sobota 23 września 2023     Tekla, Bogusław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzy kolejki do laboratorium
eGorzowska - 11368_Oyd0TNc0S2dRyqgUIwg.jpgSzpital buduje nowe laboratorium. Póki co, ludzie czekają do pobrania krwi zbyt długo, bo w trzech kolejkach i w złych warunkach.

Każdego ranka w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie ustawia się spora kolejka osób do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. Żeby ludzie nie tłoczyli się w jednym miejscu, zarząd placówki zdecydował, że najpierw pacjenci muszą w poczekalni po drugiej stronie ulicy od głównego wejścia pobrać numer, poczekać na jego wywołanie i dopiero przejść przez barierki w holu budynku głównego. Później stają drugi raz już do samej rejestracji. Tam zdarza się, że nie wiadomo z jakich przyczyn kolejka jest dłuższa o kilka osób. Gdy wreszcie jedyna rejestratorka upora się z wniesieniem danych i przygotowaniem zlecenia, muszą swoje odstać w trzeciej kolejce i to w warunkach dalekich od doskonałości. Poczekalnia przed samym laboratorium jest maleńka, a potrafi tam przebywać jednocześnie 10 osób, bez zachowania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa.

W związku ze skargami pacjentów wystosowałam do rzeczniczki szpitala prośbę o wyjaśnienie:
1. Jakie obowiązują zasady przy wejściu do laboratorium?
2. Dlaczego pobierane numerki nie służą niczemu, nie są też przez nikogo odbierane, a wystarczy wpuszczającej osobie powiedzieć, że się numerek ma. Można też mieć jakikolwiek i tego nikt nie sprawdzi, bowiem czasami przy wejściu robi się tłok i człowiek nie jest w stanie przyglądać się dokładnie karteczkom z numerami.
3. Dlaczego warunki w poczekalni przed laboratorium są tak okropne, popękane, brudne ściany, a tuż przed korytarz odnowiony i czysty?
4. Dlaczego w godzinach porannych w rejestracji laboratorium jest tylko jedna osoba, a pobierają krew tylko dwie i często następuje zatrzymanie kolejki, bo panie coś muszą zrobić?
5. Czy na tak dużą placówkę, do której na badania zjeżdżają się ludzie z odległych i o 50 km miejsc jedna rejestratorka i dwie pielęgniarki pobierające to wystarczająca liczba?
6. Czy nie można poprawić dostępu do laboratorium, likwidując choćby jedną kolejkę, tę w poczekalni z numerami, bo wejście tam i potem znów przejście do budynku głównego jest problemem dla osób starszych, na co zwracały uwagę. Poza tym wskazanie możliwości przejścia do laboratorium nie oznacza, że się zaraz tam pacjent dostanie. Tam trzeba czekać jeszcze dłużej.

Otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez rzeczniczkę szpitala Aleksandrę Szymańską.
„W pełni zdajemy sobie sprawę z niedogodności spowodowanych i warunkami lokalowymi, i ograniczeniami wynikającymi z pandemii. Tym pierwszym chcemy zaradzić, gruntownie przebudowując szpitalny Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej. Prace ruszyły w październiku. Potrwają do czerwca. Laboratorium będzie miało więcej miejsca, a przede wszystkim powiększy się o zbudowaną od podstaw stację pobrań: trzy stanowiska, wygodna poczekalnia, jasne, nowoczesne i przestronne wnętrze. Do stacji nie będzie się już też wchodziło przez szpital, co przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pacjentów” – czytamy w przesłanym piśmie.

Rzeczniczka pisze również o względach bezpieczeństwa, które wpływają na to, jak, kiedy i na jakich zasadach wpuszczani są pacjenci do budynku głównego szpitala, bo chodzi o to, by jak najmniej osób i jak najrzadziej, spotykało się na korytarzach. Niestety, wystarczy przyjść pod laboratorium w godzinach porannych, by się przekonać, że chęci sobie, a rzeczywistość sobie.

Aleksandra Szymańska dodaje, że z laboratorium korzystają też pacjenci szpitalni, np. przy okazji wizyty w jakiejś poradni i wtedy nie idą do poczekalni głównej; osoby na wózkach, o kulach, rodzice z małymi dziećmi, kobiety w zaawansowanej ciąży, a także zdarzają się osoby, które ignorują prośby pracownika „kierującego ruchem”, żeby przestrzegać zasad. Niestety, nie wspomniała, że osoba „kierująca ruchem” wpuszcza nie tylko wskazanych wyżej pacjentów, czego świadkiem byłam w minionym tygodniu.

„Przyjęte zasady, choć pewnie niejednokrotnie utrudniają życie, służą tylko i wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że wszystko rozgrywa się w niedalekim sąsiedztwie oddziałów covidowych” – dodała rzeczniczka.

A ja nie rozumiem i nie zrozumiem istniejącej fikcji. Ludzie i tak kłębią się nie tylko w poczekalni głównej, gdy czekają na wywołanie ich numeru, ale przede wszystkim na korytarzu przed rejestracją, a potem przed samym pobraniem. I nie ma tam zaachowania żadnej zasady dystansu, a czas oczekiwania na przyjęcie sześciu osób wydłuża się do 55-60 minut, podczas gdy przed zmianą reguł, przy takiej liczbie osób, pacjent opuszczał szpital w maksymalnie 15 minut.

Sądzę, że należałoby zmienić obowiązujące teraz zasady, by ludziom ułatwić życie, by nie dochodziło do sytuacji nerwowych, by ci, którzy przyjeżdżają z odległych o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości nie musieli godzinami czekać na pobranie krwi, by osoby starsze nie były stawiane w sytuacji dyskomfortu, jaki powoduje konieczność przechodzenia z budynku do budynku, a potem stania w dwóch kolejkach.

Jak mówi stare porzekadło „lepsze jest wrogiem dobrego”. Wypadałoby sobie o tym przypomnieć i nie udawać, że wszystko jest w najlepszym porządku.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/5

, zdjęcie 2/5

, zdjęcie 3/5

, zdjęcie 4/5

, zdjęcie 5/5


16 lutego 2022 17:03, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Od słowa może zacząć się wszelkie zło
Na początku było słowo. Tak, Biblia. Od słowa zaczyna się wszelkie dobro, ale i od słowa może zacząć się wszelkie ... <czytaj dalej>
Rodzą się dzieci dzięki programowi in vitro
Gorzowski program polityki zdrowotnej, pomagający w leczeniu niepłodności, realizowany jest od dwóch lat. Dzięki wsparciu z miejskiego budżetu na świat ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 pytania referendalne, z których dwa dotyczyły kwestii nielegalnych imigrantów czyli, ... <czytaj dalej>
Jak posprzątasz, może dostaniesz książkę
Gorzów Wielkopolski po raz kolejny włącza się do akcji „Książka za worek śmieci”. 16 września odbędzie się wielkie sprzątanie terenów ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Marpix Marcin Grabas

ul. Przemysłowa 14 -15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 83 25
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"Poczta Polska" S.A. Urząd Pocztowy Gorzów Wlkp. 10

ul. Słoneczna 62, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 84 11
branża: Urzędy Pocztowe <czytaj dalej>
"GTI" Sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 136, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 42 74
branża: Telefony komórkowe <czytaj dalej>

Będzie badanie, zabawa i tort
Konsultacje medyczne i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko ... <czytaj dalej>
Groził, że skoczy z mostu
Policyjne doświadczenie i opanowanie sierżanta Dawida Kamyka sprawiły, że mężczyzna, ... <czytaj dalej>
Liderzy gorzowskiego biznesu
W piątek 16 września podczas gali w Filharmonii Gorzowskiej wręczono ... <czytaj dalej>
Gigantyczna afera na szczytach władzy
Publikujemy felieton Jerzego Wierchowicza. Kilka tygodni temu zjednoczona prawica przegłosowała 4 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wybór między dobrym a dobrym
Nocny Szlak Kulturalny to trudny wybór między dobrym a dobrym. Konia z rzędem temu, kto zdołałby/zdążyłby obejść ponad 40 wydarzeń, dlatego w tym roku wybrałam kilka, wciąż naiwnie marząc, że ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0572a.jpg
admin ego:
Na Szlaku Białych Miasteczek
O Setenil de las Bodegas z pewnością nie można powiedzieć, ... <czytaj dalej>
admin ego:
W sercu Andaluzji
Do Antequery ściągnęły nas dolmeny. Dla megalitycznych budowli jestem gotowa ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba poznać geny raka
Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Pawłem Blecharzem, kierownikiem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zadbaj o dobry sen
Według szacunków, ponad 50 proc. dorosłych na świecie nie zapewnia ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5239:
Świetna sesja.Dobrze że Byłyście.Błyskawiczna relacja bezcenna.Podziwiam.

<czytaj dalej>
Anonim_6328:
Przypomnę ostatni film i zarazem pierwszy polski który wygrał Oscara. To ida. Tylko za wątek w szpitalu gdzie chory przyznał się że siekierą z <czytaj dalej>
Anonim_2364:
Ten biuletyn to świetna sprawa. Nie mogę się co roku nadziwić, że osoby z "takimi" (bardzo ciekawymi) życiorysami mieszkają obok mnie <czytaj dalej>
Kapiszon:
Dlaczego politycy, ze swoimi dworakami nie zro ią jakiejś bijatyki na stadionach np PO przeciwko PiS i Lewicy, 3 drodze. Bilety po 50 szłyby, jak w <czytaj dalej>
Anonim_7499:
No wreszcie ekspert. Jak Tusk zdradził Polskę? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej