poniedziałek 25 września 2023     Aurelia, Władysław, Kamil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
"Polska Pani Warta", czyli fascynacje Zbigniewa Czarnucha
eGorzowska - 12145_tlzxtdJhnml96tZwh0ev.jpg

Doskonała frekwencja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie na spotkaniu ze Zbigniewem Czarnuchem zapowiadała szczególny wieczór. Tak też było. W poniedziałek 5 grudnia ten znany regionalista zaprezentował wyjątkową pozycję książkową „Polska Pani Warta”.

Wyjątkowość tego książkowo-albumowego wydawnictwa polega nie tylko na tym, że jego autorem jest grupa miłośników z Klubu Regionalistów skupionych przy Zbigniewie Czarnuchu, która zajęła się krajobrazem kulturowym i przyrodą, kwestią żeglugi i związanych z rzeką podań czy legend, ale też Wartą w literaturze, malarstwie a nawet jej obecnością wśród nazw firm, instytucji i stowarzyszeń. Wyjątkowość projektu polega przede wszystkim na tym, że nie ma nigdzie w Polsce tak szerokich badań i tak dokładnego opracowania drugiej pod względem długości polskiej rzeki.

Wieczór promujący książkę miała poprowadzić jej redaktor naczelna Krystyna Kamińska, ale ponieważ Zbigniew Czarnuch jest osobowością, która nie potrzebuje pytań, sam wywiódł miniwykład na temat pomysłu, idei oraz realizacji tego szczególnego wydawnictwa. Wspominał więc czasy swojego dzieciństwa, gdy chodził z ojcem na ryby, gdy w wakacje razem jeździli nad Wartę, gdzie obserwował wyniesione z jednej strony i podmyte z drugiej – brzegi rzeki, z ukrywającymi się tam jaskółkami brzegówkami, z wirami na zakrętach i związanymi z tym opowieściami o topielicach. Wplatał wątki dotyczące czasów wojny, gdy w Vatherlandzie nie wolno już było łowić ryb, o tym jak tylko przypadek uratował go przed śmiercią z rąk ukraińskiego nacjonalisty.

Przypomniał również, że w latach 60. po raz pierwszy w dziejach ziemi pojawiła się koncepcja, że jak będziemy tak dalej eksploatować planetę, to ją zniszczymy, a powstałe „Krajobrazy” zasiały niepokój, że panowanie człowieka nad planetą się kończy, że trzeba coś zrobić.
– W moim przypadku ten problem natrafił na szczególny grunt, bo jestem szczególnie uwrażliwiony na wodę – podkreślał, dodając, że gdy patrzy wiosną na wodę, na kałuże, pod którymi kryje się życie, to wywołuje w nim wspomnienia z dzieciństwa, spacerów z mamą po łąkach. – Jak słyszę szum wodospadu, to on działa na mnie jak muzyka – dodał, przypominając, że w Witnicy ma specjalnie ustawiony dla niego fotel w miejscu, gdzie spiętrza się woda.

W opowieści Zbigniewa Czarnucha były również wspomnienia z pierwszych dni, gdy jego ojciec został po wojnie skierowany do Witnicy na stanowisko burmistrza i wtedy dowiedział się od niego, że jego dziadek spławiał płynącymi tędy wodami dęby do Szczecina.

- Jestem zafascynowany małymi rzekami, na których stały koła wodne – mówił dalej. – Tam rodziła się nasza cywilizacja, przez strumykami poruszane młyny. A najpiękniejsza z nich jest Lubniewka, o której już kończę książkę.

Tak wyglądało zagajenie wyjaśniające, skąd wziął się pomysł na książkę o Warcie.

Później Zbigniew Czarnuch przedstawił wszystkich współautorów, należących do towarzystwa, które postanowiło zbadać obszar po obu stronach granicy, wędrować dolinami rzek i gromadzić wiedzę, a książka o Warcie jest podsumowaniem tych doświadczeń i wiedzy.
– Nasza akcja spodowała, że wszystkie godne utrwalenia obrazy biologiczne, przyrodnicze, krajobrazowe czy historyczne zostały utrwalone. Wiem, że Warta jest chroniona przez grupę entuzjastów – mówił, dodając: – Książka ma charakter popularny i jest wyrazem obywatelskiej inicjatywy. To historia poszczególnych odcinków, przedstawiona gawędziarsko i felietonowo.

Kto więc stanowi tę szczególnie wrażliwą grupę? Znakomita para podróżników Maria i Bogdan Gonta. – Marysia ma talent gawędziarski, więc razem zrobili świetny tekst, w którym wskazują, co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać – rekomendował Zbigniew Czarnuch.
Poza nimi przypomniał, że w pierwszej części książki znajdują się również teksty: Jacka Buczyńskiego i jego - Zbigniewa Czarnucha o krajobrazie i walorach naturalnych rzeki, Jarosława Palickiego o żegludze i handlu, wreszcie Grażyny Kostkiewicz-Górskiej o Warcie w podaniach i legendach.

Część drugą stanowią rozdziały, w których: Krystyna Kamińska podejmuje temat obecności Warty w literaturze, Renata Ochwat – w malarstwie, a Kazimierz Ligocki – w nazwach firm, instytucji i stowarzyszeń. O błotach delty Warty znów pisze Zbigniew Czarnuch, a Zbigniew Miler – o rybołówstwie zamieszkujących te tereny ludzi; natomiast ze Zbigniewem Czarnuchem – o flisactwie. Natomiast Grażyna Kostkiewicz-Górska kończy książkę legendami o Warcie.

- Ta druga część to jest przeniesienie moich fascynacji i szukanie odpowiedzi na pytanie związane z tym, że inni mają Sudety, Karpaty, a my co? Co jest dominantą naszego krajobrazu – pytał Zbigniew Czarnuch i zaraz odpowiadał: – To Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka – najbardziej okazałe dzieło ostatniego zlodowacenia. Trzeba to docenić i wylansować.

Po wystąpieniu Zbigniewa Czarnucha, każdy z twórców – poza nieobecnymi Marią i Bogdanem Gontami – otrzymawszy autorski egzemplarz „Polskiej Pani Warty”, przedstawił słowo na temat swojej pracy. Wszyscy podkreślali znaczenie wydawnictwa i jego rolę nie tylko dla zamieszkujących nasze tereny. To rzecz, jakiej nie ma nigdzie w Polsce.

- Największym skarbem jest czyste powietrze i woda. Wydaje się, że o tym zapominamy. Płyniemy Titanikiem, bawimy się, tańczymy, a okręt zaczyna tonąć – zakończył Zbigniew Czarnuch.

Wieczorowi poświęconemu „Polskiej Pani Warcie” towarzyszyła wypożyczona ze zbiorów prywatnych Ryszarda Bronisza stara mapa przedstawiająca bieg rzeki. Została powiększona z książki sprzed 100 lat, którą kupił na licytacji w Niemczech.

"Polska Pani Warta" jest bogato ilustrowana. Ok. 300 zdjęć wykonali członkowie Klubu Regionalistów: Jacek Buczyński, Bogdan Gonta, Maria Gonta, Grażyna Kostkiewicz-Górska, Aleksander Grabowski, Kazimierz Ligocki, Renata Ochwat, Jarosław Palicki i Alicja Traczyk. Książkę można kupić w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie za 56 zł.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/40

, zdjęcie 2/40

, zdjęcie 3/40

, zdjęcie 4/40

, zdjęcie 5/40

, zdjęcie 6/40

, zdjęcie 7/40

, zdjęcie 8/40

, zdjęcie 9/40

, zdjęcie 10/40

, zdjęcie 11/40

, zdjęcie 12/40

, zdjęcie 13/40

, zdjęcie 14/40

, zdjęcie 15/40

, zdjęcie 16/40

, zdjęcie 17/40

, zdjęcie 18/40

, zdjęcie 19/40

, zdjęcie 20/40

, zdjęcie 21/40

, zdjęcie 22/40

, zdjęcie 23/40

, zdjęcie 24/40

, zdjęcie 25/40

, zdjęcie 26/40

, zdjęcie 27/40

, zdjęcie 28/40

, zdjęcie 29/40

, zdjęcie 30/40

, zdjęcie 31/40

, zdjęcie 32/40

, zdjęcie 33/40

, zdjęcie 34/40

, zdjęcie 35/40

, zdjęcie 36/40

, zdjęcie 37/40

, zdjęcie 38/40

, zdjęcie 39/40

, zdjęcie 40/40


5 grudnia 2022 19:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Gdzie się podziali "młodzi"? Czy ich wiedza jest już tak wielka, z internetu, że nie interesuje ich tak ważny temat? Dobrze, że jest Pan, Panie Czarnuch, że jest Pan Piotrowski,że jest Pan Kwiatek. Ale dlaczego nie widać "mlodych", za to w piątki, na bulwarze, setki.....?
Załamka, 13.12.2022, 06:00, 83.20.88.174 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ... <czytaj dalej>
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Parafia Rzym.-Kat. p.w. Św.Maksymiliana Kolbego

ul. Czereśniowa 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 06 90
branża: Kościoły, związki wyznaniowe <czytaj dalej>
Bierecki Andrzej Gospodarstwo Rolne

ul. Stilonowa 27 lok. 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 37 08
branża: Mięso, wędliny - detal <czytaj dalej>
"Poziom Polska" Sp. z o.o.

ul. Husarska 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 38 56
branża: Ochrona osób, mienia <czytaj dalej>

"Hałas", którego mógłbym jeszcze słuchać
Muzyka programowa na otwarcie sezonu 2023/2024 w Filharmonii Gorzowskiej. Z pamiętnika ... <czytaj dalej>
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
Chcesz dyskutować? Zobacz film
Przez kraj przetacza się dyskusja na temat najnowszego filmu Agnieszki ... <czytaj dalej>
Szpitalna rejestracja w nowym miejscu
Szpitalna rejestracja główna zmieniła adres. Rejestracja przeniosła się ze starego parterowego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0984.jpg
admin ego:
"Hałas", którego mógłbym jeszcze słuchać
Muzyka programowa na otwarcie sezonu 2023/2024 w Filharmonii Gorzowskiej. Z pamiętnika ... <czytaj dalej>
admin ego:
Cmentarzysko kotwic
Kiedy postanowiliśmy zrealizować w końcu planowany od lat wyjazd do ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3677:
Tak, ta Symfonia, jej Muzyka to swoiste katharsis dla wykonawców i słuchaczy...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3677:
Moja laurka dla pani Weroniki


Moja Pani od polskiego ma siwe włosy
i jest po dwóch zawałach

Ale ciągle, kiedy z N <czytaj dalej>
Anonim_5239:
Świetna sesja.Dobrze że Byłyście.Błyskawiczna relacja bezcenna.Podziwiam.

<czytaj dalej>
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej