
W ostatnim moim felietonie „Jesteśmy barbarzyńcami” pisałam o sytuacji cmentarza przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie. Publikowałam wypowiedź rzecznika prasowego urzędu miasta
Wiesława Ciepieli, ale nie miałam wyjaśnienia kurii biskupiej w Zielonej Górze. Dziś przyszła odpowiedź.
Felieton przeczytasz tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,12040,
Moje pytania skierowane do kurii dotyczyły m.in. kwestii ujęcia cmentarza w projekcie pn. „Dziedzictwo sakralne Dolnej Warty”, ze wskazaniem remontu cmentarza (położonego na dz. ewid. 1552 przy ul. Warszawskiej), który zgodnie z projektem miał obejmować lata 2019-2022. Rzecznik prasowy kurii ks.
Andrzej Sapieha napisał:
„Projekt "Dziedzictwo sakralne Dolnej Warty" będzie realizowany do czerwca 2023 r. i taki również jest termin realizacji prac, które mają być wykonane w ramach tego projektu na Cmentarzu Świętokrzyskim.”
Co do zakresu prac, jakie przewidziano w dokumentacji projektowej, to obejmuje on: „częściową wymianę nawierzchni głównej arterii przecinającej cmentarz, wykonanie schodów przy wyjściu głównym od strony ul. Warszawskiej, nowe mury oporowe na skarpie przy wejściu na cmentarz, utwardzenie nawierzchni przed bramą cmentarną (także od strony ul. Warszawskiej).”
Poza tym dowiedzieliśmy się, że wykonawca zostanie wyłoniony w grudniu 2022 r., a budżet zadania to 718 821 zł (brutto).
Na pytanie, kto na co dzień powinien dbać o porządek na nekropolii, która zawalona jest hałdami śmieci, niewywożonymi od długiego czasu, rzecznik odpisał: „Za porządek na cmentarzu odpowiada prowadzące go stowarzyszenie we współpracy z miejscową parafią.”
Nie dostaliśmy wyjaśnienia, czy i jeśli tak, to gdzie można znaleźć dokumentację fotograficzną grobów znajdujących się na terenie cmentarza, który został wpisany w rejestr zabytków.
Tekst i foto Hanna Kaup
Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ...
<czytaj dalej>Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ...
<czytaj dalej>Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza.
Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ...
<czytaj dalej>