
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto przykleja haniebne naklejki z wdzięczności za pracę!”
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto przykleja haniebne naklejki z wdzięczności za pracę! Czy miasto będzie oklejać wszystkie nagrobki, macewy, stalle, miejsca pochówków w całym mieście?” – napisał do redakcji były wiceprezydent
Janusz Dreczka.
– To haniebne, że żałuje się ludziom kawałka ziemi, której poświęcili swoje życie. Przecież miejsce pochówku to rzecz święta w polskiej tradycji, a ja interweniuję z szacunku do tych ludzi – dodał w rozmowie z nami.
To niepierwszy przypadek, gdy gorzowianie zwracają uwagę na fakt, że miasto przykleja na nieopłacone groby kartki z informacjami o ich likwidacji. Ten przypadek boli szczególnie.
Jeszcze 17 X 2020 Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie przypomniało w tekście dr
Natalii Gorzkiewicz z działu historii i sztuki tekst „Kobiety w gorzowskiej kulturze”. Oto jego fragmenty:
„Był w historii miasta Gorzowa Wielkopolskiego taki czas, który w archiwaliach określono mianem ,,gorzowskiej babokracji’’. Czego dotyczył ten zagadkowo brzmiący termin i jaki jest jego zakres chronologiczny?(…) Po zakończeniu II wojny światowej szczególne znaczenie w zespoleniu tzw. Ziem Odzyskanych miało budowanie wspólnych wartości. (…) Wypracowanie wspólnych norm etycznych poprzez oddolne kulturalne inicjatywy lokalne stało się elementem budowania tożsamości. Właśnie w tego typu inicjatywy włączyły się kobiety – pionierki gorzowskiej kultury, które w szczególny sposób przysłużyły się rozwojowi kulturalnemu Naszego Miasta. W pierwszych powojennych latach ściśle współpracowały ze sobą: Maria Leszczyk – pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, Zofia Jasiniak – kierownik Wydziału Kultury, Irena Dąbrowa – instruktor w Wydziale Kultury czy też Jadwiga Streit – budująca kulturę na Zawarciu. Należy również pamiętać o takich postaciach, jak: Danuta Lana, Irena Byrska, Żaneta Lipińska. Przybyły z różnych stron, a powojenna zawierucha już na zawsze połączyła ich losy z nową małą ojczyzną – Gorzowem Wielkopolskim. Były pomysłodawczyniami wszystkich ważniejszych inicjatyw w zakresie działalności kulturalnej, a poprzez swoją pracę miały wkład w odbudowę życia kulturalnego”.
Dodamy tylko, że postawiony w Gorzowie w 1957 r. pomnik Adama Mickiewicza powstał z inicjatywy plastyka i pracownika Oddziału Kultury Miejskiej Rady Narodowej w Gorzowie Leona Haegenbartha i zawiązanego w 1955 r. Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, w którym również znalazła się kierowniczka Oddziału Kultury PMRN Zofia Jasiniak.
Komentarz
Naprawdę nie wiem, jak skomentować tę sytuację. To, co robi miasto, to rzeczywiście haniebne praktyki. Mam nadzieję, że Prezydent czym prędzej zajmie stanowisko w tej sprawie i znajdzie sposób, by nie tyle likwidować, co uszanować miejsce pochówku kobiety, która zostawiła w Gorzowie swoje serce i liczne ślady w kulturze tego miasta.
Hanna Kaup
Foto Janusz Dreczka
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>