
Miasto odpowiada na pytania w sprawie drzew.
W związku z toczącą się dyskusją na temat pielęgnacji oraz planowanej wycinki drzew w Gorzowie, zwróciliśmy się do urzędu miasta z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania.
Poniżej publikujemy wyjaśnienia przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego.
1. Jak wygląda sprawa wycinki wzdłuż Kłodawki (od Borowskiego do ks. Andrzejewskiego, 43 drzewa). Co do dziś ustalono?
- Wycinka 43 szt. drzew rosnących wzdłuż rzeki Kłodawki na odcinku od ul. Borowskiego do ul. ks. Andrzejewskiego planowana jest z ramach zadania prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Decyzja zezwalająca na usunięcie przedmiotowych drzew została wydana przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z Delegaturą w Gorzowie Wlkp. W trakcie rozpatrywania wniosku na wycinkę przedmiotowych drzew ww. organ nie wydał zezwolenia na usunięcie 20 szt. drzew cennych przyrodniczo, których stan nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia lub mienia, w odniesieniu do pozostałych 43 szt. uznano zasadność ich usunięcia, które są w stanie obumarcia lub są złej kondycji fitosanitarnej i nie rokują szans na przeżycie.
Reagując na apel mieszkańców i radnych Rady Miasta pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, działając na polecenie Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. dokonali przeglądu omawianych 43 szt. drzew zakwalifikowanych do wycinki. Potwierdzono, ze większość z nich kwalifikuje się do wycinki z uwagi na zły stan fitosanitarny, jak również osłabiona stabilność wpływającą na możliwość ich przewrócenie się lub złamania, w szczególności podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
W ramach tego przeglądu wskazano 7 szt. drzew, które w ocenie Urzędu Miasta nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia i powinny być poddane dalszej obserwacji. W sprawie możliwości pozostawienia drzew Urząd Miasta prowadzi rozmowy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Ostatecznie decyzja o możliwości pozostawienia drzew pozostaje w gestii uznania PGW Wody Polskie.
2. Sprawa cięć przy ul. Borowskiego – ile ich zaplanowano, kiedy, dlaczego?
Pielęgnacja drzew rosnących przy ul. Borowskiego została wyznaczona na podstawie polecenia wydanego dnia 20 lipca br. przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego. Zakres prac obejmuje przycięcie gałęzi w dolnej części koron wraz z usunięciem odrostów z pni, które wrastają w skrajnię pasa drogowego oraz zasłaniają trójkąty widoczności w strefie przejść dla pieszych narożników dróg i w obecnej chwili stwarzają utrudnienia komunikacyjne oraz potencjalne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania ruchu drogowego.
Te zabiegi mają również związek z zagwarantowaniem bezkolizyjnego przejazdu autobusu na odcinku od ul. Kosynierów Gdyńskich w stronę ul. Chrobrego, gdzie zlokalizowany jest przystanek MZK. Prace zostały zaplanowane do wykonania do końca lipca br. Wykonawca prac - firma Inwencja przed podjęciem powierzonego zadania rozwiesiła na drzewach karty informujące o planowanych terminie realizacji wykonania prac, w celu powiadomienia kierowców o mogących wystąpić w tym czasie utrudnieniach z parkowaniem samochodów w strefie drzew. W ramach wydanego polecenia wyznaczono do pielęgnacji 30 szt. drzew, dodatkowo zlecono wykonawcy przegląd pozostałych drzew na odcinku prowadzącym w stronę ul. Drzymały i podjęcie stosownych prac w podobnym zakresie pielęgnacyjnym.
3. Drzewa przy ul. Mieszka I. Przyczepione karteczki informowały o cięciach od 25 do 27 lipca, ale prace wykonywano już 22 lipca.
Pielęgnacja drzew rosnących wzdłuż torowiska tramwajowego przy ul. Chrobrego i ul. Mieszka I, wynikała z konieczności przycięcia gałęzi wrastających w napowietrzne przewody trakcji tramwajowej, w związku z planowanym przez MZK uruchomieniem taboru tramwajowego. Ponadto w ramach tych prac wskazano do usunięcia gałęzie obumarłe i nadłamane, jak również wrastające w strefę elewacji przyległych budynków. Gwałtowne zmiany pogodowe powodują, że gałęzie takie stanowią zagrożenie dla mieszkańców i samochodów.
Omawiane zabiegi były zaplanowane do wykonania najpóźniej do końca dnia 27 lipca br. Wykonawca prace te realizował w porozumieniu z MZK i były one ściśle zależne od terminu wyłączenia z napięcia elektrycznego w trakcji.
4. Planowane wycięcie 77 drzew w Centrum i na Nowym Mieście.
Planowana wycinka drzew rosnących w Centrum miasta w obecnej chwili obejmuje obszar położony w strefie zabytkowego układu urbanistycznego tzw. „Nowego Miasta”, gdzie w wyniku dokonanego przeglądu drzewostanu wyznaczono do usunięcia 75 szt. drzew, które stanowią wyłącznie drzewa martwe, egzemplarze w złym stanie fitosanitarnym, które nie rokują szans na przeżycie oraz pojedyncze drzewa, które stwarzają zagrożenie dla ruchu drogowego. Planowana wycinka tych drzew ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa w strefie ogólnodostępnych terenów użyteczności publicznej.
W miejscach wycinanych drzew uwzględniona jest potrzeba realizacji nasadzeń zastępczych, kompensujących powstały ubytek w zasobach drzewostanu miejskiego. Warunki podjęcia tego zadania zostaną uzgodnione z Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który zgodnie z kompetencją, jest organem właściwym do rozpatrzenia wniosku związanego z planowanym usunięciem drzew.
5. Ile drzew będzie do wycięcia w Parku Kopernika, Siemiradzkiego, Słowiańskim?
W obecnej chwili zostały podjęte prace terenowe związane z przeglądem drzewostanu w parku Siemiradzkiego. Dokładna liczba drzew wymagających usunięcia w obecnej chwili nie jest jeszcze znana. Przegląd drzew na terenie tego obiektu parkowego zostanie zakończony do końca sierpnia br. Natomiast w parku Kopernika i Słowiańskim przegląd drzew w omawianym zakresie planowany jest do końca br.
6. Ile drzew ma być wyciętych wzdłuż ul. Kosynierów Gdyńskich?
W odniesieniu do planowanej wycinki drzew w parkach miejskich informuję, że w obecnej chwili przy ul. Kosynierów Gdyńskich do usunięcia wyznaczono 9 szt. drzew, są to drzewa całkowicie obumarłe lub stwarzające zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania ruchu drogowego. Te egzemplarze zakwalifikowano do wycinki w ramach kompleksowego przeglądu drzew, dokonanego w Centrum miasta przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego (dokładniejszy opis punkt 4).
7. Kiedy planowana jest wycinka ponad 200 drzew przy budowie ul. Srebrnej?
W sprawie 200 szt. drzew rosnących ul. Srebrnej planowanych do wycinki informuję, że nie ma ustalonego terminu przebudowy tej drogi, na potrzebę której dokonano inwentaryzacji drzewostanu i wyznaczono drzewa do wycinki ze względu na kolizję z projektem. W związku z brakiem daty rozpoczęcia prac remontowych, wniosek na wycinkę jest wstrzymany, na chwilę obecną nie jest ona planowana.
Przeprowadzona inwentaryzacja wykazała, że w zdecydowanej większości (około 160) są to stare drzewa owocowe – śliwy, grusze, wiśnie, czereśnie i jabłonie.
8. Na pytanie w sprawie firmy dbającej w Gorzowie o drzewa, czy jest to firma specjalistyczna znająca się na drzewostanie i jego pielęgnacji, czy po prostu taka, która ma narzędzia i potrafi ciąć bez refleksji, odpowiedział rzecznik prasowy Wiesław Ciepiela.
- Te prace wykonują różne firmy. Poszukujemy ich w ramach zamówień publicznych, ale z uwagi na sytuację gospodarczą, bierzemy to, co mamy na rynku. To nasz problem i ból. Brakuje takich firm. Jest jedna lub dwie i czasami ze względów bezpieczeństwa musimy coś zrobić tym, co jest. Jeśli chodzi o zezwolenia, głosy, że ich brak, to miejskie legendy. Tu obowiązuje procedura i nie ma możliwości zrobić inaczej. Na wszystko jest zgoda RDOŚ, bo ciąć można nie tylko w okresie wiosennym, ale to wymaga pozwolenia. RDOŚ zawsze robi ekspertyzę i ocenę, dając zgodę na wycinkę – podkreśla W. Ciepiela.
Informujemy, że w przyszłym tygodniu portal. www.egorzowska.pl odbędzie rozmowę ze specjalistą ds. zieleni miejskiej. Jeśli Czytelnicy chcieliby zadać za naszym pośrednictwem jakieś pytania, prosimy o przesłanie ich na adres redakcja@egorzowska.pl.
Oprac. redakcja
foto Facebook
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ...
<czytaj dalej>Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza.
Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ...
<czytaj dalej>