sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Ocal drzewa, wyślij petycję
eGorzowska - 11633_L7Ye2rD9G0llyHyQwFg.jpgSprawa planowanej wycinki drzew ma ciąg dalszy. W sobotę 28 maja grupa gorzowian spotkała się przed Sądem Administracyjnym, by przedstawić swoje zamierzenia. Jednym z nich jest petycja do Prezydenta Gorzowa.

Inicjator akcji Paweł Iwanowski napisał:
Ze ścieżki wzdłuż Kłodawki może zniknąć kilkadziesiąt drzew! (pisaliśmy o tym tu: https://www.egorzowska.pl/pokaz,interwencja,11626,zamiast_stawiac_kurtyny_wodne,_postawmy_na_zielen,)

CHCĄ TOBIE BEZPOWROTNIE ZABRAĆ:
  • urokliwe miejsce gdzie pospacerujesz z dzieckiem, żoną, dziadkiem, dziewczyną,
  • miejsce do biegania, wyjścia z psem czy złapania oddechu w upalne dni,
  • ławeczkę w cieniu, z której popilnujesz dziecka bawiącego się na placu zabaw lub posłuchasz śpiewu ptaków,
  • drzewa, które oczyszczają powietrze i dają Tobie tlen,
  • drzewa, które dają schronienie ptakom, akumulują wodę.

Nie bądź obojętny, podpisz petycję, ocal drzewa. Oto treść petycji:

„Do Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pana Jacka Wójcickiego

Zwracamy się z gorącą prośbą o interwencję i podjęcie rozmów z instytucjami, które brały udział w procedurze wyrażenia zgody na wycinkę drzew wzdłuż brzegów Kłodawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta w Gorzowie Wielkopolskim:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim,
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim,
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze Delegatura w Gorzowie Wlkp.

Prosimy Prezydenta Miasta o pomoc nam, mieszkańcom w przekonaniu w/w instytucji do:
  • ponownego rozpoznania sprawy,
  • ponownej oceny stanu drzew,
  • ponownej weryfikacji, które drzewa nadają się faktycznie do wycięcia, a które można i trzeba uratować.
Kilkudziesięcioletnie dorodne drzewa są nieocenionym elementem krajobrazu naszego miasta. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.

Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię.

Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.

Drzewa obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciągu doby oddają 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wśród drzew jest odczuwalnie niższa.

Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.

Drzewa pochłaniają wodę przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie. Drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.

Drzewa zwiększają bezpieczeństwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachęcającej do chodzenia – więcej ludzi, to większy nadzór społeczny.

Drzewa są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.

Apelujemy o monit w celu zapobieżenia wycince drzew, niezwłocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze względu na wyjątkową wartość środowiskową i krajobrazową, podjęcia działań ratunkowych (np. podpory, usunięcie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracający statykę) oraz opracowanie planu nasadzeń zastępczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usunięcie będzie konieczne.”

Petycję można podpisać tu: https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_wzdu_rzeki_kodawki?fbclid=IwAR0_dMgR7KqWS2DORA7SjZq38_-vWy7MW9OkWtIjTwgYf4_ZwymlzIJG1OI

Pojawiła się też propozycja, by wysłać wniosek do Wód Polskich. Każdy może zrobić to samodzielnie:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Walczaka 25A, 66-400 Gorzów Wielkopolski
zz-gorzowwielkopolski@wody.gov.pl

"Zwracamy się do Państwa z wnioskiem o wstrzymanie planowanej wycinki drzew wzdłuż brzegów rzeki Kłodawki na odcinku od ulicy Borowskiego do ulicy Roosevelta oraz o ponowne rozpoznanie sprawy, ponowną ocenę drzewostanu i zweryfikowanie, które drzewa nadają się faktycznie do wycięcia, a które można i trzeba uratować.

Teren planowanej wycinki położony jest wzdłuż urokliwej rzeki Kłodawki oraz ścieżki rekreacyjnej biegnącej wzdłuż jej brzegów. Zieleń, a przede wszystkim kilkudziesięcioletnie dorodne drzewa są nieocenionym jej elementem oraz ozdobą naszego miasta. Teraz kilkadziesiąt drzew zostało wskazanych do wycinki.

Argumentem jest podobno ich zły stan oraz zagrożenie dla mienia mieszkańców.
W naszej ocenie decyzja o wycince jest pochopna, a ocena stanu drzew niewłaściwa. Kilka sztuk rzeczywiście wymaga wycinki, niemniej większość z ponumerowanych drzew jest żywa, posiada listowie, kwitnie oraz wygląda na solidnie posadowione w gruncie. Drzewa te od dziesiątek lat opierają się wiatrom.

Drzewa tworzą niepowtarzalny klimat, oczyszczają powietrze, dają cień i ochłodę w upalne dni wszystkim którzy korzystają ze ścieżki, są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast, akumulują wilgoć zapobiegając nadmiernemu wysychaniu gleby, wiążą glebę zapobiegając jej erozji.

Drzewa są jedynym skutecznym elementem krajobrazu podnoszącym jakość powietrza, chroniącym zdrowie ludzi i krajobraz miasta. W dobie tak poważnego kryzysu klimatycznego drzewa to najlepsze, co możemy zostawić przyszłym pokoleniom. Nie wolno nam lekką ręką posłać pod topór kilkudziesięciu drzew, które rosły tu od dziesięcioleci. Musimy ratować tyle ile się da, zwłaszcza, że w okolicy planowanej wycinki ostatnio wycięto już kilkanaście dużych drzew (na działce obok sądu przy ulicy Dąbrowskiego), a w ich miejsce nie planuje się nowych nasadzeń uzupełniających te ubytki. Miną dziesiątki lat zanim ewentualne nowe nasadzenia osiągną produktywność tych wyciętych. Wycięcie takiej liczby drzew odbije się również na wizerunku miasta oraz atrakcyjności samej ścieżki.

Żądamy natychmiastowego odstąpienia od wycinki drzew, niezwłocznej ponownej oceny kondycji fitosanitarnej drzew, a ze względu na wyjątkową wartość środowiskową i krajobrazową, podjęcia działań ratunkowych (np. podpory, usunięcie wyłącznie posuszu, uformowanie koron w sposób przywracający statykę) oraz opracowanie planu nasadzeń zastępczych w tej okolicy w miejsce drzew, których usunięcie będzie konieczne."

Dodatkowe informacje do wykorzystania:


• Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO 2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok. Tyle samo, co 1700 drzewek 10-letnich, zajmujących 265 razy większą powierzchnię.
• Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%.
• Drzewa obniżają temperaturę powietrza od 3 do 8 st. C przez proces odparowywania wody. W ciągu doby oddają 200 - 400 litrów wody, dlatego temperatura powietrza wśród drzew jest odczuwalnie niższa.
• Cień drzew wydłuża trwałość ścieżek asfaltowych z 7-10 do 20-25 lat.
• Drzewa pochłaniają wodę przez liście i korzenie. Około 30% opadów nigdy nie spada na ziemię, bo zatrzymywane są na liściach i gałęziach oraz pniu drzewa. Kolejne do 30% opadów absorbują korzenie.
• Drzewa mają niebagatelne znaczenie w ochronie przed podtopieniami w czasie ulewnych deszczy.
• Drzewa zwiększają bezpieczeństwo poprzez stworzenie przyjemniejszej w odbiorze przestrzeni zachęcającej do chodzenia – więcej ludzi, to większy nadzór społeczny.
• Drzewa są schronieniem dla licznego ptactwa, które jak wiemy znika z miast.

Oprac. redakcja


30 maja 2022 07:35, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Okrzei 39, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 42 15
branża: Domy i Ośrodki Pomocy Społecznej <czytaj dalej>
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Agnieszka Krawczyńska

ul. Armii Krajowej 6 l. 16, Gorzów Wlkp.
tel. 790 420 198
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>
"M.A.C." Sp. z o.o.

ul. Walczaka 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 11 01
branża: Bramy, kraty, ogrodzenia <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5239:
Świetna sesja.Dobrze że Byłyście.Błyskawiczna relacja bezcenna.Podziwiam.

<czytaj dalej>
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej