sobota 2 grudnia 2023     Balbina, Paulina, Bibiana
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Papusza metaforycznie
eGorzowska - 11807_q2itdJWZxqiwnarpZrf5.jpgRozpoczęły się próby do spektaklu „Papusza znaczy lalka”.

To będzie kolejna realizacja legnickiego reżysera Jacka Głomba w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy. W minionych latach pokazał tu „Zapach żużla” Iwony Kusiak (2010), „Wesołe kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira (2014), „Stilon – najlepszy ze światów” Katarzyny Knychalskiej (2016) i „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry (2020). Teraz, ponownie z Katarzyną Knychalską, która jest autorką scenariusza, bierze się za postać związaną z Gorzowem i przedstawi – jak zapowiedział na konferencji prasowej – metaforyczną opowieść o życiu cygańskiej poetki Papuszy.

- To nie będzie teatr dokumentalny. Nie śledzimy biografii bohaterki z aptekarską dokładnością, ale chcemy wejść w jej świat języka i emocji, pokazać jako utalentowaną i wrażliwą kobietę, poddaną opresji swoich czasów i okoliczności życia. Poza tym usłyszymy specyficzną charyzmatyczną frazę Papuszy, która wpada w transy poetyckie. Oczywiście, nie w każdym momencie, ale ta poetyckość języka Papuszy się tam znajdzie – powiedziała Katarzyna Knychalska, dodając, że przeprowadziła wiele rozmów choćby ze środowiskiem gorzowskich Cyganów, nie Romów – jak zwykł mawiać Edward Dębicki – ale próżno szukać w spektaklu jakiejś prawdy historycznej. – Na pewno zaczynamy od faktów, choć to nie jest teatr dokumentalny, ale przetworzony przez wyobraźnię i metaforę – mówiła.

Co ciekawe, w rolę Papuszy wcieli się aż… sześć aktorek (są wśród nich nowe twarze), w tym: Magdalena Dwurzyńska, Joanna Ginda, Marta Karmowska, Magdalena Kasperowicz, Tina Popko i Marzena Wieczorek jako przewodniczka.

Ten swoisty „Chór Papusz” – jak mówi autorka scenariusza – ma opowiadać historię przedwojennego i powojennego taboru rodziny Wajsów, ale przede wszystkim być głosem wykrzykującym ból i upominającym się o swoje prawa.

Premiera została zaplanowana na sobotę 10 września. Próby już trwają, a sam reżyser podkreśla, że marzy mu się spektakl współczesny, nie historyczny.
– Papusza jest historią, ale my robimy spektakl w innym świecie niż ten, w którym ona żyła – podkreśla Jacek Głomb.

To nie będzie również spektakl stricte muzyczny, ale muzyka do ośmiu pieśni została skomponowana. Nie będą to teksty samej Papuszy, ale stworzone na podstawie jej poezji i dokumentów z życia. Na scenie pojawi się zespół muzyczny, który zagra na żywo. O to ma zadbać Marek Zalewski. Poza harfą – zagra na niej artystka z Warszawy – akordeonem i skrzypcami, będzie też kontrabas.

- To wszystko jest rochę tak, że dzisiaj mowimy o planach, a jak we wrześniu zobaczycie fragmenty scen, może się okazać, że będzie nieco inaczej. Ale to jest working progress, że każdego dnia dodajemy nowe elementy i może być tak, że część tego pójdzie do kosza, a pojawią się inne historie – dodaje reżyser.

Całość będzie osadzona w rzeczywistości, która ma przypominać świat bohaterki i jej charakter.
– Papusza była człowiekiem lasu, natury – mówiła autorka scenografii Małgrzata Bulanda, która zdecydowała, że świat cygańskiej poetki będzie zbudowany z elementów recyklingowych. – Będzie obowiązywała kolorystyka czerni i bieli, to ze względów ideologicznych, czyli prawda i fałsz, i bardzo bym chciała, by pojawiła się jakaś głęboka czerwień, która jest niezbędna, choćby z uwagi na więzy krwi.

Spektakl jest przygotowywany w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej i będzie pokazany łącznie 20 razy: we wrześniu, październiku i listopadzie.

Twórcy liczą na ożywioną dyskusję głównie z młodzieżą.
- Chcemy rozmawiać z nią o problemach, które przeżywała Papusza, ale również dziś przeżywają młodzi ludzie – mówił dyrektor Teatru im. J. Osterwy Jan Tomaszewicz.

- Chcemy rozmawiać o tym, jak trudno być dziś w Polsce mniejszością, jak nie zawsze jesteśmy otwarci, by tą mniejszością się zaciekawić. Raczej się na nią zamykamy, więc pod względem odpowiedzi na problemy romskie będzie to bardzo dobre. To będzie rodzaj klechdy cygańskiej, coś, co opowiada się przy ognisku i improwizuje się na żywo. Takie są prawa sztuki – dodała Katarzyna Knychalska, a Jacek Głąb uzupełnił:
- Nie czujemy się lepsi od Romów czy Cyganów, czujemy się partnerami w tej rozmowie. Gorzów to taki mój drugi świat. Mam świadomość, że nie wszyscy mogą być zadowoleni z tego projektu, ale nie interesuje nas prowokacja, tylko czysta opowieść o świecie.

Spektakl inspirowany jest postacią Bronisławy Wajs (Papuszy) oraz książką „Papusza” Angeliki Kuźniak.

Katarzyna Knychalska „Papusza znaczy lalka”, reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda, muzyka: Bartosz Straburzyński, ruch sceniczny: Witold Jurewicz.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/4

, zdjęcie 2/4

, zdjęcie 3/4

, zdjęcie 4/4


3 sierpnia 2022 19:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Zespół Szkół Ogrodniczych

ul. Poznańska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 95 24
branża: Szkoły - ponadgimnazjalne <czytaj dalej>
"Pofam-Poznań" Sp. z o.o. Sklep Zaopatrzenia Medycznego

ul. Piłsudskiego 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 86 41
branża: Medyczny sprzęt, wyposażenie <czytaj dalej>

Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
Marek Z. Piechocki:
Z kwartetem do kina
Na tak zatytułowanym koncercie byłem 29 listopada 2023 w Sali ... <czytaj dalej>
admin ego:
Upalna Andaluzja
No i niespostrzeżenie mamy grudzień. Ostatni dzień listopada postanowił pożegnać ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej