
Sprawa planowanej wycinki drzew ma ciąg dalszy. W sobotę 28 maja grupa gorzowian spotkała się przed Sądem Administracyjnym, by przedstawić swoje zamierzenia. Jednym z nich jest petycja do Prezydenta Gorzowa.
Inicjator akcji
Paweł Iwanowski napisał:
Ze ścieżki wzdłuż Kłodawki może zniknąć kilkadziesiąt drzew! (pisaliśmy o tym tu:
https://www.egorzowska.pl/pokaz,interwencja,11626,zamiast_stawiac_kurtyny_wodne,_postawmy_na_zielen,)
CHCĄ TOBIE BEZPOWROTNIE ZABRAĆ:
-
urokliwe miejsce gdzie pospacerujesz z dzieckiem, żoną, dziadkiem, dziewczyną,
-
miejsce do biegania, wyjścia z psem czy złapania oddechu w upalne dni,
-
Å‚aweczkÄ™ w cieniu, z której popilnujesz dziecka bawiÄ…cego siÄ™ na placu zabaw lub posÅ‚uchasz Å›piewu ptaków,
-
drzewa, które oczyszczajÄ… powietrze i dajÄ… Tobie tlen,
-
drzewa, które dajÄ… schronienie ptakom, akumulujÄ… wodÄ™.
Nie bądź obojętny, podpisz petycję, ocal drzewa. Oto treść petycji:
„Do Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pana Jacka Wójcickiego
Zwracamy siÄ™ z gorÄ…cÄ… proÅ›bÄ… o interwencjÄ™ i podjÄ™cie rozmów z instytucjami, które braÅ‚y udziaÅ‚ w procedurze wyrażenia zgody na wycinkÄ™ drzew wzdÅ‚uż brzegów KÅ‚odawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta w Gorzowie Wielkopolskim:
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim,
Regionalna Dyrekcja Ochrony Åšrodowiska w Gorzowie Wielkopolskim,
Wojewódzki UrzÄ…d Ochrony Zabytków w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie Wlkp.
Prosimy Prezydenta Miasta o pomoc nam, mieszkańcom w przekonaniu w/w instytucji do:
-
ponownego rozpoznania sprawy,
-
ponownej oceny stanu drzew,
-
ponownej weryfikacji, które drzewa nadajÄ… siÄ™ faktycznie do wyciÄ™cia, a które można i trzeba uratować.
Kilkudziesięcioletnie dorodne drzewa są nieocenionym elementem krajobrazu naszego miasta. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.
Stuletni buk pochÅ‚ania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujÄ…cych 265 razy wiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™.
Drzewa neutralizujÄ… zanieczyszczenia powietrza – mniejsze czÄ…steczki pochÅ‚aniajÄ…, wiÄ™ksze osiadajÄ… na liÅ›ciach i gałęziach. DziÄ™ki temu potrafiÄ… ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
Drzewa obniżajÄ… temperaturÄ™ powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciÄ…gu doby oddajÄ… 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wÅ›ród drzew jest odczuwalnie niższa.
Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.
Drzewa pochÅ‚aniajÄ… wodÄ™ przez liÅ›cie i korzenie. OkoÅ‚o 30% opadów nigdy nie spada na ziemiÄ™, bo zatrzymywane sÄ… na liÅ›ciach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbujÄ… korzenie. Drzewa majÄ… niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
Drzewa zwiÄ™kszajÄ… bezpieczeÅ„stwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachÄ™cajÄ…cej do chodzenia – wiÄ™cej ludzi, to wiÄ™kszy nadzór spoÅ‚eczny.
Drzewa sÄ… schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.
Apelujemy o monit w celu zapobieżenia wycince drzew, niezwÅ‚ocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze wzglÄ™du na wyjÄ…tkowÄ… wartość Å›rodowiskowÄ… i krajobrazowÄ…, podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ ratunkowych (np. podpory, usuniÄ™cie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracajÄ…cy statykÄ™) oraz opracowanie planu nasadzeÅ„ zastÄ™pczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usuniÄ™cie bÄ™dzie konieczne.”
Petycję można podpisać tu:
https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_wzdu_rzeki_kodawki?fbclid=IwAR0_dMgR7KqWS2DORA7SjZq38_-vWy7MW9OkWtIjTwgYf4_ZwymlzIJG1OI
PojawiÅ‚a siÄ™ też propozycja, by wysÅ‚ać wniosek do Wód Polskich. Każdy może zrobić to samodzielnie:
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
ZarzÄ…d Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Walczaka 25A, 66-400 Gorzów Wielkopolski
zz-gorzowwielkopolski@wody.gov.pl
"Zwracamy siÄ™ do PaÅ„stwa z wnioskiem o wstrzymanie planowanej wycinki drzew wzdÅ‚uż brzegów rzeki KÅ‚odawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta oraz o ponowne rozpoznanie sprawy, ponownÄ… ocenÄ™ drzewostanu i zweryfikowanie, które drzewa nadajÄ… siÄ™ faktycznie do wyciÄ™cia, a które można i trzeba uratować.
Teren planowanej wycinki poÅ‚ożony jest wzdÅ‚uż urokliwej rzeki KÅ‚odawki oraz Å›cieżki rekreacyjnej biegnÄ…cej wzdÅ‚uż jej brzegów. ZieleÅ„, a przede wszystkim kilkudziesiÄ™cioletnie dorodne drzewa sÄ… nieocenionym jej elementem oraz ozdobÄ… naszego miasta. Teraz kilkadziesiÄ…t drzew zostaÅ‚o wskazanych do wycinki.
Argumentem jest podobno ich zÅ‚y stan oraz zagrożenie dla mienia mieszkaÅ„ców.
W naszej ocenie decyzja o wycince jest pochopna, a ocena stanu drzew niewłaściwa. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.
Drzewa tworzÄ… niepowtarzalny klimat, oczyszczajÄ… powietrze, dajÄ… cieÅ„ i ochÅ‚odÄ™ w upalne dni wszystkim którzy korzystajÄ… ze Å›cieżki, sÄ… schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast, akumulujÄ… wilgoć zapobiegajÄ…c nadmiernemu wysychaniu gleby, wiążą glebÄ™ zapobiegajÄ…c jej erozji.
Drzewa sÄ… jedynym skutecznym elementem krajobrazu podnoszÄ…cym jakość powietrza, chroniÄ…cym zdrowie ludzi i krajobraz miasta. W dobie tak poważnego kryzysu klimatycznego drzewa to najlepsze, co możemy zostawić przyszÅ‚ym pokoleniom. Nie wolno nam lekkÄ… rÄ™kÄ… posÅ‚ać pod topór kilkudziesiÄ™ciu drzew, które rosÅ‚y tu od dziesiÄ™cioleci. Musimy ratować tyle ile siÄ™ da, zwÅ‚aszcza, że w okolicy planowanej wycinki ostatnio wyciÄ™to już kilkanaÅ›cie dużych drzew (na dziaÅ‚ce obok sÄ…du przy ulicy DÄ…browskiego), a w ich miejsce nie planuje siÄ™ nowych nasadzeÅ„ uzupeÅ‚niajÄ…cych te ubytki. MinÄ… dziesiÄ…tki lat zanim ewentualne nowe nasadzenia osiÄ…gnÄ… produktywność tych wyciÄ™tych. WyciÄ™cie takiej liczby drzew odbije siÄ™ również na wizerunku miasta oraz atrakcyjnoÅ›ci samej Å›cieżki.
Żądamy natychmiastowego odstÄ…pienia od wycinki drzew, niezwÅ‚ocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze wzglÄ™du na wyjÄ…tkowÄ… wartość Å›rodowiskowÄ… i krajobrazowÄ…, podjÄ™cia dziaÅ‚aÅ„ ratunkowych (np. podpory, usuniÄ™cie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracajÄ…cy statykÄ™) oraz opracowanie planu nasadzeÅ„ zastÄ™pczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usuniÄ™cie bÄ™dzie konieczne."
Dodatkowe informacje do wykorzystania:
• Stuletni buk pochÅ‚ania rocznie ok. 4800 kg CO 2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujÄ…cych 265 razy wiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™.
• Drzewa neutralizujÄ… zanieczyszczenia powietrza – mniejsze czÄ…steczki pochÅ‚aniajÄ…, wiÄ™ksze osiadajÄ… na liÅ›ciach i gałęziach. DziÄ™ki temu potrafiÄ… ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
• Drzewa obniżajÄ… temperaturÄ™ powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciÄ…gu doby oddajÄ… 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wÅ›ród drzew jest odczuwalnie niższa.
• CieÅ„ drzew wydÅ‚uża trwaÅ‚ość Å›cieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.
• Drzewa pochÅ‚aniajÄ… wodÄ™ przez liÅ›cie i korzenie. OkoÅ‚o 30% opadów nigdy nie spada na ziemiÄ™, bo zatrzymywane sÄ… na liÅ›ciach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbujÄ… korzenie.
• Drzewa majÄ… niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
• Drzewa zwiÄ™kszajÄ… bezpieczeÅ„stwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachÄ™cajÄ…cej do chodzenia – wiÄ™cej ludzi, to wiÄ™kszy nadzór spoÅ‚eczny.
• Drzewa sÄ… schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.
Oprac. redakcja