piątek 25 czerwca 2021     Dorota, Łucja, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W haniebnym chaosie
- rozmowa przed XXVIII Spotkaniami Teatralnymi
eGorzowska - 2046_wsi65jc7d4wdOoaR8dZ.jpg

Już 14 listopada święto Teatru w Gorzowie. Jeszcze można kupić ostatnie bilety na niektóre przedstawienia.

By wprowadzić Państwa w atmosferę tych niezwykłych dni i zachęcić do uczestnictwa w XXVIII Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych, zapraszamy do rozmowy z założycielem warszawskiego Teatru Kamienieca, reżyserem i znanym aktorem Emilianem Kamińskim. Teatr Kamienica wystąpi u nas ze sztuką "Za rok o tej samej porze".

(Czytaj także
: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,1984,)

Rozmowa z Emilianem Kamińskim

- Gdy umawialiśmy się na spotkanie, zastrzegł pan, że nie jest artystą tylko aktorem zawodowym. Aktor zawodowy nie może być artystą?
- To ocenia widownia. Proszę pamiętać, że artyzm to jest coś takiego, co nie jest zawodem. Artyzmu nie można się nauczyć. Jeżeli ktoś mówi o sobie, że jest artystą, to staję się podejrzliwy. Ja wierzę w umiejętności, wierzę w zawód. Istotne jest, by każdy jak najlepiej wykonywał swoją profesję. Aktor, malarz, kompozytor, pisarz – podstawą jest rzemiosło. Niestety, trochę dzisiaj zapominamy o aktorskim warsztacie i niektórym wydaje się, że każda dziewuszka która coś tam miałknie w kostiumie kąpielowym, coś tam zatańczy, jest od razu postrzegana jako aktorka. To błąd. Jestem wychowankiem starych mistrzów sceny polskiej takich jak: prof. Aleksander Bardini, Tadeusz Łomnicki, Aleksandra Śląska, Kazimierz Rudzki, Andrzej Łapicki, Adam Hanuszkiewicz, Helmut Kaizar i wielu innych. Ci ludzie to absolutni „warsztatowcy”. Z tego wynika mój stosunek do aktorstwa. Ja im przed laty zaufałem i… okazuje się, że mieli absolutną rację. Podstawą jest warsztat. Pracując z aktorami w swoim Teatrze Kamienica zajmuję się ich warsztatem i widzę, jak bardzo są zaniedbani pod tym względem. A przecież wystarczy trochę zainteresowania, no i sporo pracy…

- To zapytam teraz pana nie jako aktora, ale jako widza. Który pana zdaniem z obecnie żyjących polskich aktorów zawodowych jest artystą?

- Trudne pytanie… Może lepiej: Który bywa artystą, bo żaden – jak mówiłem na początku – nie jest.

- Który z polskich aktorów bywa artystą?
- Artystą bywa Janusz Gajos, Krzysztof Globisz, Janek Frycz…

- A z aktorów tak zwanego młodego pokolenia?
- Z młodego? Hm, jeszcze nie spotkałem.

- Ogląda pan polskie kino współczesne?

- Tak, najczęściej na festiwalu.

- Co jest największą słabością polskiego filmu?
- Trudno generalizować, ale w wielu przypadkach dostrzegam brak prób. „Plac Zbawiciela” to film doskonały, w którym widać, że aktorzy mieli próby i pilnie pracowali. Podobnie jest z filmem „Rewers”. Ale najczęściej widać w polskim filmie brak prób, film przypomina pod tym względem serial, niestety. W serialu, jak koledzy opowiadają: scena jest jakoś napisana, aktor wpada i pyta „No, to co gramy? I słyszy: „Ty tu usiądź, ty tu stań i szybko, szybko, bo produkcja, bo oglądalność.” I tak dalej, aby wykonać plan jak w fabryce. Moim zdaniem tak nie powinno być także w produkcji serialowej, a w filmie tym bardziej. Ale jest.

- Nie denerwuje pana, że w polskich filmach występują ciągle ci sami aktorzy? Jakby nie było innych.
- Denerwuje. Reżyserzy w wielu przypadkach nie pracują „Z” aktorami, tylko aktorami. To zasadnicza różnica. To „Z” jest bardzo ważne. Dawniej pracowali właśnie Z aktorami, czyli aktor był bardzo ważnym współtwórcą, on sam mógł kształtować swoja postać, budować rolę właśnie z wykorzystaniem warsztatu aktorskiego. I w każdym filmie starał się grać inaczej. A dzisiaj aktorzy wykorzystują swoje gotowe szablony i przez to są często sztampowi, schematyczni, mało twórczy. Aktor ciągle gra tak samo, tak samo się śmieje, tak samo chodzi, wszystko robi tak samo, choć raz gra gangstera, a innym razem żebraka. Raz ma wąsy, raz ma brodę, innym razem ma czapkę albo się zgolił na łyso, ale tak naprawdę nic się w jego graniu nie zmieniło. A przecież aktorstwo polega na tym, żeby BYĆ, żeby się przeistoczyć w graną postać. Tu wypada przypomnieć choćby Tadeusza Łomnickiego, Jacka Woszczerowicza i wielu innych, może nie tej miary co wymienieni, ale którzy po prostu grając, przeistaczali się swoje postaci. Dzięki temu widz brał czynny udział w spektaklu czy w filmie. Opowiadana historia wciągała go, zapominał o rzeczywistości…

- Zapominał, że jest widzem…
- Na amen. Widz był w ten szlachetny sposób zapraszany do tej fantastycznej zabawy, jaką jest teatr. Mógł uczestniczyć w spektaklu. Dzisiaj jakże rzadko zdarza się coś takiego, że aktor wciąga widza, że widz zapomina o tym, że jest w teatrze. Dzisiaj bardzo dużo rzeczy widzowi przypomina, że siedzi w teatralnym fotelu. Jeżeli widzę klasyczną sztukę, nie powiem w jakim teatrze, którą ogląda moja 18-letnia córka, naprawdę inteligentne dziecko, bardzo oczytana, i ona mówi – a to jest sztuka pisana wierszem – „tata, o co chodzi?” czy ten poeta wielki był debilem, bo ja nie rozumiem, o co chodzi”. A ja mówię: „Nie dziecko, aktorzy nie potrafią mówić zdań z odpowiednim akcentem, aktorzy paplą, nie wymawiają wyraźnie słów, nie wymawiają wyraźnie liter”. Jak ja teraz zacznę mówić jak oni, to pan, pisząc tę rozmowę, zgłupieje, bo nie zrozumie, o czym ja mówię. Pan się pogubi. Kazimierz Dejmek, mój kolejny wspaniały mistrz, nie wytrzymał kiedyś, gdy jeden aktor wykrzyczał „ I Puk patrzy na to!” i się pyta: „Puk, ten z Szekspira? Ze „Snu nocy letniej”? W tekście jest napisane BóG, a pan mówi Puk”. Moja córka nic nie rozumiała na tamtym spektaklu, bo aktorzy nie grali, tylko klepali tekst, ale… to nie jest ich wina. Oni są po szkole teatralnej, aktorskiej, a szkoła ich po prostu nie nauczyła. Bo w szkole jest wiele przedmiotów teoretycznych, by szkoła mogła mieć status wyższej uczelni. W szkole aktorskiej zapomniano o warsztacie i studenci, a potem absolwenci, za mało znają rzemiosło. Mają dyszkanty zamiast głosów, trzeba im potem dawać mikroporty, bo nie potrafią mówić. I sztuka klasyczna wystawiana jest z mikroportami, czyli z… mikrofonami. Na Boga! Coś jest nie tak! Nie mówię w ogóle o kreacji postaci, bo nie ma o czym mówić, tego nie ma już prawie wcale w nowych pokoleniach. Mówię zaledwie o wyraźnym mówieniu.

- Mówi pan sporo o warsztacie aktorskim, a właściwie jego braku, a równocześnie jest pan zwolennikiem dawania szansy…

- No pewnie…

- Słyszałem, że chce pan zatrudnić braci Mroczków. Oni mają dobry warsztat?

- Dementuję tę plotkę. Ja zatrudniłem Katarzynę Cichopek i Krzysztofa Ibisza, który nie był na scenie 18 lat. I stało się dobrze, bo Krzysztof gra zawodowo w sztuce pod tytułem „I Tak cię kocham” w Teatrze Kamienica. Jest to komedia muzyczna. Krzysztof przygotowując się do roli bardzo solidnie pracował, właśnie warsztatowo i gra, zdaniem wielu i moim, bardzo dobrze.

- A Katarzyna Cichopek?

- Kasia zwróciła się kiedyś do mnie o pomoc. Powiedziała, że nie ma czasu na szkołę aktorską – zresztą sam jej to odradzałem – ale zapytała, czy mógłbym jej udzielić lekcji. I tak się zaczęło. Zacząłem z nią pracować i zobaczyłem, że dziewczyna ma duży temperament sceniczny, bardzo dobrze słucha i potrafi natychmiast wykonać zadanie, które jej stawiam. Jeśli chodzi o braci Mroczków, to znam ich prywatnie i lubię, Gramy razem w serialu „M jak miłość”. Kiedyś prowadzili jako konferansjerzy uroczystość 500 odcinka „M jak miłość” i byli na estradzie doskonali.

- Jest pan aktorem, reżyserem teatralnym i musicalowym, wokalistą i pisarzem. Która z tych profesji jest dla pana najważniejsza?
- Zdecydowanie reżyseria.

- Teatralna, filmowa…
- Reżyseria filmowa to nie jest mój żywioł. Helmut Kajzar powiedział mi kiedyś; „Reżyseria filmowa polega na rezygnowaniu”. I miał rację. Reżyserując w teatrze nie muszę rezygnować.

- Od 27 marca 2009 roku ma pan swój teatr – Teatr Kamienica w Warszawie, przy alei Solidarności 53…

- Samo centrum Warszawy. Piękne miejsce.

- Znam trochę historię powstawania tego teatru, wiem, że przeżywał pan trudne chwile, że powodzenie tego przedsięwzięcia ze względów finansowych stało pod znakiem zapytania. Na pewno przybyło panu siwych włosów. Czy warto było?
- To jest najmądrzejsza rzecz, jaką w życiu zrobiłem, oprócz oczywiście związania się z moją wspaniałą żoną i oprócz moich dzieci. Numer 1 to rodzina, numer 2 to Teatr Kamienica. Wie pan… Aktorzy, gdy przyjeżdżają do takiego miejsca jak „Scena na Pietrze”, gdzie teraz jesteśmy, to mogą normalnie pracować. Ale bywa różnie w tym zawodzie i bardzo jest upokarzające, gdy czeka się na telefon, który milczy. Nie pasuje mi być człowiekiem do wynajęcia. Gdyby w tym kraju było normalnie, ale tutaj – jak mawiał jeden z moich majstrów – „Kategorie są w haniebnym chaosie” i na razie w nim pozostają. Wszelkie kategorie. Dlaczego w polskim filmie grają ciągle te same osoby? Bo kategorie są w haniebnym chaosie. To nie dotyczy tylko filmu, dotyczy wszystkiego. Ruchu drogowego, polityki, gospodarki, życia społecznego. W Polsce wiele spraw jest jeszcze w haniebnym chaosie.

- Pana teatr to nie tylko teatr. Nie stroni pan od działalności charytatywnej. Jest pan założycielem Fundacji Atut, której hasło brzmi: „Dzielić się i pomagać”, zbiera pan pieniądze wraz z Fundacją imienia Darii Trafankowskiej dla ciężko chorych aktorów, współpracuje pan z Zakonem Braci Mniejszych Kapucynów w ramach akcji charytatywnej „Jadłodajnia miodowa”, wspomaga pan Fundację „Spełnionych Marzeń”. To tylko kilka przykładów… Jak pan znajduje na to wszystko czas? Przecież doba ma tylko 24 godziny.

- Nieprawda, to wymysł imperialistyczno-radzieckiej propagandy (śmiech). Dla mnie doba ma zdecydowanie więcej godzin niż 24. Jakoś ten czas odnajduję.

- Z czego wynika to pana zacięcie charytatywne?
- Z moją żoną Justynką zawsze tak działaliśmy, a teraz kiedy mamy swój Teatr Kamienicę, swoje miejsce, to w ogóle nic nas nie ogranicza. Przychodzi dużo ludzi, którzy potrzebują pomocy i dostają tę pomoc. Po prostu. W „Dniu bez traumy” uczestniczyło prawie tysiąc dzieci powodzian, z sierocińców, z rodzin wykluczonych społecznie. Były to dzieci o smutnych oczach, które przyjeżdżały do nas na godzinę 9 rano do teatru. Miały różne zajęcia integracyjne, spektakle, wycieczki, śniadania, obiady, kolacje i oczywiście były prezenty. I po takim dniu o godzinie 19 wyjeżdżały dzieci o wesołych oczach. Czego więcej chcieć?

- Ma pan receptę na to, żeby fajnie przeżyć swoje życie?

- Trzeba wstać, potem zrobić krok…

- …następnie drugi, trzeci…
- …i na noc się położyć, by odpocząć. A potem znowu wstać… Jestem przyrodnikiem. Nikt i nic w przyrodzie nie zadaje sobie tego pytania. Po prostu żyje. Człowiek zadaje sobie takie pytania, bo… jest LENIWY. Dlatego pyta: „Po co ja to robię?” Drzewo, ptak, mucha, wilk, co pan chce, kwiatek, nie pytają. One żyją, bo to jest największe dobrodziejstwo. Człowiek, leń z natury, się zastanawia i pyta „po co?” A odpowiedź jest łatwa: Po to! Wstań i idź…

Rozmawiał
TOMASZ MAŃKOWSKI
 


11 listopada 2011 08:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Przełom w modernizacji energetycznej
Gorzów przygotowuje nowatorski projekt modernizacji energetycznej 18 budynków użyteczności publicznej w mieście. Modernizacja ma zostać przeprowadzona w formule PPP. Partner ... <czytaj dalej>
Odpust w Rokitnie
Publikujemy program odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 14-20 czerwca 2021 ... <czytaj dalej>
Absolutorium dla prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok. Radni uchwałę w tej sprawie przegłosowali jednogłośnie. Podczas sesji ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Urząd Stanu Cywilnego

ul. Kazimierza Wielkiego 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 58 27
branża: Urzędy Miast i Gmin <czytaj dalej>
Salon Urody "Efekt" Lucyna Ławicka

ul. Matejki 52 l. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 784 760 654
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
"Alu-Tech" Reklama i Poligrafia Andrzej Krajewski

ul. Jancarza 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 31 23
branża: Reklama - biura reklamy <czytaj dalej>

Artystyczne stypendia dla gorzowian
Stypendium Artystyczne i Twórcze Prezydenta Miasta Gorzowa odebrało 12 osób. Do ... <czytaj dalej>
Spisz się w czwartek - to łatwe
W Gorzowie będzie można spisać się w Parku Górczyńskim. Trwa Narodowy ... <czytaj dalej>
Gorzowscy stypendyści
88 uczniów gorzowskich szkół otrzymało stypendia. Stypendia naukowe i artystyczne odebrało ... <czytaj dalej>
Dron pomaga kontrolować użytkowników hulajnóg
Wiele osób wykorzystuje hulajnogi elektryczne, które szybko stały się popularnym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2021 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>
Eko autobusy według najmłodszych
„Chodź, pomaluj … eko-autobusy” to konkurs skierowany do uczniów klas <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
Byłam gościem niemuralowego podwórka
Właściwie nie wiem, czy powinnam pisać ten tekst, bo to ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tu chodzi o porządek
Na rynku ukazała się publikacja „Miejsca składowania odpadów. Poradnik dla ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
A może system depozytowy?
Jak wynika z badań opinii publicznej zrealizowanych na potrzeby kampanii ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7857:
Ostatnio literacki Gorzów ponosi ogromne straty, odeszli najważniejszy twórcy słowa.Pamiętam że bardzo fajne wiersze pisał Pan Marek Kierus mo <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo się cieszę, ze podpisano taki traktat. Liczyłem, że przez okres tak długi będzie się poprawiał klimat do współpracy i integracji. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3689:
Może sam wróć i naucz się czytać i rozumieć to, co czytasz. <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Bo "nie płaca oodatkow!) Wcale! Nie zostawiają 50% zarobionych (w nim i napędzając pkb i profity firm dajac zateudnienie w szkołach i admini <czytaj dalej>
Anonim_2117:
Mi się osobiście podoba ta droga z podłoża naturalnego. Asfalt tylko będzie oznaczal większy ruch.

Natomoast ruch za duzy jest w mies <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej