
Zrównoważone miasta to dom nie tylko ludzi, lecz także roślin i zwierząt. Na terenie miast mogą żyć tysiące gatunków, a w sposób szczególny ich rozwojowi sprzyjają miejskie parki i skwery.
Wspieranie bioróżnorodności jest korzystne również dla mieszkańców – zielone, tętniące życiem ośrodki miejskie zapewniają lepsze samopoczucie oraz jakość powietrza.
Zieleń miejska jest jedną z kategorii konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane są ośrodki najlepiej realizujące ideę zrównoważonego rozwoju.
Dzikie życie miast
Gołębie, kaczki oraz żyjące w domach psy i koty – wbrew pozorom na nich wcale nie kończy się lista gatunków zamieszkujących miasta. Choć miasta są zwykle obszarami, gdzie naturalny krajobraz został w znacznym stopniu przekształcony przez człowieka, możliwe jest dbanie o ich bioróżnorodność. Warto to robić, bo zielone tereny o zróżnicowanej roślinności są miejscem wypoczynku i rekreacji dla wielu mieszkańców, wspomagają również walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Dodatkowo obecność wielu gatunków zwierząt i roślin może świadczyć o stanie środowiska naturalnego w tym miejscu.
Jak wspierać?
Jak można wspierać dzikie życie w miastach? Przede wszystkim trzeba mu nie przeszkadzać. Należy chronić drzewa przed wycinką (zwłaszcza te starsze i rozłożyste), a w niektórych miejscach, np. właśnie pod drzewami, zrezygnować z grabienia liści. Coraz popularniejsze stają się również miejskie łąki, które zastępują równo przystrzyżone trawniki i mogą zapewnić warunki do życia wielu gatunkom roślin oraz zwierząt.
Często wystarczy naprawdę niewiele – skwer obsadzony odpowiednio dobranymi roślinami może stać się środowiskiem sprzyjającymi bioróżnorodności. Takie miejsca powstają nawet… przy galeriach handlowych. Pojawia się również specjalna infrastruktura – przykładowo dzięki działaniom firmy Ceetrus Polska przy Galerii Łomianki powstał hotel dla owadów, a w Galerii Bronowice – domki dla owadów i domki dla jeży.
Konkurs ECO-MIASTO
ECO-MIASTO jest jednym z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. 46 polskich miast nadesłało zgłoszenia w jednej lub kilku spośród kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Niestety, nie ma wśród tych miast ani Gorzowa, ani jakiegokolwiek miasta z województwa lubuskiego.
W każdej z nich jury nagrodzi dwa miasta: jedno powyżej 100 tys. mieszkańców i drugie poniżej tej liczby. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 września 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej podczas konferencji INNOWACYJNE ECO-MIASTO 2018.
Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim. Więcej informacji na stronie eco-miasto.pl i Facebooku.
oprac. redakcja
foto ECO-Miasto
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>