
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. J. Tischnera w Drezdenku 30 listopada zorganizowała spotkanie autorskie z
Arturem Andrusem. Ponieważ zgłosiło się wielu chętnych, gościny udzieliło Centrum Promocji Kultury, którego sala wypełniła się do ostatniego miejsca – mimo planowanego meczu Polska – Argentyna.
Spotkanie ze znanym dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, autorem tekstów piosenek, poetą i pisarzem całkiem swobodnie poprowadził
Tomasz Walczak. Panowie rozmawiali o wszystkim. Były więc wspomnienia z czasów młodości i studiów, anegdoty o tym, jakoby Artur Andrus zakładał kabaret z Edwardem Dziewońskim, o rymowanym wywiadzie z Wojciechem Młynarskim, o współpracy z nieodżałowaną Marią Czubaszek.
Artur Andrus przyznał, że obserwuje życie i korzysta z niego. Stąd czerpie pomysły do swoich tekstów, a najbardziej bawią go riposty w stylu
Andrzeja Poniedzielskiego, który jest dokładnie taki na scenie, jak w rzeczywistości. Gdy kiedyś Artur Andrus przeczytał mu ogłoszenie zakładu pogrzebowego, który w promocji dawał zamawiającemu trąbkę gratis, ten ze stoickim spokojem odrzekł: „Żal żyć.”
– Tak mógł powiedzieć tylko Poniedzielski. Dwa krótkie słowa i oba na „ż” – skwitował Andrus.
Takimi i podobnymi anegdotami czy żartami raczył bohater spotkania słuchających niemal przez dwie godziny i przez ten czas co chwilę obecni wybuchali gromkim śmiechem.
Nie zabrakło oczywiście tematów sportowych i to związanych z trwającymi Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Artur Andrus przyznał, że w ostatnich dniach – na podstawie opublikowanego w Gazecie Wyborczej tekstu „Łzy Lewandowskiego, parady Szczęsnego” napisał erotyk footbolowy, który zaprezentował zebranej publiczności jako dobry prognostyk wtorkowego meczu:
„Znów się przy tobie czuję dziwnie, bo twoje piękno mnie zniewala, znowu zagrałem defensywnie, staram się przetrwać napór rywala.
Patrzę na twoje tatuaże i mówię cicho: Wiesz, Beata, nastąpi wnet kaskada zdarzeń, zapamiętamy je na lata.
Gubię się w twoich oczu toni, namiętność to największa władza, a ty się bardzo dobrze bronisz i jeszcze kontry wyprowadzasz.
Szaleję wprost za twoim ciałem, jak lampart skradam się do niego i nagle łzami się zalałem, to nie są łzy Lewandowskiego.
Nie tylko ja o tobie marzę, wiosną, jesienią, w zimie, w lecie, wiem, że tu wszyscy ochroniarze mają twe zdjęcie na tapecie.
Nęcą mnie twoje usta krwiste, moimi do twych ust się zbliżę, o ja nieszczęsny, za mój występ cztery i pół mi dasz najwyżej.
Rankiem jedziemy przytuleni po całej nocy pełnej wrażeń, odwraca się kierowca z Kenii: Ja panią chyba skądś kojarzę."
Artur Andrus ma zwyczaj noszenia przy sobie fragmentów gazet, z których korzysta, pisząc swoje teksty. Dlatego otrzymał też „Gazetę Drezdenecką”.
– Bardzo dziękuję, chętnie wezmę i spróbuje się zainspirować – powiedział. – Irenka z Drezdenka na przykład, albo sarenka z Drezdenka.
– Sarenki z reguły mają obrośnięte nosi – dorzucił Tomasz Walczak, na co jego gość odrzekł:
– To jest już wasza sprawa, ja się w to nie wtrącam… - tu znów sala zadrżała od śmiechu: – No, niech pan teraz z tego wybrnie – ciągnął ku rozbawieniu słuchaczy. – Ja poszedłem w erotyki, ale nie aż takie. Moje były light – podsumował.
Spotkanie – zgodnie z obietnicą – zakończyło się przed meczem Polska – Argentyna i było ostatnim w tym roku organizowanym przez drezdenecką bibliotekę.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ...
<czytaj dalej>Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>