wtorek 16 kwietnia 2024     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Edukacja w kampanii wyborczej

eGorzowska - 8875_En2mtt98TSytHiwxQ3DC.jpgKolejne boisko szkolne nic nie zmieni dla przyszłości naszych dzieci. Wydatki na drogę przy placówkach oświatowych to nie edukacja, lecz inwestycje w infrastrukturę. Oczywiście również bardzo potrzebne. Jednak dlaczego kandydaci w wyborach samorządowych nie zwracają w ogóle uwagi na samą jakość edukacji, pomimo że większość z nich właśnie o szkole mówi?

Samorządowcy mają wpływ na jakość edukacji, jednak rzadko z tego korzystają. Zamiast dofinansować wyprawki szkolne czy kupować podręczniki, warto, żeby zaczęli korzystać z nowoczesnych rozwiązań, w taki sposób, aby ustawić polską edukację na właściwy tor, który zwiększy szansę realnego rozwoju dzieci i młodzieży. Eksperci edukacyjni podkreślają, że zamiast prześcigać się, kto przeznaczy więcej pieniędzy w budżecie miasta czy gminy na edukację, to lepiej porozmawiać o tym, na co konkretnie zostaną wydane te pieniądze i jak to naprawdę wpłynie na jakość kształcenia, która w edukacji jest przecież najważniejsza. Wiele nowoczesnych rozwiązań nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak np. nowe technologie, które dają szereg możliwości korzystania z wolnych zasobów cyfrowych. – Warto na wczesnym etapie edukacji pokazywać młodzieży możliwości, jakie przed nimi stoją, chociażby te, które oferuje internet. Istnieje wiele platform internetowych i stron z wiedzą popularnonaukową czy narzędzia ułatwiające dokonywanie wyborów co do własnej ścieżki kariery, z których młodzi ludzie mogą korzystać. Gminy mogłyby szkolić i motywować nauczycieli do wykorzystania tego typu narzędzi – mówi Marcin Bruszewski, współtwórca olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii, której podstawowym narzędziem do wspierania młodych ludzi jest platforma internetowa, umożliwiająca im efektywne realizowanie projektu.

W Polsce ogromnym źródłem wiedzy na temat edukacji są osoby działające w organizacjach pozarządowych. Aż 53 proc. fundacji i stowarzyszeń zajmuje się edukacją i wychowaniem (badania Klon/Jawor, 2016 r.), wspierając lub uzupełniając luki w polityce oświatowej na szczeblu lokalnym czy krajowym. Osoby działające w trzecim sektorze i zajmujące się edukacją różnie oceniają pojawiające się postulaty w kampanii samorządowej. Z jednej strony mówią, że są to głównie powierzchowne obietnice, jednak z drugiej czują, że może to być impuls do zmiany sytuacji w zakresie jakości kształcenia.
– Nagromadzenie edukacyjnych punktów w programach wyborczych wynika z ogromnych potrzeb zmian w edukacji. Polskie szkoły niestety cały czas skupiają się na wiedzy teoretycznej i odtwórczej. Tymczasem powinny przygotowywać młodych na przyszłość, której przecież nie znamy. Z racji profilu założonej przeze mnie fundacji szczególnie bliskie są mi wszelkie inicjatywy, które łączą edukację w posługiwaniu się nowymi technologiami z rozwijaniem kompetencji miękkich. Obecny system nauczania nie jest w tym zakresie wystarczający – mówi założycielka Digital University Jowita Michalska.

Jak wynika z szacunków fundacji SocialWolves, organizatora Zwolnionych z Teorii, nawet 1/3 postulatów kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych dotyczy edukacji, jednak według opinii ekspertów, większość z nich nie dotyczy jakości edukacji, tylko spraw elementarnych i infrastrukturalnych, a nie samej zmiany systemu. Wśród głównych postulatów dwóch największych partii znajdziemy między innymi tak enigmatyczne stwierdzenie jak szkoła przyjazna dzieciom, które nic nie wnosi w jakość nauczania. W programach wyborczych można znaleźć też postulaty z edukacją niemające wiele wspólnego, jak budowa dróg i boisk oraz bezpłatne bilety dla uczniów lub chodniki przy szkołach czy szybki internet w każdej gminie. Pozostałe ugrupowania obiecują jeszcze inne rzeczy, m.in. współfinansowanie wyprawki szkolnej czy postulują lepszą edukację seksualną powstałą w oparciu o wiedzę Światowej Organizacji Zdrowia.

– Wszystkie inicjatywy mające na celu poprawę warunków edukacyjnych czy jakości edukacji są bardzo cenne. Kluczowe jest jednak rozszerzenie podstawy programowej o tematy, które wraz z rozwojem technologii są niezbędne jak np. cyberbezpieczeństwo, programowanie czy robotyka – komentuje Jowita Michalska.

Jak podkreśla Marcin Bruszewski, wsparcie samorządów powinno wykraczać znacznie szerzej niż inwestycje w drogi czy boiska szkolne. – Rolą samorządów powinno być wspieranie nauczycieli w nabywaniu umiejętności nowoczesnego nauczania metodą projektową, tak jak to ma miejsce np. w Finlandii, gdzie dzieci uczą się holistycznie o zjawiskach, a nie wkuwają wiedzę na pamięć znaną polską metodą zakuj – zdaj – zapomnij. Działanie ze strony samorządowców, którzy mogą zadbać o jakość i kierunek nauczania dzieci w każdej gminie, powinno być ukierunkowane na dwa główne obszary. Po pierwsze, dofinansowanie szkoleń i rozwoju kadry oświatowej w zakresie wykorzystania nowoczesnych metod edukacyjnych czy korzystania z nowoczesnych technologii w edukacji. Po drugie, wspieranie wszelkich inicjatyw organizowanych przez młodzież, bo to udowodniony sposób nabywania praktycznych kompetencji, które przydadzą się młodzieży w dorosłym, zawodowym życiu – komentuje Bruszewski.

Jak wskazuje Jowita Michalska, rolą samorządu jest wsparcie i rozwój oświaty na danym terenie poprzez mądre zarządzanie szkołami, ale również wspieranie lokalnych inicjatyw, szkół i organizacji. – To niezbędny element, który przyniesie realną zmianę. Bardzo ważne jest długofalowe, strategiczne myślenie o edukacji i umiejętność współpracy pomiędzy władzami, a szkołą i instytucjami edukacyjnymi. Niezwykle istotne są wszelkie oddolne działania służące rozwojowi. Ważne, aby były realizowane stale, w trybie cyklicznym. Takie tematy jak np. bezpieczeństwo w sieci wymagają dużo większego przygotowania niż jedna pogadanka na godzinie wychowawczej realizowana przez nieprzeszkolonego nauczyciela. Musimy pamiętać, że internet to potężne narzędzie, którego zarówno my dorośli, jak i dzieci oraz młodzież musimy się nauczyć. Daje ogromne możliwości, ale i niesie ze sobą wiele zagrożeń – dodaje Michalska.

Wśród przyczyn zainteresowania polityków sprawami edukacji można wskazać okres, w którym odbywa się kampania wyborcza, przypadająca na początek roku szkolnego. Wielu kandydatów obiecuje całkiem konkretne rzeczy, jednak eksperci obawiają się szybkiego porzucenia tych obietnic w momencie zakończenia się wyborów. – Edukacja to długoterminowa inwestycja, której efekty będą widoczne za 10-20 lat. Wielu decydentom umyka ta perspektywa z oczywistych rachunków politycznych. To nie jest wymierna korzyść widoczna dzisiaj np. w postaci 500+, ale wizja przyszłości i przekonanie, że moje oraz twoje dziecko będzie sobie lepiej radzić w życiu za 10 czy 20 lat. W dbaniu o tę przyszłość widzę ogromną rolę organizacji pozarządowych, które mogą niezależnie od cyklu wyborczego i zewnętrznych wpływów przyjąć plan działania z długoterminowym wymiarem. I robią to, tak jak moja fundacja i wiele innych – dodaje Bruszewski.
---
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym. Organizatorem Zwolnionych z Teorii jest fundacja SocialWolves.

IW
foto Wikipedia


16 października 2018 11:54, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Trzeba odchudzic przeładowany program bo nauczyciele niebsa w stanie go realizowac w calosci
Anonim_7929, 17.10.2018, 09:42, 37.248.155.13 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pointa" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe

ul. Baczyńskiego 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 77 66
branża: Okna <czytaj dalej>

Czy to jest prawda?
Piątek, 12 kwietnia 2024 roku. Filharmonia Gorzowska. Foyer – przerwa ... <czytaj dalej>
Serce mi stanęło
Jak wczoraj zobaczyłem te płonące budynki nadwarciańskie gorzowskiej uczelni, to ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne ... <czytaj dalej>
Bezpłatne porady prawne
Bezpłatne porady prawne udzielane są mieszkańcom powiatu gorzowskiego. Na porady obowiązują ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
admin ego:
Szkoła a podróże w czasie
Gdyby ktoś z 1824 roku przeniósł się do teraźniejszości, byłby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Kwietniowa majówka w Młynie na Skraju Lasu
Byliśmy wczoraj na majówce w Młynie na Skraju Lasu i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2174:
Taki jest mechanizm. Upierdliwych trzeba "kupić" jakoś. Kiedyś taki manewr zrobiono z jednym od nieruchomości, aby nie był niewygodny. <czytaj dalej>
Anonim_1974:
Gratulacje dla Pani Marty.Będxie w G.pięknie.
<czytaj dalej>
Anonim_1848:
Wielka szkoda, że rolnicy protestujący w słusznej sprawie nie znajdują sojuszników w terenie. Ogromne brawa i uznanie dla rolników i innych grup <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Lepiej to do końca wyburzyć. <czytaj dalej>
Anonim_3929:
Brawo! I gratulacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej