wtorek 11 maja 2021     Mira, Franciszek, Ignacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Logistyczna przyszłość
eGorzowska - 1351_zkFJkQBrMEhCswgcjbQD.jpg

„Logistyce w służbach mundurowych” poświęcona była konferencja zorganizowana 25 marca w Zespole Szkół Mechanicznych.

To III logistyczna konferencja, której inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie we współpracy z Wyższą Szkołą Logistyczną w Poznaniu.

Logistyk przyszłością szkoły
– W zawodzie logistyk i spedytor kształcimy od czterech lat – mówi dyr. Mechanika Janina Grzecznowska (na zdj).

 

– W tym roku wypuszczamy pierwszych 28 absolwentów. A pomysł na konferencję zrodził się przed czterema laty, kiedy szukaliśmy możliwości rozwoju naszej placówki. Wtedy pojawiły się ogromne problemy z branżą metalową i mechaniczną. Upadły bardzo duże zakłady. Na szczęście, przekształciły się w mniejsze spółki i przedsiębiorstwa i w tej chwili ta branża bardzo dobrze się rozwija. Kiedy powstają mniejsze czy większe zakłady, przy nich tworzy się cała logistyka. Chcę podkreślić, że ona nie jest związana tylko z branżą spożywczą. Każdy zakład typu TPV czy Faurecia musi mieć logistyków, którzy zaplanują proces przepływu materiałów od producenta do odbiorcy. To właśnie przekonało nas, że warto zainwestować w kształcenie w tym zawodzie. I zainteresowanie młodzieży jest przeogromne. Nasz absolwent jest bardzo dobrze przygotowany do wykonywania swojego zawodu, więc przyszły pracodawca służb mundurowych uniknie problemu z dokształcaniem i doskonaleniem jego umiejętności. Dostanie konkretną osobę z umiejętnościami praktycznymi i rozbudowaną wiedzą na ten temat. A służby mundurowe bardzo dynamicznie się rozwijają, unowocześniają proces funkcjonowania, dlatego jest duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy skończą logistykę.

Za mundurem panny sznurem
To powiedzenie sprawdza się także w Mechaniku. Coraz więcej dziewcząt wiąże swoją przyszłość z pracą w wojsku, policji czy straży miejskiej. Dlatego też wśród zaproszonych gości znaleźli się najważniejsi reprezentanci służb mundurowych z Gorzowa.
O szansach na karierę żołnierza zawodowego mówił komendant Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień ppłk Lucjan Jopkiewicz, a o szczegółach pracy w Straży Miejskiej zastępca komendanta z Gorzowa Andrzej Jasiński (na zdj.). – Straż Miejska to młoda formacja powołana przez samorządy lokalne ustawą z 27 sierpnia 1997 – rozpoczął komendant i wyjaśnił, że w zakresie uprawnień, strażnika obowiązuje znajomość ponad 30 ustaw i 50 artykułów z kodeksu wykroczeń.


Obecnych na konferencji najbardziej interesowały środki logistyczne, jakimi dysponuje funkcjonariusz. – W Gorzowie mamy trzy samochody, w tym jeden specjalnie przystosowany do przewozu osób nietrzeźwych, oraz pięć rowerów. Nie dysponujemy tu skuterami ani motocyklami (w Polsce jest ich odpowiednio 199 i 45). Na ponad 10 tys. strażników miejskich w kraju każdy ma do dyspozycji kajdanki - jako środek przymusu bezpośredniego - i niemal każdy – pałki. Ręcznych miotaczy ognia jest ok. 7 tys. i 124 paralizatory, ale tych środków można użyć tylko w specjalnych sytuacjach i po uzyskaniu zezwolenia – wyjaśniał komendant Jasiński.
Dodał też, że podobnie rzecz się ma z bronią palną. Na całą Polskę jest jej 78 sztuk, a strażnik może jej użyć tylko w dwóch przypadkach: gdy konwojuje wartościowe dokumenty zawierające tajemnicę państwową lub gdy ochrania budynki użyteczności publicznej.
Ciekawostką jest fakt, że jako środek przymusu bezpośredniego traktuje się w straży miejskiej psy (jest ich 30 w kraju) oraz konie (również 30). – Proszę pamiętać, że konie nie są środkiem lokomocji i że straż miejska wycofuje się z posiadania koni, bo ich utrzymanie pochłania ogromne koszty – dodał. Przypomniał też, że strażnicy zarabiają głównie dzięki 159 fotoradarom, ale podkreślił, że wstydzić się powinni ci, którzy popełniają wykroczenia, a nie, którzy je piętnują i nakładają kary.

Gorzów to nie Londyn, ale…
Gorzów to nie Londyn, ale warto wiedzieć, jak tam wyglądają działania związane z bezpieczeństwem mieszkańców. Stąd o Centrum Mobilizacji w stolicy Wielkiej Brytanii mówiła rektor WSB Maja Kiba-Janiak (na zdj.).


– Moja wizyta tam miała miejsce w szczególnym dniu – rozpoczęła. – Gdy tam weszłam, na ekranach monitorów zobaczyłam dwa samoloty, które uderzały w jakiś wieżowiec. Myślałam, że to jakaś symulacja ćwiczeń lotniczych. Niestety, okazało się, że to był atak na WTC.
Z prezentacji rektor WSB uczniowie dowiedzieli się m.in., że w Anglii po poinformowaniu o zdarzeniu, pierwszy pojazd ratunkowy pojawia się na miejscu po sześciu, a drugi – po siedmiu minutach. Samo połączenie odbierane jest już po siedmiu sekundach, ale aż 50 proc. alarmów stanowią alarmy fałszywe.
W Anglii działa system EISEC, który wyświetla numer dzwoniącego telefonu i pozwala zlokalizować komórkę, by ustalić miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Czasami bowiem jest tak, że informator nie potrafi określić, gdzie się znajduje.
Bardzo ważna w sytuacjach kryzysowych jest też baza narodowych gruntów i nieruchomości, w których przechowuje się całą historię życia poszczególnych budynków, łącznie z jego wyjściami ewakuacyjnymi. Dzięki wykorzystaniu tych wiadomości, służby ratownicze mogą ustalić bezpieczny plan działania.

Logistyczne kodowanie

Współorganizatorem III konferencji w Mechaniku była Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu. O jej osiągnięciach w minionym dziesięcioleciu oraz tkwiącym potencjale opowiedział dyr. administracyjny Wojciech Zalewski (na zdj).


Zainteresował słuchających systemami kodów paskowych, które w produkcie są jak odcisk linii papilarnych człowieka, europejskimi kodami QR oraz systemem RFID. W tym wypadku na zasadzie fal radiowych można sczytywać z produktów ceny bez konieczności wyjmowania ich na taśmę kasową.
W WSL specjaliści pracują także nad bezpieczeństwem zakupów internetowych. Zorganizowali ogólnopolski konkurs, który patronatem objął wicemarszałek Waldemar Pawlak. – Badają 80 kryteriów i oznaczają bezpieczne e-sklepy. Już mamy 1,5 tys. konkursowych zgłoszeń z Polski – mówił W. Zalewski. Nie ukrywał też, że największy procent studentów ich uczelni pochodzi właśnie z naszego województwa. – Czekamy jeszcze na pierwszych absolwentów Mechanika – dodał na zakończenie.

Kolejna konferencja za rok.

Hanna Kaup

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO Konferencja Logistyka

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2011-03-28_Konferencja_Logistyka,

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 1/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 2/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 3/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 4/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 5/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 6/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 7/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 8/9

logistyczna przyszlosc, zdjęcie 9/9


28 marca 2011 16:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


popieram poprzednika.Dyrekcja,klika,kolejny raz okazja do bibki.Co to za stwierdzenie-"w tym roku wypuszczamy...".Wypuszcza sie psa pani dyrektor.....
Anonim_1316, 01.06.2011, 07:47, 81.190.164.143 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Śliwińska Alicja Neurolog

ul. Wróblewskiego 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 94 91
branża: Lekarze - neurolodzy <czytaj dalej>

Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym ... <czytaj dalej>
Zaskakująca prostota - kościół w Brzeźnie
Uwielbiam takie chwile, gdy wypuszczam się bez mapy oraz planu ... <czytaj dalej>
Leczenie astmy w dobie pandemii
Rozmowa z dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, z Kliniki Chorób ... <czytaj dalej>
Mistrzowie w drodze
Młodzi kierowcy z całej Polski mają szansę na bezpłatne szkolenia ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>
Wyhoduj Mega Dynię
Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
Joanna:
Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.


<czytaj dalej>
Robert Azyl:
Fajny kościółek. tez tam byłem. jak się wejdzie za dzwonnicą na śmietnik za płotem to lepszy dostęp do dzwonów jest . <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej