środa 7 grudnia 2022     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Papusza metaforycznie
eGorzowska - 11807_q2itdJWZxqiwnarpZrf5.jpgRozpoczęły się próby do spektaklu „Papusza znaczy lalka”.

To będzie kolejna realizacja legnickiego reżysera Jacka Głomba w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy. W minionych latach pokazał tu „Zapach żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilon – najlepszy ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020). Teraz, ponownie z Katarzyną Knychalską, która jest autorką scenariusza, bierze się za postać związaną z Gorzowem i przedstawi – jak zapowiedział na konferencji prasowej – metaforyczną opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy.

- To nie będzie teatr dokumentalny. Nie śledzimy biografii bohaterki z aptekarską dokładnością, ale chcemy wejść w jej świat języka i emocji, pokazać jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia. Poza tym usłyszymy specyficzną charyzmatyczną frazę Papuszy, która wpada w transy poetyckie. Oczywiście, nie w każdym momencie, ale ta poetyckość języka Papuszy się tam znajdzie – powiedziała Katarzyna Knychalska, dodając, że przeprowadziła wiele rozmów choćby ze środowiskiem gorzowskich Cyganów, nie Romów – jak zwykł mawiać Edward Dębicki – ale próżno szukać w spektaklu jakiejś prawdy historycznej. – Na pewno zaczynamy od faktów, choć to nie jest teatr dokumentalny, ale przetworzony przez wyobraźnię i metaforę – mówiła.

Co ciekawe, w rolę Papuszy wcieli się aż… sześć aktorek (są wśród nich nowe twarze), w tym: Magdalena Dwurzyńska, Joanna Ginda, Marta Karmowska, Magdalena Kasperowicz, Tina Popko i Marzena Wieczorek jako przewodniczka.

Ten swoisty „Chór Papusz” – jak mówi autorka scenariusza – ma opowiadać historię przedwojennego i powojennego taboru rodziny Wajsów, ale przede wszystkim być głosem wykrzykującym ból i upominającym się o swoje prawa.

Premiera została zaplanowana na sobotę 10 września. Próby już trwają, a sam reżyser podkreśla, że marzy mu się spektakl współczesny, nie historyczny.
– Papusza jest historią, ale my robimy spektakl w innym świecie niż ten, w którym ona żyła – podkreśla Jacek Głomb.

To nie będzie również spektakl stricte muzyczny, ale muzyka do ośmiu pieśni została skomponowana. Nie będą to teksty samej Papuszy, ale stworzone na podstawie jej poezji i dokumentów z życia. Na scenie pojawi się zespół muzyczny, który zagra na żywo. O to ma zadbać Marek Zalewski. Poza harfą – zagra na niej artystka z Warszawy – akordeonem i skrzypcami, będzie też kontrabas.

- To wszystko jest rochę tak, że dzisiaj mowimy o planach, a jak we wrześniu zobaczycie fragmenty scen, może się okazać, że będzie nieco inaczej. Ale to jest working progress, że każdego dnia dodajemy nowe elementy i może być tak, że część tego pójdzie do kosza, a pojawią się inne historie – dodaje reżyser.

Całość będzie osadzona w rzeczywistości, która ma przypominać świat bohaterki i jej charakter.
– Papusza była człowiekiem lasu, natury – mówiła autorka scenografii Małgrzata Bulanda, która zdecydowała, że świat cygańskiej poetki będzie zbudowany z elementów recyklingowych. – Będzie obowiązywała kolorystyka czerni i bieli, to ze względów ideologicznych, czyli prawda i fałsz, i bardzo bym chciała, by pojawiła się jakaś głęboka czerwień, która jest niezbędna, choćby z uwagi na więzy krwi.

Spektakl jest przygotowywany w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej i będzie pokazany łącznie 20 razy: we wrześniu, październiku i listopadzie.

Twórcy liczą na ożywioną dyskusję głównie z młodzieżą.
- Chcemy rozmawiać z nią o problemach, które przeżywała Papusza, ale również dziś przeżywają młodzi ludzie – mówił dyrektor Teatru im. J. Osterwy Jan Tomaszewicz.

- Chcemy rozmawiać o tym, jak trudno być dziś w Polsce mniejszością, jak nie zawsze jesteśmy otwarci, by tą mniejszością się zaciekawić. Raczej się na nią zamykamy, więc pod względem odpowiedzi na problemy romskie będzie to bardzo dobre. To będzie rodzaj klechdy cygańskiej, coś, co opowiada się przy ognisku i improwizuje się na żywo. Takie są prawa sztuki – dodała Katarzyna Knychalska, a Jacek Głąb uzupełnił:
- Nie czujemy się lepsi od Romów czy Cyganów, czujemy się partnerami w tej rozmowie. Gorzów to taki mój drugi świat. Mam świadomość, że nie wszyscy mogą być zadowoleni z tego projektu, ale nie interesuje nas prowokacja, tylko czysta opowieść o świecie.

Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy) oraz książką „Papusza” Angeliki Kuźniak.

Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


3 sierpnia 2022 19:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Mikołajki w Gorzowie
To był wyjątkowy dzień i choć nie obyło się bez drobnych awarii, to ostatecznie magia świat na dobre zagościła w ... <czytaj dalej>
Znów możesz zostać Mikołajem
Po ogromnym zainteresowaniu ze strony mieszkańców, wracamy do akcji „Gorzowskie listy do Mikołaja”, która pozwoli spełnić drobne marzenia podopiecznych gorzowskich ... <czytaj dalej>
Rozbudowa ścieżki wzdłuż Kłodawki
Publikujemy Interpelację 164 radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz w sprawie ścieżki wzdłuż Kłodawki. Szanowny Panie Prezydencie, z wielką radością przyjęłam informację, że władze miasta ... <czytaj dalej>
Gorzów blisko świąt
„Gorzów blisko świąt” to kampania, dzięki której grudzień w Gorzowie jest wyjątkowy. To czas oczekiwania, przygotowań i radości z nadchodzących ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ekor

ul. Śląska 58, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 79 28
branża: Pomiarowe urządzenia <czytaj dalej>
Apteka S.C. Anna Weichert

ul. Armii Krajowej 3 -5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 93 05
branża: Apteki <czytaj dalej>
Horodyski Leszek Biuro Architektoniczne

Wełniany Rynek 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 62 46
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>

Mikołajki w Gorzowie
To był wyjątkowy dzień i choć nie obyło się bez ... <czytaj dalej>
Ważne badanie przesiewowe
Z początkiem grudnia w województwie lubuskim ruszył program badań przesiewowych ... <czytaj dalej>
Piernik Tour z Marią Peszek
„Naku.wiam zen” to książka Marii Peszek, a właściwie zapis jej ... <czytaj dalej>
Nowy mural w Gorzowie
W Gorzowie na terenie parku przemysłowego pojawił się kolejny mural. To ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2022 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy barbarzyńcami
Kilka tygodni temu zadzwonił do mnie były szef Telewizji Teletop Romuald Liszka. Zadzwonił oburzony stanem cmentarza przy ul. Warszawskiej. – Byłaś tam ostatnio? Jak nie, to koniecznie idź i zobacz. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
Kószka Ambrożego
7 grudnia. Jak to było w przysłowiu sprzed dwóch dni? ... <czytaj dalej>
admin ego:
Tradycja świętego Mikołaja
6 grudnia obchodzi imieniny sam święty Mikołaj. Jako że to ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bankowe forum o walce z przestępczością
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8171:
Naiwnością jest wierzyć, że polityka w jakimkolwiek wydaniu może być uczciwa <czytaj dalej>
Torba:
Kogo? Przecież to kolejny do żłoba, aby płacili, klepali, coś do ręki dali. A trudności płaczem zwycięży. Powinny być partie regionalne, a <czytaj dalej>
Anonim_5867:
Ależ wy się tego Hołowni boicie... <czytaj dalej>
Torba:
Martusia się "uaktywnia" przed wyborami. Z koniecznym zaznaczeniem partyjki "płaczliwego" chłoptasia. On nic nie zrobił konkre <czytaj dalej>
Anonim_1556:
Pisiory cie orżna do gołej rzopy.
Oni "podatków nie podwyższają". Tylko ze z oszczednosci w tyk roku 18 tys a w przyszly. 23 tys j <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej