, Młodzieżowa Akademia Filmu, które przyciągają mnóstwo odbiorców. Za swoją działalność Miejski Ośrodek Sztuki w 2011 roku został uhonorowany tytułem „Miejsce odkrywania talentów”.

Zygmunt Marek Piechocki
Twórca niezależny i animator kultury działający w dziedzinach muzyki, literatury, sztuk plastycznych. Poeta, pisarz, członek gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autor 4 tomików poezji i jednej książki prozą. Tomik „Sytuacje” nominowany był w 2010 roku do najważniejszej w województwie lubuskim nagrody literackiej Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, a książka „Listy hipotetyczne” otrzymała w 2011 roku „Wawrzyna” za wyjątkowe walory wydawnicze. Publicysta, koneser i znawca muzyki klasycznej, organizator imprez kulturalnych, spotkań, recitali, niezwiązany na stałe z żadną instytucją kultury.

Sławomir Sajkowski
Gorzowski fotograf, absolwent Wydziału Fotografii Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku. Członek Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Przez kilka lat fotoreporter „Gazety Wyborczej” i „Gazety Lubuskiej”. Wiele jego fotografii było publikowanych w ogólnopolskich i zagranicznych czasopismach m.in.: „Financial Times”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przegląd”, „Ozon”, „Fakt”, „Foto”, "Rzeczpospolita". W 1996 roku stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa. Otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za najciekawsze wydarzenie artystyczne sezonu 2006/2007 za realizację projektu „Gorzowianie XXI wieku”. Ostatni sezon artystyczny był bardzo udany i bogaty w prezentacje jego twórczości – wystawa „9” w Galerii BWA, wystawy „Namaste Nepal” – wynik wyprawy do Nepalu oraz wystawa „Cisza”, przedstawiająca artystyczne, ale i pełne współczucia spojrzenie na chorych ludzi i ich cierpienie w gorzowskim hospicjum.

Bartosz Nowak

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2009 roku był kuratorem i pomysłodawcą projektu „ID” zorganizowanego w Gorzowie (50 artystów z Japonii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Holandii, Szwajcarii i Polski). Powołał pierwszą w Gorzowie platformę artystyczną o charakterze międzynarodowym „Terminal 08”, której jest kuratorem. W 2012 roku Terminal08 uzyskał lokal na prowadzenie galerii przydzielony przez Prezydenta Miasta Gorzowa. Galeria pokazuję sztukę eksperymentalną zarówno artystów lokalnych, z Polski, jak i z zagranicy – Meksyk, Australia, Dania, Norwegia, Holandia, Irlandia, Niemcy.

Nominowani do honorowego tytułu „Mecenas Kultury – Gorzów Przystań”


Zakład Utylizacji Odpadów Spółka z o. o.
Powstał w 1992 roku w ramach kompleksowego planu zagospodarowania odpadów, realizowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski. ZUO dba nie tylko o środowisko naturalne, ale również wspiera wydarzenia kulturalne ważne dla miasta i regionu. W sezonie artystycznym 2011/2012 Zakład wspierał m.in. działania artystyczne Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej, pomagając w organizacji 14 koncertów i wydarzeń, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Muzyce „Kameraton”.

Sonar Spółka z o. o.
W ciągu ponad dziesięciu lat z małej drukarni o zasięgu lokalnym firma SONAR stała się przedsiębiorstwem o znaczeniu ogólnopolskim. Na przełomie lat 2011 i 2012 Drukarnia rozpoczęła nową formę działalności – zostało powołane do życia Wydawnictwo Sonar Literacki, wydające m.in. książki autorów gorzowskich oraz o tematyce związanej z naszym miastem. Sonar wspiera inicjatywy kulturalne instytucji, stowarzyszeń i ludzi kultury, a także publikacje o tematyce kulturalnej, informacyjnej, w tym bezpłatny miesięcznik informacyjny „SPAM – Solidna Porcja Aktywności Miejskiej”, kierowany do mieszkańców Gorzowa i okolic.

Prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie, członek kapituły „Wawrzynu Lubuskiego”. Inicjatorka, współkoordynatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, w tym Dni Kultury Ukraińskiej, które w 2012 roku rozszerzono do Festiwalu Kultury Europejskiej, konferencji pn. „Dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza” i wielu innych działań. Powołała w 2011 roku Akademickie Centrum Kultury, które kreuje wydarzenia kulturalno-artystyczne o zasięgu lokalnym, regionalnym i transgranicznym, zapraszając do współpracy artystów i animatorów kultury należących do różnych środowisk.

Kapituła konkursowa


Zbigniew Olchowik

Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych zdobył we Wrocławiu w 1985 roku. Malarz, grafik, karykaturzysta, projektant. Autor wielu wystaw indywidualnych. Uczestnik licznych plenerów i wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Od 1990 roku mieszka i pracuje w Gorzowie. Od 2007 roku prowadzi pracownię i galerię "Pod Kopułą" w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie.

Sławomir Jach

Dyrektor Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. Inicjator i założyciel Galerii Punkty Widzenia przy Bibliotece PWSZ. Wiceprzewodniczący Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Gorzowie.

Beata Gramza
Sopran. Śpiewaczka i pedagog. W repertuarze operowym występowała na scenie Opery NOVA w Bydgoszczy. Wykonuje różne gatunki muzyki klasycznej: od oratoryjnej poprzez lirykę wokalną po operetkę. Z pasją zajmuje się pedagogiką wokalną – prowadzi klasę śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie. Jej wychowankowie studiują już na wydziałach wokalno-aktorskich Akademii Muzycznych w całej Polsce.

Grażyna Tyranowska
Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Studium Podyplomowego Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie muzealnictwa. Całe życie zawodowe (od 1978 roku) związana jest z instytucjami i organizacjami kultury. Od 1990 roku pracuje w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie, z czego od 16 lat na stanowisku zastępcy dyrektora. Założycielka i członek Prezydium Gorzowskiego Towarzystwa Kultury. Założycielka i członek Prezydium Towarzystwa Sztuk Pięknych, Historii i Krajobrazu.

Zbigniew Sejwa
– przewodniczący Kapituły
Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, mgr sztuki, dyplomowany fotografik, dziennikarz, fotoreporter. Trzykrotny laureat Nagrody Kulturalnej Prezydenta Gorzowa za osiągnięcia artystyczne i animację kultury, laureat Indywidualnej Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego w 2011 roku. Członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Kultury Kamienica, a także członek zespołu ds. opracowania marki Gorzów oraz zespołu ds. opracowania Strategii rozwoju kultury w Gorzowie. Od 2008 roku dyrektor Klubu Myśli Twórczej „Lamus”.

Dariusz Barański

Dziennikarz. Absolwent germanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1993 roku pisze w Gazecie Wyborczej o mieście i regionie, również o gorzowskiej kulturze.
W 2000 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa za cykl artykułów „Gazeta Wieku”, który następnie ukazał się jako książka „Kronika Wieku”.

Emilia Cepa

W kulturze pracuje od 2003 roku, w pierwszych latach w Miejskim Ośrodku Sztuki, a od 2007 roku w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Gorzowa, od zeszłego roku na stanowisku do spraw organizacji pozarządowych i promocji kultury.

UM

14 września 2012 19:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Muzyczna Szkoła

ul. Bolesława Chrobrego 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 75 37
branża: Muzyka - nauczanie <czytaj dalej>
"Bokaro Szeligowscy" Sp.j.

ul. Kobylogórska 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 63 93
branża: Glazura, gres, terakota - detal <czytaj dalej>

Być dumnymi z przeszłości
Uroczystości z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły ... <czytaj dalej>
Mamy dość zamknięcia - aktualizacja
Kolejka jest długa. Ludzie stoją po cztery godziny i dłużej. ... <czytaj dalej>
Poradnia czynna inaczej
Wojewódzka Poradnia Anestezjologiczna i Zwalczania Bólu będzie czynna inaczej. Wielospecjalistyczny Szpital ... <czytaj dalej>
Oddaj książkę, kiedy chcesz
Przed Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gorzowie stanęła wrzutnia. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
Nasz AS - wspomnienie
Za czasów „Ziemi Gorzowskiej” pisałam felietony o kulturze. Bohaterem jednego ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Mogę być kustoszem tego miejsca
- Mogę być kustoszem tego miejsca – mówi Ireneusz Chmura, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anna Dominiak:
Ogromna strata. Był niezastąpiony, <czytaj dalej>
Miejscowy:
Myślę, że o sprawie powinien Pan Chmura poinformować organizację Mniejszości Niemieckiej, w Zielonej Górze. W Gorzowie są jej członkowie, ale <czytaj dalej>
Anonim_3473:
Przyjaznym był mi Człowiekiem!Odpoczywaj w pokoju!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3792:
Bardzo smutne,ale wierzę w odnowę. <czytaj dalej>
Anonim_3166:
A mnie zawsze zadziwia, że świeto narodowe i jego obchody są zagarniane przez KK. Więcej świeckości 3 maja <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej