
Wernisaż wystawy Andrzeja Zwierzchowskiego w Gorzowie.
W sobotę 8 października o 17.40 w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy odbędzie się wernisaż wystawy „Wszystko nawet nic. Światło białe”. Obrazy
Andrzeja Zwierzchowskiego będzie można podziwiać w Gorzowie do końca roku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Andrzej Zwierzchowski, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uprawia malarstwo abstrakcyjne, skupione na problemie przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień. W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu artystów wystawiających poza oficjalnym obiegiem. Od 1990 r. prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.
Zwierzchowski jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie czy Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz uczestnikiem ponad 60 wystaw zbiorowych m.in. w Szanghaju, Düsseldorfie, Hamburgu, Berlinie, Paryżu czy Pradze.
- To artysta niezależny i odważny, poeta i filozof. Jego debiut artystyczny przypadł na lata 80., okres niezwykle burzliwy i niespokojny dla kraju; lata, na które przypadły działania artystycznej formacji Gruppa, rozprzestrzeniało się tzw. dzikie malarstwo. Artysta obserwował tę rzeczywistość z uwagą. Nawet ocierał się o akcje Gruppy, ale swoją twórczość pozostawiał zawsze niezależną, wolną od wątków aktualnych wydarzeń zewnętrznych oraz zmiennych artystycznych i intelektualnych trendów. I tak jest do dzisiaj – podkreśla kurator wystawy „Wszystko nawet nic. Światło białe” Dorota Bułakowska.
Prace Andrzeja Zwierzchowskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Museum Hong Qiao Contemporary Art w Szanghaju, a także w wielu kolekcjach prywatnych.
- Jego ciekawość poznawcza jest obecna w każdym aspekcie pracy twórczej. Dlatego też nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i odsłania nowe horyzonty, zarówno na poziomie formalnym, jak i treściowym. Znakomite operowanie kolorem, światłem, kreowanie przestrzeni, utrzymanie „rytmu” faktury są wszechobecne – wyjaśnia Dorota Bułakowska.
iw
W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ...
<czytaj dalej>Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ...
<czytaj dalej>Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha.
Światowy Dzień ...
<czytaj dalej>Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację.
Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ...
<czytaj dalej>