piątek 1 marca 2024     Antonina, Antoni, Albin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co z podwójnie samotnymi?
eGorzowska - 9965_xT5admce6qQ75rMTX4wW.jpgOgłoszenie stanu zagrożenia epidemii postawiło wielu ludzi w trudnej sytuacji. Są jednak osoby, które borykają się z wyjątkowymi trudnościami, bo są samotne, pracują i jeszcze opiekują się niesamodzielnymi członkami rodziny, nie tylko dziećmi, ale i rodzicami.

Zapewnienie opieki nad starszą niesamodzielną osobą w sytuacji, gdy ta przebywa w domu, jedyny opiekun pracuje, w związku z epidemią żaden zakład opiekuńczy nie przyjmuje nowych zleceń, jest niemożliwe. Sytuacja się przedłuża, a przysługujące 14 dni opieki i zasiłku już wykorzystano. Co wtedy można zrobić? Gdzie szukać pomocy?

W związku z pytaniami czytelników, zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Zapytaliśmy: Czy poza 14 dniami, które przysługują w roku samotnej osobie pracującej, opiekującej się obłożnie chorym, niepełnosprawnym i ubezwłasnowolnionym rodzicem przysługuje dodatkowa pomoc od Państwa (czas/zasiłek na opiekę), w sytuacji odejścia opiekunki oraz braku możliwości otrzymania pomocy z jakiejkolwiek innej strony - wszystkie firmy świadczące takie usługi z uwagi na koronawirusa wstrzymały ich świadczenie?

Na odpowiedź czekaliśmy trzy tygodnie. Zespół Prasowy odpisał, że „dodatkowy zasiłek opiekuńczy - w myśl ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, przez okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku:

• zamknięcia szkoły,
• ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
• ośrodka wsparcia,
• warsztatu terapii zajęciowej
• lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Powyższy akt prawny wskazuje, że Rada Ministrów może w celu przeciwdziałania COVID-19 - w drodze rozporządzenia, - określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego niż wskazany powyżej. I tak, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte ww. placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.

Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zostały sporządzone instrukcje dotyczące realizacji usług opiekuńczych, które przekazano wszystkim wojewodom, rekomendowano:

• usługi opiekuńcze świadczyć w sytuacji bezwzględnej konieczności, w szczególności osobom samotnym lub w rodzinie, której członkowie ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy w codziennym funkcjonowaniu;
• gdy jest to możliwe świadczyć usługi opiekuńcze poprzez wykonywanie podstawowych, niezbędnych czynności np. zaopatrywanie osób w podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne, wykupowanie niezbędnych leków, środków opatrunkowych oraz dostarczanie ciepłego posiłku, bez konieczności kontaktu z osobą, której świadczy się usługi;
• monitorować stan zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne nie dopuszczać do świadczenia usług opiekuńczych osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy;
• monitorować bieżącą sytuację zdrowotną i bytową podopiecznych objętych usługami, np. poprzez kontakt telefoniczny;
• bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej przez osoby świadczące usługi opiekuńcze, z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej;
• usługi świadczyć z uwzględnieniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnego przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i organy państwa.

Wdrożenie ww. instrukcji powinno nastąpić we współpracy wojewody z samorządem-gminą, dla której świadczenie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym o charakterze obowiązkowym. Dlatego też w przypadku wątpliwości co do formy oraz jakości świadczonych usług opiekuńczych, należy skontaktować się z właściwym wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta lub właściwym wojewodą.

Zatem, realizując usługi opiekuńcze w obecnym czasie, należy bezwzględnie w pierwszej kolejności stosować się do przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby sanitarne i organy państwa i w razie wątpliwości kontaktować się z nimi. Ponadto należy kierować się wytycznymi oraz pozostawać w kontakcie ze służbami wojewody, czy też organu prowadzącego jednostkę, odpowiedzialnego za realizację tego zadania, które mają dokładny ogląd sytuacji na swoim terenie.”

Komentarz
Kolejny raz zwróciliśmy się do jakiegoś zespołu prasowego z prośbą o wyjaśnienie niełatwej sytuacji. Tym razem postawiliśmy jasne pytanie, czy rząd polski pomyślał o ulżeniu osobom opiekującym się seniorami całkowicie niesamodzielnymi, karmionymi sondą, a pozostającymi w domu? Czekaliśmy ponad trzy tygodnie i otrzymaliśmy informacje ogólnodostępne, które znamy, niestety, ani słowa o przedstawionym problemie, z którym boryka się z pewnością niejedna osoba. Tyle mówi się o pomocy seniorom, ale zdaje się, że w przypadkach trudnych człowiek musi radzić sobie sam. Ci wszyscy, którzy decydują się na nieoddanie swoich bliskich do domów opieki (często nie ma tam po prostu miejsc), to prawdziwi bohaterowie. Sami zatrudniają dodatkowych opiekunów, układają swoją pracę tak, by udało się wrócić na czas do domu, ale kiedy wybucha epidemia, zostają sami. Szukanie w tej sytuacji nowej opiekunki jest niemożliwe, a poza tym to również poważne niebezpieczeństwo dla chorego, który znajduje się w grupie ryzyka. Żaden ośrodek – do którego dzwoniliśmy – nie przyjmował nowych zleceń z uwagi właśnie na sytuację epidemii. Cóż więc można powiedzieć? Tak naprawdę nic, bo kolejny raz brakuje słów. Politycy boksują się na lewo i prawo. Wojewoda wyśmiewa Marszałek, partia rządząca zajmuje się wyborami, a Sejm sprawami, które mogłyby poczekać. A z właściwego ministerstwa nie można nawet doczekać się odpowiedzi na postawione pytanie. Co więc z tymi podwójnie samotnymi? Muszą sobie radzić sami...

Hanna Kaup
foto Pixabay


16 kwietnia 2020 17:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


rząd nie ma czasu na pierdoły.
wybory trzeba przeprowadzić 10-go.

a na razie zajęci walką z epidemią w szpitalach, kwarantannie i transpozycji poziomej w społeczeńtswie.

odmrażaniem gospodarki
i szukaniem środków na załatanie dziur które narobili.

Zatrzymali w Polsce epidemię bo mogło być 120 tysięcy jak w Niemczech. (u nas byłoby 60 proporcjonalnie do liczby ludności)

natomiast trump w USA szaleje
od razu powiedział że najważniejsza jest gospodarka i ani mysli nic zatrzymywać.
i już urosło do 680 tysięcy.
ani na trochę nie zwalnia.

przy tej skali zarażeń 60% mieszkańców sie w USA zarazi

a przez co zaleje też cały świat.
i na nic te nasze wysiłki w ograniczaniu epidemii
gdy Niemcy też poluzowują swoje obostrzenia

Makrela od początku chciała zarazić 60% dopiero jak ją hejterzy zaatakowali żeby zamkneła wszystko jak w Polsce to sie ogarnęła

a teraz znowu szajba odbija do głowy chyba chce żeby wzrastało.

obserwuję wykresy i widze jak to zachodzi.

Póki nie ma spłaszczenia krzywej NIE WOLNO LIKWIDOWAĆ OBOSTRZEŃ.
Dopiero jak zacznie spadać napływ nowych zakazonych.

a jak zatrzymać gospodarke? było wstrzymać wszystkie podatki od czasu ogłoszenia epidemii. Wstrzymać wypłaty ludziom i wysłać wszystkich na wolne. Pomoc humanitarna w postaci wypłat na żywność.

A teraz? sięgną po 900 mld oszczędności Polaków. lepiej zacznijcie wypłacać pieniądze z banków. bo będa nimi łatać gospodarkę.
Anonim_8683, 16.04.2020, 20:37, 5.172.232.46 ##

nie przejmujcie si tak tym wirusem. co 40 lat jest taka epidemia i umiera tyle samo ludzi tylko teraz jest taka medialna nagonka bo jest 7x bardziej zaraźliwy.
ale lubuskie 81 póki co.
do końca kwietnia jak przetrzymają mieszkańcy to sie powinno obniżać. ale nadal trzeba być ostrożnym.
każdy kto spotka sie z koronawirusem go łapie także..
Anonim_8683, 17.04.2020, 02:52, 5.172.236.155 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Matyasz Zofia Kancelaria Prawnicza

ul. Marcinkowskiego 90, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 37 01
branża: Adwokaci <czytaj dalej>
"Dworcowa" Apteka Galant Monika

ul. Dworcowa 2 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 25 99
branża: Apteki <czytaj dalej>
"ECS" S.C. Europejskie Centrum Szkoleniowe

ul. Walczaka 110, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 33 20
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Czy Gorzów musi być Wielkopolski
W ramach wtorkowego spotkania Klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder gościła ... <czytaj dalej>
Czy będzie Kolejowa Magistrala Zachodnia?
We wtorek, 27 lutego w Świebodzinie odbyło się spotkanie lubuskich ... <czytaj dalej>
Do Kawiarenki Zdrowia przez laboratorium
W niedzielę 3 marca w holu głównym Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego:
Wybory nie tylko w kwietniu
W tym roku pójdziemy do urn więcej niż raz! Oprócz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej