poniedziałek 25 października 2021     Ingi, Darii, Sambora
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W Polsce ma być świat według Kiepskich
Rozmowa z satyrykiem Janem Pietrzakiem
eGorzowska - 1167_l3sLhaa5VUvcdGducGR.jpgPowiedział pan kiedyś, że ma pan serce po śmiesznej stronie. Czy tak jest nadal?
- No, to była taka metafora wesołka (śmiech), tego zawodu wesołego, który uprawiam.

Czy dzisiaj też tak jest?

- Bezwzględnie. Trzeba coś mieć w sobie, w organizmie, w psychice, ale również w sercu, mówię o potrzebie jakiejś wesołości. Warto także postrzegać świat nie tylko w czarnych barwach, jak widzi to wielu ludzi.

Pytam o to, bo przed naszym spotkaniem pozwoliłem sobie wejść na pana stronę internetową i wysłuchałem oraz obejrzałem kilka pana felietonów.
- I…

I mam wrażenie, że troszeczkę jest pan rozgoryczony, że nie o taką Polskę pan walczył, jaką mamy obecnie.

- Nic podobnego. Absolutnie nie jestem rozgoryczony. Przekłamanie polega na tym, że ja występuję jako wesołek w kabarecie, a kabaret to jest budowanie nastroju, to jest zabawa, to są specjalne teksty pisane na scenę. Zdecydowanie czymś innym jest twórczość felietonowa, która różni się od monologu na scenie kabaretowej tym, że tam nie ma publiczności. W związku z tym felieton zupełnie inaczej działa. A że mówię w felietonach o rzeczach poważniejszych i staram się dotrzeć w nich do istoty sprawy, to nie znaczy, że jestem rozgoryczony. Zauważam po prostu różne głupstwa, różne świństwa, różne nieszczęścia, które dzieją się i które spotykamy w Polsce. O tych sprawach mówię w swoich felietonach. O jednych śmiertelnie poważnie, o innych ironicznie, a wszystko dlatego, że mnie niekiedy krew zalewa. Po prostu.

Czyli, nie jest pan rozgoryczony, tylko niekiedy wkurzony?
- Ja nie mogę być rozgoryczony, bo gdybym był, to bym Pana Boga obrażał. Proszę pamiętać, że ja swój ukochany zawód uprawiam pięćdziesiąt lat. To jest sukces niesamowity. W roku 1960 zaczynałem występy, od tego czasu co tydzień jeżdżę po Polsce i świecie, występuję, ja nieustannie gram od pół wieku. Jak ja mogę mieć jakąś gorycz w sobie? Mnie się życie udało, ja jestem szczęśliwym człowiekiem, mam szczęśliwe życie, wspaniałą rodzinę, cudowną żonę, mnie się dobrze powodzi, zdrowie mi dopisuje, publiczność chodzi na moje przedstawienia, kupuje bilety. I to niezależnie od tego jaki w danej chwili w Ojczyźnie panuje rząd, a że rządy są półgłówków, łobuzów i złodziei, to ja o tym mówię zawsze. A co, było goryczą, gdy mówiłem, że mi się Związek Radziecki nie podoba? A co, to była gorycz, gdy mówiłem, że trzeba obalić komunę? Nie, to było zadanie do wykonania dla społeczeństwa i dotarcie do istoty rzeczy w moich tekstach.

Mówi pan też o tym, że wszędzie dookoła jest kłamstwo, fałsz…

- Nie wszędzie dookoła. Przecież u nas w kabarecie nie ma. Ale w sferach rządowych tak jest, potwierdzam.

Twierdzi pan, że często jako obywatele jesteśmy ordynarnie robieni w konia.

- Taka jest prawda.

To dlaczego podobno 50 procent Polaków popiera dzisiaj partię rządzącą, czyli PO? Co się dzieje, ta polowa zatraciła się w jakimś chocholim tańcu i przysypia?
- To wina mediów. Media są w rękach ludzi nieżyczliwych Polsce, którzy robią wszystko by się w Polsce nie poprawiło, ale pogorszyło. Media są w fatalnych rękach, bo media zostały przez naród polski w momencie transformacji ustrojowej sprzedane ludziom, którzy raczej nie realizują polskiej polityki i polskiej racji stanu. Ostatnio polskość jest podejrzana, w ogóle jako pojęcie. W mediach na przykład nagłaśnia się jakiegoś pana Grossa z Nowego Jorku, który po raz kolejny opisuje drugą wojnę światową jako wojnę Polaków wypowiedzianą Żydom. Dla niego druga wojna światowa do tego, i tylko do tego, się sprowadza. Jego zdaniem Polacy mordowali Żydów i to była cała druga wojna światowa. W publikacjach tego pana nie ma ani słowa, że w tym czasie naród polski cierpiał, ginął, że był systematycznie unicestwiany. Oto przykład jednej książki i tego jakie fałszerstwa można robić. I kto to popiera?

Media?
- Trafił pan. Niech pan teraz popatrzy na te współczesne polskie media. Wszędzie Gross, wszędzie dyskusje o tym fałszerstwie. Od tygodni media nie zajmują się niczym innym tylko książką Grossa, a zaczęły, gdy tej publikacji jeszcze nie było na rynku. Ale już wtedy trzeba było o niej mówić, bo on Polakom dowala. Przecież to są kłamstwa. Pokazuję panu na jaskrawym przypadku, do czego są wykorzystywane w Polsce media. Gdyby media były polskie, gdyby czuły po polsku, to w ogóle by o takich wypocinach nibyhistoryka nie mówiły. Gross, to przecież marginalny pisarz, który kłamie celowo, który oszukuje, ale w mediach jest. To jakiś absurd. Na tym jednym przykładzie pan widzi jaka zła wola owładnęła polskie media. A to jest poważna sprawa, bo mamy przecież cywilizację medialną. Wszyscy są „podłączeni” do telewizorów, jak taki widz wieczorem programu informacyjnego nie zobaczy, to nie wie sam, co myśli. Nie włącza mózgu, tylko telewizor. Tacy otaczają nas ludzie. W większości. Efektem tego jest, że znaczna część społeczeństwa nie ogarnia tych problemów, z którymi mamy w Polsce do czynienia. I są bardzo podatni na manipulacje.

Czyli… tak jak śpiewał Maciej Maleńczuk „pichci PijaR, pichci”…
- No tak. Za komuny to się nazywało propaganda, a teraz bardziej elegancko PR. Ale efekt jest taki sam – ogłupienie społeczeństwa.

Pana zdaniem nie jesteśmy też do końca niepodlegli. Dlaczego tak pan myśli?

- No bo nie jesteśmy. W jednym z felietonów pisałem o podległej niepodległości. I widać wyraźnie, że mam racje. Jeśli obecny polski rząd zachowuje się w sposób wasalny wobec sąsiadów, Rosji i Niemiec, to jak można mówić o pełnej niepodległości Polski?

To jest świadome, pana zdaniem, działanie elit rządzących?
- Absolutnie świadome. Ci którzy tak postępują bardzo dobrze wiedzą, co robią. Chcą się podlizać i utrzymać jak najdłużej przy władzy dzięki potężnym sąsiadom…

Kiedyś już tak było w historii Polski i skończyło się to niedobrze.
- No właśnie, i to jest kłopot. To podobny schemat działania. Nihil novi, czyli… nic nowego.

Powiedział pan też, że orła wrona nie pokona, a pokonała. Dzisiaj generał Wojciech Jaruzelski, szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (w skrócie: wrona), który wprowadził stan wojenny, znowu jest przyjmowany w salonach władzy, został zaproszony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Co się dzieje? Pamięć mamy za krótką, czy nic już z historii nie pojmujemy? Czy fakt gloryfikowania dzisiaj Jaruzelskiego da się jakoś racjonalnie wytłumaczyć?
- Wszystko da się wytłumaczyć. Obecny prezydent Polski jakoś tak bardzo tamtą scenę polityczna popiera. Wie pan, to są wszystko wzajemne zależności. Prezydent łasi się do Rosji, od lat jeździ tam na polowania, by polować nie wiadomo na co i nie wiadomo z kim, przy okazji posłucha służ specjalnych niekoniecznie swoich, to potem dopieszcza generała Jaruzelskiego. A w przemówieniach mówi, że jest człowiekiem Solidarności. Gdzie tu sens, gdzie logika? Dostrzega pan ten fałsz, mam nadzieje. Fałszywe jest to całe towarzystwo.

Co pan poradzi naszym Czytelnikom, by w tym teatrze absurdu znaleźć jakiś sens? By chciało się rano wstać, by chciało się chcieć?
- Zawsze trzeba starać się dotrzeć do istoty rzeczy. Myśleć niezależnie i po swojemu, a potem wyciągać własne wnioski. Odrzucać propagandę, kłamstwo sączące się do ucha, fałsz. Jeśli każdy człowiek będzie zmysł krytyczny w sobie pielęgnował, to już będzie mądrzejszy. Demokracja tylko wtedy ma sens, gdy ludzie nie są manipulowani. Bo inaczej wygrywają ci, co manipulują, a to niewiele ma wspólnego z demokracją. Pamiętam lata, gdy ludzie w czasie nadawania Dziennika Telewizyjnego wychodzili z mieszkań. Protestowali, ale i nie poddawali się manipulacji. Mam nadzieję, że niebawem naród się obudzi i też zacznie spacerować w czasie nadawania programów informacyjnych. Ludzka cierpliwość może się wyczerpać, bo dzisiaj ludzie są oszukiwani, bezczelnie kiwani i prędzej czy później się zdenerwują.

Jest pan ostry, bojowy…
- …ja nie jestem żadnym bojownikiem, jakimś walczącym antyrządowym satyrykiem. Ja żyłem pod Hitlerem, pod Stalinem, pod tymi różnymi komunistycznymi skurwysynami, dlatego ja dzisiaj tak specjalnie się już nie denerwuję. Niech się denerwują inni, ja się już w życiu namartwiłem za pięć pokoleń.

Emilian Kamiński, znany polski aktor, w rozmowie ze mną powiedział, że dzisiaj Polska jest w takim haniebnym chaosie. Że wszystko w naszym kraju jest w haniebnym chaosie. Co pan na to?
- To prawda, ale ten chaos jest robiony celowo. Tak jak w mediach. Chodzi o to, by Polacy żyli według kiepskich norm. Powiem wprost – w Polsce ma być świat według Kiepskich. Mają być ciemne masy, ma być prymitywizacja wszystkiego, ludzie nic nie kumający robią kariery. To nie jest przypadek, zbieg okoliczności, tylko celowa robota. To się samo nie stało, to się samo nie dzieje. Od dwudziestu lat wolnej Polski ktoś nad tym pracuje.

Umysłowy kulturkampf?

- Dokładnie. Niszczy się literaturę polską, wyrzuca lektury ze szkół, w dwóch klasach liceum ma nie być podobno lekcji z historii Polski… Panie, do czego to jest podobne? Gdzie my żyjemy. I temu wszystkiemu służą hasła, że musimy być Europejczykami. A co przeszkadza Europie, że będziemy Polakami? To jest nie do przyjęcia.

Pana recepta na uśmiech?

- To jasne – dobry żart, mimo wszystko. Warto o tym pamiętać, bo uśmiechu nigdy nie jest za dużo.

Tomasz Mankowski
„Twój TYDZIEŃ WIELKOPOLSKI”


25 lutego 2011 15:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dzień Papieski w Gorzowie
W niedzielę 10 października pod hasłem „Nie lękajcie się” odbędzie się 21. Dzień Papieski. W związku z tym Gorzów zostanie oflagowany. ... <czytaj dalej>
Będzie Grand Prix - radni zdecydowali
Podczas wrześniowej sesji miejscy radni podjęli uchwały m.in. w sprawie utworzenia spółki komunalnej pod nazwą „Gorzowskie Inwestycje Miejskie”, w sprawie ... <czytaj dalej>
Ostatnie dni NSP
Już tylko trzy dni zostały do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego. We wtorek (28 września), środę i w czwartek, do godziny ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"O.K." Pizzeria

ul. Warszawska 68, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 50 19
branża: Restauracje <czytaj dalej>
Zakład Blacharsko-Lakierniczy

ul. Puszkina 48, Gorzów Wlkp.
tel. 691 262 023
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
"Bossa" Krystyna Bossa

ul. Fornalskiej 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 37 72
branża: Zasłony, firanki, karnisze - detal <czytaj dalej>

Dostajesz esemes na wymaz?
Osoby, które mają skierowanie na wykonanie wymazu w kierunku COVID-19 ... <czytaj dalej>
Różnorodność
Przed nami kolejny filmowy tydzień, a w nim różnorodność propozycji. ... <czytaj dalej>
Artystyczna inauguracja Zapiecka
To była artystyczna inauguracja kolejnego sezonu spotkań w klubie Na ... <czytaj dalej>
Gdzie jest najdroższa benzyna?
Spełnił się jeden z najczarniejszych scenariuszy wszystkich zmotoryzowanych – ceny ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (3)
Lądowanie na lotnisku Glasgow International przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (2)
Podróżowanie po świecie w warunkach pandemii nieco się zmieniło. Poszczególne ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7662:
Idiota czy wariat <czytaj dalej>
Anonim_7383:
Kosmici nie grają w dziurach. Grają bo są profesjonalistami i kochają to co robią..A klub POD FILARAMI od zawsze cieszył się renomą w Polsce i <czytaj dalej>
Anonim_7662:
Ludzie kupcie sobie domowy test na covida w aptece. Bedziecie wiedziec w razie podejrzenia czy macie covid. Gdy wynik bedzie pozytywny dzwoncie do lek <czytaj dalej>
Anonim_4829:
dzisiaj takich przedsiębiorców już nie ma. <czytaj dalej>
Anonim_4829:
Nooo to był najlepszy gościu w mieście. Powinni mu pomnik postawić <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej