środa 8 lutego 2023     Piotr, Jan, Hieronim
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Odznaczenia i Motyle
eGorzowska - 11116_vq7aRmiatbyHLgrx52.jpg

W Filharmonii Gorzowskiej odbyła się XXII Inauguracja Sezonu Kulturalnego. Wręczono odznaczenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ogłoszono laureatów Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta.

Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali:

Jerzy Gąsiorek
Artysta plastyk, rzeźbiarz, poeta i animator kultury, w 2021 r. obchodzi 80 urodziny. Ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny na Uniwersyte­cie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z muzealnictwa i wystawiennictwa na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w asamblażach, rzeźbie i architekturze wnętrz. Był założycielem i wieloletnim dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych. Przez ponad 25 lat, kiedy kierował główną galerią wystawienniczą Gorzowa, zaprezentował gorzowskiej publiczności prace najwybitniejszych plastyków polskich. Był inicjatorem i od 1984 r. organizatorem Biennale Sztuki Sakralnej „Sacrum”. Jego starania doprowadziły do zgromadzenia największej w kraju (poza Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem) kolekcji prac Władysława Hasiora.

Jest autorem kilkunastu tomików wierszy m.in. „Z szuflady wyjęte”, „Peronu łez”, „Dlaczego”, ‘” Nie zasłaniaj mi słońca” czy „Ja, profan”. Każdy z tomów zwiera ok. 100 wierszy, a wszystkie opublikowane zostały w takiej samej, oszczędnej i eleganckiej formie graficznej zaprojektowanej przez autora. Od 2004 r. Jerzy Gąsiorek jest w Związku Literatów Polskich.

W latach 80. odrestaurował zabytkową wieżę w Santoku, w której do dziś ma galerię swoich prac. Laureat Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa z 1999 r.

dr Mirosław Pecuch
Etnograf, absolwent Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kustosz dyplomowany, pracownik Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta na stanowisku p.o. kierownika filii Zagroda Młyńska w Bogdańcu. Autor i współautor wystaw muzealnych oraz licznych artykułów naukowych m.in. w ,,Custodii – roczniku muzealnym”, „Roczniku Lubuskim” oraz „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-Archiwalnym”. Autor publikacji naukowej pt. ,,Tożsamość Łemków na zachodzie Polski i na Ukrainie” współautor „Konteksty społeczno- polityczne akcji „ Wisła” w 70 rocznicę wydarzeń”. Prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci np. projekt wakacyjny „Gorzów mozaiką wielu kultur-śladami Łemków”. Jest członkiem Związku Ukraińców w Polsce, z którym wspólnie od prawie 30 lat organizuje Ogólnopolskie Konkursy Pisanek im. Michała Kowalskiego. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Kamila Małgorzata Pietrzak- Polakiewicz
Aktorka Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Absolwentka Policealnego Studia Aktorskiego "Lart Studio" w Krakowie. W latach 1998-1999 pracowała jako inspicjent – sufler w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Od 2000 r. związana z gorzowskim teatrem. Debiutowała na gorzowskiej scenie w spektaklu „Żegnaj Judaszu” w reż. R. Majora. Zagrała w kilkudziesięciu przedstawieniach m.in. w: „Balu w operze”, Stilonie - najlepszym ze światów”, „Rewolucji balonowej” „ Kopciuszku”, „ Królowej Śniegu”, „ Ony”, „ Małym Księciu” „Wesołych kumoszkach z Windsoru”. Jest autorką, scenarzystką, reżyserką i wykonawcą spektaklu dla dzieci „Baju, baju mój nan najnaju”. W 2004 r. zagrała w filmie dokumentalnym „ Rozdarcie, czyli Gombro w Berlinie”. W 2016 r. wygrała teatralny plebiscyt na najpopularniejszego aktora sezonu i otrzymała „Pierścień Melpomeny”. Za role w spektaklach: „Rewolucja balonowa” i „Wesołe kumoszki z Windsoru” została wyróżniona przez cenionego krytyka Jacka Sieradzkiego w jego „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych”.

Michał Wróblewski
Pianista jazzowy, kompozytor pochodzący z Gorzowa Wlkp. Absolwent wydziału jazzu AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach na kierunkach: Fortepian oraz Kompozycja i aranżacja. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i za granicą: m.in. Jazz Forum Festival, Festiwal "Jazz Juniors" w Krakowie, Gorzów Jazz Celebrations, Festiwal Ars Cameralis, Jazz na Guido. Laureat nagrody festiwalu Transatlantyk – Instant Composition Contest (2014). Finalista międzynarodowego konkursu pianistycznego Nottingham International Jazz Piano Competition 2012. Autor projektu symfonicznego Jazz i Orkiestra, nagranego z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, z którą występował m.in. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia. W 2015 r. uznany za „Nową Nadzieję” w corocznej ankiecie pisma „Jazz Forum”. Zdobywca nagrody Grand Prix Jazz Melomanii w kategorii „Nadzieja Roku 2014”. W 2015 r. we współpracy z Terencem Blanchardem nagrał w studiu, w Nowym Jorku album „Radiostatik”. Od 2018 r. współpracuje z polskim jazzmenem Michałem Urbaniakiem.

Motyle
W tym roku na laureatów czekały dwie nagrody i dwa Motyle, statuetki autorstwa Andrzeja Moskaluka. Po raz pierwszy w historii inauguracji sezonu przyznano też dwa tytuły honorowe: Promotora i Ambasadora Kultury.

Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego otrzymali:

Jan Zalewski

Z kulturą gorzowską związany jest od 25 lat. Początkowo pracował w Biurze Wystaw Artystycznych, a od 1998 r. w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Dziale Historii Regionu. Od 20 lat pełni tam funkcję kustosza Działu Zbiorów Techniki i Militariów. Specjalizuje się w historii nowożytnej techniki wojskowej oraz ewolucji systemu obronnego dawnego Gorzowa. Realizuje projekty rekonstrukcyjne oraz schematy mechanizmów do budowy modeli i makiet historycznych. Jest autorem wielu wystaw muzealnych z dziedziny historii oręża i techniki wojskowej, dawnych instrumentów lub dziejów wynalazków i motoryzacji. Jest również autorem wystaw niepodległościowych i rocznicowych, prezentowanych przez Muzeum Lubuskie.
Uczestniczy w realizacji popularnych „Czwartków Naukowych w Muzeum” oraz „Gorzowskich Konserwatoriów Muzealnych” i wielu innych projektów naukowych i popularyzatorskich realizowanych przez muzeum.
Publikuje m.in. w „Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-Archiwalnym”, „Custodii” oraz „Roczniku Muzealnym”.
Opracował koncepcję makiety Gorzowa z I połowy XVII w. Na podstawie jego projektu powstał model Spichlerza znajdujący się w stałej ekspozycji muzeum.
Jest współtwórcą edukacyjnego cyklu filmowego, prezentowanego na kanale You Tube pt. „A jednak działa”, ukazującego m.in. funkcjonowanie zabytków codziennego użytku.

Michał Anioł
Aktor teatralny i filmowy, z gorzowskim teatrem związany od 2008 r. Jest absolwentem PWST w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Tadeusza Łomnickiego, Andrzeja Łapickiego i Zofii Mrozowskiej. Zadebiutował w filmie „Polskie Drogi”. Tadeusz Łomnicki zatrudnił go w Teatrze na Woli. Współpracował też z reżyserami: Andrzej Strzelecki, Ludwik René, Stanisław Tym czy Andrzej Polański. Grał w Teatrze Narodowym, Teatrze Rozrywki w Chorzowie, a w roku 1989 wyjechał do USA studiować w The American Akademii of Dramatic Arts. Tam grał w amerykańskich serialach: Millenium i The Sensitel. W Kanadzie, poza grą na scenie, prowadził projekt teatralny dedykowany Polonii – Kontrast Actor Studio.
W Teatrze im. J. Osterwy od 2008 r. brał udział w prawie wszystkich spektaklach. Stworzył postać J.S. Bacha w „Kolacji na cztery ręce” w reż. J. Tomaszewicza. Na deskach gorzowskiego teatru wykreował około 35 ról.
Brał udział w projekcie Instytutu teatralnego „Teatr Polska”, w ramach którego ze spektaklem „Zapach żużla” popularyzował teatr w miejscowościach pozbawionych instytucji kultury.
Projekt „Czy umiesz gwizdać Johanno”, który powstał w ramach zajęć w gorzowskich świetlicach środowiskowych, adresowany był do seniorów w domach pomocy społecznej. Spektakl wpisuje się w politykę społeczną przeciwdziałania wykluczeniu.
W 2010 praca Michała Anioła została doceniona umieszczeniem jego nazwiska w prestiżowym, subiektywnym spisie wyróżniających się aktorów teatralnych – krytyka teatralnego Jacka Sieradzkiego.
Odznaczony:
Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2016 r.
Uhonorowany:
przechodnim tytułem najpopularniejszego aktora teatru „Juliusz 2019”.

Ambasador

Prezydent Miasta przyznał również: tytuł honorowy „Ambasadora Kultury”. Otrzymała go Maria Szupiluk jako ambasador reprezentujący nasze miasto i Polskę na całym świecie. W roku prowadzony przez nią Zespół „Mali Gorzowiacy” obchodzi jubileusz 40-lecia.

Tytuł honorowy „Promotora Kultury” otrzymało Radio Gorzów.

W drugiej, artystycznej części inauguracji sezonu, którą poprowadził dziennikarz Paweł Sztompke, wykonano program artystyczny „Piosenka Ci nie da zapomnieć…”, przygotowany przez aktorów Teatru im. J. Osterwy, Marka Zalewskiego z zespołem i muzyków Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą maestro Przemysława Fiugajskiego. W programie znalazły się znane utwory kompozytorów polskich, tworzących w latach 20, 30. XX w.

Oprac. redakcja
fotoŁukasz KulczyńskiKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/6

, zdjęcie 2/6

, zdjęcie 3/6

, zdjęcie 4/6

, zdjęcie 5/6

, zdjęcie 6/6


1 października 2021 21:12, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich pracowników czas bezpośredniej obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta ... <czytaj dalej>
Nabór do NSK
Bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego jest szparag. Właśnie ruszył nabór chętnych do udziału w akcji gorzowskich restauratorów. Wydarzenie zaplanowano w ... <czytaj dalej>
Już czas na przywrócenie mokradeł
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. W Lubuskiem mamy pięć krajobrazów bagiennych o łącznej powierzchni ponad 1600 ha. Światowy Dzień ... <czytaj dalej>
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Inspekcja Weterynaryjna Zakład Higieny Weterynaryjnej

ul. Bohaterów Warszawy 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 42 63
branża: Urzędy - pozostałe <czytaj dalej>
Bank Zachodni WBK S.A. 3 Oddział

ul. Sikorskiego 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 62 40
branża: Banki <czytaj dalej>
Walaszczyk Grzegorz Zakład Ogólnobudowlany

ul. Wyszyńskiego 4 /2b, Gorzów Wlkp.
tel. 515 283 592
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

W środę wydział komunikacji krócej
W najbliższą środę (8 lutego) z powodu obowiązkowego szkolenia wszystkich ... <czytaj dalej>
Strzeleckie czarownice
6 lutego. Wczorajsze porzekadło o zaglądającym do chaty słonku sprawdziło ... <czytaj dalej>
Nie daj się oszukać. Nie ma nic za darmo
Chciałem zainwestować i straciłem prawe 240 tysięcy złotych. Chcąc sprzedać ... <czytaj dalej>
Duży wybór
Duży wybór nowości czeka na miłośników kina w nowym filowym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
admin ego:
Krzyżyk niespodziany Karłowicza
8 lutego. Dziś Dzień Jedzenia Lodów na Śniadanie. Mądrze, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nadzieja...
7 lutego. Dziś zaczynam od uprawiania prywaty, ponieważ z fotografii ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1491:
Wspaniale. Bialaczka , szpiczak i inne choroby hematologiczne są bardzo ciężkie. Zespół lekarzy z profesjonalnym podejściem, trzymam kciuki za <czytaj dalej>
Anonim_3231:
Super! Gratulacje dla Zespołu i Pacjenta!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_3949:
Może urzędnicy UM niech opowiedzą, jak.....Na takie "bzdety" kasa jest, a na kładkę na Zawarcie juź nie. <czytaj dalej>
Anonim_1169:
Gdzie ja sie w przeszlosci zabujałem?
Na dekerta w uliczce prostopadłej do ostrego akretu do szpitala w lewo.
Czekałem tam w smaochodzie <czytaj dalej>
Anonim_1169:
W parku róż już nie ma tej laweczki tegonustronnego miejsca z krzakami odgradzajacymi unikalne miejsce od otoczenia.

Wókt jak wszystko <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej