sobota 2 grudnia 2023     Balbina, Paulina, Bibiana
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Michał Rusinek na Festiwalu Nauki w AWF
eGorzowska - 12107_waLRTQVn6hHWgLdFtSM.jpg

Gorzowska filia Akademii Wychowania Fizycznego po raz piąty zorganizowała Festiwal Nauki. I udowodniła, że  dba nie tylko o rozwój fizyczny, ale i duchowy.

Gorzowski Festiwal Nauki z AWF został pomyślany jako dzień pełen atrakcji. Były pokazy, konkursy, wykłady, warsztaty i eksperymenty, które miały udowodnić, że nauka jest niezwykła i pasjonująca. Szczególną gratką, nie tylko dla miłośników słowa, była obecność i wykład gościa specjalnego. Przed wypełnioną aulą uczelni, literaturoznawca, tłumacz i pisarz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia, dr hab. Michał Rusinek mówił „Dlaczego język nie powinien być przezroczysty”.

Na początek wyjaśnił platońską teorię przezroczystego, idealnego języka, polegającego na wierności w opisywaniu świata. Tu odniósł się do metafory szyby, przez którą wyglądamy, by w pełni dostrzec rzeczywistość. Przypomniał też, że uczeń Platona, Arystoteles, był odmiennego zdania. Twierdził, że nie mamy pełnego wglądu w sferę idealną języka, dlatego lepiej zajmować się sferą rzeczywistości i literatury, czyli tego, co w języku odwzorowane, bowiem: „Sztuka jest analogonem rzeczywistości”. Stąd arystotelesowska mimesis, czyli twórcze naśladowanie świata. I o ile język dla Platona był przezroczystą szybą, o tyle dla Arystotelesa – witrażem. Stąd nie powinien być przezroczysty.

Michał Rusinek przygląda się więc językowi i analizuje go. Po tym wstępie przytoczył wiele przykładów z życia, które nazwał „Pypciami na języku” i o których pisze felietony.
A zaczęło się od sytuacji, gdy odebrał telefon z banku. Pani zapytała, czy może rozmawiać z panem Michałem Rusinek, na co odpowiedział, że tak i dodał: „Ale ja się deklinuję”. Wtedy kobieta odpowiedziała: „A, to ja zadzwonię innym razem”.
- Nie wiem o co jej chodziło, być może o depilację. Ale gdy po jakimś czasie znów odebrałem od niej telefon, dowiedziałem się, że ktoś jej powiedział, że Polak czuje się bardziej dowartościowany, jak jego nazwiska się nie odmienia, tak jak w angielskim. Ale w naszym się odmienia – wyjaśniał.

Od tego czasu zajął się pisaniem felietonów językowych o „Pypciach na języku”. To właśnie takie frazy, w których coś lekko zgrzyta, trochę śmieszy, trochę irytuje, ale ostatecznie uświadamia nam, że język ma swoją materialność.

I tą materialnością częstował słuchaczy, którzy wybuchali śmiechem po takich powiedzonkach jak pewnego cukiernika, który wręczając tort pani dyrektor w jakiejś bibliotece, powiedział: „Mam nadzieję, że tort będzie dla pani pamiątką na długie lata”.
Michał Rusinek tłumaczył również, skąd biorą się takie lapsusy.
Nie oszczędził też dziennikarskich tytułów, np.: „Film o słynnym kardiologu podbił serca publiczności” czy „Ortopedia w Szczecinku staje na nogi”.
Wspominał o ciekawym dla języka polskiego roku 1989, kiedy to w związku ze zmianą ustroju i wejściem kapitalizmu na jednej z restauracji pojawił się napis: ”Organizujemy sylwestry w dowolnym terminie” czy „Night Club otwarty codziennie do 20.00.”

Było też o pypciach sportowych, głównie w wykonaniu komentatorów, którzy poddani presji czasu i ekscytacji, potrafią powiedzieć: „Bomba poszła w górę i teraz wszystko w rękach konia” albo „Trener spojrzał na zegarek i rozdał swoim zawodnikom ostatnie wskazówki.”

Jednym z ulubionych pypciów jest dla językoznawcy ten o bohaterskim wyczynie pewnego mężczyzny. Jak napisano: „Pan Jan Iksiński wyniósł z pożaru swoją świeżo upieczoną małżonkę.”

Prof. Rusinek zwrócił też uwagę na niebezpieczną polisemię, czyli wieloznaczność, w takich tekstach jak: „Znaleziono psa. Wiadomość w smażalni”, „Kawałek Justina Timberlake’a wyciekł do sieci” czy specjały: „Karczek szwagra”, makabrycznie brzmiące „Paróweczki dziecięce” lub „Flaczki babuni”.

W czasie niespełna godzinnego wykładu Michał Rusinek mówił również o takich językowych kwiatkach jak: „Farma piękności”, „Instytut paznokcia” czy „Poligon urody”, o hasłach: „Twoje zęby leżą nam na sercu” czy „Twoje zęby w naszych rękach”.

Wskazał też przykłady tzw. pypciów samoczynnych, przed którymi nie ma ucieczki. Tu za przykład może służyć Centralny Punkt Krwiodawstwa, który w Krakowie znajduje się przy ul. Rzeźniczej, notatka w gazecie: „Utrudnienia na ulicy Braille'a. Kierowcy nie wiedzą, że jest ślepa”, wreszcie trasa biegu z Lublina, którą wyznaczają znaki drogowe: Kazimierz, Nielisz, Cyców, Niemce.

- Bądźmy jak Arystoteles, nie jak Platon – apelował na zakończenie Michał Rusinek. – Dzięki temu zwracamy uwagę na takie momenty, które nam uświadamiają, że język ma swoją materialność. Jeśli będziemy mieli świadomość materialności języka i tego, że nie jest on przezroczystą szybą, ma swoją strukturę, to jest mniejsza szansa, że damy się zmanipulować i większa, że np. będziemy mądrzej głosować w wyborach, czego sobie i państwu życzę.

Po wykładzie krótką rozmowę z gościem przeprowadził dziekan gorzowskiego AWF Piotr Żurek, a Beata Patrycja Klary-Stachowiak zapowiedziała, że Michał Rusinek przyjedzie do Gorzowa już w przyszłym roku. Będzie to związane z wydarzeniem, które planuje. Warto oddać, że 19 listopada Senat RP zadecydował, że rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej, ustanowionym w setną rocznicę jej urodzin.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/31

, zdjęcie 2/31

, zdjęcie 3/31

, zdjęcie 4/31

, zdjęcie 5/31

, zdjęcie 6/31

, zdjęcie 7/31

, zdjęcie 8/31

, zdjęcie 9/31

, zdjęcie 10/31

, zdjęcie 11/31

, zdjęcie 12/31

, zdjęcie 13/31

, zdjęcie 14/31

, zdjęcie 15/31

, zdjęcie 16/31

, zdjęcie 17/31

, zdjęcie 18/31

, zdjęcie 19/31

, zdjęcie 20/31

, zdjęcie 21/31

, zdjęcie 22/31

, zdjęcie 23/31

, zdjęcie 24/31

, zdjęcie 25/31

, zdjęcie 26/31

, zdjęcie 27/31

, zdjęcie 28/31

, zdjęcie 29/31

, zdjęcie 30/31

, zdjęcie 31/31


22 listopada 2022 16:14, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pod Mantrą" Kwiaciarnia M.Wieczorek

ul. Mostowa 4, Gorzów Wlkp.
tel. 68 722 85 53
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>
Aliant Zbigniew Krajewski

ul. Kućki 10 m. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 85 95
branża: Budowlane usługi - przemysłowe <czytaj dalej>
Legan Ryszard Sklep Warzywny

ul. Składowa 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 93 35
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>

Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
Marek Z. Piechocki:
Z kwartetem do kina
Na tak zatytułowanym koncercie byłem 29 listopada 2023 w Sali ... <czytaj dalej>
admin ego:
Upalna Andaluzja
No i niespostrzeżenie mamy grudzień. Ostatni dzień listopada postanowił pożegnać ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej