wtorek 25 czerwca 2024     Dorota, Łucja, Wilhelm
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Koniecznie czytajcie Pegaz Lubuski
eGorzowska - 13595_P4gizws0RaHRYz8toLJD.jpgPierwszemu w tym roku numerowi czasopisma literackiego Pegaz Lubuski pod redakcją Agnieszki Kopaczyńskiej-Moskaluk towarzyszy hasło: Choroba/Niemoc.

Na 68 stronach, które rozpoczyna jak zawsze niezwykle celny wstępniak na temat, autorstwa redaktorki naczelnej, znalazły się teksty poetyckie i prozatorskie, recenzje, relacje, felieton, a także oprawa zdjęciowa, którą stanowią zdjęcia z Hospicjum im. bł. Michała Sopoćki w Wilnie – ongiś prezentowane na wystawie Hanny Kaup „Jak siebie samego” – oraz fotografie natury Waldemara Gwizdały.

Od razu powiem, że numer poświęcony niechcianej części naszego życia, koniecznie trzeba przeczytać. A ponieważ promocja Pegaza została zaplanowana w Wielkim Tygodniu, tym bardziej trafiony to temat i pomysł.

Pośród wierszy m.in. ks. Jerzego Hajdugi, Janiny Jurgowiak czy Z. Marka Piechockiego, których analizę pozostawiam czytelnikom, pragnę wyróżnić prozę, która w sposób szczególny mnie dotknęła.

Przede wszystkim pierwszy trzyczęściowy „Traktat o podróży” Renaty Paligi, to rzecz wyjątkowa. Profanum, Sacrum i Homo Animalis czytałam, a właściwie połykałam każde słowo, którym autorka buduje świat przedstawiony, czyniąc narratorem to pałeczkę dżumy, to naturę, to tych, którym „eleganccy oprawcy” co to „…lubili psy. Karmili psy. Dbali o psy” okrutnie odebrali życie. To pisanie przejmująco mądre, refleksyjne, zakończone zdaniem: „Ludzie szukają początku i końca, jakby istniał jakikolwiek początek i koniec”. Czytajcie koniecznie.

Zaraz potem poznajcie nadzwyczajną historię o nadzwyczajnym związku dwojga ludzi. Opowiadanie Jerzego Alskiego „Hania” o chorej na raka kobiecie, o uczuciu nie do prostego nazwania, kończy wzruszająca wypowiedź córki bohaterki, która zwraca się do jej przyjaciela słowami: „To ty byłeś morfiną mamy – powiedziała. – Nie potrzebowała żadnej innej. Zazdroszczę wam…” Po czym odwróciła się do jego syna i ujmując jego twarz w obie ręce powiedziała: – Obiecaj, że dasz mi to samo. Żeby mnie nigdy nie bolało”.

Z kolei Beata Igielska, bohaterką delikatnie snutych „Przebiśniegów” czyni Tereskę, której pierwsze prawdziwe uczucie i marzenia o ukochanym zbiegły się z wybuchem wojny. Znajdziecie w tej opowieści atmosferę minionych bezpowrotnie czasów i wciąż to samo zderzenie dwojakiego myślenia, z jednej strony ludzi żyjących tu i teraz, odrzucając od siebie dobiegające sygnały i najgorsze myśli oraz tych, którzy – obserwując tę samą rzeczywistość – przeczuwają nadchodzące zło.

Aneta Gizińska-Hwozdyk
w „Kawałku nieba” opowiada o chorej na raka pani Marii, która otrzymała w darze jeszcze trochę życia. Krótka historia pełna słów o silnym znaczeniu, nie bez powodu otrzymała wyróżnienie w konkursie.

Wreszcie Mariusz Sobkowiak w historii „O chłopcu, który w niedzielę spacerował ze swoim tatą, zaraz po mszy” pokazuje los dziecka uwikłanego w ojcowskie uzależnienie. Gdy dźwigając go pijanego na swych niedojrzałych barkach, skończył tę swoistą krzyżową drogę przez wieś i dotarł do domu, tam: ”… jego bracia próbowali nakłonić Ojca, by położył się do łóżka. Obnażyli go z szat. Przybili do krzyża”.

I jeszcze jedno opowiadanie Helki Cąkały, na które chcę zwrócić uwagę. „30 kwietnia 1997” to wspomnienie czasów sprzed pół wieku, spowodowane spotkaniem ulicznego grajka. Wspomnienie – niczym krótkometrażowy film o tym, jakim jest człowiek dla innego człowieka. O autorze/autorce nic nie wiemy, bo chce zachować anonimowość. Można się więc domyślać, a ponieważ czas temu służy, zachęcam.

Choroba/Inność/Cierpienie – bardzo potrzebny temat o ludzkich doświadczeniach. I jak napisała we wstępniaku Agnieszka Moskaluk „NIEktórzy jednak potrafią to doświadczenie ubierać w NIEzwykłe słowa. One dziś. Tu.”.

Czytajcie więc. Koniecznie. Całość. Czas Wielkiego Tygodnia sprzyja lekturze jak żaden inny.

Spotkanie promocyjne w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się 28 marca o 17.00. Wstęp wolny. Egzemplarze nowego numeru będzie można otrzymać bezpłatnie.

W drugiej części organizatorzy zapraszają na rozmowę z Z. Markiem Piechockim, który w tym roku otrzymał Wawrzyn Lubuski za walory edytorskie "Listów po czasie" oraz dyplom za całokształt twórczości.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


27 marca 2024 08:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Absolutorium dla Prezydenta
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki otrzymał we wtorek (18 czerwca) absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało ... <czytaj dalej>
O hierarchii miast w lubuskim
Prezentacja wyników badania hierarchii funkcjonalnej miast w Polsce, przeprowadzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, ze szczególnym uwzględnieniem Lubuskiego, ... <czytaj dalej>
Badają miejskie parkingi
Z samochodów i pieszo prowadzone są badania zajętości gorzowskich parkingów. Specjaliści z firmy SystemEG z Wrocławia, wyposażeni w kamizelki odblaskowe ... <czytaj dalej>
Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
-------------------------------------

-------------------------------------, -------------------------------------
tel. --------------------------------------
branża: Budowlane usługi - dekarstwo <czytaj dalej>
"Ira" S.C. Tomasz Ostrouch Leszek Majewski

ul. Warszawska 225, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 73 29
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Sekret" S.C. Agencja Ochrony Osób i Mienia

ul. Podmiejska 17 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 75 09
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>

Związki Gorzowa z Wielkopolską
Jeszcze w sprawie przynależności Gorzowa do Wielkopolski. Ziemia na której był ... <czytaj dalej>
Porozumienie i nowa wiceprezydent
W gorzowskiej Radzie Miasta powstała koalicja dwóch największych klubów radnych. ... <czytaj dalej>
O przyszłości polskiej edukacji
Zbliża się koniec roku szkolnego. Koniec roku szkolnego za pasem. Skończył ... <czytaj dalej>
Dla nas wszystkich to był test
Taka historia, na szczęście, nie zdarza się często. To dobrze, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Z czwartku na piątek
To się porobiło. Od przedwczoraj (środa) jesteśmy w Norwegii. Przy ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dlaczego Gorzów Wielkopolski
Warto mieć świadomość, co trzeba będzie zmienić w polskim prawie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3879:
nie ma to żadnego znaczenia.
zmiana nazwy miasta jest wymuszana przez grono idiotów. <czytaj dalej>
Anonim_6967:
Grazia. To jest powracająca obsesja trwająca już kilkadziesiąt lat. . <czytaj dalej>
Anonim_4638:
Moje odczucia są zupełnie odwrotnie. "Żelbetonu", czyli zwolenników pozostania przy dotychczasowej nazwie (która nijak ma się do obecn <czytaj dalej>
Anonim_6819:
jak do młotków nic nie dociera <czytaj dalej>
Anonim_5148:
Zauważyliście, że ten gość powyżej zawzięcie dyskutuje z samym sobą :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej