poniedziałek 11 grudnia 2023     Waldemar, Damazy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co z tym hasłem?
eGorzowska - 9121_xnE24f0h3kHt8PYP9EEH.jpg

„To hasło jest za słabe”. „Hasło musi zawierać przynajmniej jedną wielką literę”. „Hasło musi składać się z przynajmniej ośmiu znaków”. „Hasło musi zawierać cyfry”. „Dodaj znak specjalny”. Te i wiele podobnych komunikatów często pojawiają się, gdy tworzymy nowe hasło. Dla wielu są one irytujące i uciążliwe. W rzeczywistości mają jedynie na celu pomoc w stworzeniu dobrego hasła.

„Przecież nikt nie będzie chciał włamać się na moje konto...”
Takie przeświadczenie niestety towarzyszy większości z nas. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Obecnie można nawet wynająć osobę, która na zlecenie łamie hasła dostępu do kont. Niektórzy, robią to nawet z czystej ciekawości, czy uda im się odgadnąć hasło. Pamiętajmy, że obok adresu e-mail czy nicku/nazwie użytkownika, kod dostępu — czyli właśnie hasło, to jedna z metod weryfikowania tożsamości w internecie. Nieważne czy jest to konto e-mail lub na portalu społecznościowym, na platformie muzycznej lub filmowej, a zwłaszcza konto bankowe, nikt nie ma prawa korzystać z niego, logować się bez Twojej wiedzy. Dlatego hasło jest tak ważne — aby zapobiec nieproszonym „gościom”.

Najczęstsze błędy
Jak wszędzie, nawet przy tworzeniu haseł, można wyszczególnić najczęściej popełniane błędy, przez które dostęp do konta, mogą uzyskać niepowołane osoby. Internauci niekiedy nie są nawet świadomi, że z ich hasłem jest coś nie tak i ponawiają swoje poprzednie błędy, zakładając nowe konta. Poniżej kilka przykładów niepoprawnego tworzenia haseł i rady jak temu zapobiec:
● stosowanie tego samego hasła do każdego konta: jeden z najczęstszych błędów. Można to porównać do klucza, który otwiera wszystkie drzwi. Kto dostanie taki klucz, może włamać się na każde z Twoich kont.
Rada: najlepsze jest zastosowanie wszędzie innego hasła, jednak nie zaledwie lekko zmodyfikowanego, ale zupełnie odmiennego.
● zbyt krótkie hasło: im mniej znaków, tym łatwiejsze będzie do odgadnięcia. Programy rozszyfrowujące (tak istnieją programy, które odgadują hasła), w prosty sposób poradzą sobie z krótką kombinacją znaków, jeżeli jest ich więcej, staje się to znacznie trudniejsze.
Rada: hasło powinno być możliwie najdłuższe, jednak na tyle, na ile jesteśmy w stanie zapamiętać. Im hasło jest dłuższe, tym trudnej je rozszyfrować - z krótszym włamywacz poradzi sobie znacznie łatwiej. Odpowiednia długość pomoże w zabezpieczeniu, które nie przyprawi nas o ból głowy, starając się je zapamiętać.
● za proste: wiele osób używa swojego imienia lub innego słowa, które jest w jakiś sposób oczywiste — występuje w słowniku. Niektórzy myślą, że dodanie liczby — najczęściej daty urodzin sprawi, że hasło będzie trudniejsze — niestety tylko nieznacznie.
Rada: hasło nie powinno być słowem, imieniem, nazwą. Najlepiej, jeżeli będzie kombinacją liter, cyfr i znaków specjalnych.
● zapisywanie hasła: co prawda nie dotyczy to samego jego tworzenia, ale korzystania, jednak to jeden z najgorszych błędów. Zapisane hasło: na dysku, w notatce, na mailu staje się łatwo dostępne np. dla hakerów. Dodatkowo, jeżeli nie używa się antywirusa lub managera haseł, może zostać z łatwością przechwycone.

Rada: pod żadnym pozorem nie zapisuj nigdzie hasła — nawet na kartce. Lepiej poświęcić trochę czasu na zapamiętanie hasła, niż martwić się skutkami jego rozpowszechnienia. Dobrym rozwiązaniem są także managery haseł, które zapamiętują je, ale jednocześnie też zabezpieczają. Takie narzędzie stosuje w swoich oprogramowaniach również G DATA.

Nie samo hasło

Kiedy jest już pewność, że hasło jest naprawdę dobre, silne, spełnia wszystkie najważniejsze kryteria, które zapobiegną jego złamaniu, trzeba pamiętać o kilku innych zasadach. Tak jak wspomniano wyżej hasło, będzie do niczego, jeżeli zostanie gdzieś zapisane, przekazane komuś. Należy także pamiętać, że samo hasło nie stanowi pełnej ochrony. Odbieranie podejrzanych maili czy logowanie się do nieznanych sieci WiFi, może przyczynić się do kradzieży danych.

Jeżeli zainteresował Was temat prawidłowych hasłach lub ochrony danych w Internecie dołączcie do akcji #klikajbezpiecznie. Projekt ma na celu upowszechnienie zagadnienia bezpieczeństwa w sieci, dlatego skierowany jest zarówno do dzieci, jak i rodziców. W ramach akcji, w szkołach prowadzone są warsztaty i zajęcia, uczące bezpiecznego korzystania z Internetu, a także konkurs. Więcej informacji znajdziecie na klikajbezpiecznie.pl

G DATA


19 lutego 2019 18:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz. W projekt budżetu Samorządu ... <czytaj dalej>
Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. 7 grudnia ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ema" Biuro Usługowe

ul. "Bora" Komorowskiego 33 /12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72242 86w .32
branża: BHP - konsultanci, pomiary, badania <czytaj dalej>

Remonty budynków
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej informuje. Będzie remont 20 lokali mieszkalnych komunalnych z ... <czytaj dalej>
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał ... <czytaj dalej>
Na barszcz i pierogi pod Arenę
W mikołajki po Gorzowie jeździł bezpłatny, świątecznie udekorowany „smaczny tramwaj”. ... <czytaj dalej>
Gorzowskie mikołajki
W mikołajki najmłodsi gorzowianie udekorowali żywą choinkę. Starsi mogli przejechać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
Na granicy Nawarry i Kraju Basków
Santikurutze Kanpezuko Ibernalo – nawet nie umiem tego przeczytać, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Profesorskie granie w Kameralnej
Najpierw to powinienem podziękować osobie/osobom, które zadecydowały o występie/ recitalu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1628:
jak zamknęli dworcową to i ze spoichrzowej nikt nie korzysta ani sikorskiego (bo blokada świateł przy katedrze - można stać w korku 4x czekać n <czytaj dalej>
Anonim_1628:
Zapomniałem dodać posłów sejmowych i europosłów: Sibińska, Rafalska, niezatapialny Komarnicki senator jeden był do wyboru na liście.
O i <czytaj dalej>
Anonim_1628:
lubuskie służy tylko i wyłącznie zielonej górze i tamtym okolicom.

W Zachodniopomorskim byśmy znaczyli jeszcze mniej
nie wiem ja <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Nooo, rewelkowe te Wasze relacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6291:
Gratuluję! I bardzo słusznie! Filharmonia i Jazz Club "Pod Filarami" to dwie wiodące instytucje kulturalne! Jest jeszcze w szpicy WiMBP! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej