
Ruch Miejski Luzie dla Miasta oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie zapraszają na drugi wieczór z wydawnictwem „Dariusz Kostrzewa, czyli gorzowskie historie w karykaturze”.
W czwartek 9 grudnia o 17.00 w WiMBP porozmawiamy o historii powstania projektu
oraz wydawnictwa „Dariusz Kostrzewa, czyli gorzowskie historie w karykaturze”.
Ta nietypowa pozycja o gorzowianach i historii miasta została osadzona w karykaturach Dariusza Kostrzewy. 9 grudnia mija dokładnie rok od jego niespodziewanej śmierci, dlatego będziemy wspominać znanego wielu artystę plastyka, który przez kilkanaście lat rysował też w Paryżu.
Wybierzemy się w swoistą podróż do przeszłości, którą – z własnego punktu widzenia – przedstawili piszącej te słowa mniej i bardziej znane w Gorzowie osoby w liczbie prawie 40. Im również Dariusz Kostrzewa wykonał karykatury. To m.in.:
Tomasz Gollob, Tadeusz Jędrzejczak, Ryszard Kneć, Bronisław Mierzwa, Elżbieta Rafalska, Leszek Rybka czy
Krystyna Zwolska. Są również wspomnienia osób, które w minionym 20-leciu pracowały dla Gorzowa. To m.in.: Barbara Napiórkowska, Tadeusz Horbacz czy Kazimierz Furman.
Na czwartkowym spotkaniu ma się pojawić gość specjalny – brat Dariusza –
Mirosław Kostrzewa. Zapraszamy do WiMBP (sala 101), 9 grudnia o 17.00.
Wydawnictwo powstało dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gorzowa i Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, a zostało zrealizowane pod szyldem Ruchu Miejskiego Ludzie dla Miasta przez
Hannę Kaup.
-----
- Na początku wieku upadły wszystkie fabryki: Stilon, Ursus, Silwana, Stolbud. W to miejsce z Jurkiem Korolewiczem i Kazikiem Marcinkiewiczem zabiegaliśmy o utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Gorzowie, jako podstrefy KSSSE. W ciągu trzech lat tereny zostały wykupione i zabudowane fabrykami – mówił były prezydent Tadeusz Jędrzejczak.
- W 2001 r. jestem współzałożycielem Platformy Obywatelskiej. Zostaję wiceprzewodniczącym regionu lubuskiego PO i przewodniczącym regionalnej rady programowej. W 2004 r. Polska wstępuje do Unii Europejskiej, w 2007 r. przystępuje do Układu z Schengen – możemy bez paszportów podróżować po zjednoczonej Europie. Jako senator organizuję konferencje naukowe, debaty, wystawy, sympozja, których efektem są publikacje naukowe. Ufundowałem tablicę poświęconą pierwszemu staroście gorzowskiemu śp. Florianowi Kroenke. Został przyjęty mój pomysł na patrona biblioteki wojewódzkiej – Zbigniew Herbert brzmi godnie – mówił były prezydent Henryk Maciej Woźniak.
- Jeśli chodzi o Gorzów, to mimo wszystko sporo się w tym 20-leciu zrobiło. Ile na początku było batalii o salę koncertową. Nikt nawet nie myślał o żadnej filharmonii. Pamiętam, jak byłem w tej sprawie na spotkaniu w Lamusie, powiedziałem do prezydenta, że taka sala jest tu potrzebna jak tlen. I dzięki naciskowi Tadeusz Jędrzejczak uległ i zrobił filharmonię, choć ciągle słyszałem narzekania, że ile to byłoby z tego ładnych chodników. Były i wciąż są takie głosy – mówił działacz kultury Leszek Bończuk.
Hanna Kaup
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>